Προς το περιεχόμενο

Κλιμακώνεται η δικαστική διαμάχη Apple και Samsung


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω ότι αν το νομικό τμήμα της samsung παρουσιάσει αυτήν την φώτο στον δικαστή η δίκη θα λήξει πρόωρα και μπορεί να ρίξει και κάνα πρόστιμο στην apple για άσκοπη μήνυση... ομολογώ ότι δεν τα είχα υπόψη αυτά και έλεγα και γώ ότι είναι ελαφριά αντιγραφή το galaxy αλλά τελικά βλακεία μου.

 

Το θέμα προκύπτει όχι για το ποιος το σχεδίασε πρώτος αλλά για το ποιος το κατοχύρωσε πρώτος ως πατέντα, αυτό σημαίνει USA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@kirileman: θα το μεγαλώσαν για να δείξουν ομοιότητα devil.png

 

* Πάντως και εγώ έχω χάσει τον μπούσουλα με όλα αυτά που γίνονται τελευταία.. Τραγικές καταστάσεις fear.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kirileman: θα το μεγαλώσαν για να δείξουν ομοιότητα devil.png

Δε μεγάλωσαν/μίκρυναν όλη τη συσκευή για να φαίνονται οι περασιές, παραποίησαν το design της μικραίνοντας την οθόνη και μεγαλώνοντας το περιθώριο. Με άλλα λόγια, αυτός που δημιούργησε τη φωτο έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα για το οποίο κατακρίνει την apple σε ό,τι αφορά την υπόθεση των ταμπλετών. Και κάποιοι άλλοι την αναπαράγουν αυτή τη φώτο... Πόσο αντρίκιο είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα προκύπτει όχι για το ποιος το σχεδίασε πρώτος αλλά για το ποιος το κατοχύρωσε πρώτος ως πατέντα, αυτό σημαίνει USA.

 

ναι αλλά οι μηνύσεις έπεσαν σε ευρωπαϊκά δικαστήρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kirileman δεν το επιασες. Ουτε το αριστερα ουτε το δεξια υποστιριζει κανεις οτι ειναι το I pad galaxy tab αντιστοιχα. Αυτο που γινεται ειναι μια γελοιοποιηση των τακτικων της apple για να δειξουν ποσο εμοιαζαν με μια παλαιωτερη ηλεκτρονικη κορνιζα πουειχεβγει απο την Samsung.

 

Εντοματαξυ ο σχεδιασμος του galaxy s μοιαζει με το παλιο μοντελο της Samsung και με το iPhone 3g αλλα αυτο μας δειχνει οτι οι επηρεασμοι ειναι διαφορων κατευθυνσεων. Επισης μην ξεχναμε οτι και τα 2 ειναι σχετικα μινιμαλ οποτε ειναι λογικο να μοιαζουν. Α μη τι αλλο κινητα που εχουν ενα γενικο περιγραμμα και εναν τονισμο αυτου ειναι παρα πολλα. Τελος ο σχεδιασμος ειναι χαρντγουεαρ και ουτε μεταλλικο ειναι το galaxy s ουτε εχει unibody design οπως το iPhone, ενω το κεντρικο κουμπι ειναι οπως ειδαμε απο πολυ παλαιωτερη σχεδιαστικη επιλογη και εχει μπει σε πολλα κινητα οπως επισης και τα 2 εκατεροθεν κουμπια οπου και το διαφοροποιουν απο τον αντιπαλο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα προκύπτει όχι για το ποιος το σχεδίασε πρώτος αλλά για το ποιος το κατοχύρωσε πρώτος ως πατέντα, αυτό σημαίνει USA.

οχι εδω εμενα θα μου επιτρεψεις φιλε να διαφωνησω...γιατι στην USA υπαρχουν ολα,σωστα και λαθος,αδικα και δικαια..

δεν μπορεις να κατηγορεις ενα συστημα,στην παρουσα φαση η USA,απλα επειδη ενας τομεας της τα εκανε σαλατα..

αν ηταν ετσι θα επρεπε η Microsoft να κανει μυνησεις σε ολους επειδη φτιαχνουν Task bar στα λειτουργικα τους..

 

α και επειδη ξερω απο USA,ναι το θεμα τιθεται ΚΑΙ για το ποιος σχεδιασε πρωτος και οχι απλα για το ποιος κατοχυρωσε πρωτος.υπαρχει μια λογικη συνεχεια,αλλο αν ξεφευγει με την χρηση που οι επιτιδιοι(συγνωμη για την ορθογραφια,δεν θυμαμαι πως γραφεται αυτη η λεξη) κανουν..

 

μην τρελαθουμε τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οτι μοιαζουν θα συμφωνησω κι εγω.Στο θεμα της αντιγραφης θα σου πω πως υπαρχει αντιγραφη κατα ενα μερος,ομως ας σκεφτουμε λιγο οτι χωρις την αντιγραφη(οχι πληρης φυσικα)πως θα ηταν ο κοσμος σημερα σε ολα τα προιοντα που υπαρχουν γυρω μας.Πχ για φαντασου να κατοχυρωναν πατεντα στις αρχες του προηγουμενου αιωνα για το ποσους τροχους θα επρεπε να εχει ενα αυτοκινητο και να απαγορευαν στις αλλες εταιριες να βγαζει αμαξια με 4 τροχους,ο κοσμος δεν θα προχωρουσε ποτε μπροστα.Η μερικη αντιγραφη+νεες ιδεες παντα αυξανει τον ανταγωνισμο και την δημιουργικοτητα κατα την αποψη μου.

Ποιος ανταγωνισμός? Τα HTC είναι τα μόνα που τα ανταγωνίζονται με τελείως δικό τους Design και πολύ ποιοτηκά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ανταγωνισμός? Τα HTC είναι τα μόνα που τα ανταγωνίζονται με τελείως δικό τους Design και πολύ ποιοτηκά...

α ναι σοβαρα?εγω ας πουμε δεν τα βλεπω ιδια!επειδη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ιδια!και μην καθησουμε τωρα να συγκρινουμε.

 

οσο για την ποιοτητα,θεωρεις μη ποιοτικα τα Samsung..?επειδη η εταιρια αυτη ειναι γνωστη για τα φθηνα και ποιοτικα προιοντα της ενω η apple για τις μπαγκαμποντιες και τα πανακριβα και οχι-οσο-αξιζουν προιοντα της!

 

 

αλλα και κατι ακομα,αν το κινιτο σας δεν ειχε το μηλαρακι απο πισω,ΟΣΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΘΕΛΕΙΣ,οχι μονο δεν θα το περνατε αλλα ουτε καν θα το ξερατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα και κατι ακομα,αν το κινιτο σας δεν ειχε το μηλαρακι απο πισω,ΟΣΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΘΕΛΕΙΣ,οχι μονο δεν θα το περνατε αλλα ουτε καν θα το ξερατε!

μα αυτο λεμε! αν οι celebrities δεν ειχαν apple προιοντα, πολυ απλα δεν θα τα ηξερε κανεις αλλος και δεν θα τα έπαιρνε και η κατινα της γειτονιας για να πουλησει μουρη! απλα, οπως λεμε ferrari και νομιζουμε οτι ειναι τα καλυτερα αμαξια (οχι οτι δεν ειναι καλα απλα ειναι υπερεκτιμημένα και υπαρχουν και καλυτερα αυτοκινητα) ετσι λεμε και apple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λεμε ferrari και νομιζουμε οτι ειναι τα καλυτερα αμαξια (οχι οτι δεν ειναι καλα απλα ειναι υπερεκτιμημένα και υπαρχουν και καλυτερα αυτοκινητα) ετσι λεμε και apple!

 

Εσύ dbzakias έχεις ferrari και ξέρεις από πρώτο χέρι ότι είναι υπερεκτιμημένες ε?

Όπως και όλα τα προιόντα της Apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ dbzakias έχεις ferrari και ξέρεις από πρώτο χέρι ότι είναι υπερεκτιμημένες ε?

Όπως και όλα τα προιόντα της Apple...

μπορει να μην εχει ferrari,εχει δει και δοκιμασει ομως σιγουρα iPhone;)οποτε νομιζω εχει δικιο ο dbzakias!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη χωρα με τον χειροτερο καπιταλισμο που ολοι ζουνε ξεζουμιζοντας τους μικροτερους,θιχτηκανε ξαφνικα επειδη παιζει καποιος να αντεγραψε καποιον αλλον?

αντε μη ξεθαψω τον νευτωνα και ζητησει πνευματικα δικαιωματα απο την apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ dbzakias έχεις ferrari και ξέρεις από πρώτο χέρι ότι είναι υπερεκτιμημένες ε?

Όπως και όλα τα προιόντα της Apple...

οχι εχω μια Pontiac Firebird του 82' αλλα για πες μου ρε εξυπνακια, η bugatti veyron δεν ειναι καλυτερη απο οποιαδηποτε ferrari;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ dbzakias έχεις ferrari και ξέρεις από πρώτο χέρι ότι είναι υπερεκτιμημένες ε?

Όπως και όλα τα προιόντα της Apple...

Εαν κάποιος ονόματι Ferruccio Lamborghini δεν αμφισβητούσε το 1963 την ποιότητα κατασκευής ενός άλλου ονόματι Enzo Ferrari (μιας και είχε αγοράσει το προϊόν του 2ου και του χάλαγε συνεχώς ο συμπλέκτης...), δεν θα είχες ούτε εσύ, ούτε εγώ ούτε κανένας μας την τύχη να δουν τα ματάκια μας κάτι διαστημόπλοια ονόματι Miura,Countach,Diablo,Galliardo,Murcielago,Aventador :rolleyes:

Θα συνέχιζε να κατασκευάζει μόνο....τρακτέρ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...