Προς το περιεχόμενο

Κλιμακώνεται η δικαστική διαμάχη Apple και Samsung


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε φίλε μου, να σου πω κάτι?

Όταν έβγαλε η Samsung το πρώτο tablet, και το έβλεπα στους δρόμους, σκεφτόμουν, "Μα καλά δεν θα της κάνει μήνυση η Apple που είναι ίδιο?". Το ίδιο έλεγα και για το Samsung GS.

Γιατί δεν το είπα για κάποιο άλλο κινητό? Μάλιστα το είχα ρωτήσει και στο Forum εδώ...

 

Καλό είναι και το Android (κάποια στιγμή θέλω να πάω το IDEOS X5) καλά και τα Windows 7, αλλά είναι κάτι άλλο.

Είναι κάποιες λεπτομέρειες στο OSX και iOS, τις οποίες δεν μπορείς να τις περιγράψεις αν δεν το δουλέψεις. Μπέσα σου μιλάω τώρα...

 

Η Apple πάντα ήταν, είναι και θα είναι προκλητική... Την παίρνει όμως και το κάνει, γιατί παίζει μπάλα σε μία κατηγορία μόνη της παντού. Μπορεί να μην τα προτιμάς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κορυφαία μηχανήματα.

 

Κατά τη γνώμη μου καλά κάνει και μηνύει την Samsung. Η τελευταία βγάζει κινητά σαν κινέζικους κλώνους, αλλά προφανώς σε καλύτερη ποιότητα με Android...

 

Σίγουρα υπάρχουν ψωνισμένοι Apple Users και μάλιστα είναι αρκετοί, αλλά υπάρχουν και αρκετοί Android Users...

 

Πραγματικά πιστεύω ότι αν κάποιος κάτσει και σκεφτεί τα πράγματα λίγο πιο ώριμα, θα τα δει διαφορετικά...

Τα tablet δε τα είδα απο κοντά, αλλά και πάλι ένα ορθογώνιο είναι με μαύρο πλαίσιο,τι άλλο θέλει να έχει για να μη θεωρηθεί αντιγραφή,να το κάνει οβαλ?

Τωρα για το SGS2 που τυχαίνει να το κρατάω μερικές φορές εγώ και να κάθομαι στο καφέ με τα παρεακια μου,που εχουν τα iphones,σε διαβεβαιώνω ότι από μακρυά κάνει μπαμ πιο είναι το SGS2 από τα iphones που βρίσκονται στο ίδιο τραπεζάκι!Και όσο αφορά και τη ποιότητα του SGS2 ειναι πάρα πολύ καλή(έχουμε και το htc hd2, έτσι μπορώ να συγκρίνω). Εξάλλου η Samsung δε φημίζεται για τα κακής ποιότητας προϊόντα της, αλλά για το αντίθετο, νομίζω!

 

Και τέλος, εγώ προσωπικά αν και δεν εχω εμπειρία με τα mac,εν τούτης δε μπορώ να θεωρήσω ότι τόσος κόσμος λέει μ@@@@ιε,για τα ποσό καλά είναι σαν λογισμικά και καταλαβαίνω γιατί κάποιοι θέλουν να έχουν εκείνο το περιβάλλον εργασίας που του αρέσει! Εγώ προσωπικά, θέλω παιχνίδια και να κατεβάζω απο παντού και να πειραματίζομαι γενικά, θέλω windows κ θέλω κάποια στιγμή να φύγω για linux!

 

Η Apple πάντα ήταν, είναι και θα είναι προκλητική... Την παίρνει όμως και το κάνει, γιατί παίζει μπάλα σε μία κατηγορία μόνη της παντού. Μπορεί να μην τα προτιμάς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κορυφαία μηχανήματα.

Οχι για πολύ,απ'οτι φαίνεται!Στα λαπτοπ κ ντεστοπ δεν είχε ποτέ το μονοπώλιο, γιατί η ms είχε κ έχει αυτό το προνόμιο!

Και το Qosmio μου το θεωρώ κορυφαίο, όπως και το alienware που θα το αντικαταστήσει σε κάποια φάση,δεν είδα ούτε τη toshiba, ούτε την Dell να είναι τόσο αλαζόνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσπαθούμε να διαφοροποιηθούμε από τους άλλους συνανθρώπους μας

θέλουμε να δείξουμε ότι είμαστε κάτι διαφορετικό με τα προϊόντα που κουβαλάμε πάνω μας

είτε ρούχα είτε κοσμήματα είτε συσκευές

όσο ποιο ακριβό είναι κάτι τόσο ποιο δυσπρόσιτο είναι για κάποιους

άρα και αυτοί που το κατέχουν μπαίνουν σε μια υποτιθέμενη “μικρή” φατρία

 

φυσικά καμιά εταιρία δεν δημιουργεί προϊόντα που δεν μπορούν να πουληθούν λόγο υψηλής τιμής

υπάρχουν διαδικασίες που καθορίζουν την τιμή ενός προϊόντος

για το συγκεκριμένο τηλέφωνο που μιλάμε

τιμολογείται σε τιμή που να μπορεί να το αγοράσει κάποιος που τα έχει με σχετική ευκολία

αλλά και κάποιος που δεν τα έχει αν κάνει αποταμίευση για μερικούς μήνες

 

αν ανήκεις στην δεύτερη κατηγορία παίρνεις ένα και το χαϊδεύεις μην σου χαλάσει γιατί αν κάνει παφ αυτομάτως σε πετάνε έξω από την φατρία, την είσοδο στην οποία την πλήρωσες με ένα σημαντικό κομμάτι του εισοδήματός σου και αν μείνεις απέξω σε τσούζει πολύ

 

για την πρώτη κατηγορία πελατών έρχονται τα συνεχόμενα update και ο καλός πελάτης φροντίζει να ξανά αγοράζει το ίδιο τηλέφωνο ελάχιστα τροποποιημένο σε κύκλο λίγων μηνών με την ελπίδα ότι θα ξεφύγει στα ανώτατα στρώματα της ιεραρχίας αυτής της φατρίας στην οποία έχουν εισβάλει όλοι αυτοί οι χωριάτες με το iphone, 3g, 3gs...

 

Η άνοδος στην τιμή πιστεύω ότι είναι δικαιολογημένη καθώς οι οικονομική κρίση έχει εκτοπίσει πολύ κόσμο από την θέση που είχε δύο χρόνια πριν και αυτός ο κόσμος αγωνίζεται να κερδίσει την παλιά του αίγλη με ένα φανταχτερό κινητό.

 

τα είπες όλα ωμά, χύμα και τσουβαλάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο κόμπλεξ βλέπω κατά της Apple. Το ότι η Samsung έχει ΚΛΕΨΕΙ πατέντες και γέμισε ο κόσμος smartphones δεν βλέπω να σας αγγίζει. Μόλις όμως σας κλέψουν εσάς καμιά εργασία γινόσαστε έξω φρενών. Εκτός κι αν οι εργασίες σας ΔΕΝ είναι πρωτότυπες.

 

 

Το Android είναι Linux σωστά;Αυτό σημαίνει ότι είναι ανοιχτό σωστα;ανοιχτό ως προς τον κώδικα σωστα;Aνοιχτό ως προς το rooting όμως;Aρα με το rooting παίρνεις root access στο λειτουργικό, με άλλα λόγια σου δίνει δικαιώματα Admin στο σύστημα ώστε να φορτώνεις custom loader και εχεις επιπλέον δυνατότητες, όπως να εγκαταστήσεις custom rom, custom radio κτλ. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε τότε τι εννοείτε ανοικτό σύστημα; Έγινε μόδα και όλοι λένε το android ανοικτό επειδή το διάβασαν κάπου.Tο Android είναι όσο ανοικτό όσο και το iOS.Δηλαδή καθόλου!Το Android χρειάζετε Rooting και το iOS jailbreak.Διαφορετικά γιατί σπάζουν κάθε έκδοση του Android για να πάρουν δικαιώματα διαχειριστή; Το γεγονός ότι το Android βασίζεται στo linux δεν το κάνει αυτόματα Open Source με την πραγματική σημασία του όρου! Δηλαδή τί ανοικτό έχει το Android σε σύγκριση με το iOS;Μεγάλη απογοήτευση να έχεις καινούργιο smartphone να σου βγάζει η google την αναβάθμιση τις επόμενης έκδοσης android , και εσείς να περιμένετε για το πότε θα τις κ%%^σει τις κάθε εταιρίας ωστε να βγάλει διαθέσιμο το update για το κινητό σας. :P

ενα απλο παραδειγμα:

 

linux μπορω να βαλω οπου θελω π.χ. στο λαπτοπ μου, στο desktop μου, στο κινητο μου κτλ χωρις να χρειαστει να αγορασω αντίστοιχα το laptop μου, το desktop μου, το κινητο μου κτλ απο μια συγκεκριμενη εταιρια και να το ακριβοπληρώσω! το ios/osx ομως μπορω; και ειναι τσαμπα πανω απ'ολα; ΟΧΙ! και για να ξερεις, το root δεν ειναι παρανομο! απλα εχουν τονισει πως αμα το ρουταρεις χανεις την εγγυηση και μονο! το jailbreak ομως ειναι παρανομο!

 

Μόνο και μόνο που δεν παραδέχεσαι το του OSX και του iOS, τι να πούμε?Να μου έλεγες για σάπιο Hardware να σου πω ok.Μα ρε φίλε μιλάς για Benchmarks σε κινητά! Ούτε σε PC δεν είναι σοβαρός κάποιους που κοιτάει 3Dfart και εσύ τα βάζεις και στα κινητά... Έλεος!Δεν παραδέχεσαι ότι η Samsung αντιγράφει την Apple σε σχεδιασμό!? Έλεος! Γιατί δεν είπαμε κάτι για τα HTC τα οποία κοντράρουν άνετα τα προϊόντα της Apple?Μην είσαι κορόιδο...

 

 

Βρε φίλε μου, να σου πω κάτι?Όταν έβγαλε η Samsung το πρώτο tablet, και το έβλεπα στους δρόμους, σκεφτόμουν, "Μα καλά δεν θα της κάνει μήνυση η Apple που είναι ίδιο?". Το ίδιο έλεγα και για το Samsung GS.Γιατί δεν το είπα για κάποιο άλλο κινητό? Μάλιστα το είχα ρωτήσει και στο Forum εδώ...Καλό είναι και το Android (κάποια στιγμή θέλω να πάω το IDEOS X5) καλά και τα Windows 7, αλλά είναι κάτι άλλο.Είναι κάποιες λεπτομέρειες στο OSX και iOS, τις οποίες δεν μπορείς να τις περιγράψεις αν δεν το δουλέψεις. Μπέσα σου μιλάω τώρα...Η Apple πάντα ήταν, είναι και θα είναι προκλητική... Την παίρνει όμως και το κάνει, γιατί παίζει μπάλα σε μία κατηγορία μόνη της παντού. Μπορεί να μην τα προτιμάς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κορυφαία μηχανήματα.Κατά τη γνώμη μου καλά κάνει και μηνύει την Samsung. Η τελευταία βγάζει κινητά σαν κινέζικους κλώνους, αλλά προφανώς σε καλύτερη ποιότητα με Android...Σίγουρα υπάρχουν ψωνισμένοι Apple Users και μάλιστα είναι αρκετοί, αλλά υπάρχουν και αρκετοί Android Users...Πραγματικά πιστεύω ότι αν κάποιος κάτσει και σκεφτεί τα πράγματα λίγο πιο ώριμα, θα τα δει διαφορετικά...

 

 

 

 

Και τωρα ενα απλο παραδειγμα για ολους σας! :

 

Ανοιγω μια εταιρια με οικολογικες λαμπες oikologikoi-labtires-exoikonomoun-40-dis-kilovatores.jpg

 

αυτο ομως τι σημαινει, πως πρεπει να μηνύσω της αλλες εταιριες με οικολογικες λαμπες (βλεπε philips) ή να μηνύσουν εκεινες εμενα; ΟΧΙ!

 

 

 

και για πειτε μου: σχεδον ολες οι 30"/40"/50" κτλ τηλεοράσεις δεν μοιαζουν παρα πολυ; και εκτος αυτου εχουν και σχεδον ολοιδιο τηλεκοντρολ! αυτο τι σημαινει, πως πρεπει να αρχισουν τα νομικα μεταξυ τους; ΟΧΙ!

 

iphone4vsSamsung-galaxy.jpg

 

δηλαδη επειδη το galaxy s εχει αυτα τα τεσσερα κουμπακια κατω που τυχαίνει τα iphone να τα εχουν επισης σημαινει πως ειναι iphone και πως πρεπει να πεσουν μηνύσεις γι αυτα τα τεσσερα κουμπακια; ΟΧΙ!

 

Εδω ερχεται το ποστ σχετικα με το οτι το λινουξ ειναι ελευθερο λογισμικο διοτι ο καθενας μπορει να το επεξεργαστει/παραμετροποιησει και να το κανει οπως θελει! και τα linux ειναι βασισμενα στα Unix οπως και τα osx/ios! δηλαδη η apple πουλαει ενα ελευθερο λογισμικο! οκ απο αυριο θα παρω τα ubuntu/mint/fedora κτλ και θα τα πουλαω 100€ και θα μυνησω αντιστοιχα αυτους που διανεμουν το ubuntu/mint/fedora δωρεαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple δε μηνύει τη Samsung γιατί παραβίασε το στρογγυλεμένο παραλληλόγραμμο, τη μηνύει γιατί είναι ο μεγάλος ανταγωνιστής που αρχίζει να την προσπερνάει. Ούτως ή άλλως, οι προβλέψεις λένε ότι το android θα αφήσει πολύ πίσω το ios, αυτό είναι ήδη πραγματικότητα στα smartphones και σιγά σιγά θα επεκταθεί και στα ταμπλέτια. Σαν μοναχή εταιριά η apple θα τα πάει καλά αλλά τα ποσοστά της επί του συνόλου θα πέσουν όσες μηνύσεις και αν κάνει.

 

Το μεγάλο χαρτί της apple τα τελευταία χρόνια είναι η πρωτοπορία, ότι κάνει το μπαμ με mp3 players, smartphones, tablets, παίρνει τεράστια ποσοστά πωλήσεων στην αρχή και μετά οι άλλες εταιρίες βγάζουν και αυτές τα δικά τους προϊόντα και ροκανίζουν το μερίδιό της. Της κόπηκε η έμπνευση για καινούρια πρωτοποριακά προϊόντα και είπε να το ρίξει στις μηνύσεις μπας και ανακόψει τον ανταγωνισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple δε μηνύει τη Samsung γιατί παραβίασε το στρογγυλεμένο παραλληλόγραμμο, τη μηνύει γιατί είναι ο μεγάλος ανταγωνιστής που αρχίζει να την προσπερνάει. Ούτως ή άλλως, οι προβλέψεις λένε ότι το android θα αφήσει πολύ πίσω το ios, αυτό είναι ήδη πραγματικότητα στα smartphones και σιγά σιγά θα επεκταθεί και στα ταμπλέτια. Σαν μοναχή εταιριά η apple θα τα πάει καλά αλλά τα ποσοστά της επί του συνόλου θα πέσουν όσες μηνύσεις και αν κάνει.

 

Το μεγάλο χαρτί της apple τα τελευταία χρόνια είναι η πρωτοπορία, ότι κάνει το μπαμ με mp3 players, smartphones, tablets, παίρνει τεράστια ποσοστά πωλήσεων στην αρχή και μετά οι άλλες εταιρίες βγάζουν και αυτές τα δικά τους προϊόντα και ροκανίζουν το μερίδιό της. Της κόπηκε η έμπνευση για καινούρια πρωτοποριακά προϊόντα και είπε να το ρίξει στις μηνύσεις μπας και ανακόψει τον ανταγωνισμό;

συμφωνω σε ολα αλλα δεν σκέφτηκε ο Jobs οτι παιζει να χασει τα δικαστήρια; ή μιλαμε για τεραστια βλακεια ή εχει λαδωσει τους παντες και ειναι σιγουρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε ολα αλλα δεν σκέφτηκε ο Jobs οτι παιζει να χασει τα δικαστήρια; ή μιλαμε για τεραστια βλακεια ή εχει λαδωσει τους παντες και ειναι σιγουρη!

 

Σε κατι τετοιες υποθεσεις υποθετω δεν μπορει να λαδωσει κανενα δικαστηριο γιατι η samsung δεν ειναι καμια εταιριουλα και αμα βγει χαμενη σιγουρα θα σκασει μυρια για ερευνες γυρω απο το ολο δικαστηριο και τους εκπροσωπους του.Απλα η apple κανει στοχευμενες μηνυσεις βασισμενη σε παραθυρακια που εχουν οι Ευρωπαικοι νομοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί είναι απαράδεκτη η στάση της Apple; Γελοία, αστεία, ναι. Απαράδεκτη όμως γιατί;

 

 

 

Ουτε απαράδεκτη είναι, ούτε γελοία. Απαράδεκτη δεν είναι γιατί σύμφωνα με το -ελληνικό τουλάχιστον- δίκαιο ο καθένας έχει δικαίωμα να καταθέσει αγωγή ή μήνυση αν θεωρεί ότι αδικείται κι από κει και πέρα το δικαστήριο κρίνει αναλόγως. Κάποιοι έχετε την εντύπωση ότι το να μηνύσεις κάποιον είναι κάτι κακό, παράλογο, ανήθικο. Well, guess what. Είναι συνταγματικό δικαίωμα. Η δικαίωση είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Επίσης, γελοίο θα ήταν να μηνύσω το γείτονά μου, επειδή ο σκύλος του κατούρησε στο γρασίδι μου. Όταν παίζονται παιχνίδια δισεκατομμυρίων τέτοιες συμπεριφορές μόνο γελοίες δεν μπορούν να θεωρηθούν. Είναι τουλάχιστον ενδιαφέρον πως μερικοί κριτικάρετε, λες και εταιρείες όπως η apple ή η samsung δεν έχουν στρατιές δικηγόρων από πίσω για να χαράξουν στρατηγικές. Εκτός κι αν πιστεύετε ότι η apple έκανε όντως μήνυση γιατί θίγεται η πνευματική της έκφραση. Ή εάν όντως πιστεύετε ότι η samsumg δεν περίμενε την μήνυση της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω ζήλια... :X Το βρίσκεις και μεταχειρισμένο με κανά 400άρη, μην κάνεις έτσι...

 

Φυσικά και δεν κοιτάω τα Specs. Αυτά τα κοιτάνε οι Android και Windows (PC) users, επειδή το λειτουργικό σέρνεται... :-)

 

α ναι σοβαρα..?ποτε δεν το εχω δει αυτο!!

τα android κινιτα παντα ειναι μια χαρα,επειδη δεν τιθεται θεμα σε καμια Unix-based πλατφορμα να "βαραινει" το συστημα η να κολαει γενικα εστω και μετα απο καιρο..

 

ΑΝΤΙΘΕΤΑ,σε ενα iPhone πρωτης και δευτερης γεννιας δοκιμασε να βαλεις το iOS 5!!και αν δεις ασπρη μερα γραψε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε απαράδεκτη είναι, ούτε γελοία. Απαράδεκτη δεν είναι γιατί σύμφωνα με το -ελληνικό τουλάχιστον- δίκαιο ο καθένας έχει δικαίωμα να καταθέσει αγωγή ή μήνυση αν θεωρεί ότι αδικείται κι από κει και πέρα το δικαστήριο κρίνει αναλόγως. Κάποιοι έχετε την εντύπωση ότι το να μηνύσεις κάποιον είναι κάτι κακό, παράλογο, ανήθικο. Well, guess what. Είναι συνταγματικό δικαίωμα. Η δικαίωση είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Επίσης, γελοίο θα ήταν να μηνύσω το γείτονά μου, επειδή ο σκύλος του κατούρησε στο γρασίδι μου. Όταν παίζονται παιχνίδια δισεκατομμυρίων τέτοιες συμπεριφορές μόνο γελοίες δεν μπορούν να θεωρηθούν. Είναι τουλάχιστον ενδιαφέρον πως μερικοί κριτικάρετε, λες και εταιρείες όπως η apple ή η samsung δεν έχουν στρατιές δικηγόρων από πίσω για να χαράξουν στρατηγικές. Εκτός κι αν πιστεύετε ότι η apple έκανε όντως μήνυση γιατί θίγεται η πνευματική της έκφραση. Ή εάν όντως πιστεύετε ότι η samsumg δεν περίμενε την μήνυση της apple.

δηλαδη αν εσυ αγοραζες απο καποιον ενα κοτετσι και εβαζες εκει κοτες που τελος παντων ενα αυγο μιας κοτας δεν μπορει να γινει μελατο (οσο και να το βρασεις) και πας να κανεις μήνυση σε αυτον που σου πουλησε το κοτετσι τοτε εισαι και απαραδεκτος, και γελοιος, και οτι αλλο θες! δηλαδη με βαση τα λεγομενα σου απαραδεκτο και γελοιο ειναι οτιδηποτε ειναι παρανομο! αν ειναι ετσι να σου σκασω τωρα μια μηνυση διοτι εχεις αντιθετη γνωμη απο μενα! δεν ειναι απαραδεκτος ουτε γελοιος επειδη πολυ απλα οι μηνυσεις ειναι νομιμες!

 

δεν στεκει αυτο που λες!

 

α ναι σοβαρα..?ποτε δεν το εχω δει αυτο!!

τα android κινιτα παντα ειναι μια χαρα,επειδη δεν τιθεται θεμα σε καμια Unix-based πλατφορμα να "βαραινει" το συστημα η να κολαει γενικα εστω και μετα απο καιρο..

 

ΑΝΤΙΘΕΤΑ,σε ενα iPhone πρωτης και δευτερης γεννιας δοκιμασε να βαλεις το iOS 5!!και αν δεις ασπρη μερα γραψε μου

γιατι, το ios 4 στο iphone 4g δεν σερνόταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γιατι, το ios 4 στο iphone 4g δεν σερνόταν;

 

χαααα το προβλεψα αυτο!οως δεν ειπα τιποτα για το iOS 4 και το iPhone 4 μιας και τα προβατα της apple θα μπορουσαν να μας πουν οτι αααααα οχι μια χαρα παει,αφου οντως το πρωτο διμινο λειτουργιας του ολα ειναι οκ,με φθινουσα επιδοση:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαααα το προβλεψα αυτο!οως δεν ειπα τιποτα για το iOS 4 και το iPhone 4 μιας και τα προβατα της apple θα μπορουσαν να μας πουν οτι αααααα οχι μια χαρα παει,αφου οντως το πρωτο διμινο λειτουργιας του ολα ειναι οκ,με φθινουσα επιδοση:P

:mrgreen: :mrgreen: δεν πειραζει! απλα, εμεις με το nexus s θα νιωθουμε (και θα ειμαστε) πιο μαματοι! :-D B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...