Προς το περιεχόμενο

Κλιμακώνεται η δικαστική διαμάχη Apple και Samsung


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλη απογοήτευση να έχεις καινούργιο smartphone να σου βγάζει η google την αναβάθμιση τις επόμενης έκδοσης android , και εσείς να περιμένετε για το πότε θα τις κ%%^σει τις κάθε εταιρίας ωστε να βγάλει διαθέσιμο το update για το κινητό σας. :P

Μεγαλύτερη απογοήτευση είναι,να μένεις με το ιδιο os, ενώ κάποιοι άλλοι, από τα windows 6.5,να απολαμβάνουν τώρα, τα windows phone 7 & android 2.3 σε dual boot και μάλιστα να λειτουργούν και τα 2 άψογα, χωρίς κολλήματα και ασυμβατότητες! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το Android είναι Linux σωστά;

Αυτό σημαίνει ότι είναι ανοιχτό σωστα;

ανοιχτό ως προς τον κώδικα σωστα;

Aνοιχτό ως προς το rooting όμως;

Aρα με το rooting παίρνεις root access στο λειτουργικό, με άλλα λόγια σου δίνει δικαιώματα Admin στο σύστημα ώστε να φορτώνεις custom loader και εχεις επιπλέον δυνατότητες, όπως να εγκαταστήσεις custom rom, custom radio κτλ.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε τότε τι εννοείτε ανοικτό σύστημα; Έγινε μόδα και όλοι λένε το android ανοικτό επειδή το διάβασαν κάπου.Tο Android είναι όσο ανοικτό όσο και το iOS.Δηλαδή καθόλου!Το Android χρειάζετε Rooting και το iOS jailbreak.

Διαφορετικά γιατί σπάζουν κάθε έκδοση του Android για να πάρουν δικαιώματα διαχειριστή; Το γεγονός ότι το Android βασίζεται στo linux δεν το κάνει αυτόματα Open Source με την πραγματική σημασία του όρου! Δηλαδή τί ανοικτό έχει το Android σε σύγκριση με το iOS;

 

Μεγάλη απογοήτευση να έχεις καινούργιο smartphone να σου βγάζει η google την αναβάθμιση τις επόμενης έκδοσης android , και εσείς να περιμένετε για το πότε θα τις κ%%^σει τις κάθε εταιρίας ωστε να βγάλει διαθέσιμο το update για το κινητό σας. :P

 

ΛΑΘΟΣ

Είναι λογικό ο κατασκευαστής μιας συσκευής να μη θέλει να του μπρικάρουν τις συσκευές του και μετά να κλαίνε

Γι' αυτό και σου κλειδώνει μερικά αρχεία του ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ

 

Τι είπαμε οτι κλειδώνουν στο iOS?

Τα πάντα?

Και γιατί?

Για να ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ απο το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ τα προγράμματα που θέλεις?

 

ps.

Για το ξεκλείδωμα που προσφέρει για τον bootloader η HTC σε κάθε άσχετο δεν άκουσες τίποτα?

 

ΣΤΑ ΤΡΑΙΝΑ!!!!

(βλ. ΜΠΡΑΦ στο comedylab.gr)

ΜΠΡΑΦ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ απο το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ τα προγράμματα που θέλεις?

Και όχι μόνο...Κάπου διάβασα οτι ακόμα και ακουστικά ψείρες δεν μπορείς να πάρεις από άλλον κατασκευαστή εκτός apple και να τα βάλεις να δουλεύουν.Μόνο μετά από πατέντες μπορεί κάποιος να τα κάνει να δουλέψουν.

Και όλα αυτά για να αγοράζεις από το μαγαζάκι τους.Ρε δεν πάνε να &^#!$$@#!##@!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ασχολειται ο κοσμος με μια ηλιθια εταιρια που πουλαει μονο απο μοδα τι να πει κανεις.

θελω αιφον χωρις λογο και αιτια αλλα απλα το θελω γιατι λενε ειναι καλο

 

iphone 4 τωρα βιντεοκληση μονο μεσω wifi και το κανουν και θεμα οτι ειναι μπροστα.

δεν στελνει φωτο απο κινητο σε κινητο παρα μονο σε αιφον ....

 

γενικα ακουμε ολοι οτι ειναι κορυφη αλλα...

 

αν μπορουσατε να μην παρει κανεις μηλα για κανα χρονο να δεις τουμπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει η Apple, μπας και σταματήσουν να βγάζουν iPhone κλώνους με Android.

Την HTC γιατί δεν την πειράζει κανείς? Γιατί βγάζει σοβαρά κινητά και με δικό της σχεδιασμό! ;)

 

Link.png Site: πλήρη λίστα με τις 20 πατέντες που η Apple λέει ότι η HTC καταπατά. :whistle:

 

>http://www.scribd.com/doc/59947167/Apple-vs-HTC-July-2011#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω.Πως διάλο γίνεται εν μέσω παγκόσμιας οικονομικής κρίσης αντί να μειώνουν τις τιμές και να φρενάρουν λίγο την παραγωγή, όχι μόνο δεν τις μειώνουν αλλά τις αυξάνουν στο θεό.Τα smartphone των 500+ τα έχουν ψωμοτύρι.Άσε που κάθε 4-5 μήνες βγάζει κάθε εταιρία μια αγκαλιά νέα κινητά και δεν μπορείς ούτε να τους παρακολουθήσεις.

Μου φαίνετε την έχουν χάσει και αυτοί τη μπάλα αλλα και εμείς που τους στηρίζουμε.

Για να παίρνετε κανένα κινητάκι μέχρι 300 το πολύ ευρώ να δείτε τι θα κάνουν.Όποιος σκάει 500+ ευρώ (ανεξαρτήτως εταιρίας) να γνωρίζει οτι πληρώνει τις διακοπές των executive και των manager των εταιριών αυτών στις Μπαχάμες,στις Αντίλλες και στις Σευχέλες.Κοινώς, στην υγειά των κορόιδων.Άντε ξυπνήστε επιτέλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, όταν λέει <<πελάτες>>, εννοεί τους διανομείς/καταστήματα/αντιπροσωπείες κλπ, όχι εσένα και μένα.

 

Επιτέλους, διάβαζα τόσα πόστς και κανένα δεν ανέφερε αυτό το απλό... Είναι τραγικό πως μπορεί να παρερμηνευονται κάποια πράγματα. Έλεος είναι ποτέ δυνατόν να μαζέψουν τα κινητά από τους καταναλωτές; Έτσι βγαίνουν οι ράδιο-αρβυλες , πηγαίνει ο άλλος μετα στην καφετέρια "ακούστε ρε, η απλ θα σας πάρει τα κινητά σας πίσω"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ θα ήθελες εσυ και όμοιοί σου, να σέρνονται. Αλλά ούτε το ένα ούτε το άλλο λογισμικό, σας έκαναν την χάρη, γι 'αυτό τρέχεται στα δικαστήρια με ηλίθιες απετησεις!

Μόνο και μόνο που δεν παραδέχεσαι το του OSX και του iOS, τι να πούμε?

Να μου έλεγες για σάπιο Hardware να σου πω ok.

με σενα δε βλεπω και πολυ περιθωριο να μιλησει καποιος σοβαρα.

βγαινεις και υπερασπιζεσαι μια εταιρια που λαδωσε και κερδισε πατεντα (το voice mail με εικονα) οταν καποιος αλλος (Klausner) που ειχε την πατεντα απο πριν την ειχε μηνυσει επειδη το χρησιμοποιησε στο iphone και προφανως αμα καποιος αλλος το επιχειρησει θα φαει μηνυση απο την apple και ολο σου το επιχειρημα ειναι οτι ειμαστε "ζηλιαρηδες" και εχεις θρασος μετα να μου μιλας για λογικη συζητηση;;

 

 

 

και σκουπιδια βλεπω παντου δε σημαινει οτι εχουν αξια

Μα ρε φίλε μιλάς για Benchmarks σε κινητά! Ούτε σε PC δεν είναι σοβαρός κάποιους που κοιτάει 3Dfart και εσύ τα βάζεις και στα κινητά... Έλεος!

 

Δεν παραδέχεσαι ότι η Samsung αντιγράφει την Apple σε σχεδιασμό!? Έλεος! Γιατί δεν είπαμε κάτι για τα HTC τα οποία κοντράρουν άνετα τα προϊόντα της Apple?

Μην είσαι κορόιδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ πάντως ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω.Πως διάλο γίνεται εν μέσω παγκόσμιας οικονομικής κρίσης αντί να μειώνουν τις τιμές και να φρενάρουν λίγο την παραγωγή, όχι μόνο δεν τις μειώνουν αλλά τις αυξάνουν στο θεό.Τα smartphone των 500+ τα έχουν ψωμοτύρι.Άσε που κάθε 4-5 μήνες βγάζει κάθε εταιρία μια αγκαλιά νέα κινητά και δεν μπορείς ούτε να τους παρακολουθήσεις.

Μου φαίνετε την έχουν χάσει και αυτοί τη μπάλα αλλα και εμείς που τους στηρίζουμε.

Για να παίρνετε κανένα κινητάκι μέχρι 300 το πολύ ευρώ να δείτε τι θα κάνουν.Όποιος σκάει 500+ ευρώ (ανεξαρτήτως εταιρίας) να γνωρίζει οτι πληρώνει τις διακοπές των executive και των manager των εταιριών αυτών στις Μπαχάμες,στις Αντίλλες και στις Σευχέλες.Κοινώς, στην υγειά των κορόιδων.Άντε ξυπνήστε επιτέλους

 

Προσπαθούμε να διαφοροποιηθούμε από τους άλλους συνανθρώπους μας

θέλουμε να δείξουμε ότι είμαστε κάτι διαφορετικό με τα προϊόντα που κουβαλάμε πάνω μας

είτε ρούχα είτε κοσμήματα είτε συσκευές

όσο ποιο ακριβό είναι κάτι τόσο ποιο δυσπρόσιτο είναι για κάποιους

άρα και αυτοί που το κατέχουν μπαίνουν σε μια υποτιθέμενη “μικρή” φατρία

 

φυσικά καμιά εταιρία δεν δημιουργεί προϊόντα που δεν μπορούν να πουληθούν λόγο υψηλής τιμής

υπάρχουν διαδικασίες που καθορίζουν την τιμή ενός προϊόντος

για το συγκεκριμένο τηλέφωνο που μιλάμε

τιμολογείται σε τιμή που να μπορεί να το αγοράσει κάποιος που τα έχει με σχετική ευκολία

αλλά και κάποιος που δεν τα έχει αν κάνει αποταμίευση για μερικούς μήνες

 

αν ανήκεις στην δεύτερη κατηγορία παίρνεις ένα και το χαϊδεύεις μην σου χαλάσει γιατί αν κάνει παφ αυτομάτως σε πετάνε έξω από την φατρία, την είσοδο στην οποία την πλήρωσες με ένα σημαντικό κομμάτι του εισοδήματός σου και αν μείνεις απέξω σε τσούζει πολύ

 

για την πρώτη κατηγορία πελατών έρχονται τα συνεχόμενα update και ο καλός πελάτης φροντίζει να ξανά αγοράζει το ίδιο τηλέφωνο ελάχιστα τροποποιημένο σε κύκλο λίγων μηνών με την ελπίδα ότι θα ξεφύγει στα ανώτατα στρώματα της ιεραρχίας αυτής της φατρίας στην οποία έχουν εισβάλει όλοι αυτοί οι χωριάτες με το iphone, 3g, 3gs...

 

Η άνοδος στην τιμή πιστεύω ότι είναι δικαιολογημένη καθώς οι οικονομική κρίση έχει εκτοπίσει πολύ κόσμο από την θέση που είχε δύο χρόνια πριν και αυτός ο κόσμος αγωνίζεται να κερδίσει την παλιά του αίγλη με ένα φανταχτερό κινητό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω.Πως διάλο γίνεται εν μέσω παγκόσμιας οικονομικής κρίσης αντί να μειώνουν τις τιμές και να φρενάρουν λίγο την παραγωγή, όχι μόνο δεν τις μειώνουν αλλά τις αυξάνουν στο θεό.Τα smartphone των 500+ τα έχουν ψωμοτύρι.Άσε που κάθε 4-5 μήνες βγάζει κάθε εταιρία μια αγκαλιά νέα κινητά και δεν μπορείς ούτε να τους παρακολουθήσεις.

Μου φαίνετε την έχουν χάσει και αυτοί τη μπάλα αλλα και εμείς που τους στηρίζουμε.

Για να παίρνετε κανένα κινητάκι μέχρι 300 το πολύ ευρώ να δείτε τι θα κάνουν.Όποιος σκάει 500+ ευρώ (ανεξαρτήτως εταιρίας) να γνωρίζει οτι πληρώνει τις διακοπές των executive και των manager των εταιριών αυτών στις Μπαχάμες,στις Αντίλλες και στις Σευχέλες.Κοινώς, στην υγειά των κορόιδων.Άντε ξυπνήστε επιτέλους

Έχεις +1 από μένα!

Αλλά από την άλλη,αν κάποιοι τα έχουν τα χρήματα ή προτιμάνε να στερηθούν κάποια πράγματα,για να τα μαζέψουν,δε το βρίσκω κ τόσο κακό γιατί να μην τα δώσου! Φυσικά να υπάρχουν και οι καλές, αλλά πιο οικονομικές λύσης!

Το θέμα για μένα,δεν είναι η τιμολογιακή πολιτική που έχει η apple, δικαίωμα της να κοστολογεί τα προϊόντα της όσο θέλει ή πιστεύει η ίδια ότι αξίζουν! Αυτό που είναι εκνευριστικό(ο λόγος που υπάρχουν οι haters και όχι η ζήλια, όπως θέλουν πολλοί να πιστεύουν), είναι η επιθετική και κυρίως απαξιωτική στάση της, αυτής και των προβατοποιημενων fans της(για μένα,οι πλείστοι apple users,δεν ανήκουν σ'αυτη την κατηγορία),σε ότι δε της ανήκει ή τη συναγωνίζεται.

 

Μόνο και μόνο που δεν παραδέχεσαι το του OSX και του iOS, τι να πούμε?

Να μου έλεγες για σάπιο Hardware να σου πω ok.

Τι να παραδεχτώ?

Δε τα γνωρίζω τα 2 λογισμικά, γιατί δε τα χρειάστηκα ποτέ,για να τα χρησιμοποιήσω!Kαι απο την εμπειρία μου με τα android και windows 7(desktop) και βέβαια την απαράδεκτη στάση της apple,δε το βλέπω να τα χρησιμοποιήσω ποτέ!

Και επειδή δε τα ξέρω,γι'αυτο και δε τα κατηγόρησα ποτέ, όπως δε κατηγόρησα ποτέ μου κανένα από τα προϊόντα της apple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε φίλε μου, να σου πω κάτι?

Όταν έβγαλε η Samsung το πρώτο tablet, και το έβλεπα στους δρόμους, σκεφτόμουν, "Μα καλά δεν θα της κάνει μήνυση η Apple που είναι ίδιο?". Το ίδιο έλεγα και για το Samsung GS.

Γιατί δεν το είπα για κάποιο άλλο κινητό? Μάλιστα το είχα ρωτήσει και στο Forum εδώ...

 

Καλό είναι και το Android (κάποια στιγμή θέλω να πάω το IDEOS X5) καλά και τα Windows 7, αλλά είναι κάτι άλλο.

Είναι κάποιες λεπτομέρειες στο OSX και iOS, τις οποίες δεν μπορείς να τις περιγράψεις αν δεν το δουλέψεις. Μπέσα σου μιλάω τώρα...

 

Η Apple πάντα ήταν, είναι και θα είναι προκλητική... Την παίρνει όμως και το κάνει, γιατί παίζει μπάλα σε μία κατηγορία μόνη της παντού. Μπορεί να μην τα προτιμάς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κορυφαία μηχανήματα.

 

Κατά τη γνώμη μου καλά κάνει και μηνύει την Samsung. Η τελευταία βγάζει κινητά σαν κινέζικους κλώνους, αλλά προφανώς σε καλύτερη ποιότητα με Android...

 

Σίγουρα υπάρχουν ψωνισμένοι Apple Users και μάλιστα είναι αρκετοί, αλλά υπάρχουν και αρκετοί Android Users...

 

Πραγματικά πιστεύω ότι αν κάποιος κάτσει και σκεφτεί τα πράγματα λίγο πιο ώριμα, θα τα δει διαφορετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...