Προς το περιεχόμενο

Διαφορές C, C++ και C#


xrist0f0r0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

EDIT 2:

 

Ή άμα βαριέσαι έτσι, στο NppExec plugin του Notepad++ (που νομίζω το έχει από default εγκατεστημένο) γράψε & σώσε το σκριπτάκι που σου δείχνω στην παρακάτω εικόνα. Μόλις πατάς F6 θα σου ανοίγει όπως δείχνει η εικόνα, και θα πατάς ENTER για να σου κάνει compile το πρόγραμμά σου και να στο τρέχει, χωρίς να φεύγεις από το Notepad+ (2η εικόνα)..

 

ΥΓ1 Γράφαμε μαζί! :)

 

ΥΓ2. Αν έχεις δουλέψει με VS, go for it είναι ιδανικό για C# (και το Code::Blocks τα σπάει, υποστηρίζει και C# ? δεν θυμάμαι).

post-38307-0-22170900-1321140168_thumb.jpg

post-38307-0-22590200-1321140241_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υποστηρίζει C#, και το ψιλιάστηκα αλλά λέω, μπα, θα υποστηρίζει. Κρίμα γιατί μου άρεσε.

Θα δω, το visual studio μου είχε φανεί εύκολο, παρότι βαρύ. Νομίζω υπάρχει και visual express για κάθε γλώσσα ε; Άρα θα είναι πιο γρήγορο και ελαφρύ. Αλλιώς επειδή το Notepad++ το χρησιμοποιώ ευρέως, και μου αρέσει ως editor, δεν θα είχα πρόβλημα και με αυτό.

 

 

Το βιβλίο απο ότι έχω και σε reviews είναι κορυφαίο. Αλλά τεράστιο... :D :D

Τι να κάνουμε, σιγά σιγά..

 

Edit: Σε linux είχα βρει το monodevelop και μου είχε αρέσει και εκείνο.

Θα το δοκιμάσω και αυτό σε windows, και θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Notepad++ και ξερό ψωμί! (εγώ όλες τις γλώσσες με Notepad++ τις προγραμματίζω, το 'χω κάνει σαν ide αν είδες.:lol:)

 

ΥΓ. Linux; Εκεί θες υποχρεωτικά mono (πίκρα).. το Mono δεν είναι για Windows ρε συ, κακός κλώνος του .Net είναι το Mono.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα το script.

Αλλά έβαλα μέσα στο NP++ 2-3 examples απο το hello world όπως τα βρήκα, έτρεξα το plugin και δεν πέτυχε.

Το csc.exe το έχω στον φάκελο των windows.

 

Έχει αυτό το output:

 

 

NPP_SAVE: C:\Users\antonis\Desktop\new.cs

CD: C:\Users\antonis\Desktop

Current directory: C:\Users\antonis\Desktop

rm -f "new".exe

CreateProcess() failed with error code 2:

The system cannot find the file specified.

 

csc /debug /out: "new".exe /optimize new.cs

Process started >>>

fatal error CS2018: Unable to find messages file 'cscui.dll'

<<< Process finished.

NPP_RUN: "new".exe

- the specified file was not found

 

 

 

Edit:

Ξέχασα να πω, δουλεύω με windows 8.

Μήπως γι' αυτό υπάρχει πρόβλημα με τον compiler; Μήπως πρέπει να κάνω καμία καταχώρηση στα path variables;

θα δοκιμάσω μήπως με την εγκατάσταση του VC# express διορθωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ανοίξεις μια γραμμή εντολών των Windows και γράψεις

csc

 

τι σου λέει;

 

Α, ξέχασα...

 

στο μενού του NppExec plugin μέσα στο Notepad++, ενεργοποίησε το "Follow $(CURRENT_DIRECTORY)" για να θεωρεί τρέχον φάκελο του πηγαίου κώδικα τον φάκελο του αρχείου που έχεις ανοιγμένο μέσα στο Notepad++ :)

 

ΥΓ. Και στο σκριπτάκι που σου έδωσα, εκείνο το 'rm -f ...' κάνε το 'del ...' γιατί η γραμμή εντολών των Windows δεν έχουν rm (εγώ έχω περάσει unix utilities στα Windows μου :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έκανα και αυτά στο np++, αλλά δεν έχουν σημασία γιατί και σκέτο csc που γράφω στο cmd μου πετάει:

fatal error CS2018: Unable to find messages file 'cscui.dll'

Στο google δεν είχε και πολλά περι αυτού.

Στην αρχή το csc.exe απλά το έκανα αντιγραφή στον /windows φάκελο.

Μετά έβαλα μέσα και το cscui.dll που ήταν στο system32 αλλά πάλι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το κάνεις αντιγραφή, απλά σημείωσε τον αρχικό του φάκελο και βάλε τον στο PATH environment των Windows (βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται στα 8άρια).. .net έχεις ήδη installed να υποθέσω, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται restart (στα 7άρια τουλάχιστον) μόνο να κλείσεις και να ανοίξεις ξανά τη γραμμή εντολών.. ΚΑι κάτι άλλο, στο σκριπτάκι κανονικά τα variables θέλουν να είναι μέσα σε διπλά εισαγωγικά...

 

>
npp_save
cd  "$(CURRENT_DIRECTORY)"
del "$(NAME_PART)".exe
csc /debug /out:"$(NAME_PART)".exe /optimize "$(FILE_NAME)"
npp_run "$(NAME_PART)".exe

 

Εγώ συνήθως δεν βάζω (γιατί οι διαδρομές των φακέλων μου δεν έχουν κενά διαστήματα).

 

Μισό να σου βρω και link με όλα τα variables του Notepad++ να παίξεις και μόνος σου με δικά σου σκριπτάκια

 

EDIT:

 

Στο βρήκα: http://npp-community...manual/commands (λέει για το Run, αλλά τα ίδια variables είναι).

 

Όσο για τις εντολές του NppExec (npp_save, κλπ) στην κονσόλα του που ανοίγει μέσα στο Notepad++ γράψε: help και θα σου δώσει λίστα με όλες τους τις εντολές (+ τα τρέχοντα environment vars του συστήματος σου)

 

EDIT:

 

Και σε περίπτωση που τα 8άρια έχουν καμιά άλλη έκδοση του compiler, στο σκριπτάκι δοκίμασε να καλέσεις τον compiler χωρίς options, δηλαδή..

 

>
...
csc "$(FILE_NAME)"
...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα το SharpDevelop για IDE, εμένα προσωπικά με έχει βολέψει και είναι αρκετά ελαφρύ σε σύγκριση με το Visual Studio. Δεν ξέρω αν δουλεύει σε Windows 8 όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υποστηρίζει C#, και το ψιλιάστηκα αλλά λέω, μπα, θα υποστηρίζει. Κρίμα γιατί μου άρεσε.

Θα δω, το visual studio μου είχε φανεί εύκολο, παρότι βαρύ. Νομίζω υπάρχει και visual express για κάθε γλώσσα ε; Άρα θα είναι πιο γρήγορο και ελαφρύ. Αλλιώς επειδή το Notepad++ το χρησιμοποιώ ευρέως, και μου αρέσει ως editor, δεν θα είχα πρόβλημα και με αυτό.[..]

 

Προσωπική μου γνώμη, αφού θες να ξεκινήσεις με C# ξεκίνησε σωστά, δηλαδή με Visual Studio. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό IDE, με θαυμάσιο επεξεργαστή κειμένου που φορμάρει αυτόματα το κείμενο, έναν ευφυέστατο συντακτικό αναλυτή με εξαιρετικό auto-suggest & auto-complete του κώδικα και έναν πολύ καλό Debugger αλλά και ένα υποδειγματικό Form Editor (το GUI δεν το σνομπάρουμε σήμερα, είναι απαραίτητο!!) και πολλά άλλα. Μην μπλέκεις με Notepad++ κτλ για ανάπτυξη, δεν είναι IDE, είναι ένας θαυμάσιος Editor (αλλά ως εκεί), χάνεις χρόνο και θα ταλαιπωρηθείς τζάμπα με ημίμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

χάνεις χρόνο και θα ταλαιπωρηθείς τζάμπα με ημίμετρα.

 

Καλημέρα,

 

παραθέτω απόσπασμα από το "C# 4 The Complete Reference"...

 

Using csc.exe, the C# Command-Line Compiler

 

Although the Visual Studio IDE is what you will probably be using for your commercial

projects, some readers will find the C# command-line compiler more convenient, especially

for compiling and running the sample programs shown in this book. The reason is that you

don’t have to create a project for the program. You can simply create the program and then

compile it and run it—all from the command line. Therefore, if you know how to use the

Command Prompt window and its command-line interface, using the command-line

compiler will be faster and easier than using the IDE.

 

Φίλε DirectX, δεν προσπαθώ να σου πάω κόντρα, πραγματικά πιστεύω ότι με το VS θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο τώρα που είναι στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει παρά να δοκιμάσει και να δει τι θα τον εξυπηρετήσει καλύτερα. Έτσι κι αλλιώς, όταν θα είναι σε θέση να προγραμματίζει κανονικά, παραθυρικά projects σε C#, με VS θα το κάνει (του το έχω γράψει κι εγώ από την αρχή πως εκεί είναι ιδανικό το VS).

 

Απλά το συγκεκριμένο βιβλίο (που btw είναι εξαιρετικό και συνιστώ να τα κατεβάσουν όλοι όσοι θέλουν να μάθουν όχι μόνο C#, αλλά και προγραμματισμό γενικότερα... αυτό και το C Programming: A Modern Approach,του King, link για το οποίο έχω δώσει link νωρίτερα) δεν ασχολείται με το VS, ασχολείται επιφανειακά με το .net4 και καθόλου με SQL (αναλύει όμως LINQ). Εστιάζει στη γλώσσα αυτή κάθε αυτή σε βάθος (με εντυπωσιακή ευχέρεια στην κατανοητή παρουσίαση της) για αυτό και το VS είναι απλά overkill για να ακολουθήσει κανείς την ύλη του βιβλίου.

 

Η δική μου πρόταση παραμένει να τελειώσει αυτό το βιβλίο χωρίς VS, κι αμέσως μετά να διαβάσει ένα ακόμα εξαιρετικό βιβλίο: Beginning C# Object Oriented Programming του Dan Clark, και αυτή τη φορά μόνο με VS :)

 

EDIT:

Άσχετα με τη C#, η απλούστατη δυνατότητα scripting του Notepad++ σε συνδυασμό με το NppExec και το Language Help είναι πραγματική ευλογία για οποιαδήποτε γλώσσα, γιατί παρέχει στάνταρ περιβάλλον για όλες.. με το debugging υπάρχει ένα θέμα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...