Προς το περιεχόμενο

Πολυ φτηνή Kατασκευή ιστοσελίδων,Banners και λοιπά


Traveler1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λέω και εγώ..γιατι τον τρώει τόσο... γιατι κανει και αυτος sites

ενταξει κατάλαβα, εμπορικός ανταγωνισμός. αλλα αυτο το τοπικ δεν ειναι για εσένα φιλε, εσυ εχεις ανοιξει ήδη 4 με τα σάιτ σου , σεβάσου λίγο αυτο, ΣΕΒΑΣΜΟΣ, κατι που λείπει απο τον αθέμιτο ανταγωνισμό.

ΣΕΒΑΣου τους λιγο ,ακομα φοιτητές ειναι,προσπαθουν να ζησουν μη σου κακοφαινεται τόσο.

 

Δεν έχω εταιρεία οπότε δεν υπάρχει κανένας ανταγωνισμός.... αν και είμαι στον χώρο από 1998 τα τελευταία χρόνια φτιάχνω σελίδες μόνο για τον εαυτό μου. Προτιμώ να είμαι άνεργος σχεδόν ένα χρόνο, παρά να ξεφτιλίζω το προϊόν μου.

 

Ο σεβασμός υπάρχει και θα υπάρχει αλλά όταν μπαίνει ένα θέμα στην κατηγόρια Web Design - Development έχω κάθε δικαίωμα να κάνω την κριτική μου. Τα παιδιά καλώς προσπαθούν να βγάλουν χαρτζιλίκι, αλλά ούτε σελίδες φτιάχνουν, ούτε φιλοξενία παρέχουν.

 

Κι εγώ ξέρω να φτιάχνω τα ηλεκτρολογικά στο σπίτι μου αλλά δεν βγήκα να το πουλήσω... έκαστως στο είδος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και είπες, ας πούμε, να μπεις στο insomnia να μας πεις ότι σου έφτιαξαν το site με 150 ευρώ....

Πολιτικός μηχανικός και τόσο ανορθόγραφος? Μήπως φτιάχνεις κι εσύ φθηνά site?

Φθηνά site από ερασιτέχνες είναι εύκολο να βρεις, από επαγγελματίες που να ξέρουν τη δουλειά τους καλά θα ήταν χρήσιμο να μας βρεις φθηνά site.

Πας το αμάξι σου σε ερασιτέχνη μηχανικό? Όχι. Γιατί να φτιάξεις site σε ερασιτέχνη τότε? Επειδή είναι φθηνό? Φθηνός είναι και ο ερασιτέχνης μηχανικός... αλλά δεν πάς, γιατί?

 

Εμένα με πόσο θα μου φτιάξεις ένα site αν έχω ήδη hosting? Με 100? Αν ναι, φτιάξτο μου και θα το ανεβάσω εδώ να μαζέψουμε σχόλια. Αλήθεια!

 

 

Δεν έχω εταιρεία οπότε δεν υπάρχει κανένας ανταγωνισμός.... αν και είμαι στον χώρο από 1998 τα τελευταία χρόνια φτιάχνω σελίδες μόνο για τον εαυτό μου. Προτιμώ να είμαι άνεργος σχεδόν ένα χρόνο, παρά να ξεφτιλίζω το προϊόν μου.

 

Ο σεβασμός υπάρχει και θα υπάρχει αλλά όταν μπαίνει ένα θέμα στην κατηγόρια Web Design - Development έχω κάθε δικαίωμα να κάνω την κριτική μου. Τα παιδιά καλώς προσπαθούν να βγάλουν χαρτζιλίκι, αλλά ούτε σελίδες φτιάχνουν, ούτε φιλοξενία παρέχουν.

 

Κι εγώ ξέρω να φτιάχνω τα ηλεκτρολογικά στο σπίτι μου αλλά δεν βγήκα να το πουλήσω... έκαστως στο είδος του.

 

+100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό να δημοσιεύονται προσωπικές εμπειρίες του καθενός, εγώ πάντως το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον.Επίσης τα παιδιά προσφέρουν υπηρεσίες σε κάτι που σπουδάζουν(φαντάζομαι)και που θα ασχοληθούν αργότερα και επαγγελματικά.Ακόμα και να μην είναι έτσι όμως, το να υπάρχει μια ερασιτεχνική υπηρεσία δεν είναι κάτι άσχημο, αφού ο καθένας αναζητεί διαφορετική ποιότητα σε κάθε τομέα.

 

+2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εταιρεία οπότε δεν υπάρχει κανένας ανταγωνισμός.... αν και είμαι στον χώρο από 1998 τα τελευταία χρόνια φτιάχνω σελίδες μόνο για τον εαυτό μου. Προτιμώ να είμαι άνεργος σχεδόν ένα χρόνο, παρά να ξεφτιλίζω το προϊόν μου.

 

Ο σεβασμός υπάρχει και θα υπάρχει αλλά όταν μπαίνει ένα θέμα στην κατηγόρια Web Design - Development έχω κάθε δικαίωμα να κάνω την κριτική μου. Τα παιδιά καλώς προσπαθούν να βγάλουν χαρτζιλίκι, αλλά ούτε σελίδες φτιάχνουν, ούτε φιλοξενία παρέχουν.

 

Κι εγώ ξέρω να φτιάχνω τα ηλεκτρολογικά στο σπίτι μου αλλά δεν βγήκα να το πουλήσω... έκαστως στο είδος του.

 

Θα συμφωνήσω και γω με το φίλο.

 

Ειδικά αυτό με "ομάδα φοιτητών" με χάλασε ιδιαίτερα...

 

Τι πάει να πει δηλαδή αυτό;Ότι είναι εκκολαπτόμενοι geeks και μπορείς με λίγα λεφτά να αγοράσεις σούπερ προιόν;

Ή ότι θα πρέπει να δείξω συμπόνοια;

Μου θυμίζει επαίτες με χαρτόνια "έχω 7 παιδιά να ταίσω".

 

Και γω μπορώ να φτιάξω ιστοσελίδες ερασιτεχνικές για πάρτη μου ή και κανενός φίλου,αλλά μέχρι να βγω και να το διαφημίσω,έχει απόσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στα παιδιά ειδικά εάν είναι φοιτητές αυτό που κάνουν είναι απόλυτα θεμιτό.

Όχι μπράβο σε οποιοδήποτε σοβαρό επιστήμονα ή επιχειρηματία νομίζει ότι μπορεί να

φτιάξει κάτι αξιοπρεπές σε αυτό το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στα παιδιά ειδικά εάν είναι φοιτητές αυτό που κάνουν είναι απόλυτα θεμιτό.

Όχι μπράβο σε οποιοδήποτε σοβαρό επιστήμονα ή επιχειρηματία νομίζει ότι μπορεί να

φτιάξει κάτι αξιοπρεπές σε αυτό το κόστος.

 

Μπράβο στους φοιτητές για ποιο ακριβώς πράγμα και ποιο είναι το θεμιτό;

Που ενώ δηλώνουν ερασιτέχνες φυσικά δεν έχουν ξοδέψει ούτε ευρώ ( software, τεβε, εφορία, λογιστικά κλπ) πληρώνονται, απλά πληρώνονται λίγα και παράνομα μιας και δεν μπορούν να εκδόσουν τιμολόγιο , ούτε αποδίδουν φπα;

Για την ποιότητα της υπηρεσίας δεν έχω να εκφέρω κάτι στη συγκεκριμένη περίπτωση ότι πληρώνεις παίρνεις (κάτι σαν ιστοσελίδα κάτι σαν λογότυπο).

Αν σπουδάζουν το αντικείμενο μόνοι τους υπονομεύουν την εργασία τους, γιατι σε λίγα χρόνια που θα θέλουν να θεωρηθούν επαγγελματίες οι τιμές που χρεώνουν τώρα θα τους ακολουθούν και δε θα βγάζουν ούτε τα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εταιρεία οπότε δεν υπάρχει κανένας ανταγωνισμός.... αν και είμαι στον χώρο από 1998 τα τελευταία χρόνια φτιάχνω σελίδες μόνο για τον εαυτό μου. Προτιμώ να είμαι άνεργος σχεδόν ένα χρόνο, παρά να ξεφτιλίζω το προϊόν μου.

 

Ο σεβασμός υπάρχει και θα υπάρχει αλλά όταν μπαίνει ένα θέμα στην κατηγόρια Web Design - Development έχω κάθε δικαίωμα να κάνω την κριτική μου. Τα παιδιά καλώς προσπαθούν να βγάλουν χαρτζιλίκι, αλλά ούτε σελίδες φτιάχνουν, ούτε φιλοξενία παρέχουν.

 

Κι εγώ ξέρω να φτιάχνω τα ηλεκτρολογικά στο σπίτι μου αλλά δεν βγήκα να το πουλήσω... έκαστως στο είδος του.

 

Γιατί ξεφτιλισμός; Από τη στιγμή που υπάρχουν μάλιστα και ευχαριστημένοι πελάτες.

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι το εξής.Προσπαθούνε να βγάλουν κάποιο εισόδημα με τις γνώσεις του επαγγέλματός τους που σπουδάζουν.Πολύ πιθανόν να το κάνουν πιο πολύ και από εμπειρία, τόσο σε αυτά προσφέρουν, όσο και στο θέμα πελατείας ,επιχειρηματικότητας κλπ.Δεν το βρίσκετε πιο εποικοδομητικό από το να δουλεύουν σε κάποια καφετέρια πχ; Εξάλλου όπως πολύ σωστά έχουν κάνει, επισημαίνουν ότι αυτά που προσφέρουν είναι καθαρά ερασιτεχνικά, όπως επίσης και το εισόδημα από την προσφερόμενη δουλειά τους, είναι συζητήσιμο.

 

Οπότε κάποιος σαν τον topic starter που θέλει κάτι απλό ,θα μπορούσε να ενεργήσει ακολούθως:

 

1)Δοκιμάζει να κάνει κάτι μόνος του με ένα εύκολο cms.Θα ήταν καλό και για εκείνον σε θέμα γνώσεων.Αν όμως δεν υπάρχει χρόνος ή διάθεση, αυτό απορρίπτεται.

2)Βάζει κάποιον φίλο που ξέρει κάποια πράγματα παραπάνω.

3)Ψάχνει μια φθηνή εταιρία.Όμως και οι πιο φθηνές ,είναι ακριβές για αυτό που ζητά.

4)Απευθύνεται σε κάποιον ερασιτέχνη με μια συμβολική τιμή.

 

Αυτά για κάποιον που δεν ζητά κάτι δύσκολο, ή θέλει να κάνει την πλάκα του, ή θέλει να μπαίνει σιγά σιγά στον χώρο χωρίς να δώσει πολλά λεφτά για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το να δουλεύεις σε μια καφετέρια κι άλλο να κάνεις το μπαλκόνι σου καφετέρια πουλώντας τον καφέ "μαυρά"... έχει μεγάλη διαφορά.

 

Έχουν κάνει έναρξη εταιρείας; Πληρώνουν ΤΕΒΕ και Εφορία; Δίνουν απόδειξη γι' αυτό που κάνουν; Προφανώς όχι... οπότε η ζημιά που κάνουν είναι διπλή! Και βγάζουν μαύρα λεφτά και δημιουργούν μια ψευδή εικόνα στους υποψήφιους πελάτες, που δεν έχουν ιδέα από ιντερνέτ, ότι έτσι είναι το ίντερνετ και πως κακώς οι πραγματικές εταιρείες χρεώνουν παραπάνω.

 

Αλλά έτσι είναι δυστυχώς η κατάσταση στην ψωροκώσταινα που ζούμε... τα ίδιο ισχύουν και στο θέμα Τεχνικός Η/Υ... όλοι έχουν γίνει τεχνικοί επειδή άνοιξαν το κουτί του υπολογιστή τους.

 

Για να μη παρεξηγηθώ ότι τα έχω βάλει με τους φοιτητές (αλήθεια, σπουδάζουν τουλάχιστον κάτι αντίστοιχο; ) τα ίδια και χειρότερα κάνουν και οι υποτιθέμενες εταιρείες του χώρου. Σήμερα το πρωί έκανα καταγγελία για μια εταιρεία στην Αθήνα που πουλάει eshop "σπασμένα" και χωρίς άδειες χρήσεις 400 και 500€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι απλά κάποιοι που βγάζουν χαρτζηλίκι με το να στήνουν, όχι να σχεδιάζουν, γρήγορα sites προς όφελος όσων θέλουν ένα site «απλά να υπάρχει».

Αυτά που είδα στο portfolio (και του Traveler1975 πρέπει να είναι εκεί στα links) δεν είναι απολύτως τίποτα σπουδαίο, ετοιματζίδικα πραγματάκια είδα και προώθηση πακέτου hosting. Με 150 χωρίς απόδειξη και πολλά έδωσες, θα μπορούσες να δώσεις και λιγότερα από 100. Σιγά, δεν ανατρέπει κάτι. Δεν υπάρχει καν θέμα ανταγωνισμού με αυτό. Ο ανταγωνισμός ορίζεται σε όμοια πράγματα και υπάρχουν πολλές κλάσεις sites. Το να γράψω δύο φράσεις κειμένου και να βάλω στοιχεία επικοινωνίας σε ένα έτοιμο template δεν ορίζεται καν ως «κατασκευή site».

Επίσης αν έψαχνες καλύτερα Traveler1975 θα έβρισκες αρκετά value for money με απόδειξη, δε ζητάνε όλοι 800 όπως σου ζήτησαν κάπου και το γράφεις για σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα, όσον αφορά ότι το site κατασκευάστηκε από άτομα που απασχολούνται με το σπορ ερασιτεχνικά, ούτε ότι το κόστος ήταν αρκετά μικρό ως και εξευτελιστικό, καθώς η αγορά είναι ανοιχτή και οι τιμές δεν καθορίζονται από κάτι συγκεκριμένο. Θα έλεγα ότι το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός, ότι στην Ελλάδα σε ορισμένα επαγγέλματα είσαι ότι δηλώσεις, δηλαδή λέω γραφίστας, είμαι γραφίστας, λέω web developer είμαι web developer κ.ο.κ. Επίσης το κράτος δεν απαιτεί κάποιο πιστοποιητικό, δηλαδή κάνω κανονικά έναρξη επαγγέλματος στην εφορία με 0 πιστοποιητικά γνώσεων. Σε άλλα επαγγέλματα βέβαια δεν ισχύει αυτό, όπως για παράδειγμα δεν μπορώ εγώ αύριο να πω ότι είμαι Πολικός Μηχανικός, ασχέτως αν έχω τις γνώσεις ή όχι και να αρχίζω να χτίζω σπίτια, για ευνόητους λόγους. Επομένως μπορούμε να πούμε ότι για την κατάσταση μερικώς ευθύνεται και η πολιτεία, γιατί ο καθένας αφορολόγητα ή όχι, με ελλειπή κατάρτιση ή όχι μπορεί να λέγεται web designer/developer και να κατασκευάζει site.

 

Αναλυτικότερα:

Το πρόβλημα μας είναι ότι κάποιοι καλώς ή κακός ρίχνουν τις τιμές σε σημείο εξευτελιστικό που στην ουσία δεν αξίζει πλέον να ασχολείσαι, πλην όμως, οι παρεχόμενες υπηρεσίες που προσφέρονται σε αυτές τις τιμές είναι σπανίως καλές, και λέω σπανίως γιατί υπάρχει η περίπτωση που μπορεί να πέσεις σε κάποιον που πρωτοξεκινάει και αναγκαστικά έχει χαμηλότερες τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό, χωρίς κατά ανάγκη οι υπηρεσίες του να είναι χάλια (στην περίπτωση αυτή βέβαια θα υπάρχει έλλειψη εμπειρίας). Επίσης άλλο σημαντικό πρόβλημα είναι ότι το πλειοψηφία των freelancer στην Ελλάδα, δουλεύουν μαύρα και άραχνα, το οποίο ναι μεν τους δίνει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα γιατί δεν χρειάζεται να πληρώσουν εισφορές σε ταμία, δεν αποδίδουν φόρους κτλ, πλην όμως τους αποκλείει από μεγαλύτερες δουλειές στις οποίες θα ζητηθεί τιμολόγιο.

 

Το κλειδί σε αυτές τις περιπτώσεις για να αποφύγεις την κατρακύλα είναι να αναβαθμίσεις τις προσφερόμενες υπηρεσίες χτίζοντας ένα καλό portfolio, να προσεγγίζεις σωστούς επιχειρηματίες που θέλουν site σύγχρονα και ανταγωνιστικά και όλους αυτούς οι οποίοι θέλουν site με 100-250 ευρώ ευγενικά τους διώχνεις, γιατί πρώτον δεν αξίζει και δεύτερον αποδεδειγμένα είναι οι απαιτητικότεροι όλων. Θα μου πείτε στην εποχή που ζούμε να διώχνουμε πελάτες, η απάντηση λοιπόν σαφέστατα είναι ΝΑΙ. Γιατί η κατασκευή ενός site δεν είναι απλά η εγκατάσταση ενός cms, με ένα έτοιμο θέμα πέντε βλακίες για περιεχόμενο και τέλος. Γιατί αν ήταν μόνο αυτό τότε τα 150-200 ευρώ θα ήταν μια τίμια λύση. Υπάρχουν υπηρεσίες, όπως το support, το πόσο καλό documentation είχε το site όταν παραδόθηκε και αν εκπαιδεύτηκε ο ιδιοκτήτης ή ο διαχειριστής, επίσης πολλά sites δεν μπορούν να υλοποιηθούν με cms και απαιτούν την ανάπτυξη custom εφαρμογών, και εννοείτε ότι ο κατάλογος με αυτά που μπορείς να προσφέρεις δεν τελειώνει ποτέ. Οπότε αν είναι να πληρωθείς 150 euro για ένα μήνα δουλειά τότε κάτι δεν πάει καλά.

 

Για αυτούς λοιπόν που αντιδράσανε με άσχημο και την πέσαν στον τόπικ starter έχω να πω ότι κακώς πράξανε, γιατί μαγκιά του αν βρήκε να κάνει την ιστοσελίδα και τσάμπα. Αν και οφείλω να ομολογήσω ότι διαβάζοντας το πρώτο post με μπέρδεψε και μου θύμισε διασφήμιση σε forum του τύπου ρωτάω και απαντάω ο ίδιος από άλλο account, αλλά δεν έχω λόγω να μην τον πιστέψω.

 

Τέλος για τον τοπικ starter δεν νομίζω να φαντάζεται ότι το site που πήρε είναι super επένδυση και θα του φέρει xxx λεφτά πίσω, για μια απλή παρουσία στο διαδίκτυο μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ξεφτιλισμός; Από τη στιγμή που υπάρχουν μάλιστα και ευχαριστημένοι πελάτες.

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι το εξής.Προσπαθούνε να βγάλουν κάποιο εισόδημα με τις γνώσεις του επαγγέλματός τους που σπουδάζουν.Πολύ πιθανόν να το κάνουν πιο πολύ και από εμπειρία, τόσο σε αυτά προσφέρουν, όσο και στο θέμα πελατείας ,επιχειρηματικότητας κλπ.Δεν το βρίσκετε πιο εποικοδομητικό από το να δουλεύουν σε κάποια καφετέρια πχ; Εξάλλου όπως πολύ σωστά έχουν κάνει, επισημαίνουν ότι αυτά που προσφέρουν είναι καθαρά ερασιτεχνικά, όπως επίσης και το εισόδημα από την προσφερόμενη δουλειά τους, είναι συζητήσιμο.

 

Οπότε κάποιος σαν τον topic starter που θέλει κάτι απλό ,θα μπορούσε να ενεργήσει ακολούθως:

 

1)Δοκιμάζει να κάνει κάτι μόνος του με ένα εύκολο cms.Θα ήταν καλό και για εκείνον σε θέμα γνώσεων.Αν όμως δεν υπάρχει χρόνος ή διάθεση, αυτό απορρίπτεται.

2)Βάζει κάποιον φίλο που ξέρει κάποια πράγματα παραπάνω.

3)Ψάχνει μια φθηνή εταιρία.Όμως και οι πιο φθηνές ,είναι ακριβές για αυτό που ζητά.

4)Απευθύνεται σε κάποιον ερασιτέχνη με μια συμβολική τιμή.

 

Αυτά για κάποιον που δεν ζητά κάτι δύσκολο, ή θέλει να κάνει την πλάκα του, ή θέλει να μπαίνει σιγά σιγά στον χώρο χωρίς να δώσει πολλά λεφτά για αρχή.

 

Ακριβως αυτό!

 

Συμφωνώ επίσης και με τον φίλο @sterios , εγω μπορουσα να διαθέσω μονο μεχρι 150-250ευρω, καμμια εταιρία δε μου το εκανε.

 

Συμφωνω επίσης στο οτι καθονται και ασχολουνται με κατι πιο δημιουργικό απο το σερβιτόρος σε καφετέρια.

Επίσης στο τηλ μου ειπανε οτι ειναι φοιτητές ΤΕΙ Αυτοματισμού (καπως) Αθήνας, Πληροφορικής (Θεσσαλονικης) και 1 αλλο που δε δεν ενθυμουμαι.

 

Απο εμένα μονο το μπράβο ,γιατι δεν ηθελα ΣΕΛΙΔΑΡΑ (σωστος και παλι ο Sterios)! ήθελα μια σελίδα απλά να υπάρχω στο internet.

Δε μπορω να καταλάβω οι "κριτες" γιατι εχουν αναγάγει το θέμα σε προσωπικό επίπεδο, συνεχίζω να μην το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δε κατάλαβες πως δε σου έφτιαξε site, κυρίως σου μεταπώλησε υπηρεσία hosting με έτοιμο template και πιθανόν να έβγαλε πχ 70€ το παιδί για χαρτζηλίκι. Στο έστησε, δε στο έφτιαξε και πλήρωσες χωρίς απόδειξη, έχει διαφορά από αυτόν που πληρώνει και ασφάλεια και αποδίδει ΦΠΑ για να είναι νόμιμος, δε βρίσκεις;

Επίσης δεν υπάρχουν μόνο οι εταιρείες όπου από τη πληρωμή τρώνε πολλοί, υπάρχουν ελέυθεροι επαγγελματίες που κάνουν αυτή τη δουλειά κι έχουν ρίξει πολύ τις τιμές και προσφέρουν ακριβώς αυτό που έψαχνες, στα μισά από τα 800 με απόδειξη και υπευθυνότητα. Αν ψάξεις λίγο καλύτερα το G θα βρεις προσφορές. Τώρα αν ήθελες να συναλλαγείς στα κουτουρού με λίγα για να τελειώνεις, με γειά σου με χαρά σου, μη μας το κάνεις σημαία όμως, ούτε το site αξίζει παραπάνω, ούτε θέλουν όλοι να κάνουν έξοδα που δε φαίνονται για την επιχείρησή τους.

Δεν υπάρχει προσωπικό θέμα, δεν είναι καν δυνατόν να υπάρξει και σου γράφουμε τα ίδια πολλά άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ επίσης και με τον φίλο @sterios , εγω μπορουσα να διαθέσω μονο μεχρι 150-250ευρω, καμμια εταιρία δε μου το εκανε.
αυτή η φράση είναι η ουσία της μαύρης εργασίας, και η μαύρη εργασία είναι η βάση για ένα σωρό προβλήματα από την πάρτα-όλα ανειδίκευτη εργασία μέχρι μακροοικομικά προβλήματα

προσωπικά μπορώ να συμφωνήσω ότι οι τιμές στο χώρο μπορούν να μειωθούν (και πιστεύω ότι θα γίνει στο μέλλον) αλλά η λογική που παραθέτεις είναι ουσιαστικά η εξής: πως είναι σωστό επειδή.. σε βολεύει στην τσέπη σου

αυτή τυχαίνει να είναι η ίδια οπισθοδρομική λογική των μπαρμπάδων μας που κανείς δεν κόβει αποδείξεις, δεν ασφαλίζει τους υπαλλήλους, κάνει ότι δουλειά γουστάρει χωρίς καμμία πιστοποίηση, μέχρι και το να χτίζει αυθαίρετα από την ίδια λογική ξεκίνησε... "εγώ μπορούσα να διαθέσω μόνο τόσα"

είσαι πολιτικός μηχανικός λες, άρα μυαλό έχεις, πες μου πως δεν είναι έτσι

πιο συγκεκριμένα σου το είπαν και πιο πριν

αν ένας "μηχανικός" που δεν τελείωσε ποτέ πολυτεχνική σχολή ή πολυτεχνείο, πουλάει υπηρεσίες που τιτλοφορεί ως "αντίστοιχες" με τις δικές σου στο διπλανό γραφείο, θα τον πρότεινες στους πελάτες σου αντί για εσένα επειδή είναι πιο φθηνός?

αν είναι έτσι να περιμένουμε να ανοίξεις νέο topic για φοιτητές που προσφέρουν φθηνές υπηρεσίες πολιτικού μηχανικού

 

κατά τα άλλα δεν σου έφτιαξαν site, και αν δεν κάνω λάθος τις ίδιες υπηρεσίες τις πωλούν και αρκετές εταιρείες σε αντίστοιχες τιμές με αυτά που πλήρωσες, απλά δεν μιλάμε για κατασκευή ιστοσελίδας, άλλο το ένα και άλλο το άλλο

αυτή είναι η άποψή μου, ανεξάρτητα από το αν σου φάνηκε καλύτερο, πιο φθηνό, αν πήρες αυτό που ήθελες, για εμένα είναι λάθος

 

αν αύριο κάνουν έναρξη, τότε να δω πόσο θα κοστολογούν τις υπηρεσίες τους

αν είναι μάγκες και τις κοστολογούν το ίδιο, τότε μπράβο τους και να τους ακολουθήσουν κι άλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να στήνει κάποιος ένα theme (σπασμένο προφανώς) σε ένα joomla δεν αξίζει ούτε 150 ευρώ. Το πρόβλημα δεν είναι με τους φοιτητές που απλά πάνε να βγάλουν τα προς το ζην όπως λέτε, απλά από κάτι τέτοιες "προσπάθειες" που επικροτείτε έρχεται μετά ο καθένας και σου λέει ότι θέλει site με 200 ευρώ. Άντε μετά να του εξηγήσεις την διαφορά custom theme/αγορασμένου theme/σπασμένου theme, shared host/VPS, site σε wordpress/site σε joomla/custom τελείως κ.ο.κ. Θα σου πει επειδή είδε στην τάδε εταιρία (call me webnation) site με 200 ευρώ, θέλει να του κάνεις την ίδια/καλύτερη τιμή άσχετα με το τι ζητάει.

 

Και μετά μας βγαίνει το όνομα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να στήνει κάποιος ένα theme (σπασμένο προφανώς) σε ένα joomla δεν αξίζει ούτε 150 ευρώ. Το πρόβλημα δεν είναι με τους φοιτητές που απλά πάνε να βγάλουν τα προς το ζην όπως λέτε, απλά από κάτι τέτοιες "προσπάθειες" που επικροτείται έρχεται μετά ο καθένας και σου λέει ότι θέλει site με 200 ευρώ. Άντε μετά να του εξηγήσεις την διαφορά custom theme/αγορασμένου theme/σπασμένου theme, shared host/VPS, site σε wordpress/site σε joomla/custom τελείως κ.ο.κ. Θα σου πει επειδή είδε στην τάδε εταιρία (call me webnation) site με 200 ευρώ, θέλει να του κάνεις την ίδια/καλύτερη τιμή άσχετα με το τι ζητάει.

 

Και μετά μας βγαίνει το όνομα :rolleyes:

Η αλήθεια είναι ότι πριν 2-3 χρόνια, όταν μπορούσες να συζητάς άνετα για site με κοστολόγιο 1000+ τα πράγματα ήταν αλλιώς και μπορούσες να κάνεις πέντε πράγματα παραπάνω, όπως σχεδίαση του site με photoshop, custom cms κτλ. Αλλά μην ξεχνάς ότι και πάλι η αγορά δεν ήταν εντάξει, διότι κυκλοφορούσαν διάφοροι καιροσκόποι οι οποίοι τα παίρνανε χοντρά και το προϊόν που δίνανε ήταν μια αθλιότητα. Συνεπώς μπορούμε να πούμε ότι η κατάσταση του web design/development στην Ελλάδα ήταν ανέκαθεν προβληματική και αυτός ήταν και ο κύριος λόγος για τον οποίο βρισκόμαστε σε αυτό το σημείο. Επίσης θα έλεγα ότι σημαντικό ρόλο έχουν διαδραματίσει και η πλειονότητα των επιχειρήσεων στην Ελλάδα, η οποία αρνείται να συνειδητοποιήσει την χρησιμότητα του ίντερνετ και μόνο λίγοι κατανοούν ότι ένα site στην ουσία αποτελεί επένδυση. Όταν για παράδειγμα κερδοφόρος εταιρία με έσοδα χιλιάδων ευρώ, ή ελεύθερος επαγγελματίας με κερδοφόρο επιχείριση, ζητά να του κάνουν site με 400 ευρώ, γιατί τόσο έχει δει ότι κάνουν στο ίντερνετ, ενώ τα γυαλιά ηλίου που φοράει ή το μπουφάν του κάνουν παραπάνω από το site, είναι άξιοι της μοίρας τους. Στο χέρι του καθενός είναι να πείσει με επιχειρήματα γιατί πρέπει κάποιος να τον εμπιστευτεί και γιατί όχι, αν όλοι λειτουργούσαν με βάση την τιμή δεν θα υπήρχαν οι Mercedes θα είχαμε όλοι Hyundai ή Lada (χωρίς παρεξήγηση για τις μάρκες), αλλά προφανώς δεν συμβαίνει αυτό καθώς υπάρχουν ένα σωρό μάρκες για όλα τα γούστα και τα πορτοφόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...