Προς το περιεχόμενο

Πολυ φτηνή Kατασκευή ιστοσελίδων,Banners και λοιπά


Traveler1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες οι νόμοι της αγοράς είναι σαφέστατοι. Εφόσον ο πελάτης εξυπηρετήθηκε και πήρε αυτό που ήθελε είναι και οι δύο πλευρές ευχαριστημένες. Αν πήγαινε σε κάποιον και του ζήταγε 1500 ευρώ και με παζάρια το έριχνε στα 1000 τότε θα είχαν και οι δύο παράπονο. Όταν ο πελάτης θα θελήσει κάτι παραπάνω και δεν θα μπορέσει να καλυφθεί τότε, είτε γιατί τα παιδιά δεν θα ξέρουν, είτε γιατί δεν θα τους βρίσκει, είτε γιατί θα έχουν βαρεθεί, θα απευθυνθεί κάπου αλλού και θα δει τι καλύτερο μπορεί να πάρει και θα έχει και μέτρο σύγκρισης και θα το πληρώσει παραπάνω και θα είναι πάλι ευχαριστημένος.

 

Για το ότι δεν είναι ενημερωμένος δεν φταίει αυτός. Φταίμε εμείς που αντί να του εξηγούμε τι και πως, καθόμαστε και τον κράζουμε και αυτόν και αυτούς που ανέλαβαν την δουλειά.

 

Φίλε traveler, αυτό για το οποίο έδωσες 150€ το έφτιαχνες μόνος σου με 30€, διαβάζοντας τις 5 πρώτες σελίδες του manual και κάνοντας 2 ερωτήσεις εδώ μέσα. Αν το έβλεπες ζεστά το θέμα, μέσα σε 2-3 ώρες το είχες έτοιμο και μετά θα μπορούσες να φτιάξεις σε 1 ώρα σε κάποιον συνάδελφο.

Πάντως, μπορείς να είσαι χαρούμενος γιατί κάποιες άλλες εταιρείες, για το ίδιο ακριβώς θα σε χρεώσουν 1000+

 

Το κομμάτι της μαύρης εργασίας είναι άλλο θέμα, εμείς το τροφοδοτούμε συνέχεια. Τόσα views σε αυτό το θέμα, site της "εταιρείας", σχόλια πελατών, αμφιβάλλω αν μπήκε κάποιος στην διαδικασία να κάνει καταγγελία. Ούτε εγώ κάνω, δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την διάθεση να ασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συμφωνώ επίσης και με τον φίλο @sterios , εγω μπορουσα να διαθέσω μονο μεχρι 150-250ευρω, καμμια εταιρία δε μου το εκανε.

 

Φίλε Traveler1975, καλό θα ήταν πριν φτιάξεις την ιστοσελίδα σου (αυτό τον καιρό), να έψαχνες καλύτερα για μία εταιρία που φτιάχνει ιστοσελίδες από 150€. Απλά μπές στο Google και πάτα το κουμπί "Αναζήτηση", αφού γράψεις: "Κατασκευή ιστοσελίδων από 150€".

 

Και φυσικά θα σου πρότεινα εταιρία και όχι ερασιτέχνες, για τους εξής απλούς λόγους:

1. Γιατί έχεις κάποιον ΝΟΜΙΜΟ εκπρόσωπο να "κυνηγήσεις", σε περίπτωση βλάβης (όποια και αν είναι αυτή) της ιστοσελίδας σου.

2. Γιατί δεν θα κινδυνεύεις να βρεθείς με την ιστοσελίδα σου OFFLINE και να διαγραφεί πλήρως από το Internet (λόγω πχ. του ότι οι φοιτητές που ΕΒΓΑΛΑΝ το χαρτζηλίκι τους, τελικά αποφάσισαν να κλείσουν τον server τους,.....) και άντε μετά εσύ βρές τους...

3. Γιατί ένας σωστός επαγγελματίας που θέλει μία ιστοσελίδα για την επιχείρησή του, συμβουλεύεται μόνο επαγγελματίες για την ΣΩΣΤΗ και την ΑΝΟΔΙΚΗ πορεία της ιστοσελίδας του και κατα συνέπεια και της επιχείρησής του. (Αν θέλει φυσικά να έχει το κεφάλι του ήσυχο).

 

Αν θέλεις την γνώμη μου και απλά για να είσαι και εσύ ήσυχος, με τα ίδια χρήματα που έδωσες στους φοιτητές, πήγαινε σε έναν επαγγελματία να σου φτιάξει μία νέα ιστοσελίδα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι οι σοβαρές επιχειρήσεις πρέπει να απευθύνονται σε επαγγελματίες μόνο,

αλλα εδώ μιλάμε για ένα παιδί που απλά ήθελε να παρουσιάζει την δουλεία του στους μελλοντικούς

εργοδότες του(αν καταλαβα καλα), και είναι στο ξεκίνημα του.

 

Δεν μπορει να δώσει 500ε για να έχει το επαγγελματικό site που όλοι θέλουν. Αυτο θα το κάνει ίσως σε 2

χρόνια. Προφανώς ένα καλύτερο design θα του άνοιγε περίσσοτερες πόρτες, αλλα επι της παρούσης μπορούσε να

διαθέσει 150ε. Για την δουλειά που το θέλει τα χρήματα είναι λογικά πιστεύω, αφού ούτε seo χρειάζεται

(θα δίνεται link στο βιογραφικό), ούτε flash/Js. Με απλά γραφικά μπορεί να βγεί ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

 

Τώρα το να κατηγορούμε ενα startup σχήμα με νέα παιδιά που ακόμα είναι στο ξεκίνημα τους δεν

είναι σωστό κατα την γνώμη μου. Υπόσχονται ερασιτεχνικό αποτέλεσμα με λίγα λεφτα, που είναι το κακό?

Να κατηγορήσουμε τους κλέφτες που υπόσχονται επαγγελματικό αποτέλεσμα έχοντας το web design σαν χόμπυ, οκ.

 

Εξάλλου και οι "επαγγελματικες" εταιριες που μιλάνε για 150ε αφορούν στατικά sites με 4-5 στατικές σελίδες

και χωρίς γραφικά..Ασε που βασίζονται στην πλειοψηφία τους σε templates για αυτες τις περιπτώσεις.

 

Με το web design ασχολείται και ο κάθε πικραμένος λόγω joomla κτλπ. Προφανώς αυτό πλήττει τους επαγγελματίες

γιαυτό και εγώ άλλαξα πορεία και θα (προσπαθήσω να) ασχοληθώ με κάτι άλλο στο μέλλον αφού όσο περνάει ο καιρός

βγαίνουν εργαλεία που θα χτίζει site και παιδί του δημοτικού.

 

Το web είναι ο τομέας που αν ασχοληθεις μπορεις να έχεις σχεδόν σίγουρη επαγγελματική αποκατασταση αλλα με λίγα λεφτα.

Γιαυτό ασχολείται τόσος κόσμος και παράγονται μέτριες δουλείες.

 

Δεν θα ξεχάσω ποτέ έναν γνωστό μου που έφτιαξε στατικη ιστοσελίδα για μεσιτικό γραφείο :confused:

Και οταν τον ρωτησα "μα καλά και πώς θα προσθέτει νέα σπίτια χωρίς control panel με php?" μου

είπε γελώντας οτι όταν βρεί καινούργια σπίτια θα μου δώσει άλλα 300ε να του φτιαξω καινούργια σελίδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

 

Στη προκειμένη περίπτωση ο πελάτης ήξερε από πριν ότι δεν θα πάρει και τη γαμάτη σελίδα και με βάση αυτό που συμφώνησαν να πληρώσει έμεινε ευχαριστημένος. Το θέμα δεν είναι εάν ο φοιτητής θα κάνει το χόμπυ του (αν και συνήθως στα χόμπυ πληρώνεις και δεν πληρώνεσαι) αλλά να μην δημιουργεί ψεύτικες εντυπώσεις στους πελάτες του, ότι δηλαδή οι άλλοι που χρεώνουν 800+ ευρώ για μια σελίδα ότι είναι απατεώνες και ότι αυτός με 150 ευρώ θα του κάνει καλύτερη δουλειά.

 

Με 150 ευρώ επαγγελματία ή εταιρία δεν πρόκειται να έβρισκε και πιθανότατα εάν το κόστος ήταν υψηλότερο δεν θα έφτιαχνε καθόλου το site, οπότε στην ουσία δεν υπάρχει θέμα ανταγωνισμού ανάμεσα στους επαγγελματίες και στους φοιτητές μιας και στοχεύουν σε πελάτες με διαφορετικά budget.

 

Σχετικά με το ότι πιο εύκολα μπορεί να "εξαφανιστεί" κάποιος "ερασιτέχνης" από κάποιο επαγγελματία συμφωνώ χωρίς να σημαίνει ότι και οι επαγγελματίες ότι δεν εξαφανίζονται. Επειδή ασχολούμαι με το webhosting μου έχει τύχει πολλές φορές να επικοινωνούν μαζί μου υποψήφιοι πελάτες που κάποιος τους έφτιαξε το site και μετά από μερικούς μήνες/χρόνια να έχει πέσει το site τους (ξέχασε να πληρώσει το hosting;) και να τον ψάχνουν και να μην τον βρίσκουν. Και φυσικά η απάντηση που παίρνουν είναι ότι χωρίς backup των αρχείων τους δεν μπορούμε να τους το φιλοξενήσουμε. Και στις περισσότερες περιπτώσεις αναγκάζονται και φτιάχνουν το site από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εντυπωσιάστηκα ούτε απ το δικό τους ούτε απο αυτά που χουν κάνει. Τα γραφικά και το layout δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά γι αυτά τα λεφτά οκ. Και πολλά έδωσες, ένας ινδός απο το rentacoder θα στο έκανε και με 20 δολλάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά...

 

Φίλε Traveler1975 αν είσαι ευχαριστημένος από το νέο σου site, (τιμή και design), τότε πάμε πάσο πιστεύω όλοι μας.

 

Αν όμως προσπαθήσεις κάμια μέρα να μπείς στο site σου και δεν μπορείς (πχ. γιατί μπορεί να σου βγάζει το μύνημα: "Η σελίδα δεν βρέθηκε ή έχει λήξει"), ΜΗΝ κάνεις την ερώτηση στον εαυτό σου... "ΩΧ ΘΕΕ ΜΟΥ.. τί έγινε άραγε;;;". Η απάντηση είναι απλή: Οι φοιτητές απλά έκλεισαν τον server τους και τα παράτησαν.

 

Δεν πιστεύω να υπέγραψες κανένα συμβόλαιο ότι η ιστοσελίδα σου θα είναι online 24ώρες το 24ωρο, 7ημέρες την εβδομάδα και για 1 χρόνο;;; Όχι φυσικά. Και αυτό γιατί απλά στράφηκες σε ερασιτέχνες.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις εν ολίγης τελικά... Ότι πληρώνεις παίρνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι δεν θα έχουν δικό τους server.

Μπορει να συνεργάζονται με καμια άλλη εταιρια για την φιλοξενία.

 

Διαφορετικά το ενδεχόμενο που ανεφερε το παιδί απο πανω είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα συμβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σταθώ εδώ:

"To Αnimated/κινούμενο logo του Ιατρικού Blog Medsubjs εγινε απο εμάς."

medsubjs_gif_animated.gif

 

Οκ, ελπίζω να μην πλήρωσαν για το παραπάνω Αnimated/κινούμενο logo. Πολύ ερασιτεχνική δουλειά την οποία την κάνουν άνθρωποι προφανώς χωρίς γνώσεις, το papaki.gr αγοράζοντας domain σου δίνει και 100ΜΒ host οπότε άντε να πλήρωσαν 30Ε για 2 χρόνια και χρησιμοποίησαν έτοιμα templates. Όσο για τα γραφικά για τα οποία είναι υπερήφανοι δεν θα το σχολιάσω. Φοιτητές του Πανεπιστημίου μπορεί να είναι, μπορεί να σπουδάζουν Γεωπόνοι όμως, δεν μας λέει κάτι αυτό. Πολλά έδωσες για κάτι τέτοιο φίλε μου δυστηχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συμφορουμίτες (μερικοί) ποιό δικό τους σερβερ και τί γράφετε τάχα πως θα πέσει ο σέρβερ τους και κάτι τέτοια, ό,τι νά'ναι. Σιγά μη στήνει ο καθένας κανά server στο σπίτι του, με μεταπώληση πάει το πράγμα.

 

Μεταπώληση σε πακετάκι hosting κάνουν, πληρώνουν το πρώτο χρόνο, αγοράζουν και το domain και σου λένε μετά πόσο κοστίζει αν συνεχίσεις, απλά πράγματα. Κανά 100στάρι € έξοδα πέσε κι ό,τι βγάλουν χαρτζηλίκι.

πχ από το portfolio

*ttp://gezorbas.gr δυο λογάκια σε τεμπλετάκι με φάτσα 10ετίας (και βάλε) και φιλοξενία μέσω *ttp://www.mostreliablehostingprovider.com (δίνει και δωρεάν τεμπλετάκια με το hosting)

 

Μη το καρβουνιάζουμε άλλο, εντάξει δε τρέχει τίποτα. Χιλιάδες άλλοι έχουν κάνει το ίδιο και πολλοί από αυτούς που κοροϊδεύουν το έκαναν κάποτε, είτε για φίλο.γνωστό είτε επειδή όλοι πέρασαν από το στάδιο του ενθουσιασμένου αρχάριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να υπέγραψες κανένα συμβόλαιο ότι η ιστοσελίδα σου θα είναι online 24ώρες το 24ωρο, 7ημέρες την εβδομάδα και για 1 χρόνο;;; Όχι φυσικά.

 

Καλά αυτό δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς. Το μόνο που μπορεί να σου εγγυηθεί είναι ότι εάν κάποια στιγμή υπάρξει πρόβλημα θα σε αποζημιώσουν σύμφωνα με τους όρους χρήσης της υπηρεσίας (συνήθως καλύπτουν μέρος της μηνιαίας συνδρομής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχήν σεβασμός στη δουλειά των άλλων. ότι και αν είναι αυτό είναι δουλειά τους και ντροπή σας όσοι κοροϊδέψατε και χλευάσατε.

Αυτό μπορούν, αυτό κάνουν. τέλος και θα το σεβαστείτε. προσφορά και ζήτηση είναι ο βασικός κανόνας της ελεύθερης οικονομίας μας, εάν δεν σας αρέσει να πάτε να ζήσετε αλλού. και εν πάσει περιπτώσει με τι συγκρίνετε τις δουλείες τους; με τις δικές σας;

 

δείξτε μου τις δικές σας δουλειές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχήν σεβασμός στη δουλειά των άλλων. ότι και αν είναι αυτό είναι δουλειά τους και ντροπή σας όσοι κοροϊδέψατε και χλευάσατε.

Αυτό μπορούν, αυτό κάνουν. τέλος και θα το σεβαστείτε. προσφορά και ζήτηση είναι ο βασικός κανόνας της ελεύθερης οικονομίας μας, εάν δεν σας αρέσει να πάτε να ζήσετε αλλού. και εν πάσει περιπτώσει με τι συγκρίνετε τις δουλείες τους; με τις δικές σας;

 

δείξτε μου τις δικές σας δουλειές...

 

Ξαναδιάβασε τα προηγούμενα μηνύματα γιατί μάλλον δεν τα κατάλαβες καλά....

 

Για ποια δουλειά μιλάς; Που την είδες τη δουλειά; Έχουμε χάσει τον μπούσουλα μου φαίνεται!!

 

Κι όταν ζητάς σεβασμό σε κάτι θα πρέπει πρώτα εσύ να σέβεσαι του άλλους, κάτι που δεν έδειξες με τον τρόπο που εκφράστηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site που αναφέρθηκε στην ενότητα " Διαφήμιση " παρατήρησα το " Δεκάδες sites που χρησιμοποίησαν τον τρόπο μας (BULK MAILS) και τις υπηρεσίες μας ανέβασαν κατα πολλές θέσεις στην μηχανή αναζήτησης της Google το site τους ετσι ώστε όταν οι χρήστες του διαδικτύου γράφουν το site τους στην μηχανή αναζήτησης αυτό να είναι μια από τις πρώτες επιλογές τους. ". :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε τα προηγούμενα μηνύματα γιατί μάλλον δεν τα κατάλαβες καλά....

 

Για ποια δουλειά μιλάς; Που την είδες τη δουλειά; Έχουμε χάσει τον μπούσουλα μου φαίνεται!!

 

Κι όταν ζητάς σεβασμό σε κάτι θα πρέπει πρώτα εσύ να σέβεσαι του άλλους, κάτι που δεν έδειξες με τον τρόπο που εκφράστηκες.

φίλε μου χάνεις το point...

 

κατ αρχήν όπως βλέπεις πρόκειται για αγοραπωλησία. εαν δεν σου αρέσει το γεγονός ότι ρίχνουν τις τιμές, ο συγκεκριμένος αγοραστής δεν θα ψώνιζε ποτέ από σένα ή εμένα. Προσωπικά κατασκευάζω ιστοσελίδες δύο και τρεις χιλιάδες ευρώ και ναι, με χαλάει που υπάρχουν τέτοιου είδους πωλητές στην αγορά. αλλά έτσι λειτουργεί η ελεύθερη αγορά μεσιέ από τη στιγμή που δεν υπάρχουν κρατικοί ελεγκτικοί μηχανισμοί.

 

 

Εν πάσει περιπτώσει, δεν εγκρίνω τη συγκεκριμένη μεθοδολογία του "στήνω" βαφτίζοντας "κατασκευάζω", διότι εκτός των άλλων ηθικών, υπονομεύει και τη δουλειά μου.

 

Όσον αφορά το προηγούμενο post, τα παιδιά από κάπου πρέπει να αρχίσουν, απλά ξεκίνησαν από λάθος δρόμο. ως τόσο, πρόκειται για τη δουλειά τους, και ξαναλέω... ποιο είναι το μέτρο σύγκρισης με το οποίο κρίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας όλα αυτά τα post χαίρομαι γι'άλλη μια φορά για την απόφασή μου να παρατήσω ουσιαστικά το επάγγελμα αυτό και ν'ασχοληθώ με sites πάλι φυσικά αλλά όχι με κατασκευή ιστοσελίδων. (εκτός από μερικές καλές περιπτώσεις πελατών).Το επάγγελμα αυτό στην Ελλάδα έχει υποτιμηθεί απεριόριστα απ'τον καθέναν που ζητά όσα χρειάζεται.

 

Μίλησες (αναφέρομαι στον topic starter) για εταιρείες που σου ζήτησαν 800 ευρώ.Τα θεωρείς πολλά εσύ αυτά τα χρήματα?Αν βάλεις το ΦΠΑ ουσιαστικά έμείνε το 1/4 του ποσού που σου ζήτησαν στην εταιρεία.Φυσικά έχει και το εργατικό κόστος καθώς 2 υπάλληλοι θα κάτσουν 3 μέρες να στην φτιάξουν.Αρα τι μένει?

 

Απ'την άλλη οι φοιτητές που λές (οι οποίοι προφανώς δε κόψανε απόδειξη,άλλωστε δεν θα χουν και ΤΕΒΕ - δε το κατηγορώ αυτό απόλυτα) έχουν την ευχέρεια να ζητήσουν αυτό που'πα πριν,όσα χρείαζονται είτε για να κάνουν το κομμάτι τους,το κέφι τους,τους καφέδες τους κτλ....δεν έχουν να πληρώσουν ενοίκια για γραφεία,ΤΕΒΕ,ΙΚΑ υπαλλήλων,εφορεία,Περαίωση :mad: , μισθοδοσίες και ένα σορό άλλα στο ριμαδοκράτος αυτό.

 

Η ένσταση μου εμένα είναι ότι άτομα σαν αυτά που απευθύνθηκες,μπορεί μεν να πουλάνε φθηνά αλλα ουσιαστικά χαλάσανε τόσα χρόνια το επάγγελμα αυτό με τα γνωστά κόλπα (πείτε μας πόσα θέλετε να δώσετε,eshop με 120 ευρώ,δυναμικό site με 100 ευρώ).100ντάδες εταιρείας που κλείσανε οφείλεται στη νοοτροπία αυτή αλλά και στην ασχετοσύνη του πελάτη που δεν μπορεί να κρίνει την δουλεία που του πουλάνε.Άλλο ένα ψευτο-joomla site , κι άλλο κάποιο με custom κώδικα προσαρμοσμένο ακριβώς στις ανάγκες του πελάτη.

 

Απ'ότι κατάλαβα είσαι μηχανικός.Εκεί οι τιμές δε μπορούν να πέσουν στην ξεφτίλα γιατί παίζουν θέματα από νομοθεσία κυρίως στον τομέα ασφάλειας.Σ'έναν ιδανικό κόσμο όμως,αν κάποιος σου έλεγε ότι θα σου φτιάξει το σπίτι με 100 ευρώ θα πήγαινες σ'αυτον?Δε θα φοβόσουν? Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει σ'όλα τα επαγγέλματα.Δε μπορεί κάποιος που σου ζητά 1000 ευρώ να σου κάνει την ίδια δουλειά με κάποιον που "κόβει" σελίδες πχ με το Artisteer.Όπως και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο κι εσύ δεν προβληματίστηκες καν στο τι θα πάρεις στην κάθε περίπτωση.

 

Υ.Γ. Ας μην υπήρχε το Joomla και θα σου λεγα εγώ αν θα έβρισκες σελίδα με 100 ευρώ.

(Το θέμα δεν είναι προσωπικό,δεν έχω κάτι μαζί σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...