Προς το περιεχόμενο

"Σκληρό δίσκο" 120 petabytes κατασκεύασαν επιστήμονες της IBM


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λίγο offtopic Μπορεί αλλά εγώ δν καταλαβαίνω τι τα χρειάζεστε τα ΤΒ κάποιοι που λέτε ότι δν σας φτάνουν. (για προσωπική χρήση)

εγώ 100gb με δυσκολία τα γεμίζω. κ όποτε τα φτάσω κάνω ένα γρήγορο ξεκαθάρισμα από βλακείες κ αδειάζει πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο offtopic Μπορεί αλλά εγώ δν καταλαβαίνω τι τα χρειάζεστε τα ΤΒ κάποιοι που λέτε ότι δν σας φτάνουν. (για προσωπική χρήση)

εγώ 100gb με δυσκολία τα γεμίζω. κ όποτε τα φτάσω κάνω ένα γρήγορο ξεκαθάρισμα από βλακείες κ αδειάζει πάλι.

Εμείς όμως έχουμε συλλογές φίλε μου... Από ταινίες, mp3, φωτογραφίες, παιχνίδια... Τι να κάνουν τα 6GB τίποτα δεν είναι... Χρειάζομαι 1PB και άλλο ένα για backup για να πω ότι έλυσα το αποθηκευτικό μου πρόβλημα... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο offtopic Μπορεί αλλά εγώ δν καταλαβαίνω τι τα χρειάζεστε τα ΤΒ κάποιοι που λέτε ότι δν σας φτάνουν. (για προσωπική χρήση)

εγώ 100gb με δυσκολία τα γεμίζω. κ όποτε τα φτάσω κάνω ένα γρήγορο ξεκαθάρισμα από βλακείες κ αδειάζει πάλι.

Εκτός από ταινίες και κ.ο.κ. που αναφέρουν οι άλλοι τα e-books γεμίζουν άνετα 100γιγα.

Εγώ π.χ. έχω 370γιγα μόνο e-books(δουλειάς,λογοτεχνικά,τεχνικά).

Όσο πάει μεγαλώνουν τα αρχεία σε μέγεθος(και ποιότητα φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι στα 6.5 τέρα εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον, αλλά δεν θα αντέξω πολύ ακόμα...

 

Και δεν κατεβάζω κάθε μέρα όλη μέρα όπως παλιά...

 

Έχουν ανέβει οι ταχύτητες και τα μεγέθη... π.χ. Kill Bill 1080p Vol.1 & 2 -> 22 GB...

 

Πού να πρωτοχωρέσουν...

 

Ακόμα και οι σειρές είναι σε 720, οπότε επεισόδιο και 500άρα περίπου...

 

Ειδικά άμα τα κρατάς...

 

Πάντως το συγκεκριμένο είναι σαν τα συστήματα Disk Storage της ΙΒΜ αλλά σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα... Θυμάμαι τέτοια συστήματα με μερικά τέρα επάνω μπορεί και να ξεπερνούσαν τις 100.000 ευρώ. Κι αυτό γιατί οι δίσκοι του 1 τέρα που παίρνουμε εμείς κάτω από εκατό ευρώ, εκεί κόστιζαν πολλαπλάσια, γιατί είχαν διπλά κανάλια επικοινωνίας, οι controllers και τα τροφοδοτικά ήταν πάντα διπλά για redundancy, επικοινωνούσαν μέσω οπτικών ινών, κλπ...

 

Δεν ήταν δηλαδή για οποιονδήποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο offtopic Μπορεί αλλά εγώ δν καταλαβαίνω τι τα χρειάζεστε τα ΤΒ κάποιοι που λέτε ότι δν σας φτάνουν. (για προσωπική χρήση)

εγώ 100gb με δυσκολία τα γεμίζω. κ όποτε τα φτάσω κάνω ένα γρήγορο ξεκαθάρισμα από βλακείες κ αδειάζει πάλι.

Και γω αυτο ελεγα, Ποτε δεν πιστευα οτι θα ξεπερασω τον πρωτο 250αρια που ειχα αλλα μονο οι φωτογραφιες και τα προσωπικα βιντεο που εχω τωρα ειναι 150GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω ότι 100gb Είναι πολύ λίγα άλλα κ πχ 1 ΤB παρά είναι πολλά.

όταν βλέπεις μία ταινία γιατί να την κρατάς στον δίσκο σου κ δν την διαγράφεις? μην και την ξαναδεις? αφού υπάρχουν άπειρες ακόμα ταινίες που δν έχεις δει. είτε άμα έχεις δει άπειρες ταινίες τότε δν πρόκειται να τις ξαναδείς. Άσε που όποτε θέλεις να την ξαναδείς άνετα μπορείς να την ξαναβρείς. δν χρειάζεται να την κρατάς μπας κ την ξαναδείς.

Κ από μουσική δηλαδή μετά από κάποια χιλιάδες τραγούδια θα έχεις τόσα πολλά που θα θες χρόνια για να τα ακούσεις όλα.

ντάξει τώρα για προσωπικές φωτογραφίες και βίντεο συμφωνώ ότι εκεί επιβάλετε να τα κρατάς.

(αυτά είναι όπως τα βλέπω εγώ,δν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα αλλά γενικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις π.χ. κλασσικές ταινίες ή σειρές (π.χ. Lost) κι είσαι σαν κι εμένα που έχω τρέλλα με τις ταινίες, πάντα χρειάζεται...

 

Παράδειγμα η σύζυγος τώρα ξεκίνησε να βλέπει LOST... άντε μετά από κάποια χρόνια να βρεις torrent με αρκετούς seeders... Άσε που είναι πολλά που δεν έχω δει... ή περιμένω να μεγαλώσει η μικρή να τα δει κι εκείνη...

 

Η να βρω λεφτά να πάρω εκείνον το προβολέα που ζαχαρώνω... τί δηλαδή, να σβήσω Star Wars, Kill Bill, Matrix, Avatar, κλπ... εδώ σκέφτομαι μήπως μπορέσω να φτιάξω κανένα ενιαίο storage για το σπίτι... αχχ...

 

Φέρε storage στον λαόοοοοοο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιος έχει ~200 ταινίες δεν σημαίνει ότι τις βλέπει και τις κρατάει για να τις δει . Εγώ όπως και πολλή άλλοι μοιραζουμε τις ταινίες σε φίλους για να μην χρειάζονται και αλλά 24ωρα downloading.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου οτι ολα τα σιτε της google μαζι με το itunes kai appstore τις apple και το facebook.Δεν τα φτανουν τα 120 petabytes με καμια δυναμη.

 

Τοσος χωρος χρειαζετε μονο κανα cern και κατι τετοια τις nasa και τα sonar που εχουν και skanaroun πλανητες και μετα εχουν 3d αποτελεσματα,για σπιτικη χρηση πιστευω σε 200 χρονια.

 

750Μ χρήστες του FB μαζί με τις φωτό τους (5 φωτο ο καθένας κατα μέσο όρο από μισο ΜΒ), βγαίνει περίπου στα 2 petabyte. Βάλε google-moogle, itunes και τα σχετικά, σύνολο υπολογίζω γύρω στα 5 petabyte. Με τους ρυθμούς που αναπτύσεται το Internet και η τεχνολογία, τα 120 petabyte σε καμια 5-7 χρόνια θα είναι λίγα για αυτές τις εταιρείες, ενώ 1 petabyte se καμια 10αρια χρόνια θα είναι νορμάλ για έναν λίγο πιο "power" οικιακό χρήστη. :-D

 

Υ.Γ. Γαμώτο ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι πριν 16 χρόνια είχα 340ΜΒ σκληρό δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL

Εγω μετανιωσα που εσβησα τις ταινιες μου γιατι ηθελα να βαλω τραγουδια και προσωπικα βιντεο, με αποτελεσμα τωρα να μην μπορω να τις βρω με seeders πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...