Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

τα 2 αρχεια τα εβαλες με τον φακελο στην καρτα?Δεν χρειαζεται ο φακελος πετας μονο τα 2 αρχεια απευθειας στην καρτα μνημης χωρις τον φακελο που ηταν μεσα

Τα έβαλα σκέτα (η κάρτα έχει και άλλα αρχεία αφού ήταν η αρχική που είχε το nintendo). Βέβαια δοκίμασα και σε μια άλλη να τα βάλω σκέτα αλλά όταν πατάω on μου ανάβει το μπλε λαμπάκι και μετά σβήνει (λες και δε διαβάζει την κάρτα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να δουλεψει αλλη καρτα στην κονσολα πρεπει να αντιγραψεις ολα τα αρχεια που εχει η καρτα στην νεα καρτα που θα βαλεις.

Κανονικα επρεπε να αναβαθμιστει το luma και οχι να δειχνει το ιδιο.

Δοκιμασε να περασεις με τον ιδιο τροπο την εκδοση 12.01

https://github.com/LumaTeam/Luma3DS/releases/tag/v12.0.1

μετα μπες στο μενου να δεις αν ειναι η καινουργια εκδοση

 

 

Μαλλον θελει αναβαθμιση και το Godmode9

Δες εδω αναλυτικα

λινκ για το godemode

https://github.com/d0k3/GodMode9/releases

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2023 στις 11:17 ΜΜ, Mr_Terror είπε

για να δουλεψει αλλη καρτα στην κονσολα πρεπει να αντιγραψεις ολα τα αρχεια που εχει η καρτα στην νεα καρτα που θα βαλεις.

Κανονικα επρεπε να αναβαθμιστει το luma και οχι να δειχνει το ιδιο.

Δοκιμασε να περασεις με τον ιδιο τροπο την εκδοση 12.01

https://github.com/LumaTeam/Luma3DS/releases/tag/v12.0.1

μετα μπες στο μενου να δεις αν ειναι η καινουργια εκδοση

 

 

Μαλλον θελει αναβαθμιση και το Godmode9

Δες εδω αναλυτικα

λινκ για το godemode

https://github.com/d0k3/GodMode9/releases

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Είδα το βίντεο το οποίο αναφέρεται σε v7 και πάνω, αλλά έχει και για την περίπτωση μου (v5). Το έκανα και δούλεψε.

Και πάλι σε ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ψαχνω για καρτα R4. Απο Ελλαδα βρισκω την συγκεκριμενη : https://modchip.gr/product/r4-sdhc-dual-core-2023/

Κανει δουλεια ή μαπα το καρπουζι;

Επισης να φανταστω με το emulation δε τα παει και πολυ καλα, σωστα;

Εχω το DS Lite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2023 στις 10:54 ΜΜ, Witcher1st είπε

Ψαχνω για καρτα R4. Απο Ελλαδα βρισκω την συγκεκριμενη : https://modchip.gr/product/r4-sdhc-dual-core-2023/

Κανει δουλεια ή μαπα το καρπουζι;

Επισης να φανταστω με το emulation δε τα παει και πολυ καλα, σωστα;

Εχω το DS Lite.

Καλησπέρα, εγώ έχω πάρει από το aliexpress μια R4 (SDHC) gold pro 2023, ήρθε χωρίς κάρτα μνήμης όπως προφανώς θα είναι και αυτή, να ξέρεις το λογισμικό είναι στην κάρτα μνήμης χωρίς κάρτα μνήμης, θα πρέπει να το περάσεις εσύ... Για την τιμή αυτή θα σου έλεγα να πάρεις από ali μαζί με κάρτα μνήμης έστω μια μικρή για να έχει περασμένο το λογισμικό με μερικά παιχνίδια κ να μην μπαίνεις στην διαδικασία ψαξίματος, και μετά αν θέλεις πιο μεγάλη απλά τα αντιγράφεις όλα στην πιο μεγάλη κάρτα. Άπλα πάντα πρώτα θέλει format σε fat32, πριν περάσεις το οτιδήποτε.

Αν πάλι δεν θέλεις να περιμένεις από ali, ή γενικά δεν θέλεις από εκεί και θέλεις να πάρεις από αυτό το σαιτ, θα δουλέψει, αλλά...πρέπει να κατεβάσεις το λογισμικό και να το βάλεις στην κάρτα, το λογισμικό από το επίσημο σαιτ που εχει πάνω η κάρτα ίσως να μην δουλέψει...

http://r4isdhc.com.cn/download.php

Είναι το kernel v4.1 ίσως να μην δουλέψει σωστά... σε μένα δεν δούλεψε.. αλλά μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα το kernel v4.0  το οποίο δουλεύει μια χαρά!!! Έχω περάσει και κάποια emolator που δουλεύουν και παίζει και gb, gbc, gba.

Βάζω μόνο το emoγια gb, gbc, τα άλλα δεν με αφήνει λόγω μεγέθους...

 

lameboy_ds-012.zip

Βέβαια μιας κ είναι απο Ελλάδα κάνε τους ένα τηλ να ρωτήσεις αν έχει κ κάρτα μνήμης... αν έχει όλα καλά δεν έχεις πρόβλημα να την πάρεις θα δουλεύει λογικά μια χαρά... αν όχι αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ήθελα να το ανεβάσω αλλά είναι μεγάλο κ δεν μπαίνει... το YSmenu ουσιαστικά είναι για emolation δεν δουλεύει από μόνο του χωρίς το λογισμικό της κάρτας... 

Που με το λογισμικό της κάρτας βάζεις κανονικά όλα τα παιχνίδια DS που θέλεις και παίζεις... δηλ.. το YS δεν χρειάζεται σε DS, μόνο σε GB, κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη μια καρτα R4, αν δε κανω λαθος ειναι η αυθεντικη. Απλα θυμαμαι οτι δεν εκανε καλη επαφη και επρεπε ειτε να φυσαω, ειτε να βαζω λιγο χαρτι για να κουμπωνει καλυτερα. Το ιδιο θεμα θα εχω και με την καινουρια καρτα; Αν και εχω να ανοιξω χρονια το DSlite, πιθανον η μπαταρια να τα εχει φτυσει. Δεν ξερω μετα εαν αξιζει να αλλαξω μπαταρια ή να παω αμεσως σε nintendo 2ds, που ειναι σε ολα ανωτερο. Ισως το πιο value σε money, καθως μπορει να παιζει ολα τα παιχνιδια ds + κανει emulation τις παλιες κονσολες τυπου nes, snes, gba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2023 στις 2:19 ΜΜ, Witcher1st είπε

Εχω ηδη μια καρτα R4, αν δε κανω λαθος ειναι η αυθεντικη. Απλα θυμαμαι οτι δεν εκανε καλη επαφη και επρεπε ειτε να φυσαω, ειτε να βαζω λιγο χαρτι για να κουμπωνει καλυτερα. Το ιδιο θεμα θα εχω και με την καινουρια καρτα; Αν και εχω να ανοιξω χρονια το DSlite, πιθανον η μπαταρια να τα εχει φτυσει. Δεν ξερω μετα εαν αξιζει να αλλαξω μπαταρια ή να παω αμεσως σε nintendo 2ds, που ειναι σε ολα ανωτερο. Ισως το πιο value σε money, καθως μπορει να παιζει ολα τα παιχνιδια ds + κανει emulation τις παλιες κονσολες τυπου nes, snes, gba.

Το ότι την φυσάς και βάζεις χαρτί..νομίζω είναι θέμα τύχης... Εγώ που πήρα 2 διαφορετικες δουλεύουν κανονικά χωρίς φύσημα σε ds lite, αλλά γενικά αυτό με τις κασέτες με το φύσημα το έχω κάνει πολλές φορές παλιά σε παλιό gb κ σε n3dsxl.

Τώρα αν θέλεις να πάρεις 2ds εσύ ξέρεις...  dslite από άποψη λογισμικού είναι το πιο απλό, όλα τα άλλα έχουν πιο αναβαθμισμένα λογισμικά... Που χακαρονται... Για να παίζουν χωρίς κασέτες... 

Αν θέλεις κασέτες το ds lite+ds είναι το μεταίχμιο του παλιού με του καινούργιου...σε κασέτες.

Αν όχι με r4 παίζεις σε όλες τις κονσόλες όλα τα παιχνίδια και παλιά gb,gb,gba,nes,κτλ με emulators... Βέβαια κάποια παιχνίδια μπορεί να κολλάνε ή να μην παίζουν καλά με το emulators της r4 σε σχέση με τα χακαρισμενα emulator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα με τα 2ds/3ds παιζεις και τα καινουρια παιχνιδια που εχουν βγει αποκλειστικα για αυτα. Επισης εχουν καλυτερο επεξεργαστη. Και το 2ds ειναι και ανθεκτικο στις πτωσεις.

Το πολυ καλο επισης ειναι οτι απλα με μια micro sd εχεις ξεμπερδεψει, δε χρειαζεσαι r4 καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2023 στις 11:34 ΜΜ, Witcher1st είπε

Απλα με τα 2ds/3ds παιζεις και τα καινουρια παιχνιδια που εχουν βγει αποκλειστικα για αυτα. Επισης εχουν καλυτερο επεξεργαστη. Και το 2ds ειναι και ανθεκτικο στις πτωσεις.

Το πολυ καλο επισης ειναι οτι απλα με μια micro sd εχεις ξεμπερδεψει, δε χρειαζεσαι r4 καρτα.

Ανθεκτικό στις πτώσεις νομίζω δεν είναι κανένα...να ξέρεις...αν πέσει πολλές φορές όποιο και να είναι και ανθεκτικό και να είναι...όλο και κάτι θα πάθει...Και άλλωστε κονσόλα που να είναι ανθεκτική στις πτώσεις δεν νομίζω πως υπάρχει...Στις πολλές...σε μια, δύο σίγουρα αντέχουν σε πολλές δεν νομίζω...Εσύ το λες γιατί είναι μονοκοματο και δεν έχει πόρτα να ανοίξει για να σπάσει..Αλλά μπορεί να σπάσει οθόνη ή να χαλάσει από μέσα ο μηχανισμός και να μην δουλεύει με πτώσεις ...

Επίσης βλέπω ότι κοστίζουν 100€, 140,150€ μεταχειρισμένα... Δεν ξέρω αν θέλεις να δώσεις 100+€ για να πάρεις 2ds... Εσύ ξέρεις... Σου απάντησα και στο άλλο ποστ καλύτερα να του δώσεις πρώτα το ds lite να δεις πως θα πάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xara_alfa147 είπε

Ανθεκτικό στις πτώσεις νομίζω δεν είναι κανένα...να ξέρεις...αν πέσει πολλές φορές όποιο και να είναι και ανθεκτικό και να είναι...όλο και κάτι θα πάθει...Και άλλωστε κονσόλα που να είναι ανθεκτική στις πτώσεις δεν νομίζω πως υπάρχει...Στις πολλές...σε μια, δύο σίγουρα αντέχουν σε πολλές δεν νομίζω...Εσύ το λες γιατί είναι μονοκοματο και δεν έχει πόρτα να ανοίξει για να σπάσει..Αλλά μπορεί να σπάσει οθόνη ή να χαλάσει από μέσα ο μηχανισμός και να μην δουλεύει με πτώσεις ...

Επειδή έχω 2ds και είναι η κονσόλα με την οποία έχω παίξει περισσότερο το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι ότι πιο ανθεκτικό υπάρχει.Μου έχει πέσει από μεγάλο ύψος αφού πρώτα γκέλαρε πάνω στο ξύλο του κρεβατιού και μετά στο κομοδίνο πριν φτάσει στο πάτωμα δεν έπαθε τίποτα.Και φυσικά έχει φύγει πολλές φορές από το κρεβάτι γιατί γλιστράει και πάλι τιποτα.Έχω περάσει εκατοντάδες ώρες παίζοντας monster hunter 4 ultimate, generations και XX και σε άλλη περίπτωση θα έπρεπε να είχαν ξεκολλήσει κουμπιά και ο αναλογικός να κάνει drift.Παρόλα αυτά λειτουργεί λες και το πήρα τώρα.Στο psp αντίθετα που δεν έχω παίξει παιχνίδια που φτάνουν την κονσόλα στα όρια αντοχής της όπως τα monster hunter έχω αλλάξει και σταυρό και τα τέσσερα στρογγυλά.Και τα shoulder button δεν πιάνουν πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Πόσο εύκολα μπορεί να περαστεί το cfw σε n3dsxl με την βοήθεια του youtube, είναι ασφαλές; Ή θα καταστραφεί η κονσόλα και θα τη κλαίω; Έχω δει 2,3 βίντεο, είμαι έτοιμη να το κάνω, αλλά διστάζω γιατί φοβάμαι μην πάει κάτι στραβά και μετά τι γίνετε;

Εάν έχετε εμπειρία σε αυτό, δώστε μου τα φώτα σας, παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια εκδοση firm εχει η κονσολα σου.Σε γενικες γραμμες ειναι ευκολη διαδικασια.Υπαρχουν οδηγοι που σε πανε βημα βημα οποτε δυσκολο να κανεις κατι λαθος.Εβγαλε η νιντεντο νεα εκδοση firm για το 3ds πριν λιγο καιρο και εχει δυσκολεψει το χακ λιγο αν φοραει η κονσολα σου την εκδοση 11.17.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...