Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

- Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
- Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

- Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
- Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
- Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

----

Επειδή σε λίγες μέρες θα είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του 3DS και με ενδιαφέρει να παίζω τα games του DS μπορεί παρακαλώ κάποιος να δώσει 2-3 οδηγίες σχετικά με τον τρόπο που χρησιμοποιείται η απαραίτητη καρτούλα για το σκοπό αυτό. Εχω διαβάσει οτι πολύ καλή είναι η Akecard 2i. Με τα updates του 3DS έχει κάποιο θέμα ; Βασικά με ενδιαφέρει αποκλειστικά να παίζω τα DS (δεν με ενδιαφέρουν emulators κτλ). Τα DS games παίζουν από την microSD του 3DS αποκλειστικά ; Είμαι άσχετος με DS (και φυσικά με 3DS) και θα ήθελα κάποιες οδηγίες-πληροφορίες. Ευχαριστώ.

Update

Σχετικά topics:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή σε λίγες μέρες θα είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του 3DS και με ενδιαφέρει να παίζω τα games του DS μπορεί παρακαλώ κάποιος να δώσει 2-3 οδηγίες σχετικά με τον τρόπο που χρησιμοποιείται η απαραίτητη καρτούλα για το σκοπό αυτό. Εχω διαβάσει οτι πολύ καλή είναι η Akecard 2i. Με τα updates του 3DS έχει κάποιο θέμα ; Βασικά με ενδιαφέρει αποκλειστικά να παίζω τα DS (δεν με ενδιαφέρουν emulators κτλ). Τα DS games παίζουν από την microSD του 3DS αποκλειστικά ; Είμαι άσχετος με DS (και φυσικά με 3DS) και θα ήθελα κάποιες οδηγίες-πληροφορίες. Ευχαριστώ.

 

λοιπόν θα πάρεις την acekard 2i ,θα προσέξεις να γράφει πάνω 3ds (για να μην χρειάζεται ds για update και να είναι 3ds ready),θα προσέξεις να γράφει genuine απο εκεί που θα την πάρεις για να είναι αυθεντική και όχι μαιμού. μαζί με την acekard θα πάρεις μια κάρτα microsd την οποία την βάζεις μέσα στην acekard(έχει υποδοχή η κάρτα)και εκει μέσα βάζεις τα games,δεν τα βάζεις στην sd (το 3ds έχει μόνο sd θύρα όχι microsd)κάρτα που δίνεται μαζί με το 3ds. δλδ τα παιχνίδια παίζουν απο την microsd που θα βάλεις στην acekard.

μέχρι στιγμής μόνο ένα Update της νιντέντο μπλόκαρε τις κάρτες και βγήκε πατς,οπότε αν δεν το έχει ήδη περασμένο το πατς και κάνεις εσύ Update την κονσόλα σου όταν την πάρεις φροντίζεις πρώτα να περάσεις μόνος σου απο το menu του acekard (δλδ το τρέχεις σε ds mode)το πατς πρίν κάνεις Update έτσι ώστε να μην χρειαστείς απλό ds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν θα πάρεις την acekard 2i ,θα προσέξεις να γράφει πάνω 3ds (για να μην χρειάζεται ds για update και να είναι 3ds ready),θα προσέξεις να γράφει genuine απο εκεί που θα την πάρεις για να είναι αυθεντική και όχι μαιμού. μαζί με την acekard θα πάρεις μια κάρτα microsd την οποία την βάζεις μέσα στην acekard(έχει υποδοχή η κάρτα)και εκει μέσα βάζεις τα games,δεν τα βάζεις στην sd (το 3ds έχει μόνο sd θύρα όχι microsd)κάρτα που δίνεται μαζί με το 3ds. δλδ τα παιχνίδια παίζουν απο την microsd που θα βάλεις στην acekard.

μέχρι στιγμής μόνο ένα Update της νιντέντο μπλόκαρε τις κάρτες και βγήκε πατς,οπότε αν δεν το έχει ήδη περασμένο το πατς και κάνεις εσύ Update την κονσόλα σου όταν την πάρεις φροντίζεις πρώτα να περάσεις μόνος σου απο το menu του acekard (δλδ το τρέχεις σε ds mode)το πατς πρίν κάνεις Update έτσι ώστε να μην χρειαστείς απλό ds.

 

ΟΚ σε ευχαριστώ. Δεν πολυκατάλαβα μόνο το τελευταίο που λες για το patch που βγήκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα η acekard και οι περισσότερες κάρτες γίνονται Update μόνο σε ds, το 3ds έχει ds mode,αν κάνεις update που δεν διαβάζει την κάρτα δεν θα μπορείς να μπεις στο ds mode της κάρτας,οπότε πρέπει να το κάνεις απο πριν .με λίγα λόγια τα βήματα που ακολουθείς.

1.βάζεις τα αρχεία του update στην κάρτα microsd

2.τρέχεις την acekard και επιλέγεις update

3.διαλέγεις το αρχείο του update

4.περιμένεις μέχρι να τελειώσει το Update κάνεις μετά restart το 3ds

5.κάνεις update το 3ds στο καινούριο Official update.

 

με λίγα λόγια αν βγει πατς που μπλοκάρει την κάρτα,πρώτα κάνεις Update την κάρτα και μετά το 3ds,γιατί την κάρτα την κάνεις Update μέσα απο το 3ds και δεν θα την διαβάζει αν το έχεις κάνει ήδη Update.

 

σε περίπτωση αγοράς καινούριου 3Ds και acekard2i ,βλέπεις μέχρι πιο firmware τρέχει η acekard (διαφέρει ανάλογα το μαγαζί που την αγόρασες αν πέρασαν το τελευταίο Update,μερικά μαγαζιά μόνο περνάνε το firmware στην Micro sd,άλλα καθόλου,γιαυτό λέω να αγοράσεις κάρτα Micro sd Μαζί για να σου έρθει plug and play) και αν χρειάζεται Update το κάνεις πρώτα στην κάρτα και μετά στο 3ds.όχι οτι χρειάζεται να κάνεις Update το 3Ds τώρα καθώς δεν έχει βγει τπτ αξιόλογο (εκτός αν θες να μπεις στο πανάκριβο μάρκετ ή να κατεβάσεις την απαίσια υπηρεσία nintendo video...)

 

άντε ρε κινέζοι τι κάνετε τόσους μήνες....δώστε καινούρια κάρτα στον λαό,μπας και δούμε κάναν 3d video player της προκοπής στο μηχάνημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα η acekard και οι περισσότερες κάρτες γίνονται Update μόνο σε ds, το 3ds έχει ds mode,αν κάνεις update που δεν διαβάζει την κάρτα δεν θα μπορείς να μπεις στο ds mode της κάρτας,οπότε πρέπει να το κάνεις απο πριν .με λίγα λόγια τα βήματα που ακολουθείς.

1.βάζεις τα αρχεία του update στην κάρτα microsd

2.τρέχεις την acekard και επιλέγεις update

3.διαλέγεις το αρχείο του update

4.περιμένεις μέχρι να τελειώσει το Update κάνεις μετά restart το 3ds

5.κάνεις update το 3ds στο καινούριο Official update.

 

με λίγα λόγια αν βγει πατς που μπλοκάρει την κάρτα,πρώτα κάνεις Update την κάρτα και μετά το 3ds,γιατί την κάρτα την κάνεις Update μέσα απο το 3ds και δεν θα την διαβάζει αν το έχεις κάνει ήδη Update.

 

σε περίπτωση αγοράς καινούριου 3Ds και acekard2i ,βλέπεις μέχρι πιο firmware τρέχει η acekard (διαφέρει ανάλογα το μαγαζί που την αγόρασες αν πέρασαν το τελευταίο Update,μερικά μαγαζιά μόνο περνάνε το firmware στην Micro sd,άλλα καθόλου,γιαυτό λέω να αγοράσεις κάρτα Micro sd Μαζί για να σου έρθει plug and play) και αν χρειάζεται Update το κάνεις πρώτα στην κάρτα και μετά στο 3ds.όχι οτι χρειάζεται να κάνεις Update το 3Ds τώρα καθώς δεν έχει βγει τπτ αξιόλογο (εκτός αν θες να μπεις στο πανάκριβο μάρκετ ή να κατεβάσεις την απαίσια υπηρεσία nintendo video...)

 

άντε ρε κινέζοι τι κάνετε τόσους μήνες....δώστε καινούρια κάρτα στον λαό,μπας και δούμε κάναν 3d video player της προκοπής στο μηχάνημα.

 

ΟΚ Το πιασα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα όμως τώρα που τίθεται είναι acekard 2i ή R4i GOLD και γιατί ? Θυμίζω οτι το μόνο που θέλω να κάνω με flashcard είναι να παίζω στο 3DS τα παιχνίδια του DS (Δεν με ενδιαφέρουν emulators κτλ) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα η acekard και οι περισσότερες κάρτες γίνονται Update μόνο σε ds, το 3ds έχει ds mode,αν κάνεις update που δεν διαβάζει την κάρτα δεν θα μπορείς να μπεις στο ds mode της κάρτας,οπότε πρέπει να το κάνεις απο πριν .με λίγα λόγια τα βήματα που ακολουθείς.

1.βάζεις τα αρχεία του update στην κάρτα microsd

2.τρέχεις την acekard και επιλέγεις update

3.διαλέγεις το αρχείο του update

4.περιμένεις μέχρι να τελειώσει το Update κάνεις μετά restart το 3ds

5.κάνεις update το 3ds στο καινούριο Official update.

 

με λίγα λόγια αν βγει πατς που μπλοκάρει την κάρτα,πρώτα κάνεις Update την κάρτα και μετά το 3ds,γιατί την κάρτα την κάνεις Update μέσα απο το 3ds και δεν θα την διαβάζει αν το έχεις κάνει ήδη Update.

 

σε περίπτωση αγοράς καινούριου 3Ds και acekard2i ,βλέπεις μέχρι πιο firmware τρέχει η acekard (διαφέρει ανάλογα το μαγαζί που την αγόρασες αν πέρασαν το τελευταίο Update,μερικά μαγαζιά μόνο περνάνε το firmware στην Micro sd,άλλα καθόλου,γιαυτό λέω να αγοράσεις κάρτα Micro sd Μαζί για να σου έρθει plug and play) και αν χρειάζεται Update το κάνεις πρώτα στην κάρτα και μετά στο 3ds.όχι οτι χρειάζεται να κάνεις Update το 3Ds τώρα καθώς δεν έχει βγει τπτ αξιόλογο (εκτός αν θες να μπεις στο πανάκριβο μάρκετ ή να κατεβάσεις την απαίσια υπηρεσία nintendo video...)

 

άντε ρε κινέζοι τι κάνετε τόσους μήνες....δώστε καινούρια κάρτα στον λαό,μπας και δούμε κάναν 3d video player της προκοπής στο μηχάνημα.

 

Μου ήρθε το 3DS με το τελευταίο 2.1.0-4E. Επειδή δεν έχω DSi κονσόλα για να αναβαθμίσω την Acekard αν πάρω αυτή http://www.cnbargains.com/genuine-acekard-2i-3ds-card-for-nintendo-3ds-dsi-xl-dsi-ds-lite-ds-8gb-micro-sdhc-memory-card-compatible-with-the-3ds-1101firmware_p8.html?cPath=1067_1069_1085_1228 θα είμαι ΟΚ ? Βλέπω οτι έχει επιλογή Software Pre-installation ... Τί σημαίνει αυτό ? θα μπορεί να γίνει η αναβάθμιση στο 3DS μου ή μήπως έρχεται έτοιμη η κάρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει κανονικά αυτή ,το μεγάλο πατς που μπλόκαρε τις κάρτες ήταν πιο πριν απο το 2.1.0-4 οπότε θα είσαι εντάξι.το software pre-installation μάλλον εννοεί οτι έχει περασμένο μέσα το akaio και το patch και είναι έτοιμη η κάρτα να την βάλεις στο 3ds και να παίξεις κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δηλώνει και ο τίτλος, στο τόπικ αυτό μπορούμε να συζητάμε για όλα όσα αφορούν το hacking και homebrews στο 3DS.

 

Τα πράγματα είναι ακόμα σε εμβρυικό στάδιο, αλλά πάρα ταύτα στο 3DS μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις κάρτες που χρησιμοποιούνται για homebrew/αντίγραφα ασφαλείας στα DSi για παιχνίδια και εφαρμογές του DS.

 

Μέχρι στιγμής δέν μπορεί κάποιος να παίξει αντίγραφα των 3DS παιχνιδιών.

 

Oι κάρτες που είναι συμβατές με 3DS v2.00-2/v2.10-3/v2.10-4 είναι:

 

 

 

- Acekard 2i (AK2i update for 3DS2.0 and DSI1.4.3) -Note: Might not work for HW44

- Supercard DSTWO (DSTwo Fix for 3DS v2.0)

- Supercard DSONEi (DSONEi Firmware Upgrade)

- CycloDS iEvolution (Only in DSi mode)

- R4i Gold 3DS from R4ids.cn (3DS V2.0.0-2 Patch for R4i gold 3DS card)

- R4i Gold from R4ids.cn (3DS V2.0.0-2 Patch for R4i gold (NON-3DS) card)

- R4iDSN 3DS (R4idsn 3DS 2.0.0-2 Patch)

- R4iDSN (R4idsn 3DS 2.0.0-2 Patch for Non-3DS card)

- R4iTT (Firmware 3dsV2.0 for either Black or Purple R4iTT) -Be sure to download the correct one!

- M3i Zero (M3i Zero Core data file V1.8.2)

- 3DSTT (Firmware update for 3DSV2.0)

- R4i-Gold 3DS from R4i-gold.eu (3DS v2.0.0 Update)

- EZ Flash Vi (Firmware Update 105)

- R4i-SDHC v1.4.2/3DS (3DS V2.00 Update)

- R4i Gold V2.0 from R4ids.com (For Updating on DS Phat/Lite | For Updating on DSi)

- GEi for DS (GEi Upgrade version 2.0)

 

 

Για FAQs και περισσότερες πληροφορίες στο παρακάτω λίνκ:

http://gbatemp.net/t297140-3ds-updates-and-flashcarts-a-faq

 

Οι φίλοι που ενδιαφέρονται για το hacking της συσκευής τους, πρέπει πρώτα από όλα να μήν κάνουν οποιοδήποτε update το 3DS τους πρίν να γνωρίζουν τα τί και τα πώς περι του hacking.

 

Εν αναμονή και τα καλύτερα ευελπιστούμε πως θα έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφόσον υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρεται για το hacking του 3DS, δημιούργησα νέο τόπικ, όπου μπορούμε να κατευθύνουμε εκεί τις συζητήσεις αυτού του είδους.

 

http://www.insomnia.gr/topic/418068-the-official-3ds-hacking-topic/

 

Θα μπορούσε κάποιος φίλος moderatorας να μεταφέρει τα τελευταία πόστς εκεί.

 

Έτσι θα μείνει το τόπικ αυτό καθαρό για τα νέα του 3DS και τα παιχνίδια του ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εχω 2 ερωτήσεις

 

1) Γιατί ο ήχος της κονσόλας είναι τόσο χαμηλός ? Εχω το volume στο max και μου φαίνεται πολύ χαμηλός στα games ...

 

2) Κάπου διάβασα οτι όταν είναι ανοιχτό το wifi ψάχνει αυτόματα για καινούριο firmware και αν βρει το κατεβάζει ! Πώς μπορώ μπλοκάρω κάτι τέτοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα στη διαδικασια παιδια να αγορασω και εγω ενα τωρα. Την επομενη εβδομαδα θα αγορασω ενα για εμενα και ενα για τον ανηψιο μου απο Amazon. Δεν κοιταξα αλλα αν αγορασεις περισσοτερα κομματια εχει καποια προσφορα? Σκεφτομαι να το αγορασω μαζι με το Zelda (για μενα) και με το Rayman ή Pilotwings (για τον ανηψιο). Γαλαζιο για μενα και μαυρο για τον ανηψιο.

 

Επισης θα αγορασω και 2 καρτες αντιστοιχα. Εμενα με ενδιαφερει 100% το emulation με Snes, GBA, DS ενω τον ανηψιο τον ενδιαφερει αποκλειστικα το DS. Αντιστοιχα λοιπον και με βαση τα νεα firmware τι προτεινουμε για τον καθενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Supercard DSTWO για σένα acekard 2i για τον ανιψιό.αν δεν είναι πολύ μικρός πάρτου και αυτουνού το ζέλντα να μάθει απο σωστό gaming,κρίμα που δεν έχει βγει το μάριο ακόμα θα ήταν η τοπ επιλογή,σε λίγες μέρες βγαίνει και το Star fox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω Supercard, το εmulation δεν ειναι 100%

 

To psp δλδ παιζει πιο καλα, οποτε αν την θες για αυτο το λογω μη την παρεις.

 

Αλλα καλα εχει η Supercard, οπως RTS, Real time guides kai πολλα αλλα, δεν εχει

ομως καλο emulation.

 

Ειμαι προθυμος να την δανεισω και για δοκιμη μονο και μονο για να την τεσταρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...