Προς το περιεχόμενο

Build 2011: Πρώτη επαφή με τα Windows 8 (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παλι ειδικα για σταθερο υπολογιστη θεωρώ οτι το MetroUI ειναι πολυ αβολο και οτι μονο για οθονες αφης ειναι χρησιμο , οποτε το απενεργοποιησα

κατα τα ολλα μια χαρα μου φαινονται και αρκετα γρηγορα .

 

μα μόνο για οθόνες αφής προορίζεται... λογικό να είναι άβολο για το ποντίκι.

 

Κατα τα λοιπά το διασκεδάζω με έναν διαχωρισμό που γίνεται γυρω απο ταμπλέτες, desktop και το τι θεωρείται PC. Υπάρχουν ακόμα αγγυλώσεις και αξιώματα γύρω απο το θέμα. PC είναι και η ταμπλέτα με το android, pc είναι και τα Win7 σε τενεκε με i7... φυσικά με τους περιορισμούς του το καθένα ελεο φυσικών χαρακτηριστικών και φιλοσοφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε παιδια, πως στο καλο τερματιζω μια εφαρμογη ? οπος το socialite..

ο αλλος χτες στο live κατι εκανε με την touch και ευγαζε κατι στο πλαι.. εμεις με mouse και keyboard τι κανουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βρισκω αποτυχια τα νεα windows. για tablet μια χαρα ειναι

αλλα γεια desktop pc τσου. μας σπρωχνουν στις οθονες αφης και δεν μου αρεσει αυτο

WINDOWS 7! THE BEST OPERATING SYSTEM EVER MEADE by microsoft (the self-destroyers)

 

Κοίταξε φίλε αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη. Δεν με χαλάει καθόλου να έχω μία συσκευή με δύο λειτουργίες από το να χρειαστεί να πάρω δύο ξεχωριστές συσκευές

(tablet και laptop ή desktop pc) επειδή κάποιες εταιρείες θέλουν να μας αναγκάσουν να το κάνουμε. Δεν σε ανάγκασε κανείς να το χρησιμοποιείς αποκλειστικά ως touch απ' ότι είδες

δεν σε εμποδίζει τίποτα από το να το χρησιμοποιήσεις με τον πατροπαράδοτο τρόπο με mouse και keyboard. Γιατί δηλαδή θα πρέπει να έχω και iphone και ipad αλλά και mac book ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ρε παιδια, πως στο καλο τερματιζω μια εφαρμογη ? οπος το socialite..

ο αλλος χτες στο live κατι εκανε με την touch και ευγαζε κατι στο πλαι.. εμεις με mouse και keyboard τι κανουμε??

 

Aν θελεις κανε τον κοπο να το ποσταρεις εδω. Να αρχισουμε να τα μαζευουμε ολα σε ενα thread για να μην ψαχνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκιμασα το μεσημερι και οπως μπηκαν βγηκαν, θεωρω εντελως αντιπαραγωγικο το interface για desktop και laptop. Δεν εχει τοσο γρηγορο boot time οσο λεγανε στην παρουσιαση ακομα και σε ssd. Πολλα φρουφρου και απο ουσια τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά μου φάνηκε το όλο Concept. Πρέπει κάπως να παντρέψει το Touch με το κλασικό PC και νομίζω είναι στο σωστό δρόμο.

Επίσης βλέπω να ανοίγει και νέα αγορά , αυτή των Touch Laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα σήμερα τα 32bit σε ένα σαπάκι λάπτοπ στη δουλειά (αριθμός πυρηνων=1, 2gb ram) και πήγαινε πιο γρήγορα απο τα vista που είχε πριν. Έβαλα το lion πάνω στο snow σε ένα i5 MacBook, και έχω βαρεθεί να βλέπω τη ... Ροδελα. Μπράβο στη Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, πολυ μπλα μπλα για το MetroUI βλέπω εδώ. Ως τελικός χρήστης ποσώς με ενδιαφέρει απο που εμπνεύστηκε το UI η MS, ή αν είναι αντιγραφή απο καπου το συγκεκριμένο samsung tablet και τα λοιπά.

Στα win8 τώρα, προφανώς και το MetroUI δεν ειναι μονόδρομος οπότε σταματίστε το ξεμάλλιασμα επ' αυτου. Πολύς ντόρος έγινε για τους χρόνους εκκίνησης οι οποίοι και καλά μειώθηκαν δραματικά ακόμη και σε μη SSD σκληρούς δίσκους. Εγώ απο τη δική μου εμπειρία λέω οτι είναι σαφώς ποιο αργή η εκκίνιση συγκριτικά με τα win7 στο σύστημά μου. Δοκίμασα την εγκατάστασή τους και σε συστοιχία RAID-0 αλλά και πάλι ήταν ποιο αργή η εκκίνηση τους σε σχεση με τα win7. Φυσικά και δεν μπορω να βγάλω συμπέρασμα για το λειτουργικό απο αυτη την έκδοση, δεν είναι καν σε BETA φάση, και δεν νομίζω να έχουνε, περάσει όλες τις βελτιώσεις ακόμη ως πρός αυτό.

 

Για tablet είναι πραγματικά ότι καλυτερο πιστεύω γιατι πολύ απλα είναι windows (ο νοών νοήτω)(+MetroUI).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το lion πάνω στο snow σε ένα i5 MacBook, και έχω βαρεθεί να βλέπω τη ... Ροδελα. Μπράβο στη Microsoft.

 

 

"κάτι κάνεις λάθος", "έχει πρόβλημα το macbook", "αποκλείεται να είναι όπως τα λες"... περίμενε να ακούσεις τέτοια τώρα. Το έγραφα στο lion topic για ένα imac 27", το καινούριο air και ένα macbook pro i7 και μου έλεγαν τα παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε dual boot σε desktop το εγκατεστησε κανεις;

 

Αυτό θέλω να κάνω, ένα δεύτερο partition στον δίσκο και clean install. Dual boot με windows 7. Θα παίξει σωστά; Εάν το έκανε κανείς ας μας πεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...