Προς το περιεχόμενο

Build 2011: Πρώτη επαφή με τα Windows 8 (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το να μεταφερεις ουσιαστικα τα windows 7 σε tablet ειναι θετικο γιατι το λογισμικο ειναι σταθερο και με παρα πολλες δυνατοτητες. το να φερνεις ομως το wp7 τροποποιημενο σε pcs ειναι γελοιοτητα. ας μην ξεχναει η microsoft οτι ειναι εταιρια ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ οχι κινητων και ας μην παιρνει ρισκα στα δοκιμασμενα windows εισαγοντας κουλα χαρακτηριστικα των mobile os της μονο και μονο επειδη πηρε λιγη παραπανω δημοσιοτητα τελευταια στη mobile αρενα

 

Το ui των wp7 ειναι πολυ καλο και το start menu απλα παλαιολιθικο και ισως και το χειροτερο σημειο των windows7 σε σχεση με τα XP, πρεπει επιτελους να αλλαξει, θυμαμε που το ειχαν καποτε και στα windows mobile, sτart menu σε οθονη touchscreen 3,5", μετα βγηκε το iphone και το εξαφανισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ui των wp7 ειναι πολυ καλο και το start menu απλα παλαιολιθικο και ισως και το χειροτερο σημειο των windows7 σε σχεση με τα XP, πρεπει επιτελους να αλλαξει, θυμαμε που το ειχαν καποτε και στα windows mobile, sτart menu σε οθονη touchscreen 3,5", μετα βγηκε το iphone και το εξαφανισαν.

 

ρε φιλε στα κινητα ας κανουν οτι θελουν αλλα θα μου πεις τωρα οτι ειναι παλαιολιθικο το start menu;;;; ελεος...εξυπηρετει τοσες οργανικες λειτουργιες. ΓΙΑΤΙ πρεπει να αλλαξει; απο μοδα; την εχω χεσμενη τη μοδα και αυτες τις βλαπτικες τασεις αλλαγης προσωπικα.ποτε μη σωσει και αλλαξει το start menu. μηπως να καταργησουμε και ολα τα μενου και να γινονται ολες οι λειτουργιες με ηλιθια τετραγωνα μονοχρωμα αντιαισθητικα κουμπακια οπως στα κινητα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ μαλλον δεν εχεις συνειδητοποιησει οτι μιλαω για τα windows 8 και οχι για τα 7 τα οποια οπως ξερουμε ειναι ενα καλο os γραμμενο για pcs. τα 8 αντιθετα πανε να μεταφερουν τη mobile φιλοσοφια σε οποιαδηποτε συσκευη θα τρεξουν. και παει στο διαολο για τα tablets αλλα μη μας φερουν τετοιες αηδιες στα pc. οκ; στο εκανα λιανα;

Τα wp7 μπορούν να λειτουργήσουν με το ίδιο hardware και να τρέξουν τις ίδιες εφαρμογές με το windows 7?

 

Τα windows 8 μπορούν να λειτουργήσουν με το ίδιο hardware και να τρέξουν τις ίδιες εφαρμογές με το windows 7?

Γιατί ντε και καλά πρέπει να τα βάλεις στο desktop σου?Μια χαρά δεν είναι τα win7?

Ούτε εγώ δε θα τα βάλω στο desktop,ούτε στο λαπτοπ μου!

Κάποιοι άλλοι μπορεί να τα γουστάρουν ή να έχουν λαπτοπ, ακόμη και σταθερή οθόνη με touch και να τους βολέψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα wp7 μπορούν να λειτουργήσουν με το ίδιο hardware και να τρέξουν τις ίδιες εφαρμογές με το windows 7?

 

Τα windows 8 μπορούν να λειτουργήσουν με το ίδιο hardware και να τρέξουν τις ίδιες εφαρμογές με το windows 7?

 

τι διερρωτασαι τωρα; τις ιδιες εφαρμογες τρεχουν ολα. το θεμα ειναι τα χαρακτηριστικα και το Ui. τα windows αυτο ειναι. ui.τα 8 αν παρατηρησες κιολας, ειναι βελτιστοποιημενα για χρηση σε tablets.τα 7 οχι. το κακο ειναι οτι οταν φερουν τα 8 στο pc θα φερουν κι ολη αυτη την αχρηστη (για desktop) φιλοσοφια μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η προοπτική να αντικατασταθεί το tower με ένα tablet.Πέρα απο τις κάρτες γραφικών δεν βλέπω γιατί όχι,i5,ssd,4giga ram etc και σύνδεση με mouse,keyboard και εξωτερική οθόνη για όποτε είσαι στο γραφείο.

 

Η MS και η Apple ακολουθούν τον ίδιο δρόμο σχεδόν,η Apple βγάζει ή θα βγάζει τις δημοφιλείς εφαρμογές (ilife,FinalCut κτλ) και για το iOS,αν είναι κουτσουρεμένες ή απλά διαφορετικές δεν γνωρίζω,η MS τα έχει ήδη έτοιμα με το desktop app οπότε καλά πάμε.

 

Απο τη μια μιλάμε για ένα tablet με Win8 το οποίο μπορεί να τρέχει όλες τις pc εφαρμογές κανονικότατα και με το ίδο gui όπως για παράδειγμα MS Office,Photoshop,CAD προγράμματα,Visual Studio ή για τους free εφαρμογές όπως OpenOffice,GIMP και γενικά όλες τις ήδη υπάρχουσες και απο την άλλη για ένα Android που έχει Angry Birds,Angry Birds και Angry Birds.

 

Δηλαδή έχω να διαλέξω ανάμεσα σε ένα Win8 tablet που όταν θα το χρησιμοποιώ σαν tablet θα μαλακίζομαι με τα χαζο-apps,θα σερφάρω,θα διαβάζω κανα pdf ή θα βλέπω κανα βιντεάκι και όταν θα θέλω να δουλέψω θα το κοτσάρω στο γραφείο με την 24" ξέρω εγώ οθόνη+mouse+keyboard και θα είμαι σε κλασικό pc περιβάλλον με διαθέσιμες όλες τις εφαρμογές και θα μπορώ να εργαστώ και

 

ένα Android tablet που όταν το χρησιμοποιώ σαν tablet θα μαλακίζομαι με τα χαζο-apps,θα σερφάρω,θα διαβάζω κανα pdf ή θα βλέπω κανα βιντεάκι και όταν θα θέλω να δουλέψω θα το κοτσάρω στο γραφείο με την 24" ξέρω εγώ οθόνη+mouse+keyboard και θα μαλακίζομαι με τα χαζο-apps,θα σερφάρω,θα διαβάζω κανα pdf ή θα βλέπω κανα βιντεάκι.

 

Ενδιαφέρουσα σύγκριση,χαρίζει γέλιο σε δύσκολους καιρούς.

 

Η γνώμη μου είναι ότι MS και Apple κινούνται σωστά ενώ η Google με το Android όχι και έτσι όπως πάει θα χάσει το Linux ΆΛΛΗ μια ευκαιρία μετά τα netbooks να αποκτήσει μερίδιο σε home users.

 

Αν χάσει το τρένο των tablets μοιραία θα επέλθει πτώση και στα smartphones μιας και θα διαλέγει ο χρήστης αυτό που προσφέρει την καλύτερη συνεργασία με το "pc tablet" του.

Μετά θα έχουμε την γνωστή κλάψα,τα φέτος είναι η χρονιά του Linux,θα φταίει ο Τζίγγερ,οι Ελοχίμ και η κλανιά του ηγέτη της Τακλαμακάν που θα το ξεπεράσουν οι εξελίξεις στα home συστήματα,ΠΑΛΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνες αφής για tablet και κινητά είναι αναγκαίο κακό λόγο μεγέθους. Το ποντίκι μου φαίνεται πιο γρήγορο και πιο βολικό. Δεν ξέρω ίσως να είμαι της παλιάς σχολής. Πάντως σίγουρα μία εφαρμογή που δεν είναι φτιαγμένη για touch screen έχει πρόβλημα το έχω δοκιμάσει στο Archos 9 και στο HP touchsmart που αγόρασα. Στην αρχή μου φαινόντουσαν εκπληκτικά και καινοτόμα αλλά μετά από λίγες εβδομάδες καταντά κουραστικό. Το ποντίκι είναι πιο άνετο. Στο iPad τα πράγματα είναι αλλιώς γιατί σε αντίθεση με τα tablet PC η εφαρμογές είναι φτιαγμένες για συγκεκριμένες αναλύσεις και συγκεκριμένες ταχύτητες επεξεργαστών.

 

Όσο για τις χαμηλές απαιτήσεις σε μνήμη και επεξεργαστή των Windows 8 μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό. Από την εποχή του DOS κάθε καινούρια έκδοση είχε μεγάλες απαιτήσεις. Τι να κάνω πως χρειάζεται μόλις 400 Mbytes όταν οι πιο ταπεινές εφαρμογές ή drivers φορτώνουν το σύστημα με 200 mbyte για πλάκα. Άλλωστε η μνήμη είναι τόσο φτηνή στους επιτραπέζιους και φορητούς που δεν αξίζει να το παλεύει κανείς. Όσο για την γρήγορη εκκίνηση , η περισσότεροι από μας θα φορτώσουμε τους υπολογιστές με περιφερειακά και εφαρμογές τα οποία σίγουρα θα καθυστερούν την εκκίνηση. Αν και υπάρχουν τρόποι να εμποδιστεί η φόρτωση τους στην μνήμη κατά την εκκίνηση, αυτό δεν είναι ουσιαστική λύση.

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν η εφαρμογές για x386 θα δουλεύουν σε windows 8 πάνω σε Arm επεξεργαστή; Υποθέτω πως το λειτουργικό για Arm θα είναι εντελώς διαφορετικό και απλά θα μοιάζει εμφανισιακά με αυτό τον συμβατικών επεξεργαστών. Μακάρι να υπάρχει κάποιος emulator όπως το Wine .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί αλλά:

Πώς ενεργοποιούμε το κλασσικό start menu -εγκαταλείποντας τo metro. (θέλει regedit):

To get back the old start menu, open regedit, goto:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

 

change value of RPEnabled from "1" to "0"

 

close regedit, you get your old start menu......

 

The catch is, no more metro UI because you just disabled it.

To get back the Metro UI, change the value back to "1"

 

http://www.neowin.net/news/windows-8-how-to-re-enable-the-classic-start-menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Praetorian!

Να σταματήσει να παραπονιέται και ο ElectricMessiah!

Και λογικά στην τελική έκδοση,θα το έχουν να ενεργοποιείται και να απενεργοποιείται,πιο απλά και γρήγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικό το αποτέλεσμα. Όμως, στην περίπτωση των επιτραπέζιων υπολογιστών, υπάρχει περίπτωση κανείς να χρησιμοποιεί περιβάλλον ταμπλέτας και να εγκαταλείψει το ποντίκι; Ουσιαστικά το νέο λειτουργικό απογειώνει τις δυνατότητες των ταμπλετών, δε θεωρώ, όμως, ότι προσφέρει κάτι χρήσιμο στα pc. Δεν είναι, όμως, αυτό το θέμα. Το πραγματικό κέρδος είναι ότι ενοποιεί όλες τις συσκευές σε μία, one OS to rule them all και έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε στα κινητα ας κανουν οτι θελουν αλλα θα μου πεις τωρα οτι ειναι παλαιολιθικο το start menu;;;; ελεος...εξυπηρετει τοσες οργανικες λειτουργιες. ΓΙΑΤΙ πρεπει να αλλαξει; απο μοδα; την εχω χεσμενη τη μοδα και αυτες τις βλαπτικες τασεις αλλαγης προσωπικα.ποτε μη σωσει και αλλαξει το start menu. μηπως να καταργησουμε και ολα τα μενου και να γινονται ολες οι λειτουργιες με ηλιθια τετραγωνα μονοχρωμα αντιαισθητικα κουμπακια οπως στα κινητα τους;

 

Δεν συμφωνω, να μου πεις ο finder του macosx κανει οτι λες ναι, αλλα το start menu κυριως των windows 7 ειναι απλα μια χαωδες λιστα, το κλασικο με τα μενου που ανοιγαν προς τα δεξια ηταν πολυ καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνω, να μου πεις ο finder του macosx κανει οτι λες ναι, αλλα το start menu κυριως των windows 7 ειναι απλα μια χαωδες λιστα, το κλασικο με τα μενου που ανοιγαν προς τα δεξια ηταν πολυ καλυτερο.

ο finder δεν κάνει ούτε τα βασικά αλλά άλλο θέμα αυτό

to start menu είναι χαώδες,γιατί το πάτημα ->Όλα τα προγράμματα και μετά σε αλφαβητική σειρά όλα τα προγράμματα διδάσκεται σαν μάθημα στο 4ο έτος στο Μετσόβιο στους μηχανικούς h/y,δεν περνιέται,χάος,αλλά άλλο θέμα και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το λειτουργικό θα ειναι αλλιώς για Desktop. Οπότε δε μπορούμε να πούμε τίποτα πριν δούμε. Για tablet πάντως ειναι φοβερό αν κρίνουμε απο την παρουσίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαώδης λίστα;Και το να ψάχνω σε μια οθόνη να βρω το σωστό τετράγωνο\ορθογώνιο τι είναι;

Μου θυμίζει κάτι "laptop" παιχνίδια για μικρά παιδιά για να μαθαίνουν τα γράμματα τους αριθμούς και τα χρώματα.Idiotproofing ftw...

 

Προφανώς το λειτουργικό θα ειναι αλλιώς για Desktop. Οπότε δε μπορούμε να πούμε τίποτα πριν δούμε. Για tablet πάντως ειναι φοβερό αν κρίνουμε απο την παρουσίαση.

 

Ελπίζω ότι θα είναι έτσι τα πράγματα για το desktop γιατί αλλιώς με βλέπω μόνιμα με win 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαώδης λίστα;Και το να ψάχνω σε μια οθόνη να βρω το σωστό τετράγωνο\ορθογώνιο τι είναι;

Μου θυμίζει κάτι "laptop" παιχνίδια για μικρά παιδιά για να μαθαίνουν τα γράμματα τους αριθμούς και τα χρώματα.Idiotproofing ftw...

φαντάζομαι το ζόρι με τα shortcuts ως τώρα,δράμα

 

(θυμήθηκα γιατί δεν γράφω πλέον στο forum)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...