Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά ναι θα υπάρχει. Άλλωστε ήδη γίνεται να αναβαθμιστείς από τα 7αρια στην Consumer Preview των 8 αν και καλύτερο είναι μια καθαρή εγκατάσταση.

 

 

H αναβαθμιση γινεται απο το αυτουσιο πακετο εγκαταστασης(dvd ή οτι αλλο), ή απαιτει ξεχωριστο προγραμμα? (τουλαχιστον με τα μεχρι σημερα δεδομενα, εστω για consumer preview)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αναβάθμιση σε 8 από Windows 7, Vista και XP γίνεται μέσα από το λειτουργικό απλώς τρέχοντας το αρχείο setup.exe του ISO της Windows 8 Consumer Preview και ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού εγκατάστασης.

Αν αναβαθμιστείς από 7/vista θα μπορέσεις να διατηρήσεις τα accounts σου, τα αρχεία σου και τις ρυθμίσεις, ενώ από XP θα διατηρηθούν μόνο οι λογαριασμοί και τα αρχεία όχι όμως και οι ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάτι που δεν συζητιέται καθόλου είναι οτι με το σύστημα MetroUI + WinRT + Windows Store μπαίνουμε σε μια εποχή τερατώδους proprietary συμπλέγματος: Οι εφαρμογές για Metro δεν θα τρέχουν αν δεν κατέβουν από WinStore, στο οποίο για να ανέβουν χρειάζεται ψηφιακή υπογραφή μέσω MS, στο WinRT API έχουν πρόσβαση μόνο οι metro εφαρμογές και πάει λέγοντας. Αν για οποιοδήποτε λόγο φτιάξουμε μια ανεξάρτητη εφαρμογή για διανομή εκτός επίσημων καναλιών, θα είμαστε αναγκασμένοι να πέσουμε σε desktop mode , δηλαδή μούχλα ή μελλοντικές ασυμβατότητες ..

Αυτο που λες,δεν ισχυ ουτε για τα wp,ποσο μαλλον να ισχυσει για windows 8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναβάθμιση σε 8 από Windows 7, Vista και XP γίνεται μέσα από το λειτουργικό απλώς τρέχοντας το αρχείο setup.exe του ISO της Windows 8 Consumer Preview και ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού εγκατάστασης.

Αν αναβαθμιστείς από 7/vista θα μπορέσεις να διατηρήσεις τα accounts σου, τα αρχεία σου και τις ρυθμίσεις, ενώ από XP θα διατηρηθούν μόνο οι λογαριασμοί και τα αρχεία όχι όμως και οι ρυθμίσεις.

 

 

Ευχαριστα νεα μου λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, δεν είναι τίποτα να σε αγχώνει. Το upgrade είναι σχετικά εύκολο και για τον μέσο χρήστη, δεν απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις.

 

βέβαια ούτε για πλάκα δεν προτείνουμε να κάνει upgrade τώρα με την Consumer Preview...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει σε καποιο το side by side με τις εφαρμογες του

metro?

 

Edit:

Θελει widescreen!Και το μινιμουν ειναι η αναλυση να ειναι στα 1366χ768!

Εγω εχω 1280χ800!!!lol

Το θεικο,ειναι οτι σε μια παρουσιαση ελεγε οτι το λογισμικο εχει την ικανοτητα να "προσαρμοζεται" και οτα δεν ανιχνευσει widescreen,δε λειτουργει το side by side!

Χμμμ...!!!Αυτος ειναι ορισμος της προσαρμογης,κατα την MS!?! :wacko: :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 8: Μη λαδώνετε το ποντίκι, λαδώστε την οθόνη.

reneemessini-authentic-gyros-gyros-pita1.jpg?w=535

 

Φίλε αυτό πρέπει να είναι το πιο νόστιμο πιτόγυρο ever.

Φαίνεται από τη φωτογραφία. (Μου τρέχουν τα σάλια τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτό πρέπει να είναι το πιο νόστιμο πιτόγυρο ever.

Φαίνεται από τη φωτογραφία. (Μου τρέχουν τα σάλια τώρα)

 

Όχι όχι...

 

Το πιο νόστιμο πιτόγυρο είναι αυτό:

http://www.foodplaza.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες,δεν ισχυει ουτε για τα wp,ποσο μαλλον να ισχυσει για windows 8!

 

Εξηγησέ μου, ποιο ακριβώς πράγμα δεν ισχύει. Εγω είπα πως (1) δεν μπορεί να εγκατασταθεί metroUI εφαρμογή χωρίς να είναι signed από trusted authority και (2) η διανομή γίνεται μέσω Windows Store -οχι οτι δεν εγκαθίσταται χειροκίνητα, αλλά αυτό το δρόμο δείχνει η MS-. Δίνω σχετική πηγή(How to make a metroUI App), και αν χρειάζεται να ψάξω το σχετικό topic που συζητήθηκε στο msdn forum. Παραθέτω 2 κομμάτια:

 

Signing

Signing is a crucial stage of the process. The Metro environment in Windows 8 is much more strict and security-conscious than the desktop environment. Every application must be signed by a trusted entity before the system will allow it to be installed. Presumably, this will be done by Visual Studio when you deploy a package for release and upload it to the Windows App Store. Even during testing, Visual Studio creates temporary certificates for your apps that allow them to run on your development machine. If we are to do this without the aid of Visual Studio, we first need to create a trusted root certificate, then sign the package using a client certificate.

 

Deploying

The ‘encouraged’ way to deploy Metro apps is obviously via the Windows App Store, and the developer preview of Visual Studio includes relevant tools for validating and uploading apps. However, at the time of writing, the App Store has not yet been enabled and information about it is still scarce.

 

Elaborate στον προηγούμενο ισχυρισμό σου σε παρακαλώ, και με στοιχεία αυτή τη φορά. :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγησέ μου, ποιο ακριβώς πράγμα δεν ισχύει. Εγω είπα πως (1) δεν μπορεί να εγκατασταθεί metroUI εφαρμογή χωρίς να είναι signed από trusted authority και (2) η διανομή γίνεται μέσω Windows Store -οχι οτι δεν εγκαθίσταται χειροκίνητα, αλλά αυτό το δρόμο δείχνει η MS-. Δίνω σχετική πηγή(How to make a metroUI App), και αν χρειάζεται να ψάξω το σχετικό topic που συζητήθηκε στο msdn forum. Παραθέτω 2 κομμάτια:

Στα windows phone μπορεις να κατεβασεις και να περασεις apps(οχι απο το marketplace) απο το pc!Κατι αναλογο θα μπορεις να κανεις και με τα 8,χωρις να εισαι υποχρεομενος να τα κατευαζεις μονο απο το store των 8!

 

Τωρα που το διορθωσες,συμφωνω απολυτα σ'αυτα που λες!

 

δηλαδή;

Nα εχεις ανοικτα δυο apps του metro διπλα διπλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...