Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεχασα να αναφέρω οτι το chipset μου ειναι το Realtek ALC888S

ψαχνοντας στο net ειδα οτι πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα οποτε λογικα ειναι θεμα drivers και περιμενουμε τους νεους

ανακαλυψα οτι η msi εχει βγάλει νέους drivers για την καρτα ηχου μου που δεν υπαρχουν στο site realtek και ελυσαν το προβλημα.

 

http://www.msi.com/product/mb/770-C45.html#/?div=Driver&os=Win8%2064'>http://www.msi.com/product/mb/770-C45.html#/?div=Driver&os=Win8%2064

 

Ξεχασα να αναφέρω οτι το chipset μου ειναι το Realtek ALC888S

ψαχνοντας στο net ειδα οτι πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα οποτε λογικα ειναι θεμα drivers και περιμενουμε τους νεους

ανακαλυψα οτι η msi εχει βγάλει νέους drivers για την καρτα ηχου μου που δεν υπαρχουν στο site realtek και ελυσαν το προβλημα.

 

http://www.msi.com/product/mb/770-C45.html#/?div=Driver&os=Win8%2064

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το χω κανει σε 3 υπολογιστές ολα οκ και στους 3

δεν ξερω αν ειναι bug ή το αφήνει επίτηδες η Microsoft πάντως θετικό για μας είναι

 

Εννοείς οτι πλήρωσες 15 ευρώ ή τζάμπα εκανες ενεργοποίηση?? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς οτι πλήρωσες 15 ευρώ ή τζάμπα εκανες ενεργοποίηση?? :huh:

τζαμπα με την μεθοδο που περιγραφεται παραπανω

αν θες λεπτομερειες στειλε πμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακαλυψα οτι η msi εχει βγάλει νέους drivers για την καρτα ηχου μου που δεν υπαρχουν στο site realtek και ελυσαν το προβλημα.

 

http://www.msi.com/p...iver&os=Win8 64

Προφανως η Realtek εβγαλε νεους drivers, απλα τους μοιραζει πρωτα στους κατασκευαστες, και δεν τους εχει δωσει ακομα για κατεβασμα στο επισημο site. :-)

 

Τεσπα, αφου εκανες δουλεια σου... μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακαλυψα οτι η msi εχει βγάλει νέους drivers για την καρτα ηχου μου που δεν υπαρχουν στο site realtek και ελυσαν το προβλημα.

 

http://www.msi.com/p...iver&os=Win8 64

 

 

ανακαλυψα οτι η msi εχει βγάλει νέους drivers για την καρτα ηχου μου που δεν υπαρχουν στο site realtek και ελυσαν το προβλημα.

 

http://www.msi.com/p...iver&os=Win8 64

 

Ωραιος. Για την δικια μου(P7N SLI) δεν εχει βγει ακομα. Οποτε περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος. Για την δικια μου(P7N SLI) δεν εχει βγει ακομα. Οποτε περιμενω.

Δεν παίζει ρόλο η μητρική... Δες απλά ποιο chip για τον ήχο έχει... Αν είναι το ίδιο με την παραπάνω μητρική, εγκατέστησε αυτόν τον οδηγό και δεν θα έχει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο η μητρική... Δες απλά ποιο chip για τον ήχο έχει... Αν είναι το ίδιο με την παραπάνω μητρική, εγκατέστησε αυτόν τον οδηγό και δεν θα έχει πρόβλημα...

 

Αυτα μου δειχνει:

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0888&SUBSYS_14627380&REV_1000

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0888&SUBSYS_14627380

 

Οποτε το chip ειναι ALC888?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε το chip ειναι ALC888?

Ακριβως.

 

ALC888 - 7.1+2 Channel High Definition Audio Codec

 

Μπορεις να περασεις τους παραπανω drivers που εδωσε ο φιλος vaggospat13, ουτως η αλλως θα ειναι για ολους τους codecs, αλλα εγω θα εκανα λιγο υπομονη μεχρι να εμφανιστουν τα νεα downloads στο site της Realtek. Μπορει να ειναι ακομη πιο νεα εκδοση και δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαζεις/βγαζεις drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον driver που πηγες να περασεις, που τον βρηκες?

Τον ειχες χρησιμοποιησει στα 7?

Γραψε ποια ειναι ακριβως η ασυρματη καρτα (πως την αναγνωριζουν τα Windows) για να δουμε αν υπαρχουν drivers για 8...

quallcomm atheros.Οσο και αν εψαξα παντως δε βρηκα κατι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα μου δειχνει:

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0888&SUBSYS_14627380&REV_1000

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0888&SUBSYS_14627380

 

Οποτε το chip ειναι ALC888?

Βάλε τότε τα παραπάνω drivers και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα... Ακόμα και πιο καινούργια έκδοση να βγεις(εκτός του ότι δεν είναι απαραίτητο να τους βάλεις), μπορείς απλά να τους κάνεις update...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χω κανει σε 3 υπολογιστές ολα οκ και στους 3

δεν ξερω αν ειναι bug ή το αφήνει επίτηδες η Microsoft πάντως θετικό για μας είναι

 

Άλλο που δεν θέλει η Microsoft. Παίρνει 15 ευρώ από αυτούς που δεν θα έδιναν δεκάρα τσακιστή για τα νέα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο που δεν θέλει η Microsoft. Παίρνει 15 ευρώ από αυτούς που δεν θα έδιναν δεκάρα τσακιστή για τα νέα Windows.

Μα τσαμπα λεει τα εβαλε σε 3 pc -δεν πληρωσε τα 15 ευρω για κανενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

quallcomm atheros.Οσο και αν εψαξα παντως δε βρηκα κατι.....

Εχω κι'εγω Atheros στο laptop.

Δεν εχουν βγει επισημα ακομα drivers για Windows 8, αλλα μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτους για Windows 7.

Τους κατεβαζεις απο ΕΔΩ.

Και τους εγκαθιστας χειροκινητα, απο το device manager, δεκι κλικ πανω στην καρτα, update driver software...

 

atheros02.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει σημασια ποιο εχεις, αφου το πακετακι των drivers για τα Windows 7 που υπαρχει στο συγκεκριμενο site, ειναι κοινό για ολα και κανει και για 32bit και για 64bit.

 

Τουλαχιστον 5-6 που διαφορετικα που τσεκαρα, ολα οδηγουν στο ιδιο download, στην εκδοση 10.0.0.75 (1η Αυγουστου 2012).

 

Βαλ'τους και ελπιζω να λυθει το προβλημα.

 

ΥΓ: Με το περασμα του driver ειναι πιθανο να σου εμφανισει και το ποιο απ'ολα τα Atheros εχεις.

Αλλα και να μην το εμφανισει, μπορεις να το δεις με εναν αλλο τροπο.

 

Κατεβαζεις αυτο, το καις σε ενα cd/dvd, εκκινεις με αυτο τον υπολογιστη σου, βγαινεις στο τελος σε γραμμη εντολων και εκτελεις την εντολη lspci. Θα σου γραψει διαφορα, μεταξυ αλλων και το εξης:

 

Network Controller: Atheros Communications Inc. ARXXXX Wireless κλπ κλπ

Το XXXX ειναι το chip που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...