Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατσε για να καταλαβω... Εγω που πηρα τα 8 χωρις κλειδι 7 (με 30 ευρω αναβαθμιση) και εκανα εγκατασταση κανονικα απο iso , αν χρειαστεί στο μελλον δεν θα μπορώ να το κανω ξανα?

 

Αν θέλεις να κάνεις format, δεν θα μπορείς με το iso των 8. Θα πρέπει να κάνεις format και να εγκαταστήσεις άλλα windows (XP, Vista ή 7) και μετά να κάνεις update σε 8 με το iso που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμμμμμ... Μου κανει εντυπωση που δεν ισχυει αυτο που ισχυε.... σαν να επεσα στην παγιδα της microsoft μου φαινεται :) (στην αρχη σ'αφηνουμε να κανεις εγκατασταση απο το iso αλλα μετα... ) αλλά όπως και να'χει good to know γιατι τωρα θα εχω χρονο να φροντισω για backup/image της εγκαταστασης που έχω στον ssd μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ... Μου κανει εντυπωση που δεν ισχυει αυτο που ισχυε.... σαν να επεσα στην παγιδα της microsoft μου φαινεται :) (στην αρχη σ'αφηνουμε να κανεις εγκατασταση απο το iso αλλα μετα... ) αλλά όπως και να'χει good to know γιατι τωρα θα εχω χρονο να φροντισω για backup/image της εγκαταστασης που έχω στον ssd μου...

 

Με το ίδιο iso και το ίδιο κλειδί θα μπορείς να τα περάσεις αλλά μόνο σαν αναβάθμιση άλλων windows που θα υπάρχουν στο σύστημα. Για παράδειγμα, αν θέλεις να κάνεις format και έχεις τα XP, κάνεις το format, εγκαθιστάς τα ΧΡ και μετά κάνεις εγκατάσταση τα 8 από το iso που έχεις με το κλειδί που έχεις. Με λίγα λόγια, το κλειδί είναι κλειδί αναβάθμισης, προαπαιτεί άλλα windows ώστε να αναβαθμιστούν σε 8άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γίνεται συζήτηση για την upgrade έκδοση και το format, τα Windows 8 έχουν 2 επιλογές, την refresh και την remove & re-install, που γίνονται μέσα απ την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση, οπότε δε χρειάζεται πλέον να φορμάρετε πλήρως τον σκληρό για να ξαναεγκατασταθούν τα Windows.

 

Θέμα με εγκατάσταση απ το 0 θα υπάρξει μόνο αν αλλαχτεί ο σκληρός, που μεταξύ μας νομίζω το πρόβλημα λύνεται με clone της παλιάς εγκατάστασης και μετά remove & re-install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο πρόβλημα δεν είναι που θα βρω το iso των 64bit. Αυτό που ρωτάω είναι ότι, αφού χρειάζονται προηγούμενο λειτουργικό εγκατεστημένο και αυτό είναι 32bit(είναι XP), πως μπορώ να εγκαταστήσω τα windows 8 64bit. Εκτός και αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την άδεια των ΧΡ ώστε να αγοράσω το σειριακό αριθμό των 8, και μετά να εγκαταστήσω πχ τα windows 7 64bit ως trial, να τα αναβαθμίσω σε 8 και τέλος να χρησιμοποιήσω το σειριακό αριθμό των 8 για να τα ενεργοποιήσω. Γίνεται αυτό τουλάχιστον, ή πρέπει να είναι προηγουμένως ενεργοποιημένα τα 7, για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο σειριακός αριθμός των 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέσω του Microsoft Upgrade Assistant tool που τα αγόρασες...

Μα τον τρέχω και μου λέει να τα παραγγείλω. Εγώ τα έχω κατεβάσει ξανά για αυτόν τον υπολογιστή αλλά τα θέλω να τα κάψω σε DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι θυμάμαι είχα πατήσει αγορά, έβαλα στοιχεία, κάρτα κλπ και μετά μου τα κατέβαζε αλλά δεν ξέρω που (όχι στις λήψεις πάντως) και έκανε αυτόματα εγκατάσταση και μάλλον μετά λογικά τα διέγραψε. Αλλά δεν γίνεται να τα ξανακατεβάσω εφ' όσον τα έχω αγοράσει μια φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...