Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

off topic mode on

 

 

 

σαρκαστικό ήταν το seriously

 

Το καταλαβα αυτό...για αυτό είπα

 

Το T τι είναι ρε troller? :P

 

 

εκτός αν νομίζεις ότι το "με την καμία" απευθυνόταν στο misstype μου...

Όχι και αυτό το κατάλαβα...:P

 

 

 

off topic mode off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok thanks

εφτιαξα το Pin γιατι δεν γινοταν διαφορετικα μου την εσπαγε να πρεπει να αλλαζω το πληκτρολογιο συνεχεια απο Ελληνικα σε Αγγλικα.

 

Το ίδιο θεματακι το είχα και εγώ και λύνεται πανεύκολα με μια απλή ρύθμιση. Μετακινούμαι την αγγλική γλώσσα προς τα πάνω πρώτη στην λίστα και μετά πάμε στην ελληνική και την επιλέγουμε αυτή ως γλώσσα εμφάνισης και εισαγωγής και έτσι έχουμε την αγγλική γλωσσά αρχικά και δευτερεύουσα την ελληνική με το "alt - shift"

 

post-246301-0-96414100-1354315848_thumb.jpg

 

post-246301-0-65583900-1354315851_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα τα αγορασα και γω με 15 ευρω και τα κανα καθαρη εγκατασταση στη συνεχεια στην ενεργοποιηση δεν μου δεχεται το κλειδι μου γιατι ειναι μονο για αναβαθμιση,τι μπορω να κανω?

Επεξ/σία από Michaels_V2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις αναβαθμηση μεσα απο τα 7ρια και απο τις 3 επιλογες αναβαθμησης που σου δινει επιλεγεις αυτη που λεει οτι δεν κρατας ουτε αρχεια ουτε τιποτα!!! Δεν θυμαμαι πως ακριβως το λεει αλλα νομιζω οτι ειναι η 3η επιλογη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όσοι τα περάσαμε και κρατήσαμε και το iso, αν στο μέλλον κάνουμε format, δε μπορούμε να το κάνουμε με τα 8 κατευθείαν; Πρέπει να περάσουμε τα 7 και μετά ξανά από πάνω τους τα 8;

 

Το βρήκα στο site της Microsoft:

 

Εάν λαμβάνετε το σφάλμα 0xC004F061 κατά την ενεργοποίηση των Windows 8, αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιείτε έναν αριθμό-κλειδί προϊόντος για μια έκδοση αναβάθμισης των Windows 8 και ότι δεν υπήρχε στον υπολογιστή σας μια προηγούμενη έκδοση των Windows, όταν εγκαταστάθηκαν τα Windows 8. Για να εγκαταστήσετε μια έκδοση αναβάθμισης των Windows 8, πρέπει να έχετε εγκαταστήσει ήδη Windows 7, Windows Vista ή Windows XP στον υπολογιστή σας.

Αν διαμορφώσατε τη μονάδα δίσκου πριν από την εγκατάσταση των Windows 8, δεν θα μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε τον αριθμό-κλειδί προϊόντος αναβάθμισης για να ενεργοποιήσετε τα Windows 8. Για να ενεργοποιήσετε τα Windows 8, θα χρειαστεί να εγκαταστήσετε την προηγούμενη έκδοση των Windows και, στη συνέχεια, να εγκαταστήσετε ξανά τα Windows 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα το δισκακι το βαζω στο cd player επανεκκινω τον υπολογιστη αλλα δε γινεται τιποτα....Μαλλον ειμαι γκαου,

Επιπλεον κατεβασα εναν τυχαιο ντραιβερ και τον εγκατεστησα και κοπηκε και το ενσυρματο ιντερνετ.Εκανα επαναφορα του παλιου ντραιβερ και πλεον μπαινει ενσυρματα.Ασυρματα ομως οχι(βγαζει περιορισμενο και δεν μπαινει στο ιντερνετ).

PAidia καμια ιδεα με το προβλημα μου γιατι και με τη DELL που επικοινωνησα μου ειπαν οτι δε γινεται τιποτα και απογοητευτηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται τιποτα οταν το βαζεις το δισκακι ειτε γιατι δεν εχεις ορισει first boot device από το BIOS της μητρικής, είτε γιατί δνε το εκαψες σωστά ωστε να κανεις boot στην εκκινηση. Δεν πρεπει απλως να περασεις το αρχειο στο cd, πρεπει να το κανεις burn. (όσον αφορά το δισκάκι, για το άλλο θεμα δεν γνωριζω δυστηχώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PAidia καμια ιδεα με το προβλημα μου γιατι και με τη DELL που επικοινωνησα μου ειπαν οτι δε γινεται τιποτα και απογοητευτηκα

Το εκαψες σαν iso image το δισκακι?

Το καθε προγραμμα εχει τη δικη του επιλογη για καψιμο image.

To nero για παραδειγμα εχει την επιλογη, στο μενου "Recorder"...

 

isoburn.png

 

Ελπιζω να ειναι ετσι ακομα, γιατι χρησιμοποιω Nero Lite 8... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά για λόγους μήπως και βοηθηθεί κανένας με παρόμοια εγκατάσταση με τη δικιά μου να αναφέρω τα εξής:

 

Είχα στον υπολογιστή μου μόνο Windows 7 Ultimate 64bit, επίσημα και σωστά εγκατεστημένα κι ενημερωμένα που δούλευαν μια χαρά σε γενικές γραμμές! Τα είχα σε ένα SATA II Raid 0 (striping) array με δύο 500άρηδες SATA II HDD.

Ήθελα να κρατήσω παντελώς άθιχτη την υφιστάμενή μου εγκατάσταση.

Έτυχε λοιπόν και είχα πρόχειρο έναν 30άρη SATA II SSD που, πριν λίγες βδομάδες, τον έβαλα να υπάρχει, NTFS φορμαρισμένος, σε ένα ακόμα SATA II κανάλι του υπολογιστή μου.

Μπήκα στο γνωστό διαδικτυακό χώρο της Microsoft, κατέβασα την εφαρμογούλα που ελέγχει για το τι θα μου ταίριαζε σε Windows 8. Πλήρωσα με πιστωτική κάρτα μου (που είχα ήδη δηλωμένη στον Microsoft account μου) τα σχεδόν 30€ και το κατέβασα ώστε να το έχω σαν .ISO αρχείο (περί τα 2,7GB) στον δίσκο των Windows 7 μου, ενώ κράτησα φυσικά και το προτεινόμενο κλειδί.

Έκαψα σε 2ο χρόνο το .ISO σε ένα 4,7GB DVD μου.

Επανεκκίνησα τον υπολογιστή μου μπαίνοντας αρχικά στο BIOS του. Άλλαξα εκεί τη ρύθμιση ώστε να εκκινεί ελέγχοντας στη σειρά, αρχικά το DVD drive κι αμέσως μετά τον νέο μου SATA II 30άρη SSD.

Έχοντας το φρεσκοκαμμένο Windows 8 Pro 64bit DVD μου στο DVD drive μου, επανεκκίνησα τον υπολογιστή μου αφήνοντάς τον να τρέξει το πρόγραμμα εγκατάστασης των Windows 8 Pro 64bit από το DVD μου αφού ξεκίνησε πια από αυτό.

Ακολούθησα τα εύκολα βήματα της εγκατάστασης δίνοντας και το κλειδί και μετά από λίγο και ελάχιστες επενεκκινήσεις, είχα τελειώσει με την αυτόνομη πια εγκατάσταση των Windows 8 Pro 64bit στον νέο SATA II 30άρη SSD μου, με κατειλημμένα αρικά, λιγότερα από τα 20GB του.

Ο παλιός μεγάλος δίσκος μου υπάρχει εκεί, προσβάσιμος ως ένας απλός πια δίσκος, με όλα του τα περιεχώμενα (και τα Windows 7 δηλαδή). Όποτε θέλω, μπαίνω με επανεκείνηση ξανά στο BIOS, αλλάζω πάλι τη τη ρύθμιση ώστε να εκκινεί ελέγχοντας στη σειρά πια πρώτα των παλιό μου δίσκο με τα 7άρια, και ξεκινά πάλι με τα 7άρια του σαν να μην υπάρχουν τα 8άρια παρά μόνο ο 30άρης δίσκος τους με τα αρχεία τους φυσικά.

 

Προοπτική:

Τώρα που μιλάμε, με ελάχιστες επιπλέον εγκαταστάσεις εφαρμογών (όχι από τις βαριές), συν τα όποια (όχι και πολλά όμως) updates, είμαι ήδη στα όρια των 30GB.

Για αυτό συν του ότι θεωρώ ότι τα 8άρια πέρασαν επιτυχώς και με το παραπάνω την "περίοδο ελέγχου", πήρα την απόφαση να καταργήσω τελείως πια τα 7άρια μου σε αυτόν μου τον υπολογιστή αλλά και την συνεχή επαφή μου με τους αργούς, "τεράστιους", θορυβόδεις, ενεργοβόρους και ζεματιστούς HDDs!

Έτσι, παρήγγειλα πρόσφατα και περιμένω, έναν 180άρι SATA III SSD.

Όταν τον παραλάβω, θα αντικαταστήσω τον 30άρη SSD μου με αυτόν και θα επανεγκαταστήσω από την αρχή τα Windows 8 Pro 64bit μου στον 180άρη SSD πια (με το ίδιο φυσικά κλειδί). Μετά θα αντιγράψω σε χώρους του 180άρη SSD μου τα άκρως απαραίτητα από τον παλιό μου μεγάλο HDD που σίγουρα όμως δεν θα είναι πια και τόσο πολλά σε όγκους, με σκοπό μετά, να αφαιρέσω τελείως πια τον παλιό ώστε να μείνει ο υπολογιστής μου μόνο με τον 180άρη SSD μου. Καθαρά πράματα!

Τους δίσκους που θα μου μείνουν στο χέρι, θα τους εκμεταλευτώ πια σε άλλες χρήσεις μου.

Ελπίζω μόνο να μου πάνε καλά και τα επόμενα βήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όσοι τα περάσαμε και κρατήσαμε και το iso, αν στο μέλλον κάνουμε format, δε μπορούμε να το κάνουμε με τα 8 κατευθείαν; Πρέπει να περάσουμε τα 7 και μετά ξανά από πάνω τους τα 8;

 

Το βρήκα στο site της Microsoft:

 

Κατσε για να καταλαβω... Εγω που πηρα τα 8 χωρις κλειδι 7 (με 30 ευρω αναβαθμιση) και εκανα εγκατασταση κανονικα απο iso , αν χρειαστεί στο μελλον δεν θα μπορώ να το κανω ξανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...