Προς το περιεχόμενο

Και η Microsoft στη μάχη κατά του Flash!


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Adobe states, "We expect Windows desktop to be extremely popular for years to come (including Windows 8 desktop) and that it will support Flash just fine, including rich web based games and premium videos that require Flash." Adobe also said that it expects that Flash based programs will run on Windows 8 via its Flash AIR development tools.

 

 

http://www.neowin.net/news/adobe-windows-8-will-support-flash-just-fine

 

Και πάλι φοβάμαι ότι δεν καταλαβαίνω. Βάλε με λίγο στη φάση. :-)

 

 

>http://www.youtube.com/watch?v=q9M6TOyNZGg&feature=player_detailpage#t=746s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από την στιγμή που θα υποχρεωθεί να δώσει στον χρήστη την επιλογή browser (οπότε στους άλλους θα τρέχει κανονικά flash περιεχόμενο), δεν είναι κακό να υπάρχει και ένας plug-in free browser κυρίως για λόγους ασφάλειας.

 

Αρκεί να υπάρχουν επιλογές και όχι μονοπωλιακές τακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κάνεις μάλλον που δεν κάνουν οι άλλοι. :-)

Ποιο Android έχεις?

 

 

Ούτε εμένα κρασάρει. Για να μην πω ποτέ, θα πω ότι μου έχει κρασάρει λίγες φορές. Δεν το χρησιμοποιώ όμως συχνά. Τα περισσότερα Video στο Youtube και όχι μόνο ( :devil: ), δεν είναι Flash.

Παιχνίδια στο Facebook δεν παίζω.

 

Είναι πολλές οι φορές όμως που βλέπω άτομα γύρω μου να παραπονιούνται ότι τους κρασάρει το παιχνιδάκι που παίζουν στο Facebook ή ότι τους κάνουν κολλήματα κάποια Video (σε τσοντάδικα). Μάλιστα οι τελευταίοι έχουν και παλιά PC.

 

Είναι αρχαία τεχνολογία όπως και να το κάνουμε. Καταναλώνει πολύ ενέργεια, δεν κρατάνε οι μπαταρίες σε φορητές συσκευές και παίρνουν φωτιά τα μηχανάκια για ένα απλό Φλασάκι.

Μόνο και μόνο με τα παραπάνω δεν χρειάζεται να σου κρασάρει για να το αποδοκιμάσεις.

 

 

Και πάλι φοβάμαι ότι δεν καταλαβαίνω. Βάλε με λίγο στη φάση. :-)

 

 

Με το xperia 10 που έχω,δοκίμασα να μπω youtube με flash player και όχι μέσω της εφαρμογής και μπορώ να πω οτι τα πήγε μια χαρά.Το μόνο μειονέκτημα είναι οτι είναι βαρύ και συνεπώς ενεργοβόρο.

 

Αλλά στα pc δεν θα έλεγα το ίδιο.Με hardware decoding,τα βιντεάκια δεν πιάνουν πάνω απο 10% του επεξεργαστή.Με επεξεργαστή 3ετίας.(9400)

 

Προσωπικά πιο βαρύ νιώθω το facebook με τις χίλιες φωτογραφιούλες παρά το youtube,dailymotion κλπ.

 

Και όσο για τα βιντεάκια στο youtube με oogm,όταν το δοκίμασα για αλλαγή δεν με έπεισε για την μετάβαση.Άθλιος player,άθλια ποιότητα βίντεο.Ίσως κάποια στιγμή το ξανα-δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς την είδατε ρε παίδες τη "μάχη κατά του flash"; Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι θα υπάρχουν δύο εκδόσεις του ie: μία "κανονική" και μία metro έκδοση που δε θα δέχεται κανένα plugin (και όχι μονο αυτό του flash)

 

Το Flash είναι το μόνο τρελά διαδεδομένο plugin, που το έχουν σχεδόν όλοι εγκατεστημένο. Σίγουρα αφορά και άλλα, αλλά να είσαι σίγουρος ότι αυτή η απόφαση δε πάρθηκε για το XYZ plugin που υπάρχει εγκατεστημένο στο 0,03% του συνόλου των PCs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακείες , λογικό είναι το Flash να μην παίζει καλά σε συσκευές με χαμηλά χαρ/κα αλλά σε Δυ-πύρινα κινητά τύπου SGS2 και νεότερα

δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Πόσο μάλλον που όταν βγει το νέο προιον της MS θα υπάρχουν 4πύρινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακείες , λογικό είναι το Flash να μην παίζει καλά σε συσκευές με χαμηλά χαρ/κα αλλά σε Δυ-πύρινα κινητά τύπου SGS2 και νεότερα

δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Πόσο μάλλον που όταν βγει το νέο προιον της MS θα υπάρχουν 4πύρινα.

Ηθικό δίδαγμα:

Δυστυχώς όσο εξελίσσεται η τεχνολογία στους επεξεργαστές και αυξάνεται ο όγκος της RAM (αναφέρομαι γενικά, όχι μόνο περί flash σε κινητά) δίνεται η δυνατότητα στα συστήματα να μπορούν να «τραβήξουν» bloated/leaky κώδικα ή ακόμα και να χαρίσουν ένα πυρήνα σε μια σκατογραμμένη εφαρμογή.

Τελικά ενώ κάθε χρόνο πληρώνουμε ακριβότερα συστήματα με εως διπλάσιες δυνατότητες, καταλήγουμε να κάνουμε ακόμα και τα ίδια διότι τρέχουμε λογισμικά με μεγαλύτερες απαιτήσεις, μόνο που οι απαιτήσεις δεν αντικατοπτρίζουν πάντα τις μεγαλύτερες δυνατότητες και τα περισσότερα features, αλλά και το πόσο προσεγμένος είναι ο κώδικας του λογισμικού, πόσο νοιάστηκε ο δημιουργός του ή ακόμα και κατά πόσο «στο πόδι» και με τί ικανότητα προγραμματίζει.

Αυτό γίνεται ιδιαίτερα εμφανές συχνά σε λογισμικά για pc gaming, ισχύει όμως και για «μικρότερα» λογισμικά χωρίς να γίνεται αντιληπτό.

 

Άρα δε θα συμφωνήσω μαζί σου, προτιμώ να ρίξω ένα άκυρο στην Adobe για να συνηδειτοποιήσει πως υπάρχει εναλλακτική. Ίσως μετά από αυτό σκύψει το κεφάλι περισσότερο πάνω στο κλειστό της κώδικα και τον βελτιώσει πιο επιτακτικά απ'ότι επιβάλλει το χρονοδιάγραμμά της. Θαρρώ είναι πιο λογικό αυτός που γράφει το λογισμικό να προσαρμόζεται, απ'ότι αυτός που παράγει τη τεχνολογία στο υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ηθικό δίδαγμα:

Δυστυχώς όσο εξελίσσεται η τεχνολογία στους επεξεργαστές και αυξάνεται ο όγκος της RAM (αναφέρομαι γενικά, όχι μόνο περί flash σε κινητά) δίνεται η δυνατότητα στα συστήματα να μπορούν να «τραβήξουν» bloated/leaky κώδικα ή ακόμα και να χαρίσουν ένα πυρήνα σε μια σκατογραμμένη εφαρμογή.

Τελικά ενώ κάθε χρόνο πληρώνουμε ακριβότερα συστήματα με εως διπλάσιες δυνατότητες, καταλήγουμε να κάνουμε ακόμα και τα ίδια διότι τρέχουμε λογισμικά με μεγαλύτερες απαιτήσεις, μόνο που οι απαιτήσεις δεν αντικατοπτρίζουν πάντα τις μεγαλύτερες δυνατότητες και τα περισσότερα features, αλλά και το πόσο προσεγμένος είναι ο κώδικας του λογισμικού, πόσο νοιάστηκε ο δημιουργός του ή ακόμα και κατά πόσο «στο πόδι» και με τί ικανότητα προγραμματίζει.

Αυτό γίνεται ιδιαίτερα εμφανές συχνά σε λογισμικά για pc gaming, ισχύει όμως και για «μικρότερα» λογισμικά χωρίς να γίνεται αντιληπτό.

 

Άρα δε θα συμφωνήσω μαζί σου, προτιμώ να ρίξω ένα άκυρο στην Adobe για να συνηδειτοποιήσει πως υπάρχει εναλλακτική. Ίσως μετά από αυτό σκύψει το κεφάλι περισσότερο πάνω στο κλειστό της κώδικα και τον βελτιώσει πιο επιτακτικά απ'ότι επιβάλλει το χρονοδιάγραμμά της. Θαρρώ είναι πιο λογικό αυτός που γράφει το λογισμικό να προσαρμόζεται, απ'ότι αυτός που παράγει τη τεχνολογία στο υλικό.

 

Από τα πιο σωστά Posts!

Φοβερός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τεράστια διαφορά είναι ότι τώρα είναι στο χέρι του χρήστη, αν θέλει ένα plug-in free browser χρησιμοποιεί αυτόν και ούτε flash/silverlight/activex/κλπ για να ανησυχεί (υποτίθεται, η pwn2own θα το δείξει), αν πάλι θέλει κάποια άλλη έκδοση ή κάποιο άλλο browser πάλι στο χέρι του και στην επιλογή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δε θα συμφωνήσω μαζί σου, προτιμώ να ρίξω ένα άκυρο στην Adobe για να συνηδειτοποιήσει πως υπάρχει εναλλακτική. Ίσως μετά από αυτό σκύψει το κεφάλι περισσότερο πάνω στο κλειστό της κώδικα και τον βελτιώσει πιο επιτακτικά απ'ότι επιβάλλει το χρονοδιάγραμμά της. Θαρρώ είναι πιο λογικό αυτός που γράφει το λογισμικό να προσαρμόζεται, απ'ότι αυτός που παράγει τη τεχνολογία στο υλικό.

 

Μα καλά , εγώ ο τελικός χρήστης θα βγάλω το φίδι από την τρύπα ?

Ας σταματήσουν τα Sites να αναρτούν Βίντεο ή ότι άλλο έχει Flash.

Τι με νοιάζει εμένα εάν ¨τρώει¨ και τους 2/4 πυρίνες...Εγώ την δουλειά μου θέλω να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ακόμα αναρωτιέμαι.Σε ποιόν έχει κρασάρει ο flash player;Στα 9 χρόνια,μου έχει κρασάρει 2 φορές.

Jesus Christ δηλαδή...αλλάξτε τις καραμέλες σας.

 

Debian 6.0, Chromium, με libflashplayer.so και ολα τα σχετικά που δεν θυμαμαι, κρασαρει σχεδον καθημερινά. Το ιδιο και μ'ενα μηχανακι Slackware που έχω. Ξέρω ότι είναι λίγο ιδιάζουσες περιπτώσεις, αλλά φτανει επιτέλους μ'αυτο το πραγμα, δε θέλω plugin για να δω βίντεο και δεν θέλω τα plugin να μου τα δίνει η Adobe. Στα (ορθάνοιχτα) Windows έχεις δίκιο κρασάρει πολύ πιο σπάνια, αλλα και πάλι "μου τη σπάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα λεπτομερώς τις απαντήσεις εδώ πέρα ΑΛΛΑ το thread ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΕ ΛΑΘΟΣ.

H Microsoft δεν είναι εναντίον της Adobe και του Flash ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ θα παρέχει κάτι σαν ενσωματωμένη υποστήριξη λόγο της γλώσσας HTML5 από την στιγμή που η ΙΔΙΑ η Adobe δουλεύει στην ανάπτυξη της HTML5

Επίσης οι ίδιοι ειπάνε πως τα flash προγράμματα θα δουλευούν μια χαρά μέσω Adobe AIR

 

Περριττό, πως θα υπάρχουν 2 εκδόσεις Internet Explorer ή μία χωρίς καμία υποστήριξη plug-ins για καλύτερη εξοικονομήση μπαταρίας και ασφαλείας και η άλλη με υποστήριξη.

 

Άλλα όπως ξέρουμε, πάντα ο Internet Explorer θα νε χρόνια πίσω όσα και updates να κάνει και ιδού οι αποδείξεις: http://html5test.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιους βλέπω παθιασμένους έναντι του Flash εδώ μέσα και καλό θα ήταν να μην είστε τόσο απόλυτοι. Η no plugins έκδοση δεν θα τρέχει όμως μόνο το flash αλλά και άλλα πολλά plugins που θεωρούνται δεδομένα σήμερα όπως πχ το pdf reader αλλά και τα unity3d, shockwave, media player, silverlight (ή μήπως εδώ θα κάνει εξαίρεση η 'μαμά'?) κλπ κλπ. Δεν αντιλέγω ότι πολλά από αυτά καθυστερούν την πλοήγηση αλλά είναι λίγο πολύ αναγκαίο κακό αν θέλεις να έχεις πλουσιότερο περιεχόμενο στον browser σου, εκτός και αν αυτό το περιεχόμενο αναλάβει να στο διαθέσει εγγενώς το λειτουργικό. Λέτε να το κάνει αυτό η Microsoft ή μήπως η Apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...