Προς το περιεχόμενο

Το Google+ ανοίγει τις πύλες του για όλους


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Cycles είναι όλα τα λεφτά και ουσιαστικά το κλειδί του Google+. Πάραυτα το βρίσκω δύσχρηστο για τον μέσο χρήστη σε αντίθεση με το Facebook που το παραμετροποιούσε και η κουτσή Μαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγγνώμη ρε παιδιά... Πορνογραφικό υλικό ανεβάζουν στο Google+? Ποιος ο λόγος του "Μόνο για άνω των 18"? Social Network έφτιαξες όχι ιστοσελίδα για dating.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για εμάς τους ανήλικους δεν είναι προσβάσιμο...... :(

 

 

Και είναι ανάγκη να του πεις ότι είσαι ανήλικος; :X

 

 

Δεν ξέρω...μπορεί και όχι..... Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :devil:

 

Πως η παιδική αθωότητα και ειλικρίνεια καταστρέφεται με ενα post.

 

Συγγνώμη ρε παιδιά... Πορνογραφικό υλικό ανεβάζουν στο Google+? Ποιος ο λόγος του "Μόνο για άνω των 18"? Social Network έφτιαξες όχι ιστοσελίδα για dating.

 

Το 18 στις μέρες μας είναι σαν όριο τραβηγμένο μάλλον. Αλλά νομίζω οτι κάτω απο μια ηλικία (14-16) καλό θα ήταν να μην έχουν πρόσβαση σε τέτοια sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά νομίζω οτι κάτω απο μια ηλικία (14-16) καλό θα ήταν να μην έχουν πρόσβαση σε τέτοια sites.

 

Το Facebook το έχει 13+. Ας το κάνουν και 16, δεν έχω πρόβλημα, αλλά είναι κάπως σαχλό να μην το ανοίγεις, για ηλικίες 15-17, καθώς πιστεύω ότι αυτές οι ηλικίες, και μέχρι τα 25, είναι οι πιο ενεργοί χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απατο θα παει. :-)

Αν και ξεκίνησε θεαματικά και εγώ πιστεύω ότι δεν θα πιάσει.

Δε το βλεπω να προχωραει

 

Μπορεί να μη πιάσει τελικά, αλλά και σίγουρα "θορύβησε" κάποιους άλλους:

 

Παντως και το facebook εβαλε σημερα λιστες φιλων, κατι δλδ σαν κυκλους του google+ η κανω λαθος?

ο ενας αντιγραφει τον αλλο τελικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω google+ account σχεδόν από την αρχή, έχω στείλει και ξαναστείλει προσκλήσεις σε φίλους, γνωστούς, συναδέλφους αλλά γενικά δεν βλέπω ιδιαίτερη ανταπόκριση αλλά ούτε και χρήση από όσους γράφτηκαν.... βασικά όσοι έχουν fb είναι λογικό να μην βρίσκουν κάποιο λόγο να το αλλάξουν ή να μεταπηδήσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετάβαση από το facebook στο google+ θα γίνει μόνο αν μεγάλο μέρος των "φίλων" κάποιου αρχίσουν να το χρησιμοποιούν. Μέχρι και αν γίνει αυτό θα πρέπει απλώς να καταφέρει να έχει τουλάχιστον μια μικρή, αλλά σταθερή αύξηση των χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσει το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ πλεονέκτημα των cycles έναντι των lists στο facebook.

Ίσως η πραγματική τους συμβολή ήταν να αναγκάσουν το fb να κάνει πιο προφανή τη χρήση τους. Τα lists έχουν πανομοιότυπη χρησιμότητα με τα cycles και υπάρχουν εδώ και ΠΟΛΥ καιρό, πολύ-πολύ πριν την εμφάνιση του plus.

 

Αν και λατρεύω τις περισσότερες υπηρεσίες του Google, και όσο και αν θα ήθελα να "επικρατήσει" το plus ώστε να μπορούσα να εντάξω και την κοινωνική δικτύωση στο οικοσύστημα της Google που τόσο πολύ χρησιμοποιώ, παραδέχομαι ότι το facebook έχει ξεφύγει:

Όχι μόνο λόγω της τεράστιας βάσης χρηστών που ήδη διαθέτει, αλλά και γιατί τεχνολογικά έδειξε ότι, όταν πιεστεί, "το έχει".

 

Το πανάθλιο chat αν φτιάξει μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσει το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ πλεονέκτημα των cycles έναντι των lists στο facebook.

 

είναι σίγουρα πιο απλό και user friendly to circles... κατά τ άλλα και τα lists την ίδια δουλειά κάνουν απλά πιο δύσχρηστα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στην αρχή το χρησιμοποιούσα συχνά αλλά το παράτησα, όπως και οι περισσότεροι φίλοι μου.

Το πρόβλημα είναι πως έχει 2 μεγάλα (κατά την γνώμη μου) αρνητικά:

Το ένα είναι που πρέπει να ξέρεις το email του άλλου για το chat, και καθόμουν και ζητούσα emails.

Και το άλλο είναι το ίδιο το chat το οποίο είναι το ίδιο με του gmail. Και δεν είναι καθόλου "φιλικό", μου φαίνεται πολύ απλό.

 

Όσο για τον κόσμο πρέπει να κάνει κάτι εντελώς προτότυπο ώστε να μαζέψει λίγο μόνιμο κόσμο και μετά σιγά σιγά να πάνε και άλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hangout με την δυνατότητα video conference είναι το σημαντικότερο χαρακτηριστικό για μένα, και αυτό που πρέπει να διαφημίζει.. Η δε ποιότητα σε ήχο και εικόνα πολύ καλύτερη από αυτή του skype.. Επίσης η συγκέντρωση όλων των υπηρεσιών google μεσα στο + θα είναι δέλεαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως η παιδική αθωότητα και ειλικρίνεια καταστρέφεται με ενα post.

 

 

 

Το 18 στις μέρες μας είναι σαν όριο τραβηγμένο μάλλον. Αλλά νομίζω οτι κάτω απο μια ηλικία (14-16) καλό θα ήταν να μην έχουν πρόσβαση σε τέτοια sites.

 

Κοίτα για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις εγώ για πλάκα έγραψα το παραπάνω post εαν και πιστεύω πως ένα παιδί 16 ετών θα είναι σε θέση να χρησιμοποιήσει μια τέτοια υπηρεσία κοινωνικής δικτύωσης.....Και κατα προτίμηση με κάποια επιπλέον προστασία για τους ανηλίκους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσει το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ πλεονέκτημα των cycles έναντι των lists στο facebook.

Ίσως η πραγματική τους συμβολή ήταν να αναγκάσουν το fb να κάνει πιο προφανή τη χρήση τους. Τα lists έχουν πανομοιότυπη χρησιμότητα με τα cycles και υπάρχουν εδώ και ΠΟΛΥ καιρό, πολύ-πολύ πριν την εμφάνιση του plus.

 

Αν και λατρεύω τις περισσότερες υπηρεσίες του Google, και όσο και αν θα ήθελα να "επικρατήσει" το plus ώστε να μπορούσα να εντάξω και την κοινωνική δικτύωση στο οικοσύστημα της Google που τόσο πολύ χρησιμοποιώ, παραδέχομαι ότι το facebook έχει ξεφύγει:

Όχι μόνο λόγω της τεράστιας βάσης χρηστών που ήδη διαθέτει, αλλά και γιατί τεχνολογικά έδειξε ότι, όταν πιεστεί, "το έχει".

 

Το πανάθλιο chat αν φτιάξει μόνο...

 

Το μεγάλο παιχνίδι βρίσκεται στο social gaming και όχι τόσο στο socializing αυτό κάθε αυτό. Το G+ έχει δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτό το τομέα και μάλιστα έχει χρηματοδοτήσει και τη Zynga. Αν αύριο εμφανιστεί το επόμενο "Farmville" h "Cityville" στο G+, η αν οι developers για τον χ,ψ λόγο προτιμήσουν το API του G+ (π.χ. το FB κρατάει το 30% των εσόδων των game developers ενώ το G+ θα κρατάει μόλις το 5%) να δεις πως θα φύγουν με τη μία εκατομμύρια χρήστες. Μεγάλο ρόλο θα παίξει και κατα πόσο θα επικρατήσει το Google Wallet ή το FB Credits και πόσο εύχρηστα θα είναι ιδιαίτερα σε συνδυασμό με την ενσωμάτωση group buying δυνατοτήτων (π.χ Groupon) στη πλατφόρμα τους.

 

Κάτι τελευταίο που παρατήρησα...η αποθήκευση των φωτογραφιών στο G+ είναι σε φανερά ανώτερη ποιότητα απο την "υψηλή ποιότητα" του FB το οποίο μου άρεσε αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις εγώ για πλάκα έγραψα το παραπάνω post εαν και πιστεύω πως ένα παιδί 16 ετών θα είναι σε θέση να χρησιμοποιήσει μια τέτοια υπηρεσία κοινωνικής δικτύωσης.....Και κατα προτίμηση με κάποια επιπλέον προστασία για τους ανηλίκους.....

 

Καλά και γω το πρώτο μεταξύ σοβαρού κ αστείου το είπα..

 

Για το δεύτερο επιμένω πως σε μικρές ηλικίες τέτοιου είδους sites δεν χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλεονέκτημα του FB είναι μόνο η μεγαλύτερη βάση χρηστών μέχρι στιγμής. Από εκεί και πέρα η Google πιστεύω έχει όλους τους απαραίτητους πόρους για να το κάνει άπιαστο τεχνολογικά. Παράδειγμα ότι σήμερα κιόλας με το άνοιγμα του στο κοινό έβγαλαν πόσα καινούρια features. Προσωπικά το ότι μπορείς να κάνεις search όλα τα public posts + τα δικά σου ποστ + αυτά που έχουν μοιραστεί μαζί σου, είναι πάρα πολύ εύχρηστο. To broadcast στα hangouts επίσης φαίνεται πολύ καλή ιδέα.

Αυτοί που λένε άπατο θα πάει, πιστεύω ότι απλά υποτιμούν το g+ ή είναι αρνητικοί σε κάτι νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...