Προς το περιεχόμενο

Το Google+ ανοίγει τις πύλες του για όλους


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πλεονεκτημα της google ειναι το search engine userbase. με το facebook εγινε word of mouth. το google το εχει αυτο απο το search function. οποτε βαζει ενα μπλε μεγαλο βελος να δειχνει στο you και αυτοματως ολοι μαθαινουν το google+.

 

το αν θα πιασει στην τελικη θα φανει σε βαθος χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το καταπληκτικό feature να διαγράφης το λογαριασμό σου το έχει;(δε τη ξαναπατάω όπως με το facebook)

 

αφου το facebook εχει πως την πατησες? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στην αρχή το χρησιμοποιούσα συχνά αλλά το παράτησα, όπως και οι περισσότεροι φίλοι μου.

Το πρόβλημα είναι πως έχει 2 μεγάλα (κατά την γνώμη μου) αρνητικά:

Το ένα είναι που πρέπει να ξέρεις το email του άλλου για το chat, και καθόμουν και ζητούσα emails.

Και το άλλο είναι το ίδιο το chat το οποίο είναι το ίδιο με του gmail. Και δεν είναι καθόλου "φιλικό", μου φαίνεται πολύ απλό.

 

Όσο για τον κόσμο πρέπει να κάνει κάτι εντελώς προτότυπο ώστε να μαζέψει λίγο μόνιμο κόσμο και μετά σιγά σιγά να πάνε και άλλοι

Εγώ πάλι θεωρώ το chat του gmail πολύ καλό! Κατά τ' άλλα, ναι, το να ζητάς email είναι... δυσκοίλιο! :) :)

 

 

Το hangout με την δυνατότητα video conference είναι το σημαντικότερο χαρακτηριστικό για μένα, και αυτό που πρέπει να διαφημίζει.. Η δε ποιότητα σε ήχο και εικόνα πολύ καλύτερη από αυτή του skype.. Επίσης η συγκέντρωση όλων των υπηρεσιών google μεσα στο + θα είναι δέλεαρ.

Συμφωνώ σε όλα! Μόνο που για να έχει νόημα το να χρησιμοποιείς όλες αυτές τις καλύτερες υπηρεσίες, πρέπει να έχει και κόσμο!

 

 

Το μεγάλο παιχνίδι βρίσκεται στο social gaming και όχι τόσο στο socializing αυτό κάθε αυτό. Το G+ έχει δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτό το τομέα και μάλιστα έχει χρηματοδοτήσει και τη Zynga. Αν αύριο εμφανιστεί το επόμενο "Farmville" h "Cityville" στο G+, η αν οι developers για τον χ,ψ λόγο προτιμήσουν το API του G+ (π.χ. το FB κρατάει το 30% των εσόδων των game developers ενώ το G+ θα κρατάει μόλις το 5%) να δεις πως θα φύγουν με τη μία εκατομμύρια χρήστες. Μεγάλο ρόλο θα παίξει και κατα πόσο θα επικρατήσει το Google Wallet ή το FB Credits και πόσο εύχρηστα θα είναι ιδιαίτερα σε συνδυασμό με την ενσωμάτωση group buying δυνατοτήτων (π.χ Groupon) στη πλατφόρμα τους.

 

Κάτι τελευταίο που παρατήρησα...η αποθήκευση των φωτογραφιών στο G+ είναι σε φανερά ανώτερη ποιότητα απο την "υψηλή ποιότητα" του FB το οποίο μου άρεσε αρκετα.

Αν και δεν διαφωνώ ότι gaming θα παίξει τεράστιο ρόλο, δεν νομίζω ότι είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας. Αν κρίνω από τον κύκλο μου τουλάχιστον (που, ΟΚ, δεν είναι ίσως αντιπροσωπευτικό δείγμα), ΟΛΟΙ οι φίλοι μου (οι πραγματικοί, όχι... του fb) δεν παίζουν παιχνίδια. Άντε δηλαδή να παίζει κάποιος από αυτούς, κανένα μπιλιάρδο μία φορά στις πέντε μέρες. Δεν έχουν συνδέσει το fb με το gaming. ΟΛΟΙ οι φίλοι μου λοιπόν, μπήκαν στο G+ και τώρα δεν το χρησιμοποιούν. Δεν τους έλειψαν τα παιχνίδια. Σίγουρα αν τα παιχνίδια "φέρουν κόσμο" το κλίμα θα βελτιωθεί.

 

Το θέμα όμως δεν είναι απλά να τον φέρουν, αλλά και να τον κρατήσουν. Κι εκεί "κολλάει" το bold που έκανα στην παράθεση του κειμένου:

Δεν χρειάζεται να φύγει ένας χρήστης από μία υπηρεσία για να πάει στην άλλη και αυτό είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που πρέπει να θυμόμαστε όταν κάνουμε προβλέψεις για την επιτυχία μιας πλατφόρμας. Και όλοι να περάσουν από το G+, αν δεν τους κρατήσει εκεί, θα γυρίσουν στο fb. Και πραγματικά δεν ξέρω πως θα μπορέσει να τα καταφέρει. Ο "θάνατος" του MySpace έδειξε ότι δύσκολα θα επιβιώσουν δύο δίκτυα που κάνουν πάνω κάτω την ίδια δουλειά. Αν δεν διαφοροποιηθεί αρκετά το G+ δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος για την τύχη του, και πραγματικά θα ήθελα να το δω να πετυχαίνει.

 

Βέβαια, Google είναι αυτή... ;)

 

 

 

Αυτοί που λένε άπατο θα πάει, πιστεύω ότι απλά υποτιμούν το g+ ή είναι αρνητικοί σε κάτι νέο.

Το θέμα όμως είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό: Να πείσει την τεράστια βάση του fb να δοκιμάσει κάτι νέο. Καλώς ή κακώς, ο μέσος χρήστης των social networks δύσκολα αλλάζει αυτό που συνηθίζει. Εδώ κάνει αλλαγές στο look του το fb και βγαίνουν 30 group τύπου "Θέλουμε πίσω το παλιό facebook"...

Αυτό που λες είναι σωστό από τη σκοπιά μου και τη σκοπιά σου (που το βλέπουμε λίγο διαφορετικά), αλλά το θέμα είναι να σταθεί και επειχειρηματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Αν δεν διαφοροποιηθεί αρκετά το G+ δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος για την τύχη του, και πραγματικά θα ήθελα να το δω να πετυχαίνει.

 

Βέβαια, Google είναι αυτή... ;)

....

 

Έχει ήδη αρκετές διαφορές.

1) το ότι είσαι κάτοχος όλων των δεδομένων που ανεβάζεις (αν σβήσεις το προφίλ όντως σβήνονται) σε αντίθεση με το FB.

2) hangouts (ειδικά broadcasting και watching youtube μέ άλλους).

3) μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν twitter/blogging (κάνοντας public posts).

4) circles (ξέρω και το fb έχει, αλλά εδώ είναι βασικό συστατικό και όχι παραπεταμένο feature).

 

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά νέα features που έρχονται, φαίνεται ότι δίνουν πολύ μεγάλη βάση σε αυτό. Όσο το ότι για να πετύχουν όλα αυτά πρέπει ο κόσμος να επιστρέφει στο site είναι αλήθεια και θα χρειαστεί βάθος χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πιστευω πως δεν ειναι ετοιμο ακομα να ανοιξει. Συνεχεια βρισκω bugs και δυσλειτουργιες. Αλλο αριθμο γραφει οτι εχεις στους κυκλους σου, διαφορετικο αριθμο εχεις πραγματικα και αλλα τετοια..

 

Π.χ εχω 9 ατομα σοτυς κυκλους μου, στο προφιλ μου λεει οτι εχω 8, μολις παω στην ενοτητα κυκλοι, βλεπω 9. Αν πατησω view all, κατω απο τη φωτο προφιλ μου, μου δειχνει ξερω γω μονο 5.

Το ιδιο ισχυει και για οσους με εχουν στους κυκλους τους. Γραφει 9, με εχουν 7, παταω view all και βλεπω 4 :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πιστευω πως δεν ειναι ετοιμο ακομα να ανοιξει. Συνεχεια βρισκω bugs και δυσλειτουργιες. Αλλο αριθμο γραφει οτι εχεις στους κυκλους σου, διαφορετικο αριθμο εχεις πραγματικα και αλλα τετοια..

 

Π.χ εχω 9 ατομα σοτυς κυκλους μου, στο προφιλ μου λεει οτι εχω 8, μολις παω στην ενοτητα κυκλοι, βλεπω 9. Αν πατησω view all, κατω απο τη φωτο προφιλ μου, μου δειχνει ξερω γω μονο 5.

Το ιδιο ισχυει και για οσους με εχουν στους κυκλους τους. Γραφει 9, με εχουν 7, παταω view all και βλεπω 4 :-(

 

Στο πόσα άτομα είναι στους κύκλους σου καταμετρούνται μόνο όσοι έχουν ανοίξει google+ προφίλ. Πάω στοίχημα ότι ένας από αυτούς που είναι στους κύκλους σου δεν έχει ανοίξει (θα λέει sharing via email only αν πας πάνω του). Στην ενότητα κύκλοι εμφανίζονται όλοι ασχέτως αν έχουν προφίλ.

Γενικά υπάρχουν bugs και γιαυτό υπάρχει το send feedback κουμπί κάτω δεξιά, το έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξερω-έχω ψάξει έχει μόνο απενεργοποίησει.

Για δώσε πληροφορίες για διαγραφή...

 

 

http://www.facebook.com/help/search/?q=i+want+to+permanently+delete+my+account

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πόσα άτομα είναι στους κύκλους σου καταμετρούνται μόνο όσοι έχουν ανοίξει google+ προφίλ. Πάω στοίχημα ότι ένας από αυτούς που είναι στους κύκλους σου δεν έχει ανοίξει (θα λέει sharing via email only αν πας πάνω του). Στην ενότητα κύκλοι εμφανίζονται όλοι ασχέτως αν έχουν προφίλ.

Γενικά υπάρχουν bugs και γιαυτό υπάρχει το send feedback κουμπί κάτω δεξιά, το έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές.

 

Οχι ολοι οσοι εχω ειναι κανονικα με προφιλ μεσα.

 

Μονο σε αυτους που με εχουν σε κυκλους ισχυει αυτο και μαλιστα απορω πως εγινε. Με εχει σε κυκλο, χωρις να εχει προφιλ(λεει sharing via email only) και οταν παταω επανω μου γραφει profile not found. Aλλα και παλι, στο προφιλ μου λεει οτι με εχουν 9 ατομα(πατωντας view all βλεπω 4) και πηγαινοντας στους Κυκλους, μου βγαζει 7.

 

Τεσπα εχω στειλει κ γω εδω και καιρο feedback κανα 2-3 φορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδέα μου είναι ότι για να διαγράψεις το λογαριασμό σου στο google+, πρέπει να διαγράψεις και τον λογαριασμό σου στο Utube? Αν ισχύει, απλά, έλεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με τη συγκεκριμένη επιλογή απλώς κάνεις το λογαριασμό σου μη προσβάσιμο για τον εαυτό σου. Αν διαβάσεις το privacy policy του facebook αναφέρει πως και μετά από ολοκληρωτική διαγραφή κάποια στοιχεια (γιατί δεν διευκρινίζει ποιά είναι; ) διατηρούνται δήθεν για λόγους ασφαλείας... Έχουν αναφερθεί πολλές φορές αυτά. Δεν χρειάζεται να γίνεται συζήτηση για τη διαγραφή του λογαριασμού. Αν και πολύ αμφιβάλω αν το google+ λειτουργεί διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και γω το πρώτο μεταξύ σοβαρού κ αστείου το είπα..

 

Για το δεύτερο επιμένω πως σε μικρές ηλικίες τέτοιου είδους sites δεν χρειάζονται.

 

Συμφωνώ για τις μικρές ηλικίες,αλλά και πάλι ανάλογα τι ηλικίες εννοείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη συγκεκριμένη επιλογή απλώς κάνεις το λογαριασμό σου μη προσβάσιμο για τον εαυτό σου. Αν διαβάσεις το privacy policy του facebook αναφέρει πως και μετά από ολοκληρωτική διαγραφή κάποια στοιχεια (γιατί δεν διευκρινίζει ποιά είναι; ) διατηρούνται δήθεν για λόγους ασφαλείας... Έχουν αναφερθεί πολλές φορές αυτά. Δεν χρειάζεται να γίνεται συζήτηση για τη διαγραφή του λογαριασμού. Αν και πολύ αμφιβάλω αν το google+ λειτουργεί διαφορετικά.

 

Μπορείς να αλλάξεις τα πάντα από τα στοιχεία σου ένα διάστημα πριν το κλείσεις και να κρατήσουν ότι να'ναι.. Τώρα αν κρατάνε και τις αλλαγές που έχεις κάνει τι να πω.... =/

 

Πάντως με το που άνοιξε το Google+ πετάει ένα πραγματικά ηλίθιο update του Facebook που σου κάνει την αρχική... Καινούρια! Ήταν το μόνο καλό που είχε η ιστοσελίδα και το ξέκαναν. Επίσης το τι κάνει ο άλλος και πότε πάνω από το chat... Έλεος ρε Facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...