Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας κάνω και εγώ ενα σύντομο review της ψησταριάς που αγορασα πριν από 3 μήνες :

Ψησταριά με 3 καυστήρες μάρκας Outback magma αγορασμένη πριν από 3 μήνες από cookshop. 

Η θερμοκρασία φτάνει max 230 βαθμούς. Το πλαϊνό μάτι είναι το μοναδικό που δουλεύει άψογα. Η κατασκευή δεν είναι τόσο στιβαρή, σε παϊδάκια και λουκάνικα υπάρχει διαρροή λίπους από τα πλαϊνά λόγω κακής συγκόλλησης και έχω παρατηρήσει μη ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας! Οπότε η ψησταριά θα δοθεί και είμαι σε αναζήτηση καλής τιμής για κάποια weber! 

20200515_180945.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2143

  • ilpapacha

    1968

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

φασον κατασκευή πρέπει να ειναι. εξωτερικα μοιάζει πάρα πολύ με το μοντέλο majesty της vanward το οποίο επίσης έχει  πρόβλημα διαρροής λίπους από το πλάι.

Από κάτω έχει μεγάλο ταψί για τα λίπη και δεν εχει κάδο, σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το θετικό είναι ότι κάθεται πάνω στην ψησταριά. Το αρνητικό είναι η τιμή, συν το ότι δεν έχει οθόνη να βλέπεις επί τόπου θερμοκρασία χωρίς χρήση κινητού.

Έγω έχω το 4πλο inkbird και το μόνο που με εκνευρίζει είναι ο ήχος που έχει για ειδοποίηση 😜

Πολλοί λένε ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιείς ακόμη και πιρούνι για το φόβο να τρυπήσεις το κρέας και να χάσει τα ζουμιά του . Με το θερμόμετρο που εισχωρεί έως το κέντρο , δεν έχεις πρόβλημα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα,

Μπαίνω πρώτη φορά στο νήμα (διάβασα όλες τις παρεμβάσεις σας και έμαθα πολλά). Για την πρώτη μου φορά που θα πάρω ψησταριά και βρήκα ενδιαφέρουσα την ΨΗΣΤΑΡΙΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ (BBQ) 4+1 ΕΣΤΙΩΝ / BLACKBULL GLASSLID 0304BLB. Κυρίως μου άρεσε ότι έχει γυαλί μπροστά και μεγάλη επιφάνεια ψησίματος. Επίσης είδα πολύ καλές κριτικές στο skroutz. Τη βρίσκω στα 350€ περίπου. Ξέρει κανείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, zanskou said:

φασον κατασκευή πρέπει να ειναι. εξωτερικα μοιάζει πάρα πολύ με το μοντέλο majesty της vanward το οποίο επίσης έχει  πρόβλημα διαρροής λίπους από το πλάι.

Από κάτω έχει μεγάλο ταψί για τα λίπη και δεν εχει κάδο, σωστά ;

Έχει μεγάλο ταψί με τρύπα στη μέση και συρταρωτό μικρό δοχείο -  συλλέκτη από κάτω. Ξέχασα να αναφέρω ότι η πλάκα ψησίματος είναι μαντεμένια και καλής ποιότητας... αλλά τι να την κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Επειδή εγώ  την ψήνω κατευθείαν στη σχάρα βάζοντας την πάνω σε αλουμινόχαρτο και λαδόκολλα φαντάζομαι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια λαδόκολλα για να την μεταφέρεις 

Αυτό με την λαδόκολλα μου άρεσε. Αντέχει όμως; Δεν καίγεται; Και δεν κολλάει πάνω στη ζύμη; 

Χρησιμοποιώ λαδόκολλα στο φούρνο της κουζίνας αλλά με θερμοκρασίες χαμηλότερες από της ψησταριάς και σε λιπαρά κρέατα. 

42 λεπτά πριν, Morosana είπε

Πρώτη φορά έβαλα αυγό θέλει μερικά trial and error μέχρι να βρεις τι σου αρέσει. Ίσως φταίει που την άναψα στο φουλ με το που ήρθα σπίτι και μέχρι να τακτοποιήσω τα πράγματα απ τα μωρά και να κάνω και ένα μπάνιο να φύγει το αλάτι ξέφυγε σε θερμοκρασία.

Έτυχε χθες να δω σχετικό βιντεάκι. Μισοψηνεις την πίτσα ή ότι άλλο είναι και την βγάζεις από την ψησταριά, βάζεις επάνω τους κρόκους και ξαναβάζεις μέσα με φουλ θερμοκρασία. Τους κρόκους τους έχεις βάλει από πριν σε σφηνοποτηρα ή φλιτζάνια εσπρέσσο ώστε να μπορείς γρήγορα να τους ρίξεις πάνω στην πίτσα. 

Τι πέτρα έχεις πάρει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Έχει μεγάλο ταψί με τρύπα στη μέση και συρταρωτό μικρό δοχείο -  συλλέκτη από κάτω. Ξέχασα να αναφέρω ότι η πλάκα ψησίματος είναι μαντεμένια και καλής ποιότητας... αλλά τι να την κάνεις.

αμα δεν βαριεσαι καποια στιγμη βγάλε και μια φωτογραφάι την πισω μερια από περιέργεια αλλά ειμαι 99% οτι ειναι όπως η άλλη. κι εγω ακριβώς τα ίδια προβλήματα είχα και χωρίς καδο δεν πιάνεις θερμοκρασίες πάνω από 250 βαθμούς με τίποτα

 

4 λεπτά πριν, skonst είπε

Παιδιά καλημέρα,

Μπαίνω πρώτη φορά στο νήμα (διάβασα όλες τις παρεμβάσεις σας και έμαθα πολλά). Για την πρώτη μου φορά που θα πάρω ψησταριά και βρήκα ενδιαφέρουσα την ΨΗΣΤΑΡΙΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ (BBQ) 4+1 ΕΣΤΙΩΝ / BLACKBULL GLASSLID 0304BLB. Κυρίως μου άρεσε ότι έχει γυαλί μπροστά και μεγάλη επιφάνεια ψησίματος. Επίσης είδα πολύ καλές κριτικές στο skroutz. Τη βρίσκω στα 350€ περίπου. Ξέρει κανείς κάτι;

το γυαλί πιο πολύ για μειονέκτημα μου κάνει γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να κρατάει θερμοκρασία όπως ένα κανονικό καπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Astronautis είπε

 

Έτυχε χθες να δω σχετικό βιντεάκι. Μισοψηνεις την πίτσα ή ότι άλλο είναι και την βγάζεις από την ψησταριά, βάζεις επάνω τους κρόκους και ξαναβάζεις μέσα με φουλ θερμοκρασία. Τους κρόκους τους έχεις βάλει από πριν σε σφηνοποτηρα ή φλιτζάνια εσπρέσσο ώστε να μπορείς γρήγορα να τους ρίξεις πάνω στην πίτσα. 

Τι πέτρα έχεις πάρει;

Την επόμενη φορά θα βάλω το αβγό στα μισά να δω πως θα συμπεριφερθεί.

εχω την ορθογώνια της Weber 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zanskou είπε

αμα δεν βαριεσαι καποια στιγμη βγάλε και μια φωτογραφάι την πισω μερια από περιέργεια αλλά ειμαι 99% οτι ειναι όπως η άλλη. κι εγω ακριβώς τα ίδια προβλήματα είχα και χωρίς καδο δεν πιάνεις θερμοκρασίες πάνω από 250 βαθμούς με τίποτα

το γυαλί πιο πολύ για μειονέκτημα μου κάνει γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να κρατάει θερμοκρασία όπως ένα κανονικό καπάκι.

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό που λες είναι πολύ λογικό. Από την άλλη, υποτίθεται ότι με το γυαλί δε χρειάζεται να ανοίγεις κάθε τόσο το καπάκι για να δεις τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skonst είπε

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό που λες είναι πολύ λογικό. Από την άλλη, υποτίθεται ότι με το γυαλί δε χρειάζεται να ανοίγεις κάθε τόσο το καπάκι για να δεις τι γίνεται.

Θα μαυρίσει με το πρώτο ψήσιμο. Στην αρχή θα το καθαρίζεις αλλα με τον καιρό θα βαρεθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Επειδή γίνεται λόγος για θερμόμετρο , ποιο θα προτείνατε να αγοράσουμε ; Ποια η γνώμη σας για το igrill 3 ; Αξίζει η αγορά του έναντι των άλλων ; 

το βρισκω και εγω αρκετα ακριβο οπως και τα υπολοιπα αξεσουαρ της weber. μπορεις να κανεις την δουλεια σου με αρκετα φθηνοτερο

3 ώρες πριν, surf80 είπε

χθες εκανα το πρωτο ψησιμο με την  Weber Spirit II E310 GBS. Καθαρισα με βουρσα την σχαρα την περασα με λαδακι.Οι αντιφλοφιστικες σχαρες και ο καδος εχουν λιγα λιποι θελουν ολα καθαρισμα μετα απο καθε χρηση ή αν ειναι να ψησετε σε μια δυο μερες την καθαριζετε καθε 2-3 ψησιματα?

Καμια καλη κουκουλα εκτος weber για την 310?

τσεκαρε αυτη εδω https://bbq.gr/kalumma-monarch-royal-grillpro την εχω παρει και ταιριαζει γαντι στην 310

για το καθαρισμα καθαρισμα - λαδακι την σχαρα μετα απο καθε ψησιμο, αντιφλογιστικες - καδο ο πωλητης ανεφερε καθε 3-6 μηνες, αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσει καποιος απο τους πιο εμπειρους εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2020 στις 9:48 ΜΜ, Xorxhs! είπε

https://grill-star24.de/gasgrills/21/genesis-ii-e-310-gbs-black-gasgrill-modell-2019-weber

720 euro η Genesis ii 310 + 60 euro μεταφορικα...με 780 στην πορτα σας...

 

23 ώρες πριν, p@nos139 είπε

Καλησπέρα. Έχει πάρει κανείς από αυτό το site ? πήγα να παραγγείλω αλλά στέλνει μόνο Γερμανία και έστειλα email. Γενικά για εγγυήσεις από εξωτερικό έχει κανείς άποψη?

Καλησπερα. Το site grill-star24.de  ειναι FAKE.

Δειτε και εδω:

https://www.verbraucherschutz.com/warnungsticker/grill-star24-de-vorsicht-fakeshop-ihre-erfahrungen/

Ηταν αρκετα χαμηλες οι τιμες και το εψαξα λιγο παραπανω. ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Astronautis είπε

Αυτό με την λαδόκολλα μου άρεσε. Αντέχει όμως; Δεν καίγεται; Και δεν κολλάει πάνω στη ζύμη; 

Χρησιμοποιώ λαδόκολλα στο φούρνο της κουζίνας αλλά με θερμοκρασίες χαμηλότερες από της ψησταριάς και σε λιπαρά κρέατα. 

Έτυχε χθες να δω σχετικό βιντεάκι. Μισοψηνεις την πίτσα ή ότι άλλο είναι και την βγάζεις από την ψησταριά, βάζεις επάνω τους κρόκους και ξαναβάζεις μέσα με φουλ θερμοκρασία. Τους κρόκους τους έχεις βάλει από πριν σε σφηνοποτηρα ή φλιτζάνια εσπρέσσο ώστε να μπορείς γρήγορα να τους ρίξεις πάνω στην πίτσα. 

Τι πέτρα έχεις πάρει;

Εγώ το χρησιμοποιώ μαζί με αλουμινόχαρτο  απ' ευθείας πάνω στη σχάρα και δεν έχω  κανένα πρόβλημα , αν φοβάσαι ότι θα κολλήσει βάλε λίγο αλεύρι ανάμεσα τους , ακόμη η λαδόκολλα δεν είναι απαραίτητο να σε όλη τη διάρκεια του ψησίματος , τράβηξε την αφότου τη βάλεις στη πέτρα

IMG_20200517_152648.jpg

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...