Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Astronautis είπε

Δεν σε νοιάζει το σμάλτο το οποίο θα φύγει ούτως ή άλλως με το πρώτο ή δεύτερο ψήσιμο/ξύσιμο.  Όμως όπως φαίνεται στην φωτογραφία είναι πιο βαθύ από το σμάλτο, που σημαίνει ότι είναι κοπανημενη. Δεν νομίζω ότι είναι τραγικό γιατί είναι συμπαγές μαντέμι, αλλά δεν θα δεχομουν κάτι λιγότερο από αντικατάσταση του κομματιού αυτού. 

Εννοείται ότι δεν πρέπει να ψήσεις έως ότου διευθυτηθει το θέμα, ούτε ψωμί του τοστ μην ζεστάνεις. 

Αυτό για το χερούλι μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν έχω τέτοιο θέμα και την έχω ξεχάσει κάμποσες φορές αναμμένη στο φουλ ενώ εγώ ταιζω τον μπέμπη. 

Δλδ το χερούλι το δικό σου δεν καίει? Μου φαίνεται περίεργο, ειδικά όσο πλησιάζεις τις άκρες τσουρουφλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2144

  • ilpapacha

    1973

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χερούλι δεν καίει(σε εμένα προσωπικά που την έχω αφήσει να κάψει στο full κανά μισάωρο),η ψησταριά καίει στα πλαϊνά δίπλα από τα ράφια ,εκεί θέλει προσοχή και βέβαια το καπάκι,αλλά αυτά είναι σημεία που δεν τα πιάνεις όταν ψήνεις.

Το μοναδικό μειονέκτημα στην ψησταριά που έχω βρει είναι ότι βρωμίζει εύκολα,και το καθάρισμα είναι μανίκι, γιατί ο πάτος δεν βγαίνει δυστυχώς.

 

Επεξ/σία από aris1964
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Δλδ το χερούλι το δικό σου δεν καίει? Μου φαίνεται περίεργο, ειδικά όσο πλησιάζεις τις άκρες τσουρουφλαει.

Ούτε στη δική μου καίει. Στις άκρες είναι ζεστό μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα (spirit 210) το χερούλι στη μέση είναι ζεστό, αλλά στα πλάγια και όσο προχωράμε καίει αρκετά.

Επεξ/σία από Blacky4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μιλάμε για τη μεγάλη χειρολαβή που πάει παράλληλα με το καπάκι από άκρη σε άκρη; 

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν καίει στις άκρες. Ποτέ μου δεν σκέφτηκα να σηκώσω το καπάκι πιάνοντας τη χειρολαβή στην άκρη. Όταν στέκομαι μπροστά στην ψησταριά, μου φαίνεται αυτονόητο ότι θα το πιάσω στη μέση γιατί είναι το πιο εύκολο σημείο , ακόμη και σβηστή να ήταν. Λοιπόν για την μέση της χειρολαβής, μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν καίει σε καμία περίπτωση ακόμη και όταν ξέχασα την ψησταριά αναμμένη στο φουλ για 45 λεπτά, με ήλιο. Τώρα αν είναι χλιαρό δεν θυμάμαι, πάντως σίγουρα όχι δυσάρεστο. Πιο πολύ σκέφτομαι την ζέστη που βγαίνει όταν ανοίγω το καπάκι παρά το πιάσιμο της χειρολαβής. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν αναμονή της απάντησης της weber hellas. Ύστερα από επικοινωνία με τον κωτσο προώθησαν το πρόβλημα(Χτυπημένη σχάρα) στην weber και αυτοί μου ζήτησαν email με φώτο κλπ  και θα μου απαντήσουν άμεσα. Με ένα Google θα δείτε ότι είναι κοινό πρόβλημα αυτό με το ζεστό χερούλι. 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι το χερούλι καίει όταν αφήσεις το καπάκι ανοιχτό (σε όρθια θέση) και η θερμότητα από την ψησταριά περνάει στο χερούλι. Μετά ακόμη και να το κλείσεις η θερμότητα μένει στο πλαστικό, με αποτέλεσμα να την αισθάνεσαι. Όσες πιο πολλές φορές ανοίγεις το καπάκι τόσο θα έχεις αυτή την αίσθηση και φυσικά όσο πιο "νέος" στο χώρο του ψησίματος με καπάκι τόσο πιο περίεργος και ανυπόμονος, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Επεξ/σία από aloop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μόλις παρέλαβα! Την ανέβασα στο μπαλκόνι και δεν κρατιεμαι θέλω να κάνω unboxing...  Πρέπει όμως να φύγω για δουλειά. Με τη 1η ευκαιρία θα ανεβάσω λεπτομέρειες και εντυπώσεις

IMG_20200519_153517.jpg

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η weber με ενημέρωσε ότι η σχάρα θα αλλαχτεί στο πλαίσιο της εγγύησης και ότι μπορώ να ψήνω κανονικά μέχρι να μου στείλουν την καινούργια. Πολύ καλή πρώτη εντύπωση από το service, άμεση εξυπηρέτηση. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsiro7 είπε

Η weber με ενημέρωσε ότι η σχάρα θα αλλαχτεί στο πλαίσιο της εγγύησης και ότι μπορώ να ψήνω κανονικά μέχρι να μου στείλουν την καινούργια. Πολύ καλή πρώτη εντύπωση από το service, άμεση εξυπηρέτηση. 

Αυτές οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν μια εταιρεία μεγάλη ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Η weber με ενημέρωσε ότι η σχάρα θα αλλαχτεί στο πλαίσιο της εγγύησης και ότι μπορώ να ψήνω κανονικά μέχρι να μου στείλουν την καινούργια. Πολύ καλή πρώτη εντύπωση από το service, άμεση εξυπηρέτηση. 

Θα την στείλεις πίσω μετά την παλιά? Αν όχι ακόμα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικα θα την κρατησεις.Οχι λογω χρησης,μια μια αμμοβολη το μαντεμι γινεται γυαλι.Δεν θα καταλαβει κανεις οτι εψησες.Λογω φθορας,αυτο το χτυπημα δεν φτιαχνεται καπως οποτε γι αυτους θα ειναι αχρηστη,δεν θα μπορουν να την ξαναπουλησουν.Οποτε μια χαρα σου κατσει.

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, assasertzis είπε

Καλησπέρα μόλις παρέλαβα! Την ανέβασα στο μπαλκόνι και δεν κρατιεμαι θέλω να κάνω unboxing...  Πρέπει όμως να φύγω για δουλειά. Με τη 1η ευκαιρία θα ανεβάσω λεπτομέρειες και εντυπώσεις

IMG_20200519_153517.jpg

Καλά ψησίματα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...