Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, rubadub είπε

Ναι βρε, γιατί εμείς της broil king δεν φάγαμε αρνί κοντοσουβλι....

Ξεκολλάτε, οι υγραερίου είναι ότι καλύτερο γιατί παιρνουμε κρέας απο κρεοπωλειο και δεν έχουμε χτιστες ψησταριές στην αυλή μας!

εχει ηδη επικρατησει φανμποισμος μη το αρνεισαι 😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2144

  • ilpapacha

    1973

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

καλα κ γω με χτιστή ψησταριά το σκ στο εξοχικό έψησα στην broil king , που να αναβεις κάρβουνα με 35 βαθμούς για 2 ατομα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. βγαινεις απο το αιρκοντισιον, αναβεις την ψησταρια, ξαναμπαινεις

2. βγαινεις απλωνεις τα παιδακια ξαναμπαινεις

3. βγαινεις για γυρισμα, ξαναμπαινεις

4. βγαινεις για μαζεμα, ξαναμπαινεις και τελος.

χρονος εκτος αιρκοντισιον ~2 λεπτα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fuz10n είπε

1. βγαινεις απο το αιρκοντισιον, αναβεις την ψησταρια, ξαναμπαινεις

2. βγαινεις απλωνεις τα παιδακια ξαναμπαινεις

3. βγαινεις για γυρισμα, ξαναμπαινεις

4. βγαινεις για μαζεμα, ξαναμπαινεις και τελος.

χρονος εκτος αιρκοντισιον ~2 λεπτα 😁

Εγώ αν το κάνω αυτό στην ψησταριά από τα praktiker τον 90 € και βάλω παίδια θα φάω άνθρακα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasiour είπε

Δοκίμασα και πάλι να κάνω πίτσα στην Spirit II e-310 χρησιμοποιώντας μαντεμένια πλάκα αλλα και πάλι δεν ικανοποιήθηκα απο το αποτέλεσμα. Την αφησα να κάψει στο τέρμα πάρα πολύ ώρα και δεν ανέβαινε η θερμοκρασία θαλάμου πάνω απο 310-320, λόγω της πλακας, ενω κανονικά το θερμομετρο τερματιζει.

Έκλεισα τελείως τον κεντρικό καυστήρα , αφησα τους πλευρικούς στο τέρμα και την άφησα 3 λεπτα. Η ζύμη στα πλαινά απο κάτω κάηκε ενω απο πάνω δεν ψήθηκε σωστά. Ο συνδυασμός άνω σκάλας φούρνου και μαντεμένια πλάκα μου βγάζει πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Μιλάω πάντα για πίτσα μαργαρίτα με λεπτή ζύμη σπιτική 62% υγρασία.

Χθες επισης την έπλυνα για πρώτη φορά γιατί είχε πιάσει αρκετά λύπη, και μου πήρε καμιά ώρα με μπόλικο ιδρώτα, αλλά καθάρισε από τα λύπη, έμειναν μόνο στίγματα. Χρησιμοποίησα της weber την πλαστική ξύστρα, τη σιδερένια βούρτσα που είναι τριγωνική και το καθαριστικό της σπρέι που γράφει grates cleaner. Στο τέλος όμως τα πέρασα και με σφουγγάρι κουζίνας πράσινο με υγρό σαπούνι και ξύδι γιατί είχαν μείνει κάποια κατάλοιπα ακόμα. Τα flavoriser bars τα έβαλα σε καυτό νερό με το αντίστοιχο πανω μίγμα και καθάρισαν αρκετά.

Οποιαδήποτε συμβουλή καθαρισμού ευπρόσδεκτη!

Δοκίμασε να την κάψεις λιγότερο την επόμενη φορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτο κάψιμο πριν από λίγο της e310. Εύκολα έπιασε 300, καλό αυτό για πίτσα. Με την τσαινις 300 σχεδόν με τπτ. 

Και πάμε στα μείον, ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ χερούλι, έκαιγε το πλαστικό αν είναι δυνατόν! Μεγάλη ξενερα το χερούλι, προφανώς έκαιγε και γιατί έμεινε σε υψηλές θερμοκρασίες για ώρα αλλά και πάλι δεν δικαιολογείτε. 

Με το χτύπημα αυτό στη σχάρα αξίζει λέτε να ασχοληθώ ή μπα. Να τεστάρω το after sales της weber. 

IMG_20200518_214214.jpg

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Πρώτο κάψιμο πριν από λίγο της e310. Εύκολα έπιασε 300, καλό αυτό για πίτσα. Με την τσαινις 300 σχεδόν με τπτ. 

Και πάμε στα μείον, ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ χερούλι, έκαιγε το πλαστικό αν είναι δυνατόν! Μεγάλη ξενερα το χερούλι, προφανώς έκαιγε και γιατί έμεινε σε υψηλές θερμοκρασίες για ώρα αλλά και πάλι δεν δικαιολογείτε. 

Με το χτύπημα αυτό στη σχάρα αξίζει λέτε να ασχοληθώ ή μπα. Να τεστάρω το after sales της weber. 

IMG_20200518_214214.jpg

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που την εκαψες κι βρουν αφορμή και δικαιολογία. Αλλά εγώ προσωπικά θα έκανα νύξη....  Δεν είναι άλλωστε και συσκευή  χαμηλού κόστους να πεις σε βαριέσαι. 

 Αυτό με το ξύσιμο δεν ξέρω ...  Θα έχει θέμα να αρχίσει να φεύγει το σμάλτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω και εγώ ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί η εγγύηση. Καινούργια είναι δεν χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις. Δεν θα φαίνεται καν ότι τις έκανες προθέρμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια, αυριο το πρωι θα έπαιρνα τηλεφωνο για αντικατασταση. 
 

Αν επιτρεπεται απο που την πηρες ; Ενημερωσε μας για την αντιμετωπιση αν τελικα προχωρησεις ετσι και μην ξενερωνεις αυτα συμβαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από κωτσο την πήρα, θα κάνω πρώτα μια προσπάθεια με αυτούς και βλέπουμε. 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχει φύγει λίγο τοπικά το σμάλτο. Μπορεί να μην πάθει ποτέ τπτ παραπάνω αλλά μπορεί με τον καιρό να αρχίσει να μαδαει κιόλας. 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου είχε έρθει έτσι ένα τηγάνι lodge. Τελικά το εξυσα με σύρμα κουζίνας και σιγά σιγά του έκανα seasoning και τώρα δεν φαίνεται τπτ. Κάνε προσπάθεια να την αλλάξεις, αλλά αν δεν γίνει αλλαγή, θα τη φτιάξεις σιγά σιγά με τον καιρό.

Ενδέχεται πάντως να σου στείλουν νέα σχάρα και να μην ζητήσουν αυτή πίσω. Οπότε θα έχεις και μια καβατζα. Οπότε μίλα με Weber.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε νοιάζει το σμάλτο το οποίο θα φύγει ούτως ή άλλως με το πρώτο ή δεύτερο ψήσιμο/ξύσιμο.  Όμως όπως φαίνεται στην φωτογραφία είναι πιο βαθύ από το σμάλτο, που σημαίνει ότι είναι κοπανημενη. Δεν νομίζω ότι είναι τραγικό γιατί είναι συμπαγές μαντέμι, αλλά δεν θα δεχομουν κάτι λιγότερο από αντικατάσταση του κομματιού αυτού. 

Εννοείται ότι δεν πρέπει να ψήσεις έως ότου διευθυτηθει το θέμα, ούτε ψωμί του τοστ μην ζεστάνεις. 

Αυτό για το χερούλι μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν έχω τέτοιο θέμα και την έχω ξεχάσει κάμποσες φορές αναμμένη στο φουλ ενώ εγώ ταιζω τον μπέμπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2020 στις 10:49 ΠΜ, Xorxhs! είπε

Πολλοί λένε ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιείς ακόμη και πιρούνι για το φόβο να τρυπήσεις το κρέας και να χάσει τα ζουμιά του . Με το θερμόμετρο που εισχωρεί έως το κέντρο , δεν έχεις πρόβλημα ; 

Πιο καλά να το τρυπήσει λίγο το θερμόμετρο, παρά να το παραψησεις. Το πιρούνι σκέψου πόσες τρύπες θα κάνει αν το χρησιμοποιείς για να γυρίζεις και να το βγάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...