Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το adr είναι υποχρεωτικό για όλες τις εταιρείες που διακινούν υλικά που καλύπτονται από την Ευρωπαϊκή νομοθεσία του adr. 

https://www.unece.org/trans/danger/publi/adr/adr_e.html

Δεν έχει καμία σχέση, όπως είπε και ο αστροναύτης ούτε με την ποιότητα του μίγματος ούτε με τίποτε άλλο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2147

  • ilpapacha

    1973

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Παιδια γνωριζω τι ειναι το adr ομως κανεις απο τους ανταγωνιστες δεν το αναφερει οπως το αναφερουν εκεινοι και επισης το να στειλεις το προσωπικο σου να πιστοποιηθει σε adr κοστιζει αρκετα. Yπογραμμιζω οτι την πιστοποιηση την διαφημιζουν!

Και μου κανει εντυπωση μια εταιρεια που ενδιαφερεται να κανει μια τετοια κινηση, να κλεβει στο μιγμα τοσο φανερα με κινδυνο να χαλασει τη φημη της.

Πειτε μας ομως απο ποιον προμηθευτη να παρουμε καθαρο μιγμα να το δοκιμασουμε να δουμε την διαφορα.

Και ξαναλεω μπορει να ειναι ιδεα μου οτι ανεβαζει πιο αργα την θερμοκρασια η ψησταρια, αν παιρνει καποιος αλλος απο εκει ας γραψει την γνωμη του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sargus είπε

Χαχαχα, ακριβώς άλλη εμπειρία έχω εγώ πάλι με τη διάφανη της πετρογκαζ.

Τη γύρισα σήμερα και φαινόταν ότι ήταν η στάθμη στο ύψος του τέρμα κάτω διάφανου. Και μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει καμία πτώση στην απόδοση της ψησταριάς.

Επίσης πλήρωσα 17 ευρώ το περιεχόμενο!

Σε ποια περιοχη εισαι κι εχει το περιεχομενο 17 ευρω ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2020 στις 12:40 ΜΜ, sargus είπε

Ρώτησα ένα σιδερά τιμή για να μου φτιάξει ινοξ σχάρα 39*45 cm με 1 cm κυλινδρικο σωλήνα (φ10) και 1 cm κενό. Βγαίνει γύρω στα 10 μέτρα το ινοξ. Μου είπε 50 (υλικά) +30 (εργασία). Σύνολο 80 ευρώ. 

Πως φαίνεται η τιμή στους γνώστες; 

Καλή η τιμή φαίνεται.Εδω εχει 3,5 ευρω το μετρο https://www.matrakas.gr/στρογγυλο-φ10-μασιφ-inox-304-3μ-/4436/

Βεβαια αν σου πιάνει το χερι και εχεις ξαναδουλεψει ηλεκτροκολληση θα σου βγει μιση τιμη περίπου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sounis11 είπε

Καλή η τιμή φαίνεται.Εδω εχει 3,5 ευρω το μετρο https://www.matrakas.gr/στρογγυλο-φ10-μασιφ-inox-304-3μ-/4436/

Βεβαια αν σου πιάνει το χερι και εχεις ξαναδουλεψει ηλεκτροκολληση θα σου βγει μιση τιμη περίπου.

Αν δεν κάνω λάθος θέλει ειδικά ηλεκτρόδια που είναι ακριβά. Προφανώς ο τεχνίτης θα τα χρησιμοποιήσει πολλές φορές οπότε το κόστος δεν του φαίνεται.

 

Spyros_vas να διευκρινίσω κάτι σε σχέση με όσα έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο. Το να μεταβάλλεται η δύναμη τη φλόγας όταν έχεις ένα μίγμα αερίου είναι ενδεχομένως φυσιολογικό γιατί το ένα από τα δύο συστατικά είναι πιο πτητικό και εάν έχει μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη έχει λογική αυτό που παρατηρείς (μην με βάλεις να ψάξω τις ιδιότητες του βουτανίου/προπανίου 😃). Η συζήτηση άρχισε από το γεγονός ότι κάποιοι ανέφεραν μείωση της πίεσης στη φιάλη καθώς και εξάντληση του καυσίμου με παραμένουσα υγρή ποσότητα. Εσύ καταλαβαίνω ότι απλά βλέπεις μια διαφορά στη φλόγα χωρίς τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον αυτή η ανάλυση με τις μπουκάλες. Έχω να καταθέσω ότι 10 χρόνια τώρα με υγραέριο πάντα αφήνει στο τέλος υγρό γτ το ακούω κ δε το κατάναλωνω γτ δεν έχει ίδια ένταση πιάνει με το ζόρι 120 150 βαθμούς. Τόσα χρόνια έχω αλλάξει πάρα πολλά μέρη όπου αγοραζω μπουκάλες πάντα το ίδιο αποτέλεσμα.. επίσης της πετρογκας είναι σφραγισμένες απέξω δε μπορώ να καταλάβω πως η ίδια η πετρογκας θα έμπαινε στη διαδικασία να κλείσει λιγο αέριο.. θα χαλαγε η φήμη της παρά πολύ. Εμπειρικά πάντα όλα αυτά..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sndev είπε

 Τόσα χρόνια έχω αλλάξει πάρα πολλά μέρη όπου αγοραζω μπουκάλες πάντα το ίδιο αποτέλεσμα.. επίσης της πετρογκας είναι σφραγισμένες απέξω δε μπορώ να καταλάβω πως η ίδια η πετρογκας θα έμπαινε στη διαδικασία να κλείσει λιγο αέριο.. θα χαλαγε η φήμη της παρά πολύ. Εμπειρικά πάντα όλα αυτά..

Δε λεμε οτι η πετρογκαζ το κανει αλλά αυτοι που μας προμηθευουν. Γιαυτο ρώτησα πως μπορούμε να ειμαστε βεβαιοι ότι ειναι 'γνησια' η μπουκαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για τελευταία φορά , το υγραέριο επηρεάζεται απο τη θερμοκρασία , τόσο   του περιβάλλοντος αλλά και από την ίδια τη χρήση ( σε ακραίες περιπτώσεις θα δείτε καινούρια φιάλη να παγώνει σε σημείο να  κλείνει τελείως η βαλβίδα ) έτσι εάν ψήνετε για αρκετή ώρα το πιο πιθανό είναι να χαμηλώσει η ένταση της φλόγας με καινούργια φιάλη πάντα και αυτό όχι  μόνο γιατί τελείωσε το αέριο αλλά γιατί χαμήλωσε η θερμοκρασία στη φιάλη με συνέπεια να παγώσει η βαλβίδα . κάτι που μπορείτε να διαπιστώσετε αγγίζοντας απλά τον ρυθμιστή.

Όταν το διαπιστώσετε αυτό κουνήστε λίγο τη φιάλη και θα δείτε αμέσως η φλόγα να δυναμώνει για λίγο , 

Αυτός είναι και ο λόγος που όλες οι κουζίνες στα εστιατόρια χρησιμοποιούν προπάνιο αντί υγραερίου αφού έχει καλύτερη συμπεριφορά , και ας έχει το δεύτερο μεγαλύτερη θερμοδυναμική απόδοση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς καμία καλή πρόταση καταστήματος για αγορα κανενός ωραίου tomahawk από black angus στα βόρεια προάστια (Βριλήσσια, μελισσια, Χαλάνδρι, Μαρουσι κλπ κλπ) αλλά με σχετικά καλές τιμές; 

Επεξ/σία από n4sleep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Έχει κανείς καμία καλή πρόταση καταστήματος για αγορα κανενός ωραίου tomahawk από black angus στα βόρεια αλλά με σχετικά καλές τιμές; 

Βόρεια που όμως δεν λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν ξέρω από εκεί. Από Θεσσαλονίκη πολύ ευχαρίστως να πρότεινα :)

 3ημερο καθοδόν και εύχομαι σε όλους καλή διασκέδαση -ξεκουραση και καλά ψησίματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, καινουργιος στο αθλημα κ εχω 2 ερωτησουλες. 

Χτες το βραδυ εψησα μπιφτεκια(σχημα σουτζουκακια) προβατινας και ειχα παρα πολλες αναφλεξεις, τελικα τα εψησα με εμμεσο ψησιμο για να μην αρπαζουν  .υπαρχει τροπος ψησιματος για μικρα, αλλα πολυ λιπαρα κρεατα?

Επισης,ηθελα νσ ρωτησω εαν  μια tomahawk προτεινετε αμεσο η εμμεσο? Και αυτη εχει λιπη αρκετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως η φιαλη ΕΚΟ που πηρα εγώ ειχε διπλη ταινια ασφαλειας οτι ειναι σφραγισμένη απο το εργοστασιο.. Οποτε λαμογιά γιοκ.. 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...