Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δείτε και εδώ μια τη φλόγα και πείτε μου

https://www.dropbox.com/s/bj2p17n9fse93mw/Video 3-6-20%2C 7 02 22 PM.mov?dl=0

1 ώρα πριν, cambo99 είπε

Ποια ψησταριά έχεις; Την genesis ; 

Είναι πολύ λάθος όταν η weber προτείνει προπάνιο να βάλω την διάφανη με βουτάνιο;

Ναι την genesis

Όχι δεν ειναι λάθος, απλα με το βουτάνιο βρωμίζει πιο ευκολα η ψησταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Στις 31/5/2020 στις 4:22 ΜΜ, ηνίοχος είπε

Ακριβώς αυτό !!  Η κάθε ψησταριά έχει τους δικούς της χρόνους στο ψήσιμο και ας έχουν την ίδια θερμοκρασία  τα όργανα  , ο σχεδιασμός και τα υλικά ειδικά αυτό  της σχάρας παίζει καθοριστικό ρόλο.

  εγώ π.χ. 500αρα τσιπούρα την ψήνω σε 4,5 και 4 λεπτά με ένα μόνο γύρισμα  με τραγανό δέρμα έξω και πολύ  ζουμερο μέσα 

Και δεν σου στέγνωσαν ;

Τι έγινε τελικά ;

Ειχε αδειάσει.Να δω η καινούργια ποσο θα κρατησει... αν έφταιγε η φιάλη ή αν ειμαι γκαζοφαγος.
Παρεμπιπτόντως πως καταφέρνετε και καθαριζετε την σχάρα μονο με τριψιμο;Εγω αφου την τριψω ,δοκιμαζω να την σκουπισω με χαρτι και βγαζει την μαυρίλα.Χθες πηρα το ρισκο της παντοφλας και την επλυνα στην μπανιερα με απορρυπαντικό πιατων και συρματακι.Πολυ βρωμια.Και αφου την στεγνωσα και τη λαδωσα με πανάκι αυτο παλι λερωμένο έβγαινε.Εφτιαξε καποιος σχαρα με βεργες inox να μας πει το κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Για δείτε και εδώ μια τη φλόγα και πείτε μου

https://www.dropbox.com/s/bj2p17n9fse93mw/Video 3-6-20%2C 7 02 22 PM.mov?dl=0

Ναι την genesis

Όχι δεν ειναι λάθος, απλα με το βουτάνιο βρωμίζει πιο ευκολα η ψησταρια.

Δεν φαίνεται καλά στο βίντεο , γενικά όμως ισχύει ότι έγραψα ποίο πάνω 

5 ώρες πριν, sounis11 είπε

Ειχε αδειάσει.Να δω η καινούργια ποσο θα κρατησει... αν έφταιγε η φιάλη ή αν ειμαι γκαζοφαγος.
Παρεμπιπτόντως πως καταφέρνετε και καθαριζετε την σχάρα μονο με τριψιμο;Εγω αφου την τριψω ,δοκιμαζω να την σκουπισω με χαρτι και βγαζει την μαυρίλα.Χθες πηρα το ρισκο της παντοφλας και την επλυνα στην μπανιερα με απορρυπαντικό πιατων και συρματακι.Πολυ βρωμια.Και αφου την στεγνωσα και τη λαδωσα με πανάκι αυτο παλι λερωμένο έβγαινε.Εφτιαξε καποιος σχαρα με βεργες inox να μας πει το κόστος;

Για γκαζοφαγο σε κόβω  😛

Θα σου πρότεινα να πάρεις και δεύτερη φιάλη για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα ένα σιδερά τιμή για να μου φτιάξει ινοξ σχάρα 39*45 cm με 1 cm κυλινδρικο σωλήνα (φ10) και 1 cm κενό. Βγαίνει γύρω στα 10 μέτρα το ινοξ. Μου είπε 50 (υλικά) +30 (εργασία). Σύνολο 80 ευρώ. 

Πως φαίνεται η τιμή στους γνώστες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eιναι καλα ετσι; Μπλε με κιτρινες κορυφες ειναι, αλλα επεκτεινεται κι αλλο πανω

https://www.dropbox.com/s/qseta7cbsc8l3w3/VID_20200603_215824.mp4?dl=0&fbclid=IwAR2RMXAhFXP8dVVeanFAaG5v1ejJMIIF5NJFXWzTjE2eS3JST7dDQfr7ATE

ωπα !! λάθος  απ το τηλέφωνο δεν φαίνεται καλά ,  δεν είναι καλή η φλόγα  όπως και του @Xorxhs!     χρειάζεται περισσότερο οξυγόνο
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση σε σχέση με κάτι που γράφτηκε παραπάνω. Η πίεση του αερίου εντός της φιάλης δεν μεταβάλλεται παρά μόνο όταν εξαντληθεί το υγροποιημένο αέριο. Μπορεί να μεταβάλλεται ελαφρά σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία αλλά όχι σε σχέση με τη στάθμη του υγρού. 

Αυτό με τη φλόγα και το σχήμα / χρώμα είναι ωραία εγκυκλοπαιδική συζήτηση αλλά πρακτικά δεν νομίζω να σας κάνει διαφορά στο πόσο γρήγορα θα ψηστει η πικανια του σαγόνια ή πόσο καλή κρούστα θα κάνει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Μια παρατήρηση σε σχέση με κάτι που γράφτηκε παραπάνω. Η πίεση του αερίου εντός της φιάλης δεν μεταβάλλεται παρά μόνο όταν εξαντληθεί το υγροποιημένο αέριο. Μπορεί να μεταβάλλεται ελαφρά σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία αλλά όχι σε σχέση με τη στάθμη του υγρού. 

Αυτό με τη φλόγα και το σχήμα / χρώμα είναι ωραία εγκυκλοπαιδική συζήτηση αλλά πρακτικά δεν νομίζω να σας κάνει διαφορά στο πόσο γρήγορα θα ψηστει η πικανια του σαγόνια ή πόσο καλή κρούστα θα κάνει. 

To θεμα ειναι να μην μου προκαλει προβλημα στους καυστηρες (δε νομιζω βεβαια), αλλα κυριως στο φαγητο αν πχ δεν γινεται καλη καυση του αεριου. 

Θα δοκιμασω αποψε να παιξω με τον αερα να δουμε.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Μια παρατήρηση σε σχέση με κάτι που γράφτηκε παραπάνω. Η πίεση του αερίου εντός της φιάλης δεν μεταβάλλεται παρά μόνο όταν εξαντληθεί το υγροποιημένο αέριο. Μπορεί να μεταβάλλεται ελαφρά σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία αλλά όχι σε σχέση με τη στάθμη του υγρού. 

Αυτό με τη φλόγα και το σχήμα / χρώμα είναι ωραία εγκυκλοπαιδική συζήτηση αλλά πρακτικά δεν νομίζω να σας κάνει διαφορά στο πόσο γρήγορα θα ψηστει η πικανια του σαγόνια ή πόσο καλή κρούστα θα κάνει. 

Κάθε άλλο παρά εγκυκλοπαιδική συζήτηση , η κακή καύση σημαίνει κατάλοιπα που περνάνε στα φαγητά , τα οποία τρώμε , ακόμη  σημαίνει μεγαλύτερο ύψος φλόγας που δίνει αναφλέξεις και τέλος χαμηλότερη απόδοση 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Astronautis είπε

Μια παρατήρηση σε σχέση με κάτι που γράφτηκε παραπάνω. Η πίεση του αερίου εντός της φιάλης δεν μεταβάλλεται παρά μόνο όταν εξαντληθεί το υγροποιημένο αέριο. Μπορεί να μεταβάλλεται ελαφρά σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία αλλά όχι σε σχέση με τη στάθμη του υγρού. 

Αυτό με τη φλόγα και το σχήμα / χρώμα είναι ωραία εγκυκλοπαιδική συζήτηση αλλά πρακτικά δεν νομίζω να σας κάνει διαφορά στο πόσο γρήγορα θα ψηστει η πικανια του σαγόνια ή πόσο καλή κρούστα θα κάνει. 

Εμπειρικά τελείως θα σου πω ότι στα τελειώματα τις μπουκάλας δεν έχει απόδοση ο καυστήρας. Όσοι έχουν μια σχετική εμπειρία με υγραέριο εδώ μέσα μπορούν να με επιβεβαιώσουν. 

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

To θεμα ειναι να μην μου προκαλει προβλημα στους καυστηρες (δε νομιζω βεβαια), αλλα κυριως στο φαγητο αν πχ δεν γινεται καλη καυση του αεριου. 

Θα δοκιμασω αποψε να παιξω με τον αερα να δουμε.

Πριν παίξεις με τον αέρα ρίξε λίγο την πίεση από τον ρυθμιστή να δεις αν βελτιώνεται η φλόγα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κανένας την nanterial και μπορεί να μου πει διαστάσεις της ψησταριάς χωρίς τα πλαϊνά παρακαλώ. Είτε με τους 4 είτε με τους 3 καυστήρες. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση προς τους κατόχους naterial και όποιον άλλο γνωρίζει,αγόρασα την 4αρα Ψησταριά,τι ρυθμιστή παίρνει όσο αφορά την παροχή?τοπικό μαγαζί μου πρότεινε ρυθμιστή 1kg/h, είναι σωστό ή είναι μικρός?βλέπω εδώ (φωτό μανιουαλ) ότι λέει ονομαστική απόδοση 14kw ή 1017g/h

1591278044789163567488.jpg

Επεξ/σία από fantomas 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, assasertzis είπε

Αν έχει κανένας την nanterial και μπορεί να μου πει διαστάσεις της ψησταριάς χωρίς τα πλαϊνά παρακαλώ. Είτε με τους 4 είτε με τους 3 καυστήρες. Ευχαριστώ πολύ

Με 3 καυστηρες, με κατεβασμενα τα πλαινα 82 εκ. πλατος

Υψος,  βαθος αυτο που δίνει στην περιγραφή. 

6 λεπτά πριν, fantomas 7 είπε

Μια ερώτηση προς τους κατόχου naterial και όποιον άλλο γνωρίζει,αγόρασα την 4αρα Ψησταριά,τι ρυθμιστή παίρνει όσο αφορά την παροχή?τοπικό μαγαζί μου πρότεινε ρυθμιστή 1kg/h, είναι σωστό ή είναι μικρός?βλέπω εδώ (φωτό μανιουαλ) ότι λέει ονομαστική απόδοση 14kw ή 1017g/h

1591278044789163567488.jpg

Landmann πηρα εγώ, 30mbar 1,5kg/h το ειχε στο leroy δίπλα απ τις ψησταριες 

IMG_20200604_164356.jpg

Επεξ/σία από georgetst
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Κάθε άλλο παρά εγκυκλοπαιδική συζήτηση , η κακή καύση σημαίνει κατάλοιπα που περνάνε στα φαγητά , τα οποία τρώμε , ακόμη  σημαίνει μεγαλύτερο ύψος φλόγας που δίνει αναφλέξεις και τέλος χαμηλότερη απόδοση 

Εννοείς κατάλοιπα από ατελή καύση του αερίου;  

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να θεωρήσουμε ότι δεν γίνεται τέλεια καύση με τόσο αέρα γύρω γύρω από το σημείο καύσης και τόσο υψηλή θερμοκρασία. Το σημείο αυτανάφλεξης του βουτανίου είναι λιγότερο από 300 βαθμούς αν θυμάμαι καλά. Πρακτικά ότι αέριο μπορεί να διαφύγει ακαυτο, θα έχει καεί έως να φτάσει στο διαχυτη. Δεν είναι κάρβουνο και δεν είναι κλειστός θάλαμος καύσης με αυστηρή δοσομετρια. Δεν έχω νούμερα αλλά αυτό μου φαίνεται λογικό (άποψη μου) 

Εξάλλου ακόμη και ατελής καύση να γινόταν, θα παραγόταν μονοξείδιο του άνθρακα το οποίο είναι αέριο και διαφεύγει. Δεν κάθεται πάνω στα ψητά.

Ψηλότερη φλόγα δεν σημαίνει ψηλότερη θερμοκρασία στους διάχυτες ώστε να έχεις περισσότερες αναφλέξεις. 

Υψηλότερη κατανάλωση αερίου μπορεί να έχεις, εάν δεν γίνεται σωστή καύση. 

44 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Εμπειρικά τελείως θα σου πω ότι στα τελειώματα τις μπουκάλας δεν έχει απόδοση ο καυστήρας. Όσοι έχουν μια σχετική εμπειρία με υγραέριο εδώ μέσα μπορούν να με επιβεβαιώσουν. 

Νομίζω ότι εδώ έχεις φτάσει στο σημείο που έχει πλέον εξαερωθεί το υγρό αέριο. 

Τώρα σε περίπτωση που είχα διάφανη φιάλη και έβλεπα την πίεση να πέφτει ενώ υπάρχει υγρό εντός φιάλης, θα πήγαινα στον προμηθευτή να τον ρωτήσω τι περιέχει η φιάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, assasertzis είπε

Αν έχει κανένας την nanterial και μπορεί να μου πει διαστάσεις της ψησταριάς χωρίς τα πλαϊνά παρακαλώ. Είτε με τους 4 είτε με τους 3 καυστήρες. Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα

Χθες την μέτρησα στο Leroy για να πάρω κάλυμμα, περίπου 100cm (για την 4άρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

Εμπειρικά τελείως θα σου πω ότι στα τελειώματα τις μπουκάλας δεν έχει απόδοση ο καυστήρας. Όσοι έχουν μια σχετική εμπειρία με υγραέριο εδώ μέσα μπορούν να με επιβεβαιώσουν. 

Πριν παίξεις με τον αέρα ρίξε λίγο την πίεση από τον ρυθμιστή να δεις αν βελτιώνεται η φλόγα. 

Συμβαίνει μερικές φορές όταν τελειώνει το αέριο  , για κάποιο λόγο μερικές φιάλες υγραερίου (μείγμα ) έχουν κάποια ποσότητα λαδιού  που χαλάει την αναλογία και τη καύση

35 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Εννοείς κατάλοιπα από ατελή καύση του αερίου;  

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να θεωρήσουμε ότι δεν γίνεται τέλεια καύση με τόσο αέρα γύρω γύρω από το σημείο καύσης και τόσο υψηλή θερμοκρασία. Το σημείο αυτανάφλεξης του βουτανίου είναι λιγότερο από 300 βαθμούς αν θυμάμαι καλά. Πρακτικά ότι αέριο μπορεί να διαφύγει ακαυτο, θα έχει καεί έως να φτάσει στο διαχυτη. Δεν είναι κάρβουνο και δεν είναι κλειστός θάλαμος καύσης με αυστηρή δοσομετρια. Δεν έχω νούμερα αλλά αυτό μου φαίνεται λογικό (άποψη μου) 

Εξάλλου ακόμη και ατελής καύση να γινόταν, θα παραγόταν μονοξείδιο του άνθρακα το οποίο είναι αέριο και διαφεύγει. Δεν κάθεται πάνω στα ψητά.

Ψηλότερη φλόγα δεν σημαίνει ψηλότερη θερμοκρασία στους διάχυτες ώστε να έχεις περισσότερες αναφλέξεις. 

Υψηλότερη κατανάλωση αερίου μπορεί να έχεις, εάν δεν γίνεται σωστή καύση. 

Νομίζω ότι εδώ έχεις φτάσει στο σημείο που έχει πλέον εξαερωθεί το υγρό αέριο. 

Τώρα σε περίπτωση που είχα διάφανη φιάλη και έβλεπα την πίεση να πέφτει ενώ υπάρχει υγρό εντός φιάλης, θα πήγαινα στον προμηθευτή να τον ρωτήσω τι περιέχει η φιάλη.

Ότι πεις αρχηγέ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...