Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

Me spirit ii-310 και εγω κανενα απολυτως προβλημα στα παιδακια και εξαιρετικο αποτελεσμα. Προσοχη ομως το καπακι πρεπει να ειναι κλειστο!

Προσωπικα το μοναδικο φαγητο που εβαλα μεχρι στιγμης και μπορω να πω οτι εκανε αναφλεξεις σε σημειο να πω δεν παλευεται ηταν ενα λουκανικο wagyu, το οποιο ειναι παρα πολυ λιπαρο σαν κρεας και εφτασα να πω οτι εκανα λαθος που το εβαλα στην σχαρα. Για ολα τα υπολοιπα σουβλακια, ψαρια, παιδακια, μπιφτεκια μπορω να σου πω οτι οι αναφλεξεις ηταν ελαχιστες εως ανυπαρκτες.

Απορια που εχω σχετικα με τα wagyu. Aπ οσο ξερω εχει νοημα να φας wagyu steak λογω του λιπους κλπ κλπ που την κανει ξεχωριστη, μιας και σε αλλα steak δεν βρισκεις τετοια περιεκτικοτητα.

Δεν ξερω αν εχει νοημα ομως να φας λουκανικο πχ, μιας και θα εχει τοσα μπαχαρικα μεσα κλπ που θα ειναι πιστευω να τρως απλα ενα κλασσικό λιπαρο λουκανικο. Αντιστοιχα και με ετοιμο burger wagyu.

Δεν εχω δοκιμασει ποτε wagyu, οποτε αυτα που λεω ισως να μην στεκουν κιολας. Για πειτε οσοι εχετε εμπειρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2144

  • ilpapacha

    1973

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

17 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Απορια που εχω σχετικα με τα wagyu. Aπ οσο ξερω εχει νοημα να φας wagyu steak λογω του λιπους κλπ κλπ που την κανει ξεχωριστη, μιας και σε αλλα steak δεν βρισκεις τετοια περιεκτικοτητα.

Δεν ξερω αν εχει νοημα ομως να φας λουκανικο πχ, μιας και θα εχει τοσα μπαχαρικα μεσα κλπ που θα ειναι πιστευω να τρως απλα ενα κλασσικό λιπαρο λουκανικο. Αντιστοιχα και με ετοιμο burger wagyu.

Δεν εχω δοκιμασει ποτε wagyu, οποτε αυτα που λεω ισως να μην στεκουν κιολας. Για πειτε οσοι εχετε εμπειρια...

To λουκανικο το πηρα ετσι για την δοκιμη περισσοτερο σκεψου ενα κομματι πηρα μονο και αν και νοστιμο δεν ηταν κατι το wow εχω φαει πολυ καλυτερα χωριατικα 😄

Το burger wagyu οσον αφορα το ετοιμο ηταν απο τα πολυ καλα που εχω φαει, απο τοτε που συζητησαμε εδω για wagyu shoulder που στο κανει κιμα ομως, παιρνω μονο αυτο και βγαινει ακομα καλυτερο. Δεν θα το αλλαζα με κατι αλλο εκτος αν οντως εβρισκα κατι καλυτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros_vas είπε

To λουκανικο το πηρα ετσι για την δοκιμη περισσοτερο σκεψου ενα κομματι πηρα μονο και αν και νοστιμο δεν ηταν κατι το wow εχω φαει πολυ καλυτερα χωριατικα 😄

Το burger wagyu οσον αφορα το ετοιμο ηταν απο τα πολυ καλα που εχω φαει, απο τοτε που συζητησαμε εδω για wagyu shoulder που στο κανει κιμα ομως, παιρνω μονο αυτο και βγαινει ακομα καλυτερο. Δεν θα το αλλαζα με κατι αλλο εκτος αν οντως εβρισκα κατι καλυτερο.

Ναι αυτο λεω και γω. Θα παω να παρω να φτιαξω μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Για πείτε πως κάνετε μπιφτέκι για burger. Εγω βάζω κιμα μια φορά περασμένο, τα φτιάχνω ένα δάκτυλο πάχος αλάτι- πιπέρι τέλος. 

μονο αλατι-πιπερι στον κιμα  με οτιδηποτε αλλο παυει να ειναι μπιφτεκι για burger και το ψησιμο medium rare αρκει να εμπιστευεσαι τον κρεοπωλη σου.

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εγω ειναι... εχει βρει κανεις φετες μπεικον καπνιστο λιγο πιο χοντρο απο οτι το πουλανε στα σουπερ μαρκετ ? σαν κατι τετοιοPANCETTASMOKED-2T.jpg.fb96f3ba8b0e74b2b2bd01327cf217bb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

μονο αλατι-πιπερι στον κιμα  με οτιδηποτε αλλο παυει να ειναι μπιφτεκι για burger και το ψησιμο medium rare αρκει να εμπιστευεσαι τον κρεοπωλη σου.

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εγω ειναι... εχει βρει κανεις φετες μπεικον καπνιστο λιγο πιο χοντρο απο οτι το πουλανε στα σουπερ μαρκετ ? σαν κατι τετοιοPANCETTASMOKED-2T.jpg.fb96f3ba8b0e74b2b2bd01327cf217bb.jpg

Σε όποιο μέγεθος θέλεις στο κόβουν τι εννοείς.?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spyros_vas είπε

και σαν τι το ζητας ? κοσμογονια ξαφνικα εδω 😆 

Θελω καπνιστό μπεικον αλλα να μου το κόψετε σε χοντρές φέτες. Μετα θα σου δείξει την φέτα και θα σου πει τόσο καλα ειναι? 🤣

Περα απο την πλακα εγώ ζητάω να μου το κόψει στο τέρμα της μηχανής, καπου στα 120 γραμμαρια η φέτα βγαίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

μονο αλατι-πιπερι στον κιμα  με οτιδηποτε αλλο παυει να ειναι μπιφτεκι για burger και το ψησιμο medium rare αρκει να εμπιστευεσαι τον κρεοπωλη σου.

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εγω ειναι... εχει βρει κανεις φετες μπεικον καπνιστο λιγο πιο χοντρο απο οτι το πουλανε στα σουπερ μαρκετ ? σαν κατι τετοιοPANCETTASMOKED-2T.jpg.fb96f3ba8b0e74b2b2bd01327cf217bb.jpg

πάρε κομμάτι και κόψτο μόνος σου όπως θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

μονο αλατι-πιπερι στον κιμα  με οτιδηποτε αλλο παυει να ειναι μπιφτεκι για burger και το ψησιμο medium rare αρκει να εμπιστευεσαι τον κρεοπωλη σου.

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εγω ειναι... εχει βρει κανεις φετες μπεικον καπνιστο λιγο πιο χοντρο απο οτι το πουλανε στα σουπερ μαρκετ ? σαν κατι τετοιοPANCETTASMOKED-2T.jpg.fb96f3ba8b0e74b2b2bd01327cf217bb.jpg

Συνήθως θέλεις 80-20 κιμα, εγώ παίρνω 500γρ μοσχάρι λαπα και προσθέτω 4-5 φέτες μπέικον για γεύση (αντί να το βάλω από πάνω το βάζω κομμενο μέσα στον κιμά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Συνήθως θέλεις 80-20 κιμα, εγώ παίρνω 500γρ μοσχάρι λαπα και προσθέτω 4-5 φέτες μπέικον για γεύση (αντί να το βάλω από πάνω το βάζω κομμενο μέσα στον κιμά)

καλο σαν υλοποιηση αλλα θεωρω πως αλλιωνεις την γευση του κιμα ετσι. αν θες βεβαια να παμε και λιγο παραπερα μπορεις να προσθεσεις και παρμεζανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω σκετο κιμα μοσχαρι απο ελια, νομιζω εχει τη σωστη αναλογια σε λιπος. Και μετα αλατι πιπερι εξωτερικα σαν μπριζολα.

Για μενα σημαντικό ειναι να εχουν ολα το ιδιο μεγεθος ωστε να ψηθουν ολα το ιδιο, οποτε μια πρεσα για μπιφτεκια ειναι οτι πρεπει. 

Πριν 2 βδομαδες που εψησα σε καρβουνα με χειροποιητα μπιφτεκια ειχαν διαφορετικο μεγεθος και τα μισα ηταν medium και τα αλλα well.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Εμπειρικά τελείως θα σου πω ότι στα τελειώματα τις μπουκάλας δεν έχει απόδοση ο καυστήρας. Όσοι έχουν μια σχετική εμπειρία με υγραέριο εδώ μέσα μπορούν να με επιβεβαιώσουν.

Λάθος.

Ισχύει αυτό ακριβώς που έγραψε ο αστροναύτης.

Facts of Fysics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λάθος ότι στα τελευταία λίτρα δεν έχει ένταση η φλόγα  και η ψησταριά αγκομαχαει να πιάσει 180c? Να πω στα μάτια μου δλδ ότι αυτό που βλέπουν είναι λάθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Είναι λάθος ότι στα τελευταία λίτρα δεν έχει ένταση η φλόγα  και η ψησταριά αγκομαχαει να πιάσει 180c? Να πω στα μάτια μου δλδ ότι αυτό που βλέπουν είναι λάθος? 

Nαι και μενα οταν τελειωνει δεν ανεβαζει θερμοκρασια καθολου. Βεβαια εχω παρατηρησει οτι αν την αναψω την επομενη μερα θα ανεβασει καμια 50αρια βαθμους παραπανω για λιγη ωρα.

Οποτε καταληγω παντα να την αλλαζω και να την επιστρεφω με λιγο περιεχόμενο ακομα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...