Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, thomasIos είπε

Ερώτηση προς γνώστες, αξίζει να πάω στην σειρά Rogue XT της Napoleon, κυρίως για το μάτι υπερύθρων? Αξίζει η διαφορά χρημάτων, έναντι της SB σειράς?

Η γνώμη μου είναι ότι το μάτι υπερύθρων αξίζει να το έχεις. Πέραν τούτου, απ ότι βλέπω η σειρά XT είναι και stainless steel, οπότε σίγουρα είναι ένα ατού κι αυτό παραπάνω. Ανάλογα με τα χρήματα που μπορείς/θέλεις να διαθέσεις επιλέγεις. Όποια και να επιλέξεις είναι πολύ καλή ψησταριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2135

  • ilpapacha

    1965

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

39 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η γνώμη μου είναι ότι το μάτι υπερύθρων αξίζει να το έχεις. Πέραν τούτου, απ ότι βλέπω η σειρά XT είναι και stainless steel, οπότε σίγουρα είναι ένα ατού κι αυτό παραπάνω. Ανάλογα με τα χρήματα που μπορείς/θέλεις να διαθέσεις επιλέγεις. Όποια και να επιλέξεις είναι πολύ καλή ψησταριά.

Ναι κάπως ετσι το σκέφτομαι κι εγω, αν πέσει και λίγο λόγω Black Friday..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι ότι λόγω COVID θα υπάρχει ζήτηση αλλά αντίστοιχα θα υπάρξουν και πολύ καλές προσφορές λόγω Black Friday και στις ψησταριές. Τώρα, το μόνο θέμα είναι ότι οι Napoleon είναι διαθέσιμες κυρίως σε ειδικά καταστήματα του χώρου. Ελπίζω να βρείς μια καλή τιμή διότι όλες οι καλές ψησταριές .. είναι τέρμα υπετιμημένες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bjj-p είπε

το σ/κ δοκιμασα το flat iron angus της devesa  500γρ σε medium ψησιμο με chimichurri sauce για συνοδεια. δεν μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος απο τη γευση το κρεατος.

μου φανηκε λιγο flat και η γευση του.Κατι που παρατηρησα

  • θελει προσοχη στο κοψιμο γιατι εχει 2 ή 3 διαφορετικες κατευθυνσεις.
  • ενα σημειο ηταν αρκετα σκληρο
  • δεν ειναι ομοιομορφο το παχος του, δηλ στην μια ακρη λεπταινει και ετσι δεν μπορεις να πετυχεις ομοιομορφο ψησιμο. οι ακρες ηταν σιγουρα well done

Τι κανετε με  τη 10 λεπτη ξεκουραση;;;  μετα τα 10', αν δεν φαγωθει στα επομενα 5'  το κρεας κρυωνει και δεν ειναι ευχαριστο. γενικα με τα ψητα το λεω, οχι συγκεκριμενα για το flat iron.

θα το ξαναδοκιμασω μαριναρισμενο αυτη τη φορα.

μάλλον ήταν ολο το κομμάτι το οποίο κομμάτι ενδείκνυται για αργο μαγείρεμα σε φάση κατσαρόλα κ όχι ψησταριά..

το κομμάτι που δίνουν στα αμερικανικα εστιατόρια είναι μέσα απο το iron κ έχουν αφαιρεσει αρκετο πράγμα (πχ το σκληρο που λες ήταν ιστοι που τους αφαιρούνε)  κ είναι ομοιόμορφο 

γενικά είναι σκληρο κρέας κ άπαχο αφου προερχετε απο μυ 

μη το δοκιμάσεις ουτε μαριναρισμένο δε θα αλλαξει η κατάσταση δωσε τα λευτα σου αλλου :) 

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!!!

Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει και σκέφτομαι την αγορά ψησταριάς υγραερίου. Μιλάμε για ένα σπίτι 2 ατόμων που άντε καμμιά φορά να κάνεις ένα μπαρμπεκιου για 5-6 ... Δυστυχώς δεν υπάρχει πολύ μεγάλος χώρος στο μπαλκόνι και αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει... Όπως και το γεγονός του πόσο θα χρησιμοποιηθεί....

Διαβάζοντας πολλές από τις προηγούμενες σελίδες , καταλαβαίνω ότι οι διαφορές ανάμεσα σε επώνυμες και κινεζιες είναι μεγάλες, όμως λαμβάνοντας υπόψιν και τους προβληματισμούς μου, σκέφτομαι να πάρω να πάρω μια οικονομική και αν με τραβήξει και με ικανοποιήσει τελικά η επόμενη να είναι κάποια καλύτερη. 

Οπότε σκέφτομαι:

- Πόσους καυστήρες;

- Πλαϊνό μάτι;

- Αναδιπλούμενα Ράφια;

- Αποθήκευση μπουκάλας;

Θέλω να πάω και σε ένα μαγαζί για περισσότερες πληροφορίες αλλά δυστυχώς η κατάσταση αυτή την περίοδο είναι λίγο δύσκολη...

Θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένη καθώς και τα θετικά και αρνητικά της πρότασης σας...

Συγνώμη αν σας κούρασα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για εμενα με κριτήριο μικρο μπαλκόνι 2 άτομα οικονομική πας εδω κ τέλος η αναζήτηση μη περιμενεις extreme πράγματα κ με προϋπόθεση να αφιερώσεις χρόνο να τη μάθεις 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-alton-naterial-62209581

 

θα σε ταλαιπωρήσει περισσότερο στο ψήσιμο λιπαρών κρεατων θέλει παρακολούθηση για αναφλέξεις κ αν ήθελες 10 ψησίματα να μάθεις μια weber εδώ θα θες 15 , για πολλά άτομα παλι θα σε ταλαιπωρήσει γτ δε ψήνει ομοιόμορφα 

όμως καθαρίζετε εύκολα είναι υπερ αρκετή για 2 άτομα κ μικρή είναι ΤΣΑΜΠΑ ΣΤΑ 170 με 3ς καυστήρες  , την ιδια με 2 καυστήρες την πηρα 180 να καταλάβεις. επισης αν τη μαθεις θα βολευτεις κ στις μεγάλες ποσότητες για 4 άτομα.

σε αυτη να υπολογίζεις κ ενα κοστος θερμομέτρου για κρεατα γτ ανεβοκατεβάζει θερμοκρασία αλλοπρόσαλλά αλλά με μερικά ψησίματα στο τέλος θα κάνεις δουλειά. επισης ισως ενα εξτρα κοστος σχαρας για να αντικαθιστάς τη πλακα κ να μεγαλωνει ο χορος.

να ξέρεις όμως οτι αν σαρεσει κ μπεις στο τρυπάκι θα πας μετα για 700 + ψησταριά κ αυτο θα γίνει σε λιγότερο απο 2 χρονια κ τοτε θα σε 700 + 200+ οι προσαρμόσεις  = 900 + προσαρμόσεις,  αντί για 700 μια κ εξω.

 

στα μαγαζιά μη περιμένεις κ πολύ ανάλυση οτι μάθεις απο το ιντερνετ κ το youtube

 

Edit: λάθος μπέρδεψα τα μοντελα του Leroy. https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602 αυτη στη 250 ειναι η αντίστοιχη με 3ς κ οχι των 170. των 170 ξεχνατη παλιατζούρα σα τέταρτο πέμπτη γκόμενα , στα 250 απλα συμβιβαζεσε με μια δευτερατζα (μη με πει κανεις μισογύνη τον έσφαξα στο γονατο με κοκάλο απο σπαλοπριζολα οριμανσης)  , των 170 την είχα δει από κοντα όταν πηρα τη δικια μου kenton με 2 Καυστηες

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sndev είπε

ρεις όμως οτι αν σαρεσει κ μπεις στο τρυπάκι θα πας μετα για 700 + ψησταριά κ αυτο θα γίνει σε λιγότερο απο 2 χρονια κ τοτε θα σε 700 + 200+ οι προσαρμόσεις  = 900 + προσαρμόσεις,  αντί για 700 μια κ εξω.

Buy nice or buy twice 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, costas_ είπε

or even better

"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten"

Benjamin Franklin 

Ειδικα στην περιπτωση που συζητάμε, ειναι πολυ πιθανον καποιος να σχηματισει λαθος γνωμη για το ψησιμο αν δουλεψει πρωτη φορα σε μια χαμηλης ποιοτητας και δεν εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα. Γιατι ειδικα αν εισαι αρχαριος, σε μια ψησταρια που δεν ψηνει σωστα, θα δυσκολευτεις Χ10.

Βεβαια καποιος που δεν διαθετει πολλα, ειναι μονοδρομος η φθηνη λυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα πρώτη φορά  να ψήσω κάτι κάστανα ελπίζω να βγουν καλά. Για αύριο έχω κάτι σαρδέλες αλλά δεν έχω σχάρα να τις βάλω, έχει δοκιμάσει κανείς να ψήσει τόσο ψιλό ψάρι απευθείας πάνω στο μαντεμι? 

IMG_20201103_191927.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Εβαλα πρώτη φορά  να ψήσω κάτι κάστανα ελπίζω να βγουν καλά. Για αύριο έχω κάτι σαρδέλες αλλά δεν έχω σχάρα να τις βάλω, έχει δοκιμάσει κανείς να ψήσει τόσο ψιλό ψάρι απευθείας πάνω στο μαντεμι? 

IMG_20201103_191927.jpg

Πως βγήκαν τα Καστανα? Εγώ πιστεύω θα κολλήσουν,είδη το ψάρι αν δεν το λαδωσεις καλα κολλάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τις φοβάμαι τις σαρδέλες αλλά λέω να τις λαδωσω καλά και να το επιχειρήσω. Τα κάστανα χάραγμα, στο νερό για μισή ώρα μούλιασμα και μετά σε ταψακι αλουμινίου που έκανα τρύπες στους 220 για μισή ώρα. Μια χαρά βγήκαν απλά δεν είχαν την καπνιστή μυρωδιά από το κάρβουνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...