Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παιδιά ψάχνω ψεκαστηρι λαδιού να πατάει σε σπρέι το λάδι για να βάζω στη σχάρα όποτε χρειάζομαι. 

Είχα ένα του jumbo που πέταγε νερό σε σπρέι, αλλά το λάδι σε ευθεία γραμμή. Μου πρότεινε κάποιος από εδώ ένα άλλο από jumbo, το πήρα σήμερα και πάλι τα ίδια. Το λάδι το πετάει σε ευθεία γραμμή, οπότε είναι άχρηστο. Αυτό πήρα σήμερα:

https://www.e-jumbo.gr/kouzina/apothikefsi-organosi-trofimon/apothikefsi-elies-ladi/docheia-ladiou-sprei/docheio-ladiou-sprei-170-ml._161669/

Εχεις pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1965

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/10/2020 at 21:25, Xorxhs! said:

pizza project ξανα.

Εχω πετρα ψησιματος αλλά δεν τα παω καλά με δικά μου ζυμαρια οπότε παιρνω έτοιμα απο σουπερμαρκετ. Όλα ομως ειναι ορθογώνια σε σχέση με τη στρόγγυλη πέτρα που έχω.

Ψάχνω κατι σαν και αυτό https://www.amazon.co.uk/Lakeland-Bakeware-Stick-Perforated-Crisper/dp/B00VAAK2HU/ref=pd_sbs_86_4/262-9095271-4466125?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B00VAAK2HU&pd_rd_r=5edc43db-1265-43f6-8f9e-b21ca48d1f0c&pd_rd_w=Po859&pd_rd_wg=OCfLY&pf_rd_p=b9bf232d-9a8a-4c7d-aa9d-641c0995d3a2&pf_rd_r=07BVGRY58156WKEH2KH2&psc=1&refRID=07BVGRY58156WKEH2KH2

για να το βάζω πανω απο την πέτρα στο ψήσιμο.

Έχετε καποιο να προτείνετε να αντεχει σε ψηλότερες θερμοκρασίες απο 240 ?

Αρχηγε έχω κάποιες συμβουλες αν επιτρέπεις
1) αν βαλεις σκευος πανω απο πετρα, ΝΑΙ μεν βολευει στην προετοιμασία της πιτσας στον παγκο και στο βαλε βγαλε, αλλα τοτε δεν εχει πολυ νοημα η πετρα. Πρέπει να ακουμπησεις (conduction heat transfer) και οχι να εχεις απόσταση εστω και τα χιλιοστα του σκευους και του αερα αναμεσα στις τρυπες (convection heat transfer). Τοτε τι την εχεις τη πέτρα?
Η λογική ολη της ιταλικης πίτσας ειναι "να την τρομάξεις-όχι να την ψήσεις" σε οσο πιο αποτομη ισχυρή θερμοκρασία. Αν πχ ψηνεις σε γκαζι μπορεις να πάρεις ένα καπακι που "συγκεντρωνει τη ζέστη (προσποιείται το φουρνάκι). Δες:https://www.amazon.de/-/en/Moesta-BBQ-10509-PizzaCover-Flex-Adjustable/dp/B074NZZ6CH/

2) Αν επιμένεις σε σκέυος, το ακριβότερο αλλα και καλυτερο υλικο ήταν ειναι και θα ειναι το ανοξειδωτο που εχουν ολες ανεξαιρετως οι επαγγελματικες κουζίνες. Θελεις SS 304 18/10 foodgrade, που μπορεις είτε να φτιαξεις σε σιδηρουργό είτε να αγορασεις πχ απο αμαζον. Χιλιαδες επιλογες θα κρατησει μια ζωη. Μπορεις να βαλεις χιαστι πλεγμα ή solid πατο ότι θες!

3) αν επιμένεις σε παραλληλογραμο μεγεθος πίτσας δοκιμασε αυτην την πέτρα (την εχω-ενθουσιασμενος) https://www.amazon.de/-/en/Dolce-Mare-Pizza-Stone-High-Quality/dp/B07MDWMCTN/
επειδη ο κορδιεριτης (υλικο πετρας πιτσας) εχει απο τη μια πλευρα μαύρη επιστρωση και δεν κολλαει το ζυμαρι ουτε αποροφά λαδίλες. πλενεις ησυχάζεις.

4) Μια χαρα ζυμαρι σπιτικο μπορεις να κανεις. Μεχρι και οι μυλοι αγιου γεωγιου εχουν βγαλει πακετακι ετοιμο με μαγια και με ολα (και βεβαια υπαρχουν χιλιαδες ακόμα συνταγες). Την 2η 3η φορα θα το κανεις κουκλα- μην το φοβάσαι

5) απο "επαγγελματιες" θα μαθεις πως τα ετοιμα ζυμαρια βιομηχανιας συχνά θέλουν στοφα. Ρωτα γκουγκλαρε τι ειναι η στοφα. Θελει φουρνακι ειδικο στους 45-50C να φουσκωσει να του παρει την υγρασια. και μετα μεταφορα στον κυρίως φουρνο. Ομοιως θελουν και πολλες σφολιατες. Μπορεις να "προσποιηθεις" τη στοφα στον ηλεκτρικο σου φουρνο (οχι καλα αλλα εστω), μετα να φορτωσεις την πιτσα σου και μετα χωσιμο στον καυτο φουρνο. (απο ξαδέρφη πρωην γενικη διευθυντρια εταιρίας στο χώρο -που βγαζει φρεσκες (οχι κατεψυγμενες) ζυμες πιτσας μεταξυ αλλων προϊοντων-ονομα δεν λεω-δεν εχει νοημα)

Καλά ψησιματα

Επεξ/σία από Elderman_19730
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Elderman_19730 είπε

Αρχηγε έχω κάποιες συμβουλες αν επιτρέπεις
1) αν βαλεις σκευος πανω απο πετρα, ΝΑΙ μεν βολευει στην προετοιμασία της πιτσας στον παγκο και στο βαλε βγαλε, αλλα τοτε δεν εχει πολυ νοημα η πετρα. Πρέπει να ακουμπησεις (conduction heat transfer) και οχι να εχεις απόσταση εστω και τα χιλιοστα του σκευους και του αερα αναμεσα στις τρυπες (convection heat transfer). Τοτε τι την εχεις τη πέτρα?
Η λογική ολη της ιταλικης πίτσας ειναι "να την τρομάξεις-όχι να την ψήσεις" σε οσο πιο αποτομη ισχυρή θερμοκρασία. Αν πχ ψηνεις σε γκαζι μπορεις να πάρεις ένα καπακι που "συγκεντρωνει τη ζέστη (προσποιείται το φουρνάκι). Δες:https://www.amazon.de/-/en/Moesta-BBQ-10509-PizzaCover-Flex-Adjustable/dp/B074NZZ6CH/

2) Αν επιμένεις σε σκέυος, το ακριβότερο αλλα και καλυτερο υλικο ήταν ειναι και θα ειναι το ανοξειδωτο που εχουν ολες ανεξαιρετως οι επαγγελματικες κουζίνες. Θελεις SS 304 18/10 foodgrade, που μπορεις είτε να φτιαξεις σε σιδηρουργό είτε να αγορασεις πχ απο αμαζον. Χιλιαδες επιλογες θα κρατησει μια ζωη. Μπορεις να βαλεις χιαστι πλεγμα ή solid πατο ότι θες!

3) αν επιμένεις σε παραλληλογραμο μεγεθος πίτσας δοκιμασε αυτην την πέτρα (την εχω-ενθουσιασμενος) https://www.amazon.de/-/en/Dolce-Mare-Pizza-Stone-High-Quality/dp/B07MDWMCTN/
επειδη ο κορδιεριτης (υλικο πετρας πιτσας) εχει απο τη μια πλευρα μαύρη επιστρωση και δεν κολλαει το ζυμαρι ουτε αποροφά λαδίλες. πλενεις ησυχάζεις.

4) Μια χαρα ζυμαρι σπιτικο μπορεις να κανεις. Μεχρι και οι μυλοι αγιου γεωγιου εχουν βγαλει πακετακι ετοιμο με μαγια και με ολα (και βεβαια υπαρχουν χιλιαδες ακόμα συνταγες). Την 2η 3η φορα θα το κανεις κουκλα- μην το φοβάσαι

5) απο "επαγγελματιες" θα μαθεις πως τα ετοιμα ζυμαρια βιομηχανιας συχνά θέλουν στοφα. Ρωτα γκουγκλαρε τι ειναι η στοφα. Θελει φουρνακι ειδικο στους 45-50C να φουσκωσει να του παρει την υγρασια. και μετα μεταφορα στον κυρίως φουρνο. Ομοιως θελουν και πολλες σφολιατες. Μπορεις να "προσποιηθεις" τη στοφα στον ηλεκτρικο σου φουρνο (οχι καλα αλλα εστω), μετα να φορτωσεις την πιτσα σου και μετα χωσιμο στον καυτο φουρνο. (απο ξαδέρφη πρωην γενικη διευθυντρια εταιρίας στο χώρο -που βγαζει φρεσκες (οχι κατεψυγμενες) ζυμες πιτσας μεταξυ αλλων προϊοντων-ονομα δεν λεω-δεν εχει νοημα)

Καλά ψησιματα

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Έχω παραγγείλει μια πικανια από τον χασάπη μου για απόψε, πείτε καμία ιδέα για το ψήσιμο 😊

Δεν αφαιρείς λίπος.

Κόβεις με τη φορά που πάνε οι ίνες σε μπριζόλες 2-3 δαχτύλων.

Λαδωνεις ελαφρά και βάζεις χοντρό αλάτι και πιπέρι μόνο.

Ψήνεις reverse searing (πρώτα indirect και τελειώνεις direct).

Τελική θερμοκρασία το ιδανικό medium rare, ή το μέγιστο medium. Μην το πας παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν αφαιρείς λίπος.

Κόβεις με τη φορά που πάνε οι ίνες σε μπριζόλες 2-3 δαχτύλων.

Λαδωνεις ελαφρά και βάζεις χοντρό αλάτι και πιπέρι μόνο.

Ψήνεις reverse searing (πρώτα indirect και τελειώνεις direct).

Τελική θερμοκρασία το ιδανικό medium rare, ή το μέγιστο medium. Μην το πας παραπάνω. 

Λέω να την κάνω ολόκληρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

Η περιγραφή ειναι για ολόκληρη, εγω το κανω ανάποδα πρωτα direct με το λιπος κατω μετα indirect 

Και εγώ με αυτή τη σειρά το κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένας άλλος φίλος μου έχει προτείνει πρώτα indirect και στο τέλος direct

Αλλά δε θυμάμαι με τι σειρά μου είχε πει να τη βάλω

Indirect με το λίπος πάνω ή κάτω (μέχρι τους 50 βαθμούς) και μετά direct στους 55 η μία πλευρά και στους 60 η άλλη - αλλά πάλι δε θυμάμαι η πλευρά του λίπους με τι σειρά μπαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ελληνική είναι, αλλά έχει το λίπος της

με προβληματίσατε :P

Εξαρτάται το ζώο πάντα. Μπορεί να είναι και καλή. Αλλά γενικά έχω παρατηρήσει ότι τα ελληνικά θέλουν πολύ σίτεμα για να τρώγονται. 

Είχα πάρει δύο ελληνικές. Η μία από παχύ μοσχάρι ήταν φοβερή και η άλλη μέτρια. Βέβαια τις είχα αφήσει 3 βδομάδες σε vacuum bag να σιτεψουν. 

Black Angus που έχω πάρει είναι τέλεια πάντα!

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...