Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, samniotis είπε

Με έχει προβληματίσει λίγο η σχάρα της naterial

αφού έψησα 4-5 χοιρινές, έβαλα τους καυστήρες στο τέρμα για 15 λεπτά

μετά ξύσιμο με την βούρτσα αλλά σε κάποια σημεία δεν λέει να φύγει η μπίχλα

τί κάνω μετά? πλύσιμο και σφουγγάρι μιας και είναι εμαγιέ?

Εγώ στην rogue αν βλέπω κάνα επίμονο λιπακι/κρεατακι που έχει κολλήσει για τα καλά έχω μια ξύλινη σπάτουλα απλή από σούπερ μάρκετ που είναι σαν ξύστρα μπροστά και τσακ.... Φεύγει αμεσως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2157

  • ilpapacha

    1979

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπέρα παιδιά, επειδή το θέμα είναι τεράστιο, κάποιος με coral gas prime τα φώτα του, σήμερα πήρα την πρώτη μου φιάλη και προς έκπληξη μου η βελόνα δεν πήγε στο τέρμα αλλά στο 75%, οτο βενζινάδικο που την πήρα λέει ότι δεν πάει πάντα τέρμα και καμιά φορά κολλάνε, εγώ λέω με έκλεψε, αλλά μια στο τόσο να λέει αλήθεια όλο και κάποιος θα του έχει τύχει και είπα να ρωτήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αυτήν εννοείς

https://www.e-jumbo.gr/kouzina/ergaleia-skevi-mageirikis/barmbekiou/axesouar-barmbekiou/vasi-psisimatos-pitsas-petrini-35-cm_1528114/

Έχουν αρκετοί, παρόμοια πλάκα για πίτσα. Μια χαρά θα ψήσεις
 

 


 


 

ilpapacha ναι αυτην πήρα. Διστακτικά δεν σου κρύβω γιατι δεν ηξερα αν κανει δουλίτσα..

Σε ευχαριστώ.

θα κοιτάξω μήπως βρώ και κανένα βιντεάκι και θα την εγκαινιάσω!!🙂

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, revyien είπε

Καλησπέρα παιδιά, επειδή το θέμα είναι τεράστιο, κάποιος με coral gas prime τα φώτα του, σήμερα πήρα την πρώτη μου φιάλη και προς έκπληξη μου η βελόνα δεν πήγε στο τέρμα αλλά στο 75%, οτο βενζινάδικο που την πήρα λέει ότι δεν πάει πάντα τέρμα και καμιά φορά κολλάνε, εγώ λέω με έκλεψε, αλλά μια στο τόσο να λέει αλήθεια όλο και κάποιος θα του έχει τύχει και είπα να ρωτήσω

Ουφ πια,

ΔΕ ΔΕΊΧΝΕΙ ΤΗ ΣΤΆΘΜΗ ΥΓΡΑΕΡΊΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗ ΠΙΕΣΗ Κ ΟΧΙ ΔΕ ΚΟΛΛΆΕΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

Εισαι κομπλε λοιπον κ οχι δε μπορει να σε κλέψει στις συγκεκριμένες εφοσον ειναι σφραγισμένες

  Δε φωνάζω απλα κεφάλαια για να διευκολύνω τον επόμενο που θα ξαναρωτησει το ιδιο :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

Ουφ πια,

ΔΕ ΔΕΊΧΝΕΙ ΤΗ ΣΤΆΘΜΗ ΥΓΡΑΕΡΊΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗ ΠΙΕΣΗ Κ ΟΧΙ ΔΕ ΚΟΛΛΆΕΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

Εισαι κομπλε λοιπον κ οχι δε μπορει να σε κλέψει στις συγκεκριμένες εφοσον ειναι σφραγισμένες

  Δε φωνάζω απλα κεφάλαια για να διευκολύνω τον επόμενο που θα ξαναρωτησει το ιδιο :)

 

Με πρόλαβες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, πήρα black angus denver steak και rump steak απο τα lidl

έχουμε καμιά ιδέα πώς τα ψήνω?

λέω να τα βγάλω καμιά ώρα πρίν απο το ψυγείο και να τους ρίξω λίγο χοντρό αλάτι

μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, samniotis είπε

λοιπόν, πήρα black angus denver steak και rump steak απο τα lidl

έχουμε καμιά ιδέα πώς τα ψήνω?

λέω να τα βγάλω καμιά ώρα πρίν απο το ψυγείο και να τους ρίξω λίγο χοντρό αλάτι

μετά?

Αλάτι θα ρίξεις  το πολυ 30 λεπτα πριν πέσει στη φωτιά.  Μετα ψήνεις με θερμομετρο ανάλογος το ποσο medium το θες  με 1 γυρισμα μόνο κ το τρως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

Ουφ πια,

ΔΕ ΔΕΊΧΝΕΙ ΤΗ ΣΤΆΘΜΗ ΥΓΡΑΕΡΊΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗ ΠΙΕΣΗ Κ ΟΧΙ ΔΕ ΚΟΛΛΆΕΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

Προτείνω να μαζέψουμε υπογραφές για την Κατάργηση τους...

Μόνο τον κόσμο μπερδεύει αυτή η σαχλαμάρα μέτρητη που έχουν βάλει...

Και οι αμπαλοι ή επιτήδειοι στην Ελλάδα διαφημίζουν τον μετρητή εντελώς λάθος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, samniotis είπε

λοιπόν, πήρα black angus denver steak και rump steak απο τα lidl

έχουμε καμιά ιδέα πώς τα ψήνω?

λέω να τα βγάλω καμιά ώρα πρίν απο το ψυγείο και να τους ρίξω λίγο χοντρό αλάτι

μετά?

Εκτός ψυγείου 1 ώρα πριν το ψήσιμο, αλάτι, πιπέρι σκόνη σκόρδου και έμμεσο ψήσιμο με θερμόμετρο- ανάλογα τα γούστα σου επιλέγεις και τη θερμοκρασία που θα τη βγάλεις. Όσο πιο κοντά στο medium τόσο καλύτερα.

ΑΝ αντέξεις να περιμένεις και 10 λεπτά μετά το ψήσιμο να "ξεκουραστεί" το κρέας είναι το ιδανικό, εγώ ποτέ δεν μπορώ😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, samniotis είπε

Με έχει προβληματίσει λίγο η σχάρα της naterial

αφού έψησα 4-5 χοιρινές, έβαλα τους καυστήρες στο τέρμα για 15 λεπτά

μετά ξύσιμο με την βούρτσα αλλά σε κάποια σημεία δεν λέει να φύγει η μπίχλα

τί κάνω μετά? πλύσιμο και σφουγγάρι μιας και είναι εμαγιέ?

Ναι πλύσιμο με ζεστό νερό και απορρυπαντικό πιάτων άφοβα, θα γίνει καινουρια. Το καλό με τις εμαγιέ είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακόμη και δυνατά καθαριστικά για φούρνο.

Μονο πρόσεχε να μην σου πέσει και σπάσει η επίστρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, samniotis είπε

λοιπόν, πήρα black angus denver steak και rump steak απο τα lidl

έχουμε καμιά ιδέα πώς τα ψήνω?

λέω να τα βγάλω καμιά ώρα πρίν απο το ψυγείο και να τους ρίξω λίγο χοντρό αλάτι

μετά?

Έκανα την Κυριακή το ribeye και την Denver. Το ribeye βελούδινο. Η Denver ελαφρώς πιο σκληρή. 

Βγάλε τες από το ψυγείο μισή ώρα πριν να έρθουν σε θερμοκρασία χώρου. Κάνε μασάζ με αλάτι και πιπέρι όλες τις πλευρές. Κι ετοίμασε λίγο βούτυρο σε μπρίκι να λιώσει με μια σκελίδα σκόρδο μέσα.

Κάψε καλά την ψησταριά άπλωσε τες για 3 λεπτά στη σχάρα, μετά γύρισμα, αλοιψε βούτυρο με πινέλο και περίμενε άλλα 3. Μετά τραβάς στα πλάγια που θα έχεις χαμηλώσει τον έναν καυστήρα αλοιφεις την άλλη πλευρά με βούτυρο και με θερμόμετρο περιμένεις να πάρεις το ψήσιμο που θες. Το τραβάς 2-3 βαθμούς πριν φτάσει στο επιθυμητό και τα αφήνεις 10 λεπτά σκεπασμένα με αλουμινόχαρτο για ξεκούραση και να πάρουν αυτούς τους 2 βαθμούς. Καλοφαγωτες.

IMG_20211219_144548.jpg

Επεξ/σία από biovaggoulas
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sndev είπε

 

ΔΕ ΔΕΊΧΝΕΙ ΤΗ ΣΤΆΘΜΗ ΥΓΡΑΕΡΊΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗ ΠΙΕΣΗ Κ ΟΧΙ ΔΕ ΚΟΛΛΆΕΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

 

 

Ναι οκ ετσι ειναι, αλλα  υπαρχει και σχεση πιεσης με ποσοτητα, αφου οταν ειναι στο τελειωμα, βλεπουμε κ το μανομετρο να πεφτει.Υπαρχει ενας μπουσουλας, αυτο λεω αν βαριεσαι να την κουνησεις! Το ιδιο παρατηρω και στον λεβητα αεριου με μπουκαλες, εκει μαλιστα ειναι πολυ κοντα η ενδειξη της πιεσης με την ποσοτητα, αφου καθε φορα που πεφτει κατω απο 3 στανταρ ειναι στο τελειωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sndev είπε

Ουφ πια,

ΔΕ ΔΕΊΧΝΕΙ ΤΗ ΣΤΆΘΜΗ ΥΓΡΑΕΡΊΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗ ΠΙΕΣΗ Κ ΟΧΙ ΔΕ ΚΟΛΛΆΕΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

Εισαι κομπλε λοιπον κ οχι δε μπορει να σε κλέψει στις συγκεκριμένες εφοσον ειναι σφραγισμένες

  Δε φωνάζω απλα κεφάλαια για να διευκολύνω τον επόμενο που θα ξαναρωτησει το ιδιο :)

 

Δε πειράζουν τα κεφαλαια αδερφε ευχαριστώ για τον χρόνο σου

 

Απλά αν δεις μεσα στην εφαρμογή στην περιγραφή της φιάλης γράφει καθαρά ότι ένα απο τσ πλεονεκτήματα της φιάλης είναι η ένδειξη στάθμης του υγραερίου μέσω του νέου ρυθμιστή πίεσης, είναι δυνατόν να γράφουν λάθος στην περιγραφή και να μην είναι ένδειξη στάθμης αλλά πίεση;

Και οκ είναι πίεση, απο όσο ξέρω σε γεμάτη φιάλη η πίεση έπρεπε να είναι και αυτή στο φουλ καθώς γεμάτη φιάλη σημαίνει οτι ασκείται μεγαλύτερη πίεση ασε που αλλιώς δε θα μπορέσει να γίνει εξαγωγή το αέριο αν δεν υπάρχει η κατάλληλη πίεση, οπότε πάλι καταλήγω στο ότι η φιάλη είναι λειψή, βέβαια παίζει και η ασχετοσυνη μου να βαράει κόκκινα για αυτό σας πριζω με ερωτήσεις 😅😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...