Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, logica1 είπε

Πρόσφατα είχα ανεβασει videaki με τη φλόγα της Coral. Μιας κ το ζήτησες θα προσπαθήσω σήμερα το βράδυ να ανεβάσω παρόμοιο βιντεάκι κ με τη φλόγα της ΕΚΟ.

Ετοιμο και το βιντεακι με τη φλογα της EKO.

Φλογα Coral Gas: 

Φλογα EKO Gas: 

 

13 ώρες πριν, plasTOST είπε

Ενδιαφέρον θα έχει να διαβάσουμε και απόψεις από όσους άλλαξαν από Coral πχ σε ΕΚΟ αν είδαν διαφορές στην φλόγα κλπ

στα εβαλα και τα 2 βιντεακια μαζι για ευκολια. 

Επεξ/σία από logica1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2136

  • ilpapacha

    1966

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Τι διαφορά περιμενετε να δειτε αναλογα την μαρκα του υγραερίου? Ειναι σαν να ψαχνεις να βρεις διαφορα αναμεσα σε αμολυβδη της ΕΚΟ και αμολυβδη της SHELL. Και εκει... παει στο διαολο. Εχουν και πρόσθετα μεσα, που ισως να κανουν καποια μικρη διαφορά.
Στο υγραέριο τι περιμένετε να δειτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Τι διαφορά περιμενετε να δειτε αναλογα την μαρκα του υγραερίου? Ειναι σαν να ψαχνεις να βρεις διαφορα αναμεσα σε αμολυβδη της ΕΚΟ και αμολυβδη της SHELL. Και εκει... παει στο διαολο. Εχουν και πρόσθετα μεσα, που ισως να κανουν καποια μικρη διαφορά.
Στο υγραέριο τι περιμένετε να δειτε?

Ακόμα και στο υγραέριο ελάχιστες διαφορές μπορεί να υπάρχουν στο αέριο, όμως σίγουρα κάποιο μικρό ρόλο παίζει ο προμηθευτής (περιπτώσεις λαθροεμφιάλωσης κτλ) και η φιάλη (παλιά καινούρια σκουριασμένη κτλ).

Στα καύσιμα, υπάρχει διαφορά αλλά θεωρώ όχι στα απλά μόνο στα premium προϊόντα - βενζίνες και πετρέλαια-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν καποιος ενδιαφερεται για την Plancha Tom που συζηταγαμε, την ξαναεφερε το leroy στο κέντρο στα 29.90

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-plancha-tom-62209504

Για την Weber 310 ποια κουκουλα εχετε παρει απο Leroy Merlin?

Λεω να ξαναπροσπαθησω να χρησιμοποιώ κουκουλα και να την πιάνω και με κανενα χταποδι γιατι τη λυπαμαι...

 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εαν καποιος ενδιαφερεται για την Plancha Tom που συζηταγαμε, την ξαναεφερε το leroy στο κέντρο στα 29.90

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-plancha-tom-62209504

Για την Weber 310 ποια κουκουλα εχετε παρει απο Leroy Merlin?

Λεω να ξαναπροσπαθησω να χρησιμοποιώ κουκουλα και να την πιάνω και με κανενα χταποδι γιατι τη λυπαμαι...

 

Κουκούλα έχω πάρει αυτή από το leroy με 13,90  για την 310 σε L. Είναι λιγο μεγάλη δεν χρειάζεται να κατεβάσεις το πλαϊνό ράφι και χωράει και η μπουκαλα διπλα.Αλλα παιδιά έχουν αναφέρει ότι κάνει και η Μ αλλά πρέπει να κατεβάσεις το πλαϊνό. Εγώ προτίμησα την L για να ειμαι σίγουρος. 

IMG_20211201_180549_copy_1350x1800.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Κουκούλα έχω πάρει αυτή από το leroy με 13,90  για την 310 σε L. Είναι λιγο μεγάλη δεν χρειάζεται να κατεβάσεις το πλαϊνό ράφι και χωράει και η μπουκαλα διπλα.Αλλα παιδιά έχουν αναφέρει ότι κάνει και η Μ αλλά πρέπει να κατεβάσεις το πλαϊνό. Εγώ προτίμησα την L για να ειμαι σίγουρος. 

IMG_20211201_180549_copy_1350x1800.jpg

Η λαρτζ απο οτι ειδα ειναι 1.5 μετρο, η ψησταρια πρεπει να ειναι 1.36 με ανοιχτα τα πλαινα, οχι;

Ισως οριακα χωραει στη Μ και με ανοιχτα πλαινα μιας και βλεπω οτι η Μ ειναι 1,38

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να έχει λίγο «αέρα» ώστε να μπορείς να την βγάζεις και να την βάζεις πιο εύκολα. Μπορείς να την «σφίξεις»/μαζέψεις μετά, κάτω από το ράφι, τοποθετώντας 2 σφιγκτήρες, όπως οι παρακάτω

https://www.skroutz.gr/c/2800/sfigtires.html?o=σφικτηρας&order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Καλύτερα να έχει λίγο «αέρα» ώστε να μπορείς να την βγάζεις και να την βάζεις πιο εύκολα. Μπορείς να την «σφίξεις»/μαζέψεις μετά, κάτω από το ράφι, τοποθετώντας 2 σφιγκτήρες, όπως οι παρακάτω

https://www.skroutz.gr/c/2800/sfigtires.html?o=σφικτηρας&order_by=pricevat&order_dir=asc

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αν εχει πολυ αερα θα φουσκώνει με κινδυνο να την παρει ο αερας (εχω τεράστιο θεμα με τον αερα)... Η Μ ειναι απολυτα οριακή μετά... Ισως παρω τη Μ να τη δοκιμάσω και εαν δε μου κανει να την επιστρεψω κ να παρω Large...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις χταπόδια γιατί έχει πολύ αέρα μήπως να βάλεις 2 σε σχήμα σταυρού? (ένα δεξιά αριστερά και ένα στο κέντρο και οι άκρες του καθένα να ενώνονται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αν βάλεις χταπόδια γιατί έχει πολύ αέρα μήπως να βάλεις 2 σε σχήμα σταυρού? (ένα δεξιά αριστερά και ένα στο κέντρο και οι άκρες του καθένα να ενώνονται)

Σιγουρα 2 ισως και 3 να μπουν... Εδω μου παιρνει ο αερας τη μεταλλικη τραπεζαρια με γυαλινο τζαμι και τη κουναει, στην weber θα κολώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αν εχει πολυ αερα θα φουσκώνει με κινδυνο να την παρει ο αερας (εχω τεράστιο θεμα με τον αερα)... Η Μ ειναι απολυτα οριακή μετά... Ισως παρω τη Μ να τη δοκιμάσω και εαν δε μου κανει να την επιστρεψω κ να παρω Large...

Από την φωτό δεν βλέπω να έχει αεραγωγούς,  οπότε είναι λογικό ο αέρας να «εγκλωβίζεται» και να λειτουργεί μετά σαν αερόστατο. 

Μία άλλη λύση θα ήταν να πας σε ένα ραφείο ή σε αυτούς που ασχολούνται με ταπετσαρίες και να σου βάλει 2-3 τρουκ, όπως τα παρακάτω, ανά πλευρά, που να είναι κάτω από τα ράφια, ώστε να «εκτονώνεται» ο αέρας

https://xantropolis.gr/product.php?pid=14853

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Από την φωτό δεν βλέπω να έχει αεραγωγούς,  οπότε είναι λογικό ο αέρας να «εγκλωβίζεται» και να λειτουργεί μετά σαν αερόστατο. 

Μία άλλη λύση θα ήταν να πας σε ένα ραφείο ή σε αυτούς που ασχολούνται με ταπετσαρίες και να σου βάλει 2-3 τρουκ, όπως τα παρακάτω, ανά πλευρά, που να είναι κάτω από τα ράφια, ώστε να «εκτονώνεται» ο αέρας

https://xantropolis.gr/product.php?pid=14853

το σκεφτηκα να τη μοντάρω ετσι αλλα δε χαριζει ο αερας με τπτ, αν ειδες το τελευταιο μου μηνυμα (δε το προλαβες λογικα) κουναει ολοκληρη τραπεζαρια μεταλλικη με γυαλι επανω (χωρις να ειναι καλλυμενη κλπ, τη παιρνει κ την μετακινει 0,5-1 μετρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σιγουρα 2 ισως και 3 να μπουν... Εδω μου παιρνει ο αερας τη μεταλλικη τραπεζαρια με γυαλινο τζαμι και τη κουναει, στην weber θα κολώσει;

Δύσκολη περίπτωση τότε. Δεν υπάρχει κάποιο μέρος που να κόβει κάπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plasTOST είπε

Δύσκολη περίπτωση τότε. Δεν υπάρχει κάποιο μέρος που να κόβει κάπως?

στο μονο μπαλκονι απο τα 4 που δε φυσαει δε χωραει ουτε σκουπα αν βαλω την 310 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paylidis είπε

το σκεφτηκα να τη μοντάρω ετσι αλλα δε χαριζει ο αερας με τπτ, αν ειδες το τελευταιο μου μηνυμα (δε το προλαβες λογικα) κουναει ολοκληρη τραπεζαρια μεταλλικη με γυαλι επανω (χωρις να ειναι καλλυμενη κλπ, τη παιρνει κ την μετακινει 0,5-1 μετρο)

Φαντάζομαι έχεις ψάξει για κάθετες τέντες στα πλαϊνά ή για κάποιο δίχτυ προστασίας, όπως το παρακάτω, για τα κάγκελα

https://www.karatzis.gr/pages/dixtya-prostasias-apo-ton-anemo

 

Μπιφτεκάκια με καυτερές πιπεριές για σήμερα

23803212-64B5-49C2-B6E4-5F0F221E0716.jpeg.048b53c859fa5bdc7cafe061c48df95c.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...