Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Πιστοποίηση, τουλάχιστον σε τέτοιου είδους συσκευές, είναι απαραίτητη. Νομίζω ότι όντως οι καυστήρες ανάβουν χρησιμοποιώντας ένα εργαλείο όπως αυτό που έχουμε με την αλυσίδα σε περίπτωση ανάγκης

 449D2E46-E090-4E87-B21A-E53443AD605D.jpeg.49f1a2ca19a5c9b7287eb49b12102eab.jpeg

ή χρησιμοποιώντας κάποιον αναπτήρα με μακρύ «λαιμό»

https://www.skroutz.gr/c/814/lighters/f/1320660_1335476/ygraeriou-BBQ.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Ψάχνωντας λίγο για τις ψησταριές αυτές, δεν κατάφερα να βρω κάποιο manual σε pdf, μέσα από τα καταστήματα που τις πουλάνε.

Να σου πω την αλήθεια, δεν εχω καταλάβει πως ακριβώς το χρησιμοποιούμε αυτό...

Είναι σε περίπτωση που τελειώσει η μπαταρία (και δεν εχεις άλλη μπαταρία) και δεν δίνει σπινθήρα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2149

  • ilpapacha

    1975

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Να σου πω την αλήθεια, δεν εχω καταλάβει πως ακριβώς το χρησιμοποιούμε αυτό...

Είναι σε περίπτωση που τελειώσει η μπαταρία (και δεν εχεις άλλη μπαταρία) και δεν δίνει σπινθήρα;

 

Ακριβώς, το χρησιμοποιείς σε περίπτωση που δεν έχεις σπινθήρα 

https://www.weber.com/US/en/blog/burning-questions/what-is-the-little-chain/weber-30338.html

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Land-decked είπε

Παιδια ψαχνω μια πολυ καλη βουρτσα για το τρίψιμο των μαντεμενιων σχαρων. εχω την βουρτσα weber αλλα δεν κανει..θελω κατι μεγαλυτερο να καθαριζει γρηγορα , να ειναι χοντρη και επαγγελματικου τυπου

αυτη πρεπει να ειναι και γαμω τα εργαλεια

https://www.frigohellas.gr/paderno-41740-00-27x4x15cm-bourtsa-katharismou-plakas-grill

 

Γιατί δεν κάνει η Weber? Θέλει πολλή ώρα για να καθαρίσουν οι σχάρες; Κάπου είχα διαβάσει ότι για τις μαντεμένιες σχάρες θέλεις μπρούτζινη βούρτσα επειδή είναι πιο μαλακή από την ανοξείδωτη. Έχω την αίσθηση ότι οι ανοξείδωτες σαν αυτή που ανέβασες είναι για ανοξείδωτες σχάρες και όχι για μαντεμένιες. Ο αδερφός μου βέβαια έχει πάρει μια ανοξείδωτη βούρτσα για την μαντεμένια του σχάρα και είναι πολύ ευχαριστημένος, εγώ νομίζω δεν θα το δοκίμαζα. Όπως έχω γράψει και παλιότερα, στις σχάρες μου συμπεριφέρομαι όπως και στο lodge τηγάνι μου. Ξύλινη σπάτουλα αν κολλήσει τίποτα και 1-2 φορές μεταλλική σπάτουλα. Και αν χρειαστεί τρίψιμο, αμέσως μετά σκούπισμα με λαδωμένο ύφασμα να φύγουν οι μαυρίλες μέχρι να καθαρίσει και να αποκτήσει πάλι προστασία με το λάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Μου κόστισε περίπου 600 ευρώ σε σχέση με την ποιο πάνω η αντίστοιχη διάσταση  κόστιζε 450 Ευρώ ( η τιμή της ήταν χωρίς το ΦΠΑ ) και το μόνο ανοξείδωτο που υπήρχε ήταν αυτό που φαίνεται και στις εικόνες  όλα τα άλλα ήταν από μαύρο σίδερο , δεν είχε καπάκι ούτε και εγγύηση .

Το συρτάρι βρίσκεται ακριβώς κάτω από τους καυστήρες

 

Δεν ξέρω φίλε μου 

300 την πήρα εγω τότε και τώρα εχει 350 αν είδα καλά και μου είχε πει 30 η σχάρα και 30 ο φλογοκρύπτης αν θέλω ανοξείδωτα και ο λόγος που δεν τα έκανα είναι πως το μασίφ ανεβάζει   ποιο πολύ θερμοκρασία , καθώς αργεί και να κρυώση κιόλας. Εχει εγγύηση και αυτο που έχει η ψησταριά για να λειτουργεί έχει πιστοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Να σου πω την αλήθεια, δεν εχω καταλάβει πως ακριβώς το χρησιμοποιούμε αυτό...

Είναι σε περίπτωση που τελειώσει η μπαταρία (και δεν εχεις άλλη μπαταρία) και δεν δίνει σπινθήρα;

 

Εγώ μια φορά χρησιμοποιώ έναν αναπτήρα     IMG_20220104_103500.jpg.50201cbb242de4b21c94d23b1089ace4.jpg   και το τοποθετώ σε μια υποδοχή που υπάρχει για αυτόν το λόγο , απλά τον ανάβω αφού πρώτα έχω ανοίξει το αέριο και τέλος για τον δεύτερο είτε το ανάβω με τον ίδιο τρόπο ή απλά ανάβει μόνος του από τον πρώτο , πάντα με ανοιχτό το καπάκι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ηνίοχος Μια απορία που έχω όταν βλέπω τις exivos είναι ο αριθμός των χειριστηρίων σε σχέση με τους καυστήρες. Αν θυμάμαι καλά είναι 4 ή 6 καυστήρες αλλά μόνο δύο χειριστήρια. Άρα δεν μπορείς π.χ. να ανάψεις μόνο τον ένα καυστήρα για έμμεσο ψήσιμο - κάπνισμα; Υπάρχει κάποιο προτέρημα σε αυτόν τον σχεδιασμό; Θα ήταν μια καλή προσθήκη πιστεύω σε επόμενα μοντέλα να έχει ο κάθε καυστήρας το χειριστήριό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πριν καμιά 20ετια, όσο είχαμε ακόμα ταβέρνα στην νέα παραλία της Θεσσαλονίκης, είχε αλλάξει για 1-2 χρόνια ο πατέρας μου το κάρβουνο με μια υγραερίου με πέτρες λάβας, μέχρι που πήγε μια μέρα να την ανάψει η μάνα μου (άναβε με τον παραπάνω αναπτήρα) και της τσουρούφλισε όλο το μαλλί!!!

Κάπου εκεί ήταν που η μάνα μου για πρώτη φορά από ξανθιά με μακριά μαλλιά έγινε κοκκινομάλλα με κοντό καρέ και φράντζα 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kak0s   αυτή που εχεις εσυ είναι αλλη

@gdeli Κοίτα δε ξέρω πόσους καυστήρες εχουν , αυτή που εχω εγώ έχει δύο καυστήρες  και πράγματι ο κάθε καυστήρας έχει ένα διακόπτη  , η διαφορά με αυτά που εχω δει σε άλλες ψησταριές είναι οτι  στη δικιά μου ο καθε καυστήρας έχει τρείς αυλούς (δεν ξέρω πως αλλιώς να τους πώ ) δηλαδή με έναν διακόπτη ελέγχεις και τους τρείς  , δηλαδή  κάτω απο κάθε κάλυμμα υπάρχει και μέρος του καυστήρα  . φαίνεται  διαφορετικό αλλά κάτι αντίστοιχο είδα  σε  κάποια βίντεο όπως     αυτό          μιλάμε   για την ανωτερη κατηγορία στις ψησταριές υγραερίου που μπορεί να βρει κάποιος

Στη πράξη  αναβοντας τον εναν καυστήρα  ζεσταίνεται η μισή σχάρα  για το έμμεσο απλά τοποθετείς το κρέας στη σβηστή  και απο θερμοκρασία μπορώ να εχω  απο  120   έως  πάνω απο 240 αναβωντας μόνο τον ένα 
υπάρχουν και κάποια βίντεο  στο youtube   που μπορείς να δεις  κάνοντας αναζήτηση  για τον homo carnivorous

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ακριβώς, το χρησιμοποιείς σε περίπτωση που δεν έχεις σπινθήρα 

https://www.weber.com/US/en/blog/burning-questions/what-is-the-little-chain/weber-30338.html

Thanks!

Και μιας και το συζητάμε, ο μόνος λόγος που δεν θα εχεις σπινθήρα είναι η νεκρή μπαταρία; Ή υπάρχει και άλλο point of failure;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε


@gdeli Κοίτα δε ξέρω πόσους καυστήρες εχουν , αυτή που εχω εγώ έχει δύο καυστήρες  και πράγματι ο κάθε καυστήρας έχει ένα διακόπτη  , η διαφορά με αυτά που εχω δει σε άλλες ψησταριές είναι οτι  στη δικιά μου ο καθε καυστήρας έχει τρείς αυλούς (δεν ξέρω πως αλλιώς να τους πώ ) δηλαδή με έναν διακόπτη ελέγχεις και τους τρείς  , δηλαδή  κάτω απο κάθε κάλυμμα υπάρχει και μέρος του καυστήρα  . φαίνεται  διαφορετικό αλλά κάτι αντίστοιχο είδα  σε  κάποια βίντεο όπως     αυτό          μιλάμε   για την ανωτερη κατηγορία στις ψησταριές υγραερίου που μπορεί να βρει κάποιος

Στη πράξη  αναβοντας τον εναν καυστήρα  ζεσταίνεται η μισή σχάρα  για το έμμεσο απλά τοποθετείς το κρέας στη σβηστή  και απο θερμοκρασία μπορώ να εχω  απο  120   έως  πάνω απο 240 αναβωντας μόνο τον ένα 
υπάρχουν και κάποια βίντεο  στο youtube   που μπορείς να δεις  κάνοντας αναζήτηση  για τον homo carnivorous

Προσπάθησα να βρω βίντεο για να το καταλάβω αλλά δεν βρήκα. Τον Homo Carnivorous τον βλέπω τακτικά! 😀

Οι κλασικές ψησταριές των ξένων εταιριών ονομάζουν ως καυστήρα τον κάθε αυλό ξεχωριστά. Οπότε αν καταλαβαίνω καλά στην δικιά σου θα είχαν π.χ. έξι διακόπτες. Η δική μου π.χ. έχει 5 αυλούς (= καυστήρες) και πολλές φορές ανάβω μόνον τον ένα στο ελάχιστο για να ξεπαγώσω ψωμί, ή ανάβω μόνο δύο και στην συνέχεια έναν αν θέλω να ψήσω μόνο μια μπριζόλα. Γι αυτό λέω ότι θα ήταν καλό στα επόμενα μοντέλα τους να το δουν σαν επιλογή. Κατά τα άλλα οι επιδόσεις της exivos από όσο έχω δει είναι πάρα πολύ καλές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, panos_ace είπε

Thanks!

Και μιας και το συζητάμε, ο μόνος λόγος που δεν θα εχεις σπινθήρα είναι η νεκρή μπαταρία; Ή υπάρχει και άλλο point of failure;

Μπορεί να είναι λόγω ακάθαρτης ακίδας. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα δίνει σπινθηρισμό. Αντιμετωπίζεται εύκολα με ένα ελαφρύ τρίψιμο με σφουγγάρι.

22 ώρες πριν, stonec είπε

Να σαι καλά, σε ευχαριστώ

Κατέβηκα κέντρο σήμερα τελικά. Κι εγώ σε 2 καταστήματα που ρώτησα δεν βρήκα κάτι. Για το αλουμινένιο ταψάκι, το έδωσε στο κατάστημα που λέει ΑΦΟΙ ΚΑΤΟΥ (https://www.katos.gr) που βρίσκεται κοντά στο φανάρι της Αθηνάς. Το κόστος ήταν στα 15€ και για τα 2 ταψάκια.

 

Είχε ανεφοδιασμό με μπαχαρικά 

CB6AE8C8-7876-4B5E-A45B-0D00765220EA.jpeg.3e35dfb944fe5f7ff7f8a606d8c720e8.jpeg

και μεζέδες…

D7711208-F005-4EED-86CA-8BB5FFF2793E.jpeg.f871fa88994ea83f548bb6f9d932593f.jpeg

832E3CB6-AE17-4F29-B892-009DFD5B68C2.jpeg.4a2d7b1b714811fc36ef8a4fe4073be9.jpeg

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Κατέβηκα κέντρο σήμερα τελικά. Κι εγώ σε 2 καταστήματα που ρώτησα δεν βρήκα κάτι. Για το αλουμινένιο ταψάκι, το έδωσε στο κατάστημα που λέει ΑΦΟΙ ΚΑΤΟΥ (https://www.katos.gr) που βρίσκεται κοντά στο φανάρι της Αθηνάς. Το κόστος ήταν στα 15€ και για τα 2 ταψάκια.

 

 

Ναι, το ξέρω το μαγαζί. Μια χαρά τιμή, θα περάσω κάποια στιγμή να τα παραγγείλω. Σε ευχαριστώ.

Όσον αφορά τις φώτο, εντάξει το έχεις πάει σε επαγγελματικό επίπεδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stonec είπε

Ναι, το ξέρω το μαγαζί. Μια χαρά τιμή, θα περάσω κάποια στιγμή να τα παραγγείλω. Σε ευχαριστώ.

Όσον αφορά τις φώτο, εντάξει το έχεις πάει σε επαγγελματικό επίπεδο!

κι εγω θελω να αγορασω ταψακια, εχεις το λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...