Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Με τους ακριανούς; Όχι με τον οπίσθιο; 
Παρέλαβα τη σούβλα και θα αρχίσω τα πειράματα.
Έχω 425 Phantom SE.

Προφανώς και μπορεί να γίνει με τον οπίσθιο, απλά ο @panos_ace έχει την Spirit 310, αν θυμάμαι καλά, που δεν διαθέτει οπίσθιο καυστήρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2138

  • ilpapacha

    1968

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

10 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Με τους ακριανούς; Όχι με τον οπίσθιο; 
Παρέλαβα τη σούβλα και θα αρχίσω τα πειράματα.
Έχω 425 Phantom SE.

Συνήθως με τον οπίσθιο ψήνουν όσοι έχουν τέτοια δυνατότητα, κάνει πολύ ωραίο χρώμα και έχεις και οικονομία στο αέριο. Επίσης μπορείς να βάλεις ταψιά από κάτω και να μην λερώνεις την ψησταριά, χωρίς να καλύπτεις μέρος της πηγής θερμότητας. Από την άλλη, αν το ψήσεις με τους ακριανούς και ανάψεις τους αμέσως από κάτω και αφαιρέσεις προς το τέλος του ψησίματος το ταψί, μπορείς να αποκτήσεις και λίγο παραπάνω μυρωδιά τσίκνας. Όπως και να έχει το σουβλιστό κοτόπουλο θα σε αποζημιώσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.2 κιλά κοντοσούβλι κοτόπουλο σήμερα μπούτι. Έμμεσο ψήσιμο με πλαϊνούς καυστήρες στους 160 για 1:45 μέχρι τους 70 και τελευταία 10-15 άνοιξα και τους από κάτω για χρώμα και 74-76.

Πολύ μαλακό και ζζουμερό.

Έχει βγει και το θερμόμετρο στα 12 ευρώ στο ισοπ που με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο.

 

Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι τι θα έκανα στην περίπτωση που είχα κοτόπουλο πάνω από την σούβλα; Δεν θα έπρεπε να το σκεπάσω με λαδόκολλα και στο τέλος να το βγάλω; Ρωτάω επειδή η δεξιά άκρη που ήταν κοντά στον 4ο καυστήρα άρπαξε λίγο.

IMG-20220109-121931.jpg

 

IMG-20220109-141059.jpg

 

IMG-20220109-142322.jpg

 

IMG-20220109-142454.jpg

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα. 
Χθες δοκίμασα στην spirit και την πέτρα για ψήσιμο πίτσας. Ποιοτική αναβάθμιση στο ψήσιμο του ζυμαριού (που ήταν ήδη πολύ καλό) μιας και οι θερμοκρασίες ήταν στους 300. Γινόταν ταχύτατα, κρατσανιστό, και μέσα μέσα όπως έπρεπε. 

Μια ερώτηση έχω μόνο. Μιας και στο bbq δεν υπάρχει από πάνω grill, έχετε βρει μήπως κάποιον τρόπο να χρωματίζουμε το ζυμάρι και τα bacon πχ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Καλησπέρα ομάδα. 
Χθες δοκίμασα στην spirit και την πέτρα για ψήσιμο πίτσας. Ποιοτική αναβάθμιση στο ψήσιμο του ζυμαριού (που ήταν ήδη πολύ καλό) μιας και οι θερμοκρασίες ήταν στους 300. Γινόταν ταχύτατα, κρατσανιστό, και μέσα μέσα όπως έπρεπε. 

Μια ερώτηση έχω μόνο. Μιας και στο bbq δεν υπάρχει από πάνω grill, έχετε βρει μήπως κάποιον τρόπο να χρωματίζουμε το ζυμάρι και τα bacon πχ;;;

Δες ένα προηγούμενο ποστ

 

40 λεπτά πριν, ep1 είπε

2.2 κιλά κοντοσούβλι κοτόπουλο σήμερα μπούτι. Έμμεσο ψήσιμο με πλαϊνούς καυστήρες στους 160 για 1:45 μέχρι τους 70 και τελευταία 10-15 άνοιξα και τους από κάτω για χρώμα και 74-76.

Πολύ μαλακό και ζζουμερό.

Έχει βγει και το θερμόμετρο στα 12 ευρώ στο ισοπ που με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο.

 

Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι τι θα έκανα στην περίπτωση που είχα κοτόπουλο πάνω από την σούβλα; Δεν θα έπρεπε να το σκεπάσω με λαδόκολλα και στο τέλος να το βγάλω; Ρωτάω επειδή η δεξιά άκρη που ήταν κοντά στον 4ο καυστήρα άρπαξε λίγο.

IMG-20220109-121931.jpg

 

IMG-20220109-141059.jpg

 

IMG-20220109-142322.jpg

 

IMG-20220109-142454.jpg

 

Όσον αφορά το κοντοσούβλι, θα μπορούσες να βάλεις στις άκρες τα πιο χοντρά κομμάτια, οπότε δεν θα έχεις ανάλογο θέμα. Για το κοτόπουλο, δοκίμασε να το «κεντράρεις» καλύτερα ή/και να βάλεις ένα ταψί από κάτω, ώστε να «κόβεις» λίγο την θερμότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

 

 

Όσον αφορά το κοντοσούβλι, θα μπορούσες να βάλεις στις άκρες τα πιο χοντρά κομμάτια, οπότε δεν θα έχεις ανάλογο θέμα. Για το κοτόπουλο, δοκίμασε να το «κεντράρεις» καλύτερα ή/και να βάλεις ένα ταψί από κάτω, ώστε να «κόβεις» λίγο την θερμότητα.

Δεν το έγραψα καλά. Κοτόπουλο εννοούσα κοντοσούβλι.

Στην περίπτωση που έκανα όλη την σούβλα και υπήρχε κρέας πάνω από καυστήρες ακόμα και στο πιο χαμηλό όπως το είχα σήμερα, δεν θα καιγόταν το κοντοσούβλι; Είχα στήν μέση σήμερα ταψί για να πέφτουν τα ζουμιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς για σήμερα είπαμε να κάνουμε κάτι ωραίες μπριζολίτσες λαιμού που είχα πάρει πρόσφατα. Η σύζυγος όμως λόγω εγκυμοσύνης έχει κόψει το αλάτι οπότε σκέφτηκα για να πάρουν ωραία γεύση να κάνω μια μαρινάδα με 2 λεμόνια, μια κουταλιά ελαιόλαδο, ρίγανη, λίγο λευκό κρασί και μουστάρδα.

Άπλωσα τις μπριζόλες σε μια μεγάλη πιατέλα, έπεσε η μαρινάδα και από πάνω έβαλα ροδέλες από κρεμμύδι και τα άφησα 3-4 ώρες. 

Το αποτέλεσμα ήταν φανταστικό. 1418098515_IMG_0439Large.jpeg.e420bd393d410d2699fa555acbff2813.jpeg

Τα δε κρεμμύδια τα έβαλα σε ένα αλουμινόχαρτο και τα έριξα και αυτά στην ψησταριά και έγιναν ένα εξαιρετικό συνοδευτικό. 

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Δες ένα προηγούμενο ποστ

 

Το πυρότουβλο μοιάζει "ιδανική" λύση μιας και η πέτρα υπάρχει. Τώρα να δώσω 100-150 Ευρώ για κάτι τόσο συμπληρωματικό νομίζω δε λέει. Καλύτερα να έδινα κάτι παραπάνω και να πήγαινα απευθείας σε Οoni αν είναι.

Ευχαριστώ για το λινκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

 

Το πυρότουβλο μοιάζει "ιδανική" λύση μιας και η πέτρα υπάρχει. Τώρα να δώσω 100-150 Ευρώ για κάτι τόσο συμπληρωματικό νομίζω δε λέει. Καλύτερα να έδινα κάτι παραπάνω και να πήγαινα απευθείας σε Οoni αν είναι.

Ευχαριστώ για το λινκ.

Υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις, αλλά μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια με τα πυρότουβλα.

https://www.amazon.de/BBQ-Toro-Pizzaaufsatz-Pizzacover-Thermometer-Pizzahaube/dp/B07KFFQ5B3/ref=sr_1_1_sspa?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&crid=3RPENGTINQM5C&keywords=Pizzaaufsatz&qid=1641757749&sprefix=pizzaaufsatz%2B%2Caps%2C113&sr=8-1-spons&smid=ADPGAH3H6HCIW&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExNU9LOTNIV0oxV1VDJmVuY3J5cHRlZElkPUEwOTU1MTk0MVFBTFBJSEtESDQwTCZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwMTQ4NzI5WllGNVE0RzBUQVNIJndpZGdldE5hbWU9c3BfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ&th=1

57 λεπτά πριν, ep1 είπε

Δεν το έγραψα καλά. Κοτόπουλο εννοούσα κοντοσούβλι.

Στην περίπτωση που έκανα όλη την σούβλα και υπήρχε κρέας πάνω από καυστήρες ακόμα και στο πιο χαμηλό όπως το είχα σήμερα, δεν θα καιγόταν το κοντοσούβλι; Είχα στήν μέση σήμερα ταψί για να πέφτουν τα ζουμιά.

Σε αυτή την περίπτωση, θα προτιμούσα να ανάψω όλους τους καυστήρες στο ελάχιστο.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Καλησπέρα ομάδα. 
Χθες δοκίμασα στην spirit και την πέτρα για ψήσιμο πίτσας. Ποιοτική αναβάθμιση στο ψήσιμο του ζυμαριού (που ήταν ήδη πολύ καλό) μιας και οι θερμοκρασίες ήταν στους 300. Γινόταν ταχύτατα, κρατσανιστό, και μέσα μέσα όπως έπρεπε. 

Μια ερώτηση έχω μόνο. Μιας και στο bbq δεν υπάρχει από πάνω grill, έχετε βρει μήπως κάποιον τρόπο να χρωματίζουμε το ζυμάρι και τα bacon πχ;;;

Έμμεσο ψήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ep1 είπε

2.2 κιλά κοντοσούβλι κοτόπουλο σήμερα μπούτι. Έμμεσο ψήσιμο με πλαϊνούς καυστήρες στους 160 για 1:45 μέχρι τους 70 και τελευταία 10-15 άνοιξα και τους από κάτω για χρώμα και 74-76.

Πολύ μαλακό και ζζουμερό.

Έχει βγει και το θερμόμετρο στα 12 ευρώ στο ισοπ που με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο.

 

Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι τι θα έκανα στην περίπτωση που είχα κοτόπουλο πάνω από την σούβλα; Δεν θα έπρεπε να το σκεπάσω με λαδόκολλα και στο τέλος να το βγάλω; Ρωτάω επειδή η δεξιά άκρη που ήταν κοντά στον 4ο καυστήρα άρπαξε λίγο.

IMG-20220109-121931.jpg

 

IMG-20220109-141059.jpg

 

IMG-20220109-142322.jpg

 

IMG-20220109-142454.jpg

 

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!Σου προτείνω να δοκιμάσεις να ανάψεις όλους τους καυστήρες στο χαμηλό και να βγάλεις το ταψάκι από κάτω.Στο μισό χρόνο θα είναι έτοιμο το κοντοσούβλι . Όσον αφορά τα ταψακια για την Weber που γίνεται λόγος, εγώ περνώ το κλασσικό μέγεθος από το σούπερ μάρκετ, ανοίγω προσεκτικά μην κοπούν τις γωνίες και αφού το τοποθετώ στη βάση το "φορμαρω". Παρεπιπτόντως εψησα κάτι χοιρινές που μου δώσε ο χασάπης στο γυναικοχωρι και ήταν ότι νοστιμότερο έχω φάει σε χοιρινή! Τέτοιο και τόσο ενδομυϊκο λίπος ούτε σε rib eye!

IMG20211212115203_1.jpg

IMG20211212115016.jpg

IMG20211212121027.jpg

IMG20211212121044.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα από εμένα,

σήμερα τελικά κατάφερα και άναψα δοκιμαστικά την Napoleon, μιας και μόλις παρέλαβα και τον αντάπτορα από Γερμανικό ρυθμιστή σε ελληνική μπουκάλα αερίου. Χρησιμοποίησα μια coral μείγματος που ήδη είχα (ο κατασκευαστής προτείνει προπάνιο, ίσως την αλλάξω μόλις τελειώσει αυτή). Σε λιγότερο από 10 λεπτά είχε πιάσει 300c και συνέχιζε. Παραθέτω ένα σύντομο βίντεο καθώς και μια φωτό με την ένταση της φλόγας (just to make sure που λενε και στο χωριό μου)(στο βίντεο φαίνεται και η σούβλα)

https://www.dropbox.com/s/izyth2208oc1o0l/IMG_8882.MOV?dl=0

Γενικά πέρα από τον υπέρμετρο ενθουσιασμό που έχω αυτή τη στιγμή να πω ότι παρόλη την αναμονή (έναν μήνα χοντρικά μέχρι να έρθει από Γερμανία συν περίπου 10 μέρες για τον δυσεύρετο αντάπτορα) είμαι πολύ ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα (η ψησταριά δουλεύει τούμπανο και εξοικονόμησα αρκετά χρήματα)

IMG_8883.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...