Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε


 

2. Όταν τελειώνεις με το ψήσιμο, θα πρέπει να κλείνεις πρώτα την παροχή του αερίου (φιάλη) ώστε να καταναλωθεί ότι αέριο έχει μείνει στον σωλήνα κτλ, και μετά να κλείνεις τους διακόπτες. Ο ήχος που ακούς όταν ανοίγεις την φιάλη είναι φυσιολογικός. Καλό θα ήταν να κάνεις και ένα τεστ για διαρροή την επόμενη φορά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το έχω κάνει το συγκεκριμένο Τεστ με τη σαπουνάδα, όλα φαίνονται να είναι ΟΚ στο σημείο της φιάλης. Πως γίνεται να είναι φυσιολογικός ο ήχος που ακούω όταν ανοίγω την φιάλη; Εφόσον δεν έχω κάπου διαρροή δεν θα έπρεπε η πίεση μέσα στη σωλήνα και το σύστημα της ψησταριάς να μένει σταθερή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2136

  • ilpapacha

    1965

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, george_ins είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το έχω κάνει το συγκεκριμένο Τεστ με τη σαπουνάδα, όλα φαίνονται να είναι ΟΚ στο σημείο της φιάλης. Πως γίνεται να είναι φυσιολογικός ο ήχος που ακούω όταν ανοίγω την φιάλη; Εφόσον δεν έχω κάπου διαρροή δεν θα έπρεπε η πίεση μέσα στη σωλήνα και το σύστημα της ψησταριάς να μένει σταθερή;

Το αέριο που υπάρχει στην μπουκάλα είναι υπό μεγαλύτερη πίεση και γι αυτό μπαίνει ο ρυθμιστής.

Δες μια και τα παρακάτω λινκ
https://antonscafebar.com/сook-outdoors/why-is-my-grill-propane-tank-hissing.html

https://homeguides.sfgate.com/humming-noises-gas-grill-91327.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Την πηγα πισω αφου κανεις δεν απαντησε αν το θελει ή οχι.

Θα πάω να πάρω μια εγώ για δωρο σε φίλο που του άρεσε κ είπα μήπως σε απάλλασσα 😄 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2022 στις 7:15 ΜΜ, biovaggoulas είπε

Καλησπέρα ομάδα. 
Χθες δοκίμασα στην spirit και την πέτρα για ψήσιμο πίτσας. Ποιοτική αναβάθμιση στο ψήσιμο του ζυμαριού (που ήταν ήδη πολύ καλό) μιας και οι θερμοκρασίες ήταν στους 300. Γινόταν ταχύτατα, κρατσανιστό, και μέσα μέσα όπως έπρεπε. 

Μια ερώτηση έχω μόνο. Μιας και στο bbq δεν υπάρχει από πάνω grill, έχετε βρει μήπως κάποιον τρόπο να χρωματίζουμε το ζυμάρι και τα bacon πχ;;;

αυτό που μπορεις να κάνεις είναι αφού την ψήσεις όσο χρειάζεται στην ψησταρία , να έχεις ήδη ανοιχτό το ηλεκτρικό φούρνο με αναμμένη την πάνω αντίσταση και να την βάλεις στην τέρμα πάνω σχάρα για 1 λεπτό μαξ.

Το ίδιο έκανα και τσέκαρα αποτέλεσμα χωρίς ηλ. φούρνο και με.

269703969_4676316222462282_2797695114344631410_n.jpg

271431892_906721520046731_7923113622820635467_n.jpg

Επεξ/σία από mixomoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mixomoras είπε

αυτ΄π που μπορεις να κάνεις είναι αφού την ψήσεις όσο χρειάζεται στην ψησταρία , να έχεις ήδη ανοιχτό το ηλεκτρικό φούρνο με αναμμένη την πάνω αντίσταση και να την βάλεις στην τέρμα πάνω σχάρα για 1 λεπτό μαξ.

Το ίδιο έκανα και τσέκαρα αποτέλεσμα χωρίς ηλ. φούρνο και με.

269703969_4676316222462282_2797695114344631410_n.jpg

271431892_906721520046731_7923113622820635467_n.jpg

Και γιατι να μην την ψησω εξ αρχης στον φουρνο, και πρεπει να κανω αυτη την διαδικασια και να κάψω και τα δυο?

Τι κερδίζω?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Και γιατι να μην την ψησω εξ αρχης στον φουρνο, και πρεπει να κανω αυτη την διαδικασια και να κάψω και τα δυο?

Τι κερδίζω?

Τραγανή βάση. Αν την βάλεις στη σχάρα στο BBQ την οποία έχεις προθερμάνει έχει ήδη την μέγιστη θερμοκρασία (ας πούμε 300 βαθμούς) οπότε πετυχαίνεις το ψήσιμο της ζύμης από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στον φουρνο της κουζινας αν ψησεις την πιτσα στο πανω-κατω και την βαλεις τερμα κατω, μια χαρα τραγανη βαση βγάζεις. Πολυ διαδικασια το παραπανω για το τιποτα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Και στον φουρνο της κουζινας αν ψησεις την πιτσα στο πανω-κατω και την βαλεις τερμα κατω, μια χαρα τραγανη βαση βγάζεις. Πολυ διαδικασια το παραπανω για το τιποτα.

 

Τι θερμοκρασίες πιάνεις όμως στην κουζίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα. Προσπαθούσα και εγώ να βρω τρόπο να ψήνω πιτσα στο BBQ και από πάνω. Μετά από διάφορους πειραματισμούς και μελέτη στο youtube κατέληξα στο συνδιασμό καπάκι στρογγυλής ψηστιέρας που οι περισσότεροι έχουμε στο σπίτι μας και πέτρας ψησίματος. Μια αντιγραφή του illillo δηλαδή.

Με αύτη την υλοποίηση, μέτρησα θερμοκρασία στην πέτρα κοντά σε 380 βαθμούς. Η θέρμανση της πέτρας γίνεται και από κάτω με το BBQ αλλά και από πάνω με την αντίσταση. Απλά βάλτε την πετρα πάνω στη σχάρα ανάψτε τους δύο καυστήρες στο Full,  βάλτε πάνω στην πέτρα το καπάκι της ψηστίερας και βάλτε την στην πρίζα. Αφήστε την τόση ωρα μέχρι να πίασει θερμοκρασία και μετά ψήστε την πίτσα σε 3 λεπτά το πολύ. Όποιος θέλει το δοκιμάζει. Εγώ με αυτόν τον τρόπο πέτυχα την καλύτερη πιτσα που είχα φάει ποτέ σε σπίτι.

Επεξ/σία από aloop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To αφηνω αυτο εδω για να μην λετε οτι δεν σας το ειχα πει. Μια μερα θα το παρω.

https://eu.gozney.com/products/dome?variant=39834955088004

GozneyDome_Ecom_bone_gas_2400x200_2c2c6f

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

To αφηνω αυτο εδω για να μην λετε οτι δεν σας το ειχα πει. Μια μερα θα το παρω.

https://eu.gozney.com/products/dome?variant=39834955088004

GozneyDome_Ecom_bone_gas_2400x200_2c2c6f

Καλά μόνο και μόνο να το βλέπεις, καταπληκτικό! Σου εύχομαι να το αποκτήσεις. Αν και νομίζω το πρόβλημα είναι που θα το βάλεις αφού θέλεις αρκετό χώρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aloop είπε

Το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα. Προσπαθούσα και εγώ να βρω τρόπο να ψήνω πιτσα στο BBQ και από πάνω. Μετά από διάφορους πειραματισμούς και μελέτη στο youtube κατέληξα στο συνδιασμό καπάκι στρογγυλής ψηστιέρας που οι περισσότεροι έχουμε στο σπίτι μας και πέτρας ψησίματος. Μια αντιγραφή του illillo δηλαδή.

Με αύτη την υλοποίηση, μέτρησα θερμοκρασία στην πέτρα κοντά σε 380 βαθμούς. Η θέρμανση της πέτρας γίνεται και από κάτω με το BBQ αλλά και από πάνω με την αντίσταση. Απλά βάλτε την πετρα πάνω στη σχάρα ανάψτε τους δύο καυστήρες στο Full,  βάλτε πάνω στην πέτρα το καπάκι της ψηστίερας και βάλτε την στην πρίζα. Αφήστε την τόση ωρα μέχρι να πίασει θερμοκρασία και μετά ψήστε την πίτσα σε 3 λεπτά το πολύ. Όποιος θέλει το δοκιμάζει. Εγώ με αυτόν τον τρόπο πέτυχα την καλύτερη πιτσα που είχα φάει ποτέ σε σπίτι.

το καπάκι με τα πλαστικά του μέρη δεν κινδυνεύει μέσα στο bbq πάνω από τις φωτιές;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

To αφηνω αυτο εδω για να μην λετε οτι δεν σας το ειχα πει. Μια μερα θα το παρω.

https://eu.gozney.com/products/dome?variant=39834955088004

GozneyDome_Ecom_bone_gas_2400x200_2c2c6f

Εντυπωσιακό! 
Ξεκίνα να ανάβεις γκάζι, κάρβουνα, ξύλα κι ερχόμαστε…!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου λύση είναι λίγο πιο απλή  , ανάβω την ψησταριά περιμένω η θερμοκρασία να φτάσει τους 300 + βάζω την πίτσα (απ' ευθείας πάνω στην σχάρα ) χαμηλώνω τους καυστήρες και σε περίπου 7 με 10 λεπτά είναι έτοιμη και  τραγανή

IMG_20220112_112915.jpg

Screenshot_2022-01-12-11-28-39-967_com.miui.gallery.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...