Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2138

  • ilpapacha

    1968

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

12 λεπτά πριν, sndev είπε

Ε ας τον αφήσουμε να μας εξηγήσει για τη προβατίνα θα ξέρει σίγουρα κάτι παραπάνω μάλλον 

Ε και για το Τέσλα ίσως  να σε κάτοχος και να ξέρεις κ σε αυτό καλύτερα τι να πω 

Δεν καταλαβαινω γιατι απαντας στο ερωτημα μου εφοσον δεν εχεις να συνεισφερεις καπου στη συζητηση. Δεν εχω δει ψησταρια υγραεριου ουτε ζωγραφιστη και ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο. Απανταει ενας ανθρωπος με ολη την καλη θέληση, και ζηταω μερικες διευκρινησεις. Τωρα τι σχεση εχει η daewoo που δεν υφισταται εδω και 20 χρονια και η tesla μονο εσυ ξερεις. σε παρακαλω μην απαντησεις παλι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tzotzo είπε

Δεν καταλαβαινω γιατι απαντας στο ερωτημα μου εφοσον δεν εχεις να συνεισφερεις καπου στη συζητηση. Δεν εχω δει ψησταρια υγραεριου ουτε ζωγραφιστη και ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο. Απανταει ενας ανθρωπος με ολη την καλη θέληση, και ζηταω μερικες διευκρινησεις. Τωρα τι σχεση εχει η daewoo που δεν υφισταται εδω και 20 χρονια και η tesla μονο εσυ ξερεις. σε παρακαλω μην απαντησεις παλι.

Ήρεμα φίλε. Δεν χρειάζονται αυτά 😠

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzotzo είπε

Αδερφε μου αρχικά τι είναι το μηχάνημα που είναι σαν διαστημόπλοιο;

Δεύτερον το μετά θα ήθελα να δω

Η συγκεκριμένη είναι η Napoleon Prestige Pro 665. Φωτό από το μετά δεν έχω, όμως δεν υπήρχε θέμα με αναφλέξεις και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.

Θέμα με αναφλέξεις δεν έχω ούτε και όταν ψήνω στα κάρβουνα. Θα πρέπει να τα αφήσεις να χωνέψουν καλά και αν χρειαστεί να τα σταχτώσεις.

Ισχύει αυτό που είπε και ο @sndev.

Δοκιμασε πρώτα με μια μικρή ποσότητα πχ 1 κιλό. Κάνε μια καλή προθέρμανση στην ψησταριά σου και όταν βάλεις τα παϊδάκια χαμήλωσε την ένταση στο ελάχιστο. Εάν παρατηρήσεις αναφλέξεις, τότε μετέφερε τα παϊδάκια σε διαφορετικό σημείο της σχαρας.

Θα σε βοηθήσει αρκετά αν έχεις κάνει ένα καλό καθάρισα την άχαρα και τα flavorizer bars πριν το ψήσιμο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η συγκεκριμένη είναι η Napoleon Prestige Pro 665. Φωτό από το μετά δεν έχω, όμως δεν υπήρχε θέμα με αναφλέξεις και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.

Θέμα με αναφλέξεις δεν έχω ούτε και όταν ψήνω στα κάρβουνα. Θα πρέπει να τα αφήσεις να χωνέψουν καλά και αν χρειαστεί να τα σταχτώσεις.

Ισχύει αυτό που είπε και ο @sndev.

Δοκιμασε πρώτα με μια μικρή ποσότητα πχ 1 κιλό. Κάνε μια καλή προθέρμανση στην ψησταριά σου και όταν βάλεις τα παϊδάκια χαμήλωσε την ένταση στο ελάχιστο. Εάν παρατηρήσεις αναφλέξεις, τότε μετέφερε τα παϊδάκια σε διαφορετικό σημείο της σχαρας.

Θα σε βοηθήσει αρκετά αν έχεις κάνει ένα καλό καθάρισα την άχαρα και τα flavorizer bars πριν το ψήσιμο.

Χωρις να θελω να φλεξαρω μπορει να εχω ψησει και εναν τονο κρεατα σε κλασσικες ψησταριες με καρβουνα. Εχω την αισθηση πως ειναι το ιδανικο μεσο ψησιματος, απλα ειναι μερακλιδικο και μπελαλιδικο. Εχω βαρεθει λίγο την ταλαιπωρια του να αναβεις φωτια. Ψησταρια υγραεριου δεν εχω δει ποτε απο κοντα εξ ου και η ερωτηση. Ευχαριστω παντως που ξοδεψες τον χρονο σου για να μου απαντησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Χωρις να θελω να φλεξαρω μπορει να εχω ψησει και εναν τονο κρεατα σε κλασσικες ψησταριες με καρβουνα. Εχω την αισθηση πως ειναι το ιδανικο μεσο ψησιματος, απλα ειναι μερακλιδικο και μπελαλιδικο. Εχω βαρεθει λίγο την ταλαιπωρια του να αναβεις φωτια. Ψησταρια υγραεριου δεν εχω δει ποτε απο κοντα εξ ου και η ερωτηση. Ευχαριστω παντως που ξοδεψες τον χρονο σου για να μου απαντησεις.

Να σου απαντησω και εγω που ψηνω τουλαχιστον 20 χρονια σε καρβουνα και τελικα αγορασα υγραριου τον Σεπτέμβρη. Μπορω να σου πω οτι ειδικα για Αθηνα μπαλκονι φαση κλπ ειναι ιδανικη. Αφου οπως λες εχεις εμπειρια μεγαλη, ειναι τοσο ευκολο εως αστειο το να ψησεις, σε ωθει, να ψηνεις σχεδον καθε μερα εστω και 1-2 μπριζολες. Δεν εχει το, τι ωρα θα φαμε στις 2, ε ας παω να ετοιμασω φωτια κατα τις 1 για να ειμαι στην ωρα μου, υπολογισε ποσο κρεας θα ψησεις , βαλε τοσα καρβουνα κλπ κλπ ολα τα σχετικα. Αχ θα μου φτασουν, αχ να περιμενω να πεσει λιγο η φωτια, εδω πατας το κουμπακι, αναβει, σε λιγοτερο απο 10 λεπτα πετας πανω, και τρως μετα απο λιγο. Το μονο "αρνητικο" αλλα για μενα ειναι πολυ μικρο σε σχεση με το τι κερδιζεις απο ολα τα γυρω γυρω, ειναι οτι θελει το καθαρισμα της που και που, (αναλογως βεβαια και ποσο ψειρας εισαι).

Τωρα για την γευση αν εβαζα στα καρβουνα 100% στο υγραεριο σου βαζω χωρις υπερβολες > 90%. Εχω ταισει παντως και ανθρωπο που δεν εχει ξαναφαει σε υγραεριο και δεν το πιστευει, νομιζε και αυτος οτι η γευση θα απεχει παρα πολυ, καμια σχεση. Με λιγα λογια, κερδιζεις παρα πολλα σε χρονο και ευκολια, ψηνεις με κλειστα τα ματια

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Χωρις να θελω να φλεξαρω μπορει να εχω ψησει και εναν τονο κρεατα σε κλασσικες ψησταριες με καρβουνα. Εχω την αισθηση πως ειναι το ιδανικο μεσο ψησιματος, απλα ειναι μερακλιδικο και μπελαλιδικο. Εχω βαρεθει λίγο την ταλαιπωρια του να αναβεις φωτια. Ψησταρια υγραεριου δεν εχω δει ποτε απο κοντα εξ ου και η ερωτηση. Ευχαριστω παντως που ξοδεψες τον χρονο σου για να μου απαντησεις.

Σχεδόν όλοι μας, από το κάρβουνο ξεκινήσαμε και συνεχίζουμε να ψήνουμε όταν μας δίνεται η ευκαιρία. Το υγραεριο έχει αρκετά πλεονεκτήματα, όπως ανέφερε και ο @Amaretos.

Η Napoleon πάντως σου προσφέρει και την δυνατότητα να ψήσεις και με κάρβουνα στην ψησταριά, εάν το επιθυμείς.

https://www.skroutz.gr/s/23273294/Napoleon-67732-Κουτί-Καπνίσματος-Δίσκος-Κάρβουνων.html?from=catspan

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikpel7 είπε

Καλησπέρα, σε αυτό το σημείο που είναι στο κόκκινο, χρειάζετε να στρογγυλέψεις τις γωνίες της σούβλας?

image.png.7a2541d33584ca2bf9e183ff928a464a.png

Σιγα μην βαλεις και SKF ρουλεμαν αεροπορικου τυπου! :D
Φορτωσε ρε συ την σουβλα και μην το ψειριζεις! Καλη ορεξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Αληθώς ο Κύριος. 

 

Δοκίμασε με 160-170 βαθμούς, με ανοικτούς τους ακριανούς καυστήρες. Θέλει περίπου μιάμιση ώρα.

Έχε υπόψη σου ότι το καπάκι θα πρέπει να είναι κλειστό.

Αδελφέ, όταν λες ακριανούς τι εννοείς; Η σχάρα που βγαίνει για να μπει το ταψάκι είναι στην άκρη. Οπότε αν ανάψω τον πρώτο και τον τελευταίο καυστήρα ο ένας θα είναι κάτω από το ταψάκι και ο άλλος στην απέναντι πλευρά του θαλάμου. 

8 ώρες πριν, ilpapacha είπε

 

 

8 ώρες πριν, ilpapacha είπε

 

 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από karman13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, andreaspA είπε

Σιγα μην βαλεις και SKF ρουλεμαν αεροπορικου τυπου! :D
Φορτωσε ρε συ την σουβλα και μην το ψειριζεις! Καλη ορεξη!

Δεν το σκεφθηκα εχεις δικιο θα ειναι καλυτερα αλλα και ετσι δουλευει με ενα dremler κανεις οτι θες.

Επεξ/σία από spanopn20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, karman13 είπε

Αδελφέ, όταν λες ακριανούς τι εννοείς; Η σχάρα που βγαίνει για να μπει το ταψάκι είναι στην άκρη. Οπότε αν ανάψω τον πρώτο και τον τελευταίο καυστήρα ο ένας θα είναι κάτω από το ταψάκι και ο άλλος στην απέναντι πλευρά του θαλάμου. 

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Εάν θέλεις να βάλεις οπωσδήποτε το σκεύος στην θέση που έχει στην άκρη της σχάρας, τότε θα ανάψεις τους καυστήρες που είναι δίπλα και όχι τον από κάτω. Έχε υπόψη σου ότι θα πρέπει να γυρίσεις το σκεύος στα 40-45 λεπτά για να ψηθεί ομοιόμορφα.

Εάν δεν βάλεις το σκεύος στην θέση αυτή, τότε το τοποθετείς στην μέση της ψησταριάς και ανάβεις τους 2 ακριανούς καυστήρες.

Προσωπικά θα επέλεγα την 2η λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και τα παιδιά για ψήσιμο παϊδάκια αρνίσια/ πρόβεια πρέπει να έχεις καθαρά τα flavor bars κοινώς τις κρύπτες πάνω από τους καυστήρες ώστε να γλιστράνε τα λίπη και να μην αρπάζουν φωτιά. Είναι μία από τις κατασκευαστικές σχεδιαστικές διαφορές των διαφόρων μοντέλων υγραερίου που τις κάνουν να διαφέρουν. Αναλόγως την κλίση, την επίστρωση κλπ περιορίζεις ή όχι την ανάφλεξη. Σε spirit II έχω ψήσει αρκετές φορές πρόβεια και αρνίσια (περίπου 3-3,5 κιλά) και δεν είχα θέμα. Απλά δεν είχα φουλ τους καυστήρες αλλά στο minimum και έψηνα κυρίως με κλειστό καπάκι. Οι +200 βαθμοί που είχε στον θάλαμο ήταν υπερ αρκετοί για να ψηθούν ομοιόμορφα.

Κάθε ψήστης έχει τον τρόπο του και θα βρει την άκρη πως θα διαχειρίζεται το κάθε ψήσιμο. Για αυτό κάνουμε συχνές προπονήσεις για να μην ξεχαστούμε 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tzotzo είπε

Χωρις να θελω να φλεξαρω μπορει να εχω ψησει και εναν τονο κρεατα σε κλασσικες ψησταριες με καρβουνα. Εχω την αισθηση πως ειναι το ιδανικο μεσο ψησιματος, απλα ειναι μερακλιδικο και μπελαλιδικο. Εχω βαρεθει λίγο την ταλαιπωρια του να αναβεις φωτια. Ψησταρια υγραεριου δεν εχω δει ποτε απο κοντα εξ ου και η ερωτηση. Ευχαριστω παντως που ξοδεψες τον χρονο σου για να μου απαντησεις.

Ψηνω και με καρβουνο κ εχω παρει μια unimac(μην τη σκεφτεις,καλη χρυση αλλα εχει τα "περιεργα" της) με 3 καυστηρες,εχω ψησει τα παντα πανω σε αυτη τη ψησταρια στην αρχη λιγο κουραστικα μετα βρηκα τα κολπα της και την παω τρενο.Η διαφορα μιας weber,napoleon,outdoof chef κλπ σε σχεση με τις φτηνοτερες,με μια εν'μερει εξαιρεση της kenton naterial ειναι ο κοπος που θα κανεις,κατα τα αλλα το αποτελεσμα ειναι αψογο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, karman13 είπε

Αδελφέ, όταν λες ακριανούς τι εννοείς; Η σχάρα που βγαίνει για να μπει το ταψάκι είναι στην άκρη. Οπότε αν ανάψω τον πρώτο και τον τελευταίο καυστήρα ο ένας θα είναι κάτω από το ταψάκι και ο άλλος στην απέναντι πλευρά του θαλάμου.

Μην το βάλεις εκεί. Βάλε το στη μέση πάνω στη σχάρα. Δε θα πάθει τίποτα.

Επεξ/σία από Mpiftekis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Τι ακριβώς εννοείς υπεύθυνα; 
B5100944-4B9A-423A-A622-A6EB9BD47E31.jpeg.495a44fcc8b5bb2ac7146deb55b66077.jpeg 

Τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά. Μπορεί να στο επιβεβαιώσει και ο @gdeli.

Ναι, μπορείς, το επιβεβαιώνω υπεύθυνα! Όπως λέει και ο @ilpapacha, θέλει να ανεβάσεις θερμοκρασία και πριν βάλεις το πρόβατο να χαμηλώσεις τους καυστήρες τέρμα χαμηλά. Επίσης θέλει πολύ συχνό γύρισμα, κάθε 2-3 λεπτά π.χ. Έχω ψήσει περίπου ένα πρόβατο ως τώρα, και στην δική μου ψησταριά τουλάχιστον δεν έχω καθόλου αναφλέξεις. Είναι θέμα σχεδιασμού των ανακλαστήρων που έχουν μεγάλη κλίση, καθώς και καθαριότητας, ώστε να μην αναφλέγονται τα παλιά λίπη. Στην δική μου ψησταριά (Napoleon Rogue 525) απλώς αλλάζω θέση τους ανακλαστήρες πριν βάλω μπρος, ώστε κατά την διάρκεια της προθέρμανσης να καούν τα παλιά λίπη που έχουν μείνει στους ενδιάμεσους, και πλένω 2 λεπτά τον αφαιρούμενο πάτο. Το "μετά" που ρωτάς @tzotzo μπορείς να το φτάσεις εκεί που θέλεις, ανεβάζω για παράδειγμα δύο φωτογραφίες από διαφορετικά μέρη της προβατίνας (νεφραμιά και μπούτι) με διαφορετικό επίπεδο ψησίματος, αλλά βλέπεις πχ ότι μπορείς να το κάνεις και πιο καλοψημένο ή λιγότερο, ανάλογα με τα γούστα (και το αν και πόσο θέλεις να κάνεις τραγανό το λίπος). Επίσης εδώ έχω ανεβάει ένα βίντεο για να δεις πόσο "αναίμακτα" ψήνω μια κόντρα χοιρινή με αρκετό λίπος, 2 κιλά προβατίνα μπούτι και νεροκρέμμυδα ροδέλες. Το τελευταίο όποιος δεν το έχει δοκιμάσει ως συνοδευτικό πρόβατου ας το κάνει και μετά δέχομαι ευχαριστίες.

Υ.Γ. μην σας φαίνεται λίγο το κρέας, είναι πολύ μεγάλη η επιφάνεια ψησίματος.

https://we.tl/t-AoqiVixh80

20210904_131213202_iOS.jpg

20210918_131429077_iOS.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...