Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, fysikos είπε

ναι αλλα ήθελα γνώμες απο κατόχους κάποιας συγκεκριμένης.

Προτίμησε από cordierite και πάχους τουλάχιστον 1,3εκ

Προσωπικά έχω της Napoleon και είμαι πολύ ικανοποιημένος

https://www.skroutz.gr/s/23288953/Napoleon-Πέτρινη-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-Pro-70001.html?from=catspan

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

20 ώρες πριν, lef79 είπε

Γενικά πέραν αυτών χρησιμοποιείται ως υποστήριξη και σε άλλα ψησίματα??ρωτώ επίμονα μήπως λυθεί έτσι το δίλλημα 

Παρακάτω η δική μου γνώμη γυρω απο το διλλημά σου...ισως την βρείς χρήσιμη...

Για πίτσα αν το ζητουμενο σου ειναι ναπολιτανικη πιτσα, τοτέ το μόνο που μπορεί να στην δώσει σωστά ειναι τα φουρνάκια τυπου Ooni (ανάλογα ποσα θέλεις να ξοδέψεις) κτλ ολα τα άλλα ειναι ημίμετρα δυστηχώς...

 

Στις 22/3/2022 στις 11:52 ΠΜ, Evgenios_V είπε

Προσωπικά οπως εχω ξαναπεί δεν θεωρώ οτι μου λείπει το πλαινο i/r, εχω πλαινό απλό και πραγματικά το εχω χρησιμοποιήσει μονο μια φορά και αυτό για λόγους απλής δοκιμής...

ΠΡΟΣΟΧΗ δεν λεω οτι δεν ειναι χρήσιμο ειδικά το I/R αλλά προσωπικά δεν μου χρειάζεται...

Εν κατακλείδι

ΑΝ ειχα ενα μπατζετ και επρεπε να διαλέξω 3 καυστήρες με IR ή 4 καυστήρες χωρίς IR τοτε θα πήγαινα ξεκάθαρα στην επιλογή με τους 4καυστήρες...

γιατί οι 4ης καυστηρες σου δινουν περισσότερες επιλογές στο ψήσιμο

πχ εχω την 525 δλδ 4 καυστηρες και εψινα τις προάλλες χοιρινές και μοσχαρίσιες μαζι

- εκανα searing σε ολες στην αρχή (αρα τέρμα ολοι οι καυστηρες)

και μετά εβαλα χαμηλα τον 1-2 για να εχω τις χοιρινές απο πάνω και ψήνονται και εσβησα εντελώς τους 3 και 4 καυστήρες και εβαλα τις μοσχαρίσιες πανω απο τον 4 ωστε να συνεχισουν να ψηνονται έμμεσα, για εμένα αυτό ειναι ευκολία σε σχέση με το IR.

AN τωρα μπορείς να παρεις και καυστήρες και IR και οπίσθιο τοτε ολα καλα...  

εδω

Στις 16/4/2022 στις 3:47 ΜΜ, Evgenios_V είπε

 

Screenshot_20220416-154528_Photos.jpg

Η ευκολία των 4 καυστήρων...

Κοτόπουλα πάνω από τον 1 και reverse searing την tomahack (προηγήθηκε αρκετά των κοτόπουλων) κλειστοί οι 2,3&4...

 

Όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικλανοι...

No replacement for displacement... ;)

proof of concept

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Παρακάτω η δική μου γνώμη γυρω απο το διλλημά σου...ισως την βρείς χρήσιμη...

Για πίτσα αν το ζητουμενο σου ειναι ναπολιτανικη πιτσα, τοτέ το μόνο που μπορεί να στην δώσει σωστά ειναι τα φουρνάκια τυπου Ooni (ανάλογα ποσα θέλεις να ξοδέψεις) κτλ ολα τα άλλα ειναι ημίμετρα δυστηχώς...

 

εδω

proof of concept

το searing δεν ειναι οπως θα ηταν σε πλαινο Ir σε καμία περίπτωση αρα τεράστια γευστική διαφορά σε καλύτερης ποιότητας κρεατα ειδικα τα λιπαρα κ σε αυτα που παίζεις μεταξύ 55-60 βαθμους. για τα κρέατα παρομοια διαχείριση κάνεις κ στους 3ς καυστήρες σε μια σοβαρή ψησταριά. βασικα ερχομενος απο 4ς καυστηρες σε 3ς δε μου λείψε ποτε ο 4ος

για τo πλαινο Ir συναντικο ρολο παιζει κ το τι τρως πχ εμενα που δε το εχω κ τρωω πολυ συχνα μοσχαρι angus rib eye πικανιες ξεκαθαρα μου λειπει.. τα κάνω σε lodge τηγάνι στο τελειωμα αφου καψει φουλ 10 λεπτα κ παλι χανω απο γευση 😕 

βεβαια προσωπικη γνωμη και η δικη μου..   

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετος το καλοκαιρι η κινεζικη μου ψησταρια κλεινει αισιως τα 10 χρονια. Την ειχα παρει γυρω στα 2,5 κατοσταρικα οταν ακομη δεν κυκλοφορουσαν τοσες πολλες επωνυμες.

Φυσικα η αποδοση της εχει πεσει, πλεον οι 3 burners συνδυαστικα δεν ανεβαζουν πανω απο 200 βαθμους, ακομη κι ετσι ομως συνεχιζω να ψηνω χειμωνα-καλοκαιρι χωρις κανενα προβλημα

Το μυστικο της μακροζωιας δεν ειναι κατι σουπερ συνθετο. Καλο καθαρισμα των λιπων και ανανεωση της πατινας της σχαρας

Εχει κανεις υποψην του καλο/ηπιο καθαριστικο για τις εξωτερικες επιφανειες (κουκουλα-ραφια)?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

το searing δεν ειναι οπως θα ηταν σε πλαινο Ir σε καμία περίπτωση αρα τεράστια γευστική διαφορά σε καλύτερης ποιότητας κρεατα ειδικα τα λιπαρα κ σε αυτα που παίζεις μεταξύ 55-60 βαθμους. για τα κρέατα παρομοια διαχείριση κάνεις κ στους 3ς καυστήρες σε μια σοβαρή ψησταριά. βασικα ερχομενος απο 4ς καυστηρες σε 3ς δε μου λείψε ποτε ο 4ος

για τo πλαινο Ir συναντικο ρολο παιζει κ το τι τρως πχ εμενα που δε το εχω κ τρωω πολυ συχνα μοσχαρι angus rib eye πικανιες ξεκαθαρα μου λειπει.. τα κάνω σε lodge τηγάνι στο τελειωμα αφου καψει φουλ 10 λεπτα κ παλι χανω απο γευση 😕 

βεβαια προσωπικη γνωμη και η δικη μου..   

Σεβαστές οι απόψεις..μιας και δεν με θεωρώ expert ειδικά σε searing...

καλά αποτελέσματα προσωπικά βγάζω με reverse searing...

αλλά το αγαπημένο μου παιχνίδι (που βλέπω και την ουσιαστική διαφορά στην χρήση 4ων καυστηρων) τα low and slow...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Φετος το καλοκαιρι η κινεζικη μου ψησταρια κλεινει αισιως τα 10 χρονια. Την ειχα παρει γυρω στα 2,5 κατοσταρικα οταν ακομη δεν κυκλοφορουσαν τοσες πολλες επωνυμες.

Φυσικα η αποδοση της εχει πεσει, πλεον οι 3 burners συνδυαστικα δεν ανεβαζουν πανω απο 200 βαθμους, ακομη κι ετσι ομως συνεχιζω να ψηνω χειμωνα-καλοκαιρι χωρις κανενα προβλημα

Το μυστικο της μακροζωιας δεν ειναι κατι σουπερ συνθετο. Καλο καθαρισμα των λιπων και ανανεωση της πατινας της σχαρας

Εχει κανεις υποψην του καλο/ηπιο καθαριστικο για τις εξωτερικες επιφανειες (κουκουλα-ραφια)?

 

Χρησιμοποίησε ζεστό νερό με υγρό πιάτων κι ένα σφουγγάρι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Καλησπέρα,

 

Smashed burger's φτιάχνει κανείς?  

Έχετε να προτείνετε καμια πρέσα ? κατά προτίμηση όχι μαντέμι!

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν ανοξείδωτο μπάτη ή μία σπάτουλα

https://www.skroutz.gr/c/3841/ergaleia-kreopwleioy/f/1011679/mpatis.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

https://www.skroutz.gr/c/1552/Spatoules-mageirikis/f/1311828_1311859/anoxeidoti-Grill.html?o=σπατουλα&order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ναι σπάτουλα χρησιμοποιώ με κάποιο βάρος πχ βάζο από μέλι , αλλά σκεφτόμουν κάτι ποιο λειτουργικό σαν  

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07TYPZDN6/ref=ox_sc_act_title_3?smid=A24Q8TC27TT133&psc=1

η με χείλος

https://www.amazon.com/Blackstone-Burger-Press-Stainless-Steel/dp/B01N9I8A3V/ref=sr_1_6?crid=3UW9SVG31FF6V&keywords=smash+burger+press&qid=1652192407&sprefix=Smashed+burger+pre%2Caps%2C226&sr=8-6

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Socrates1977 είπε

Ναι σπάτουλα χρησιμοποιώ με κάποιο βάρος πχ βάζο από μέλι , αλλά σκεφτόμουν κάτι ποιο λειτουργικό σαν  

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07TYPZDN6/ref=ox_sc_act_title_3?smid=A24Q8TC27TT133&psc=1

η με χείλος

https://www.amazon.com/Blackstone-Burger-Press-Stainless-Steel/dp/B01N9I8A3V/ref=sr_1_6?crid=3UW9SVG31FF6V&keywords=smash+burger+press&qid=1652192407&sprefix=Smashed+burger+pre%2Caps%2C226&sr=8-6

 

 

 

 

Από το βιντεάκι, φαίνεται ότι χρησιμοποεί πρέσσα με χείλος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Από το βιντεάκι, φαίνεται ότι χρησιμοποεί πρέσσα με χείλος

 

Ναι το έχω δει , είναι ο εφευρέτης του smash, αλλά δεν το βρίσκεις το συγκεκριμένο, Γενικά στην Ελλάδα μόνο ένα lodge μαντεμενιο βρήκα. Πάντως από τα reviews στο amazon φαίνεται να προτιμάται το χωρίς χείλος καθώς το κάνεις όσο λεπτό το θέλεις. 

Επεξ/σία από Socrates1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Socrates1977 είπε

Ναι το έχω δει , είναι ο εφευρέτης του smash, αλλά δεν το βρίσκεις το συγκεκριμένο, Γενικά στην Ελλάδα μόνο ένα lodge μαντεμενιο βρήκα. Πάντως από τα reviews στο amazon φαίνεται να προτιμάται το χωρίς χείλος καθώς το κάνεις όσο λεπτό το θέλεις. 

Όντως υπάρχουν περισσότερες επιλογές με επίπεδη επιφάνεια. Καλές κριτικές έχει και η παρακάτω

https://www.amazon.de/Warmodern-Stainless-Non-Stick-Hamburger-Hamburgers/dp/B09BBWPSTD/ref=sr_1_1_sspa?crid=2JT3YZ32NS8KL&keywords=burgerpresse&qid=1652202181&sprefix=burger%2Bpress%2Caps%2C122&sr=8-1-spons&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEzU0FYUjdRVTdCVFlDJmVuY3J5cHRlZElkPUEwMTkyNzgzUlhGN1Y0RjdLUEZSJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA1OTM1NTMxM1VLVERSRjYzVFRQJndpZGdldE5hbWU9c3BfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ&th=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tutuyo είπε

Φετος το καλοκαιρι η κινεζικη μου ψησταρια κλεινει αισιως τα 10 χρονια. Την ειχα παρει γυρω στα 2,5 κατοσταρικα οταν ακομη δεν κυκλοφορουσαν τοσες πολλες επωνυμες.

Φυσικα η αποδοση της εχει πεσει, πλεον οι 3 burners συνδυαστικα δεν ανεβαζουν πανω απο 200 βαθμους, ακομη κι ετσι ομως συνεχιζω να ψηνω χειμωνα-καλοκαιρι χωρις κανενα προβλημα

Το μυστικο της μακροζωιας δεν ειναι κατι σουπερ συνθετο. Καλο καθαρισμα των λιπων και ανανεωση της πατινας της σχαρας

Εχει κανεις υποψην του καλο/ηπιο καθαριστικο για τις εξωτερικες επιφανειες (κουκουλα-ραφια)?

 

Τα λεφτά της τα έχει βγάλει πιστεύω και με το παραπάνω. Μήπως θέλουν καλό καθαρισμό οι καυστήρες με βούρτσα μέσα? ίσως και αλλαγή του ρυθμιστή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Χρησιμοποίησε ζεστό νερό με υγρό πιάτων κι ένα σφουγγάρι.

ωραιος θενξ φιλος

4 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Τα λεφτά της τα έχει βγάλει πιστεύω και με το παραπάνω. Μήπως θέλουν καλό καθαρισμό οι καυστήρες με βούρτσα μέσα? ίσως και αλλαγή του ρυθμιστή!

Δεν εχεις αδικο. Ειδικα τους καυστηρες τους εχω καθαρισει-οχι τοσο συχνα ειναι η αληθεια. Αλλα οκ, πρεπει να ηταν και 9kW, στην πορεια χαθηκαν μερικα😀

Κυριως το εγραψα, ωστε να μην τρελαινεται ο κοσμος με την ισχυ και την επωνυμια. Δλδ και στους 200 βαθμους κανεις ωραιοτατο ψησιμο, οκ θα σου παρει και 5' παραπανω αλλα ποιος κοιταει την ωρα οταν ψηνεις. Γενικα, δεν εχω πετυχει τοσο δυσκολο κρεας που να με ταλαιπωρησει για να ψηθει. Και σε αρκετες περιπτωσεις ψηνω και με ανοιχτη την κουκουλα.

Αρκει να εχεις μαντεμενιες σχαρες, για εμενα αυτο ειναι το σημαντικοτερο😉

Οι επωνυμες ψησταριες ειναι σαφως ανωτερες και σαν υλικα και σαν compact design αλλα ειδικα σημερα που εχουν αυξηθει κατα πολυ στην αγορα, δεν χρειαζεται να δαπανησει καποιος πολλα χρηματα.

Αυτη πχ που ειδα απο κοντα στο Leroy φαινεται να εχει εξαιρετικη ποιοτητα χωρις να χρειαζεσαι ενα σκασμο λεφτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...