Προς το περιεχόμενο

Νέο Kindle με οθόνη αφής και τιμή .... $99 και δεύτερο με πλήκτρα στα $79


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Skylined: παραγγελίες για Ελλάδα μόνο από amazon.com

Ναι, σου 'χω έτοιμο το link, οι παραγγελίες είναι ανοικτές τη στιγμή που μιλάμε και απ'ότι κατάλαβα είναι στα 109 δολάρια μαζί με ταχυδρομικά τέλη; (χωρίς τυχόν δασμούς φυσικά) Προσωπικά θα το τσιμπήσω από Αγγλία μια που είμαι εκεί τη στιγμή που μιλάμε - και πολλές άλλες στιγμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα γιατι να τα κανεις azw και να μην τα διαβασεις ως pdf?

Γιατί τα pdf δεν προσαρμόζονται στην οθόνη αν η συσκευή δεν υποστηρίζει reflow (και πολύ λίγες το κάνουν). Πολύ απλά τα pdf είναι το χειρότερο δυνατό format για ereader. Το -παλιό- Kindle έχει και το επιπρόσθετο πρόβλημα, ότι δεν υποστηρίζει πολλά zoom modes με αποτέλεσμα η ανάγνωση pdf σε οθόνη 6 ιντσών να καταντάει πολύ κουραστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως θα μου λείψει το φυσικό QWERTY πληκτρολόγιο. Όσο cool και μοδάτο να είναι το touch, την ταχύτητα και την ακρίβεια του Kindle3 keyboard δεν την πλησιάζει ούτε για αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σου πω θα ήθελα ή touch ή physical keyboard. Το νέο φτηνό Kindle δε με πολυψήνει.

 

Ολοκλήρωσα και τη σύγκριση νέο Kindle χωρίς οθόνη αφής vs Kindle 3: πιο φτηνό, πιο compact, μικρότερη εσωτερική μνήμη, πιο ντιζαϊνάτο τα άλλα τα ίδια http://goo.gl/qeDMm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σου πω θα ήθελα ή touch ή physical keyboard. Το νέο φτηνό Kindle δε με πολυψήνει.

Καλά, δεν το συζητάω. Στο φτηνό Kindle4 η πληκτρολόγηση μέσω του d-pad θα είναι μαρτύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως 3 χρόνια με kindle (το 2 και το 3), άντε μια φορά να χρησιμοποίησα το πληκτρολόγιο. Δε βλέπω να είναι απαραίτητο για τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα pdf δεν προσαρμόζονται στην οθόνη αν η συσκευή δεν υποστηρίζει reflow (και πολύ λίγες το κάνουν). Πολύ απλά τα pdf είναι το χειρότερο δυνατό format για ereader. Το -παλιό- Kindle έχει και το επιπρόσθετο πρόβλημα, ότι δεν υποστηρίζει πολλά zoom modes με αποτέλεσμα η ανάγνωση pdf σε οθόνη 6 ιντσών να καταντάει πολύ κουραστική.

Και άμα θες να διαβάσεις τεχνικό βιβλίο που έχει και εικόνες (διαγράμματα, τοπολογίες κλπ. πχ.), τί γίνεται με τη μετατροπή από pdf σε azw;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, το απλό Kindle δεν έχει ηχεία και θύρα για ακουστικά για audio books και μουσική, ενώ έχει και 1,25GB αποθηκευτικό χώρο. Το απλό Kindle είναι μια φτηνή επιλογή με περιορισμένες δυνατότητες, αλλά το καλό είναι ότι σου Amazon σου δίνει την επιλογή.

 

Η πραγματική αναβάθμιση του Kindle 3 είναι το Kindle Touch - αυτό είναι το αληθινό next generation.

 

Οι ανταγωνιστές του Amazon στις ΗΠΑ τρώνε σκόνη πάντως. Δεν υπάρχει τίποτα συγκρίσιμο σε αυτές τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως 3 χρόνια με kindle (το 2 και το 3), άντε μια φορά να χρησιμοποίησα το πληκτρολόγιο. Δε βλέπω να είναι απαραίτητο για τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών.

Δεν αντιλέγω. Εφόσον η συσκευή είναι κυρίως για διάβασμα και πολύ λιγότερο για οτιδήποτε άλλο, το πληκτρολόγιο δεν είναι και το πιο σημαντικό στοιχείο του Kindle. Ωστόσο όλο και κάποια φορά θα τύχει να μπω για λίγο στο Internet, να ψάξω για κάποιο λήμμα σε λεξικό ή για ένα όνομα στο βιβλίο και εκεί το φυσικό πληκτρολόγιο βολεύει.

 

Ζήτημα να το χρησιμοποιήσω πάνω από 5-10 φορές μέσα σε μια βδομάδα αλλά ακόμα κι έτσι μάλλον δεν ανήκω στην πλειοψηφία των χρηστών. Φαντάζομαι ότι τον περισσότερο κόσμο τον ενοχλεί ακόμα και η... ύπαρξη του πληκτρολογίου (που "πιάνει" χώρο στη συσκευή). :P

 

Και άμα θες να διαβάσεις τεχνικό βιβλίο που έχει και εικόνες (διαγράμματα, τοπολογίες κλπ. πχ.), τί γίνεται με τη μετατροπή από pdf σε azw;

Τότε πολύ απλά δεν κάνεις μετατροπή. Αναγκαστικά το διαβάζεις σε PDF. Σε αυτή την περίπτωση όμως χρειάζεσαι οπωσδήποτε πάνω από 6 ίντσες, αλλιώς θα σου βγουν τα μάτια όξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάμε για την ερώτηση κρίσεως:

 

Προπαραγγέλνουμε το Kindle Touch ή περιμένουμε τη 2η φουρνιά για να αποφύγουμε τις "παιδικές ασθένειες" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάμε για την ερώτηση κρίσεως:

 

Προπαραγγέλνουμε το Kindle Touch ή περιμένουμε τη 2η φουρνιά για να αποφύγουμε τις "παιδικές ασθένειες" ?

 

Εάν δεν απατώμαι οι παιδικές ασθένειες μόνο στο λογισμικό μπορούν να εμφανιστούν.

 

To hardware ακόμη και πρόβλημα(πράγμα δύσκολο εάν κρίνεις από τα προηγούμενα) να έχει δεν νομίζω να γίνει τίποτα,εκτός εάν είναι τίποτα πολύ σοβαρό.

 

Έτσι ότι και να πάρεις θα γίνει update αργά ή γρήγορα στο λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...