Προς το περιεχόμενο

Νέο Kindle με οθόνη αφής και τιμή .... $99 και δεύτερο με πλήκτρα στα $79


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πάμε για την ερώτηση κρίσεως:

 

Προπαραγγέλνουμε το Kindle Touch ή περιμένουμε τη 2η φουρνιά για να αποφύγουμε τις "παιδικές ασθένειες" ?

 

Δεν μπορείς να παραγγείλεις Kindle Touch από την Ελλάδα. Αν εννοείς από γνωστού κλπ, εγώ αν μπορούσα θα παρήγγελνα με κλειστά μάτια.

 

αφού κερδίσανε χώρο από το πληκτρολόγιο γιατί δεν μεγαλώνουν την οθόνη??? :mad:

 

Γιατί η ιδέα με τους ηλεκτρονικούς αναγνώστες είναι να αγοράζεις ebooks σε mobi (ή ePUB αν δε μιλάμε για το Kindle) από το Amazon, όχι να διαβάζεις τα PDF που έχεις στον υπολογιστή σου. Επίσης, 7 ίντσες οθόνη θα σήμαινει μεγαλύτερη τιμή - και αυτό επίσης και ανεξάρτητα με τις πωλήσεις ebooks δεν το θέλουν. Εξάλλου, οι 6 ίντσες για ebook (mobi ή ePUB) όντως βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αφού κερδίσανε χώρο από το πληκτρολόγιο γιατί δεν μεγαλώνουν την οθόνη??? :mad:

Χμ καλή ερώτηση. Φαντάζομαι για να μην ανέβει το κόστος αλλά και για να μικρύνει το μέγεθος της συσκευής. Κακά τα ψέματα, για τα "κανονικά" ebooks (δηλαδή σχεδόν οτιδήποτε εκτός pdf) οι 6 ίντσες φτάνουν και περισσεύουν. Το ερώτημα είναι αν θα βγάλουν και κάποιο μεγαλύτερο Kindle, όπως έκαναν με το 10άρι DX.

 

ΥΓ με πρόλαβε ο Μιχάλης, αλλά τουλάχιστον συμφωνούμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρώ πηγή με λογοτεχνικά βιβλία μεταφρασμένα στα ελληνικά το χτύπησα... πολύ καλή συσκευή...

 

Όταν λες πηγή εννοείς βιβλιοπωλείο (οπότε και μπορώ να βοηθήσω) ή εννοείς άλλη πηγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες πηγή εννοείς βιβλιοπωλείο (οπότε και μπορώ να βοηθήσω) ή εννοείς άλλη πηγη?

 

Και βιβλιοπωλείο φυσικά, στην Ελλάδα έχω βρεί πολύ λίγους τίτλους. Μπορείς να με βοηθήσεις;

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι όλες οι αναρτήσεις μου για τα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία και τα e-books στα ελληνικά. Συνολικά υπάρχουν γύρω στους 2500 τίτλους για αγορά και αρκετά δωρεάν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι όλες οι αναρτήσεις μου για τα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία και τα e-books στα ελληνικά. Συνολικά υπάρχουν γύρω στους 2500 τίτλους για αγορά και αρκετά δωρεάν.

 

Πάρα πολύ καλή δουλειά, σε ευχαριστώ πολύ! Με "έψησες" να το χτυπήσω ένα kindleάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως σκέφτηκαν να βγάλουν το πληκτρολόγιο, να αφήσουν ίδια οθόνη και να μειώσουν τη μνήμη;

Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Για το touch... δεν νομίζω επίσης.

 

Δεν χρησιμοποιείτε πληκτρολόγιο; Και πως κρατάτε σημειώσεις;

Δεν με έψησε καθόλου το 4. Πρώτη φορά βλέπω νεώτερη γενιά προϊόντος να είναι πιο υποβαθμισμένο από την προηγούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως σκέφτηκαν να βγάλουν το πληκτρολόγιο, να αφήσουν ίδια οθόνη και να μειώσουν τη μνήμη;

Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Για το touch... δεν νομίζω επίσης.

 

Δεν χρησιμοποιείτε πληκτρολόγιο; Και πως κρατάτε σημειώσεις;

Δεν με έψησε καθόλου το 4. Πρώτη φορά βλέπω νεώτερη γενιά προϊόντος να είναι πιο υποβαθμισμένο από την προηγούμενη.

 

Το kidle 4 ουσιαστικά είναι το touch.Επίσης πωλείται και το 3 για αυτούς που χρειάζονται ντεκε καλά πληκτρολόγιο.

 

Κοίτα οι περισσότεροι δεν κρατάνε συχνά σημειώσεις(όπως εγώ)και με το touch θα βολεύονται μια χαρά γιατί είναι αρκετά γρήγορος και χρηστικός τρόπος με το χέρι.Με το orizon που έχω δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα να γράψω μερικές λέξεις/λίγες προτάσεις όταν χρειάστηκε να σημειώσω κάτι ή να ψάξω κάτι στο βικι.

 

Το απλό kidle είναι για αυτούς που θέλουν εξαιρετικής ποιότητας,μικρό, λιτό και πάμφθηνο(στην Αμερική που είναι ο κύριος όγκος των πελατών) ereader,μόνο να διαβάζουν και να κατεβάζουν βιβλία τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

 

Το touch είναι η συσκευή για αυτούς που θέλουν το κάτι παραπάνω.Οι βελτιώσεις είναι αρκετές ανάμεσα στο 3-touch(όχι πάρα πολλές γιατί συνεχίζουν να πωλούν το 3 σαν keyboard και δεν τους συμφέρει να έχουν 2 προϊόντα με την ίδια τιμή και τεράστια διαφορά στις επιδόσεις).

Καλύτερος επεξεργαστής,καλύτερο λογισμικό,μικρότερο μέγεθος,οθόνη αφής(οι περισσότεροι το θεωρούν καλύτερο,ανάμεσα τους και εγώ)και καινούργιο σχεδιασμό.

Από ότι είδα στα πρώτα βίντεο μετά την παρουσίαση το touchscreen keyboard είναι πολύ γρήγορο.

Οι οθόνη δεν βελτιώθηκε γιατί πολύ απλά είναι οι καλύτερες στον τομέα τους.Οι έγχρωμες epaper από ότι ξέρω έχουν ακόμα αρκετά θέματα και είναι αρκετά ακριβές(κάτι που θα αναιρούσε την πολιτική τους για συνεχή συμπίεση των τιμών).

Επίσης είναι και το θέμα ότι καμία εταιρία δεν έχει βγάλει καλύτερη οθόνη από την Amazon ακόμη,οι περισσότερες είναι απλά ίδιες και κάποια μοντέλα έχουν κατώτερες.Έτσι δεν έχουν και τρελό θέμα με το να ανταγωνιστούν τους άλλους.

Μόνο μια κινέζικη εταιρία έβγαλε έγχρωμο ereader αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα για πώληση εκτός κίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LongTom Συμφωνώ κι εγώ με αυτά που γράφεις.

 

Πράγματι, ο διάδοχος του Kindle 3 Keyboard είναι το Kindle Touch. Το απλό Kindle ($109) είναι μια φτηνή, stripped down, αλλά ποιοτική εκδοχή του.

 

Το Kindle 3 Keyboard έχει πέσει στα $99 - αλλά η μείωση της τιμής ισχύει μόνο για τις ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλοκοιτάζω ένα kindle αλλά δυστυχώς τα περισσότερα ebooks μου είναι γεμάτα με μαθηματικούς τύπους και σχεδιαγράμματα κυκλωμάτων. Προσπάθησα με το calibre να μετατρέψω ένα από αυτά σε mobi και epub αλλά το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό... Αν κάποιος έχει καταφέρει να "δαμάσει" ένα τέτοιου τύπου βιβλίο, ας μας διαφωτίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αυτόματος τρόπος αποτελεσματικής μετατροπής PDF με τέτοιο περιεχόμενο σε ePUB ή mobi. Πρέπει να τα διαβάσεις στη μορφή που έχουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αυτόματος τρόπος αποτελεσματικής μετατροπής PDF με τέτοιο περιεχόμενο σε ePUB ή mobi. Πρέπει να τα διαβάσεις στη μορφή που έχουν τώρα.

 

Μάλιστα... Από την πείρα σου, ποιος τύπος συσκευής θα με κάλυπτε σε λογικό κόστος; Ένα Android tablet στις 10 ίντσες ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...