Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο το chimera τι ακριβως ειναι?

Bootloader ειναι.

Ωστε να μπουταρουν τα Mac.

 

 

Αρχισανε τα οργανα στα Lion με τις μ@λ@κιες που κανω -_- ,

με το που κανω 1 λεπτο browsing στους 2 σκληρους που εχω, μου πεταει BSoD με το γνωστο "You need to restart your computer blah blah"

και στο kernel.log δεν βρισκω κατι σχετικο με την ωρα που κανει ΚΡ.

 

Η μονη αιτια που μπορω να σκεφτω, ειναι οτι εβαλα απο Multibeast το JMicron36x ATA μπααας και καταφερω να μου βρει τον IDE optical drive

που ανακαλυψα οτι δεν αναγνωριζει.

 

Με το που κανω restart, ειδα οτι τον εναν σληρο απο τους 2 δεν μου τον εμφανιζε.

Διεγραψα το JMicron36x ATA αλλα δεν εβαλα κατι αλλο.

Μετα το restart ο σκληρος εμφανιστηκε κανονικα, κομπλε.

Να βαλω κατι απο το Multibeast ?

Αν οχι, τι kext να βαλω για να ισιωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε 3 kext ότι υπάρχουν. Ότι δεν υπάρχει το βάζεις. όχι στον extra αλλά στο S/l/E με kext wizzard > AppleIntelPIIXATA.kext , JMicronATA.kext , IOATAFamily.kext

 

Μην ξεχνάς κ το repair permisions μετά την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε 3 kext ότι υπάρχουν. Ότι δεν υπάρχει το βάζεις. όχι στον extra αλλά στο S/l/E με kext wizzard > AppleIntelPIIXATA.kext , JMicronATA.kext , IOATAFamily.kext

 

Μην ξεχνάς κ το repair permisions μετά την εγκατάσταση.

 

Thnx! Θα το κοιταξω.

 

Εβαλα και το Tuxera πριν απο το σκηνικο και μου μπηκε η ιδεα οτι μπορει να φταιει αυτο,

οποτε δοκιμασα να το κανω disable να δω αν θα μου κανει KP.

Τελικα αυτο μου κανει την ζημια.

Το θεμα ειναι γιατι..

 

Εσυ τι εχεις για ntfs reading?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και κάτι απο την "Ιστορία" που νομίζω θα σας αρέσει.. Ο τύπος εν'τομεταξυ ακόμα τον οδηγό φτιάχνει.. :P

 

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=259123&st=0entry1739072

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hackintosh θέλει ψυχραιμία κ ώριμη σκέψη.. σήμερα από ένα λάθος μου παρ'ολιγο να το χάσω κ να το στήνω όλο από την αρχή.. κατέληξα ν'αλλαξω ένα Boot και να είμαι κ καλύτερα από πριν. ;) Φυσικά στην ψυχραιμία αυτή συμβάλει παρά πολύ το γεγονός ότι δεν έχω έναν υπολογιστή μόνο για να τα λέμε ολα κ σωστά. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το έγραψα και στο θέμα του Lion να το αναφέρω και εδώ μιας και αφορά κυρίως hackintos.

 

Πέρασα χθές το Lion iatkos L1 στο PC της υπογραφής μου. Προς το παρών αυτό που εντόπισα είναι ότι δεν συνδέεται στο internet. Χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον για να δεί το Lion το modem μέσω ethernet ? Θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω multibeast για να περάσω τους drivers για το modem ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το L1 εμένα δεν μου έτρεξε σε κανένα υπολογιστή απ'οσους δοκίμασα..

Όταν λες modem να φανταστώ το ethernet ελεγκτή σου ?

Αν συμφωνούμε σε αυτό πρέπει να ξέρεις ποιον έχεις,να τον επιλέξεις στο iAtkos για να σου εγκαταστήσει το κατάλληλο κεχτ.

Αν δεν το έκανες τότε μπορείς πάλι με την ίδια γνώση να το εγκαταστήσεις και τώρα αρκεί να υποστηρίζεται.

Αν εννοείς το router σου δεν χρειάζεται τίποτα παρά μόνο να έχεις ενεργοποιημένο το ethernet από το system preferences

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πλέον εφικτή η εγκατάσταση OsX σε MBR partition.

Μόλις το έκανα στο laptop μου ουτοσωστε να μην χάσω τα Windows που είχα εργοστασιακά επάνω,εν όψη πώλησης.

Το γράφω για να διορθώσω προηγούμενο post μου που έλεγα ότι δεν γίνεται.. Πάντως είναι σχετικά φρέσκο αυτό το patch. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...