Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πού στο παίζει δύσκολο;

 

Εμένα μου έκανε κόνξες προσπαθώντας να το περάσω στο stick. Αφού είδα τι έφταιγε, όλα πήγαν ρολόι. :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σαν να είσαι στα Win σε Safe mode το chip της κάρτας σου δεν δουλεύει καθόλου.. έχεις μόνο την απαραίτητη εικόνα για να την εγκαταστήσεις σωστά..

Ναι, μα όπου κι αν έψαξα δεν βρίκα kext για την κάρτα μου. Αυτό σημένει ότι δεν υπάρχει? Μήπος υπάρχει πιθανότητα να κάνει κάποιο kext κάποιας άλλης κάρτας που να μιάζουν και απλά να π.χ. να μην έχει τη μέγιστη ανάλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι vagos στο δικό μου θέμα, με το unibeast, έκανα ό,τι έλεγε ο οδηγός του tonymac. Έχω το snow leopard 10.6.5 (είχα θέματα με kernel panic με την 10.6.6 και μετά) και έχω ένα στικάκι 16άρι.

 

Πήρα το αρχείο που είχα κατεβάσει απ' τα windows (μήπως φταίει αυτό;) και το κοπιάρισα στον φάκελο \applications. Μετά έτρεξα το unibeast τσεκάροντας και το option για laptop μιας και θέλησα να το περάσω σε ένα Compaq 610 (3ετίας, Celeron 2.66) για να δοκιμάσω...

 

Έκανε boot με το USB μου αλλά στις διαθέσιμες επιλογές δεν μου έδινε το USB... Τί να φταίει δεν ξέρω...

 

Καμμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να θέλει ειδική πρόσκληση το laptop για να κάνει boot από USB? Τσέκαρε BIOS ή πάτα το αντίστοιχο key για να διαλέγεις στην εκκίνηση boot option.

 

Διαφρετικά, ξεκίνα από το μηδέν. Ίσως να σου ξέφυγε κάτι. B)

 

 

Compaq 610 (3ετίας, Celeron 2.66) για να δοκιμάσω...

 

Στο forum βρήκες κανένα θέμα με κάποιον που προσπαθεί στο ίδιο hardware; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πέρασα ξανά χθές lion με διαφορετικό customization. Τα θέματα που με απσχολούν είναι οι κάρτες γραφικών και ήχου (SoundMax HD).

 

Για την GTX 275 επέλεξα από kext μόνο nv enabler. Αποτέλεσμα η ανάλυση είναι η σωστή 1900*1200 αλλά στις ιδιότητες δεν την αναγνωρίζει ενώ πρίν την έβλεπε κανονικά. Δεν έχω λάβει κάποια απάντηση σχετικά με ποιό kext GF92 - GF100 πρέπει να βάλω ?

 

Όσο για την κάρτα ήχουν την ενσωματωμένη της μητρικής SoundMax HD επέλεξα όλα τα kext από Voodoo και έχω ήχο αλλά στις ιδιότητες δεν εμφανίζεται επίσης πουθενά η κάρτα. Και εδώ ποιό kext πρέπει να επιλέξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να ενημερώσω ξέρω ελάχιστα από macintosh.

Το pc μου είναι αυτό που γράφω στην υπογραφή μου.

Θέλω να βάλω στο Pc μου (win 7) το Mac OS X snow leopard.

Βρήκα αυτό το tutorial.

Εγώ που έχω ήδη εγκατεστημένα τα 7 πρέπει να σβήσω το partition με τα 7 και να τα ξανα βάλω, η γίνετε να φτιάξω απλά ένα νεο partition να βάλω εκεί το macintosh και από εκεί και πέρα να κάνω αυτό με το easybdc;

 

ΥΓ. το tutorial είναι καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βάλεις μνήμη πάνω από 2GΒ, το hardware σου είναι -ευτυχώς για σένα- ως επί τω πλείστω συμβατό με Mac OS X Lion.

 

Κατά τη γνώμη μου, πριν αρχίσεις να παίζεις με hackintosh, προσπάθησε να δουλέψεις σε περιβάλλον Mac OS X, εικονικά. Υπάρχουν online κάποια έτοιμα [και παράνομα] virtual machines που εξομοιώνουν Mac OS X σε περιβάλλον Windows, μέσω προγραμμάτων όπως VMWare Workstation, VirtualBox, κ.λπ.

 

Ο λόγος που στο προτείνω αυτό είναι κυρίως γιατί και μόνο για να διαβάσεις οδηγούς εγκατάστασης, χρειάζεσαι μια "προϋπηρεσία" στους βασικούς όρους και διαδικασίες. ^_^

 

 

Όταν κι εφόσον θεωρείς ότι είσαι έτοιμος για το βαρύ πυροβολικό, ξεκίνα διαβάζοντας εδώ τον αναλυτικότατο οδηγό εγκατάστασης του TonyMacx86. Άλλαξέ του τα φώτα του website. Δες forum, wiki, οδηγούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...

 

Αν μπορέσεις, κάψε σε ένα δισκάκι το rBoot, και μπούταρε από αυτό. Όταν δεις την chimera, κούμπωσε το stick, και πάτα F5. Λογικά θα σου εμφανίσει εκεί το stick και θα κάνει boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου ζητάει, μα δεν γράφετε όταν το βάζω, δεν πατιέτε κανένα κουμπί. Δοκίμασα να το κάνω Copy-Paste μα δεν κάνει ούτε paste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...