Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέμε Μπράβο κ Κούκλα.. περίμενα η αλήθεια είναι καλύτερο score από τον i7.. αλλά κ εκεί μια χαρά είσαι .. Ότι πάνω από 4500 είναι πολύ καλό.. ;)

 

Το Update της 10.7.2 θα το τσεκάρεις όταν κατεβάσεις την πρώτη σου εφαρμογή από το AppStore.. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα που του πήρα τον αέρα θα τρελαθώ στα install. Αυτό που με προβληματίζει είναι τα kext για την κάρτα γραφικών (GTX 275). Αν και έχει επιλογές για GF92 - GF100 & NVenabler δεν ξέρω ποιό να επιλέξω. Η κάρτα ανήκει στην σειρά 200 της nvidia και στις επιλογές που δίνει το iatkosl1 δεν την αναφέρει.Βέββαια στην εγκατάσταση δεν επιλέγω καθόλου kext για VGA αλλά το mac φορτώνεται κανονικά και μάλιστα στην καλή ανάλυση της οθόνης μου 1900*1200. Μόνο στην αρχή όταν bootarei (από το δισκάκι κάνω boot) στις επιλογές δίσκων, εμφανίζει κάτι περίεργες γραμμές σαν να έχει ξεβάψει η οθόνη μέχρι να εμφανίσει το logo της Apple. Είναι θέμα kext ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα μη-kext. Δεν έχει φορτώσει λογικά κανένα kext σε αυτή τη φάση, οπότε βγάζει αυτά τα glitches.

 

Μάλλον. Δεν είμαι και σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα μη-kext. Δεν έχει φορτώσει λογικά κανένα kext σε αυτή τη φάση, οπότε βγάζει αυτά τα glitches.

 

Μάλλον. Δεν είμαι και σίγουρος.

 

 

Οπότε αύριο εκ νέου εγκατάσταση. Μήπως γνωρίζεις ποιόν kext θα βάλω για την 275 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το Lion με το Multibeast θα πηγαίνει καλά... Ίσως να δοκιμάσω κι εγώ να το στήσω, αν και έχω τις αμφιβολίες μου λόγω παλαιότερου υπολογιστή... Ίσως το δοκιμάσω στο λαπιτόπι πρώτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι kext είναι , άλλα στον extra, αλλά στον System/library/extesions αλλά δεν τα βάζεις μέσα απλά,κατεβαζεις τον kext wizzard και τα εγκαθιστάς.. Αν είναι Δίκτυα κ Ήχος βαλτα στον s/l/e..

ΚΙ για να απεγκαταστήσω ένα kext τι κάνω; Διότι κάποια kexts που δοκίμασα δε λειτούργησαν οπότε θέλω να τα βγάλω να μην ποιάνουν τόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αντικατάστησες κάποιο που υπήρχε τότε πρέπει να το έχεις Backup και να το ξανά εγκαταστήσεις.

Αν είναι αυτόνομο π.χ voodooHDA απλά το διαγραφεις και κάνεις repair permisions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κοίταξα την κάρτα δικτύου μου από τη διαχείριση συσκευών των windows 7. Αλά δεν βρήκα τίποτα στο internet. Μήπως πρέπει να κοιτάξω κάπου αλλού για το ποια είναι η κάρτα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα ότι στο lion κολάνε πολύ τα βίντεο που έχω μέσα στο pc και δεν φένοντε καθόλου τα βίντεο στο internet. Κοίταξα στο About This Mac->More info και είδα ότι γράφει πως η κάρτα γραφικών είναι 3MB. Έχει να κάνει αυτό με τα kexts της κάρτας ή είναι κάποια ρύθιση? Κανονικά η κάρτα είναι 512MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σαν να είσαι στα Win σε Safe mode το chip της κάρτας σου δεν δουλεύει καθόλου.. έχεις μόνο την απαραίτητη εικόνα για να την εγκαταστήσεις σωστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...