Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατέβασα το kext που μου είπες.

χρησιμοποίησα το kext wizard και δεν άλλαξε τίποτε.

 

μετά κάποια στιγμή είπα να χρησιμοποιήσω το kext helper που μου είχες δώσει.

 

μου λέει στο τέλος cross your finger και πριν προλάβω να κάνω επανεκίνηση μου πέταξε το μηνυματάκι που λέει πρέπει να τερματιστεί η λειτουργία.

 

οπότε έκανε boom. :fear:

 

τώρα τι κάνουμε που μένει στο μηλαράκι και δείχνει να φορτώνει ;

τα χάσαμε όλα τα αρχεία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κατέβασα το kext που μου είπες.

χρησιμοποίησα το kext wizard και δεν άλλαξε τίποτε.

 

μετά κάποια στιγμή είπα να χρησιμοποιήσω το kext helper που μου είχες δώσει.

 

μου λέει στο τέλος cross your finger και πριν προλάβω να κάνω επανεκίνηση μου πέταξε το μηνυματάκι που λέει πρέπει να τερματιστεί η λειτουργία.

 

οπότε έκανε boom. :fear:

 

τώρα τι κάνουμε που μένει στο μηλαράκι και δείχνει να φορτώνει ;

τα χάσαμε όλα τα αρχεία ;

 

 

αν διαβάσεις εδώ όλες οι λύσεις είναι γραμμένες

ένα γυρνάς πίσω με time machine και βάζεις πλέον άλλο

kext προφανώς δεν βρήκες το σωστό kext

δοκίμασε επίσης να μπεις σε safe mode με -x

η από τον bootloader αν σου δίνει τέτοια επιλογή

(που δίνει έτσι και αλλιώς ως συνήθως πατώντας το κάτω βελάκι ανοίγει μπάρα με επιλογές)

 

από ότι καταλαβαίνω έχεις βάλει iatkos L2 για να είσαι στην 10.7.2

προσοχή στα kext άλλα δουλεύουν με την 10.7.3 άλλα για την 10.6.8

δεν κατεβάζεις ότι να ναι επίσης διαβάζεις αν όντως δουλεύει

η έχει δημιουργήσει σε κάποιες μητρικές πρόβλημα

όλα αυτά για το www.osx86.net που έχει τα kext

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε ήμουν απρόσεκτος.

τώρα όμως πως θα μπώ να επαναφέρω το MAC δεν είχα χρησιμοποιήσει το time machine :fear:

λοιπόν τώρα πάτησα τα βελάκια στο loader όπως είπες και μου έχει κάποιες επιλογές boot

 

boot Verbose

boot Ignore Caches

boot single user

 

Συγνώμη αν ρωτάω πολλά απλά προσπαθώ να καταλάβω τη νοοτροπία. ( το pc το έχει στήσει άλλος δεν γνωρίζω την διαδικασία που είχε ακολουθήσει.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλο εκει που εχεις βρει αυτες τις επιλογες πατα -x -v . Αυτο θα σε βαλει σε Safe mode (χ) και με το V θα σε βαλει σε Verbose mode για να δεις που κολαει το συστημα στο Boot για να βγαλεις συμπερασμα.

 

Τιποτα δεν χαθηκε απο τον σκληρο αρκει να μην κανεις format Η τπτ αναλογο.

Απλα προσπαθησε να διαβασεις και να αποκρυπτογραφισεις αυτα που σου λεει στο τελος.

Και μετα googlaρισμα και ψαξιμο tonymacx86 osx86.net κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με αυτό το post

http://www.osx86.net/10-7-lion/13106-failed-load-kext-com-apple-driver-applertc-error-0xdc008016-mac-lion.html

 

την έκανα λαχείο.. στο τέλος λέει ότι

If you can't boot even in Single User Mode, you have only more two things to try...

 

First > Run the commands from the terminal of the installation DVD/USB....

 

Second > Reinstall the whole system again...

 

πως μπορώ να βρώ ποιά μέθοδο εγκατάστασης είχε ακολουθήσει ; για να κάνω το πρώτο;

επίσης είναι σε dual boot.

μέσα στο www.osx86.net έχει διάφορα tutorials video ποιό είναι αυτό που πρέπει να δώ δεν τα καταλαβαίνω;

 

-------------------------------------------------------------------

 

είχαμε καλή εξέλιξη..

 

το έψαξα λίγο περεταίρω και βρήκα το rboot που είναι rescue cd.

το έβαλα φόρτωσε λίγο και μου εμφάνισε 3 boot εκεί που είχα μόνο το Mac & Windows.

 

επέλεξα να κάνει boot από το cd και μου έλεξε ότι το kenrner δεν ταιριάζει.

 

πατάω boot στα mac και ως δια μαγείας μπήκε.

 

λέω λοιπόν να μάθω το μάθημα μου. Ξεκινάω για time machine μόλις κουμπώνω εξωτερικό δίσκο πέφτει το σύστημα πρέπει να το κλείσω. και ξανά boot πρέπει να το κάνω.

 

λογικά κάτι έχει πάθει ζημιά κάπου.

 

το προγραμματάκι που είχα χρησιμοποιήσει για τον ήχο το kext wizard έχει κάποιο repair extensions

να το κάνω ; θα βοηθήσει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αφαιρεσεις εντελως το Kext απο τον φακελο , προσοχη μην σβησεις καποιο αλλο Kext διαφορετικο απο αυτο του ηχου . Μετα κανε Repair Permisions και ελπιζω να παιξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αφαιρεσεις εντελως το Kext απο τον φακελο , προσοχη μην σβησεις καποιο αλλο Kext διαφορετικο απο αυτο του ηχου . Μετα κανε Repair Permisions και ελπιζω να παιξει .

 

έσβησα το αρχείο μόνο δεν έχω κάνει repair.

παίζω χωρίς πρόβλημα μέχρι στιγμής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τωρα σου μενει μονο να βαλεις τον σωστο Kext για τον ηχο

 

Η σωστη μεθοδος για αρχαρειους ειναι

 

1. Βρισκουμε τον ΣΩΣΤΟ kext για τον ηχο (αυτο ισχυει και για οποιες αλλες συσκευες θελουμε να εγκαταστησουμε)

2. Σερνουμε το kext αρχειο στο προγραμματακι Kext Utility και αυτο αναλαμβανει να βαλει το kext στον σωστο φακελο και να κανει Repair Permisions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ερωτηση : Πως μπορω να ξερω απο πριν εαν λειτουργει το Sleep Mode (για τον CPU) Και εξηγουμε :

Καποια στιγμη το ειχα φτιαξει σε μια προηγουμενη εγκατασταση αλλα εκανα καποιες βλακειες για να φτιαξω την καρτα γραφικων να παιζει σωστα και κατεστρεψα την εγκατασταση. Οταν εκανα καινουρια εγκατασταση πηγα παλι να checkaro το Sleep Mode και ειχα το γνωστο προβλημα με το Kernel Panic. Ξαναεκανα εγκατασταση παλι απο την αρχη και μεχρι τωρα ολα λειτουργουν οπως θελω αλλα δεν ξερω εαν λειτουργει το Sleep Mode (για τον CPU) και φοβαμαι να πατησω για να μην ξαναγινει παλι το ιδιο με το Kernel Panic . Υπαρχει τροπος να ξερω απο πριν οτι λειτουργει σωστα το Sleep Mode?

Σημειωση : 1) Αυτη η εγκατασταση με εχει παει στο ιδανικο Hackintosh και θα ηθελα να φτιαξω και αυτο το τελευταιο.

2) Εχω το καλυτερο NovaBench Score απο ποτε και πετυχα να παιζω Stacraft II και WoW αψογα χωρις κανενα κολημα με 45-60fps

post-142084-0-62640100-1332514389_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το τελευταίο chimera εκεί που λέει για τα speedstepers .. αν και κατά την γνώμη μου άδικα ασχολείσαι με το sleep που μονό προβληματικό είναι .. το πετάς στα άχρηστα από την αρχή κ τέλος.. Έκανες το καινούριο patching για την κάρτα σου ε ? Ωραίος.. και εγώ έκανα δικό μου μοναδικό DsDt με το παρακάτω αποτέλεσμα .. ;)

 

post-227308-0-65804300-1332516500_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλος πολυ ωραιος :-D

Εκανα το καινουριο patch μαζι με νεους cuda drivers και ειδα βελτιωση στα γραφικα (στα games εννοω,γιατι στα αλλα λειτουργουσαν ολα τελεια απο την αρχη)

Το ειδα αυτο που λες με το SpeedStepper τωρα θα δω πως θα το βαλω για να μην χαλασω την εγκατασταση !

 

Ασχοληθηκες και εβγαλες δικο σου DSDT ? Πολυ σωστος , εαν θες γραψε λιγα λογια πως το εκανες γιατι δεν το καταλαβα καλα οταν το διαβασα σε tonymacx86.

 

Και ενα τελευταιο που θελω να σε παρακαλεσω να κανεις οταν βρεις χρονο ειναι να ανεβασεις φωτο απο τα Applications που χρησιμοποιεις για να checkaro 2-3 πραγματακια που εχω δει στα φωτο σου.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σου :mrgreen:

 

Με αφορμη τον φιλο που ρωτουσε για το διαφορα Mode στον BootLoader ανεβαζω μια φωτο , που την ειχα απο πολυ παλια για να υπαρχει στο insomnia , ετσι ωστε να ξερουν τα βασικα αυτοι που θελουν να ασχοληθουν με της επιλογες στον BootLoader.

 

Υπαρχουν οδηγοι που θα σας λυσουν τα χερια , αλλα αυτο θα σας κανει την ζωη ευκολη με μια ματια .

post-142084-0-86098000-1332519892_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κάποιος να μου θυμίσει όλες τις εκδώσεις που έχουν βγει για intel cpu's; Είναι :

  1. HAZARD
  2. IATKOS
  3. IDENEB
  4. Και μια ακόμη αλλά δεν την θυμάμαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχοληθηκες και εβγαλες δικο σου DSDT ? Πολυ σωστος , εαν θες γραψε λιγα λογια πως το εκανες γιατι δεν το καταλαβα καλα οταν το διαβασα σε tonymacx86.

 

Έκανα δική μου συνταγή βρήκα 2 ποστ τα ένωσα κ πήγα Windows έκανα xtract από Bios (F11) που δεν υπάρχει έτοιμο, γύρισα osX έκανα τα standar patch ξαναγύρισα win κ έκανα την κάρτα γραφικών κ το ethernet και ξανά πίσω καινούρια εγκατάσταση..

 

Κόστος 3 εσσπρεσακια 1 πακέτο τσιγάρα κ 3 depon.. :P

 

Τι θέλεις από apps ? τα αλλάζω συνέχεια, βασικά τα δοκιμάζω όλα και μετά τα βγάζω είναι μικρός ο SSD στo Lion.και βασικά με αυτά που ασχολούμαι λίγα πράγματα χρησιμοποιώ..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...