Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το σύστημα μου αποτελείται από:

 

1. Cpu: Intel Core2Duo E6750

2. M/B: Gigabyte GA-X48-DQ6 (Socket 775)

3. N.B.: Intel X48 Chipset

4. S.B.: Intel ICH9R

5. Audio: Realtek ALC889A

6. Lan: Realtek 8111C

7. Storage Interface:

South Bridge:

6 x SATA 3Gb/s connectors (SATAII0, SATAII1, SATAII2, SATAII3, SATAII4, SATAII5) supporting up to 6 SATA 3Gb/s devices

Support for SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5, and RAID 10

GIGABYTE SATA2 chip:

1 x IDE connector supporting ATA-133/100/66/33 and up to 2 IDE devices

2 x SATA 3Gb/s connectors (GSATAIIA, GSATAIIB) supporting up to 2 SATA 3Gb/s devices

Support for SATA RAID 0, RAID 1, and JBOD

iTE IT8718 chip:

1 x floppy disk drive connector supporting up to 1 floppy disk drive

 

8. IEEE 1394: T.I. TSB43AB23 chip

9. I/O Controller: I/O Controller

10. Memory: DDR2 @800MHz (5-5-5-18) 8GB

11. Gpu: Asus GTX 460

12: H/D: Seagate 80GB

 

To sata είναι συνδεδεμένο όπως φαίνεται στη φωτογραφία...post-34343-0-35453000-1329754801_thumb.jpg

 

Μου κάνει πάντως περίεργο πώς το iAtkos L2 το βλέπει το σκληρό και το disk utility τον φορμάρει και με την μέθοδο Unibeast και iBoot πάω κουβά....

 

Εννοείται πως στο bios όλα κομπλέ....

Successful 10.7.3 non DSDT

 

post-227308-0-40160100-1336256937_thumb.jpg

 

 

Δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση το iAtkos S3 version 2 αλλά μου κάνει επανεκκίνηση το PC. Ακόμα και με -v -x μου βγάζει τα γράμματα (τα γνωστά προετοιμασίας εγκατάστασης) και απλά μετά κάνει επανεκκίνηση το PC. Ο λόγος που πήγα να δοκιμάσω αυτή την έκδοση είναι γιατί διάβασα ότι στα Snow Leopard είναι δοκιμασμένη και συμβατή η ΑΤΙ 5850. Και τώρα ξαναμπήκα στην διαδικασία να περάσω τα iAtkos L2.

 

Ευχαριστώ...

 

Και με το σωστό busratio κάνει επανεκκίνηση ? - καλό κουράγιο..

 

@xTakegawa To Mac os δεν είναι πρόγραμμα των Windows, είναι άλλο λειτουργικό.

Έριξες καμιά ματιά σε αυτό το topik ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@iAtkos > DSDT tables of new Asus 3xxx BIOS' are more compatible with OSX86.

Like the older Asus UEFI BIOS', they also need to be modified (MSR edit) in order to load cpu power management driver.

 

Το καταλάβαμε φίλε .. σε Z77 πάμε Asus λοιπόν είναι διασταυρωμένο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εδω και καιρο ενα προβλημα εχω τα iatkos l2 αλλα οταν δοκιμαζω να κατευασω απο apple store μου βγαζει αυτο εδω (your device or computer could not be verified. Contact support for assistane.) υπαρχει καμοια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εδω και καιρο ενα προβλημα εχω τα iatkos l2 αλλα οταν δοκιμαζω να κατευασω απο apple store μου βγαζει αυτο εδω (your device or computer could not be verified. Contact support for assistane.) υπαρχει καμοια λυση?

 

είχα το ίδιο περίπου πρόβλημα σε snow leopard 1.6.8 αλλά με διαφορετικό μήνυμα

δοκίμασε να σβήσεις το NetworkInterfaces.plist

θα το βρεις library/preferences/systemConfiguration

κανε επανεκκίνηση και μετά προσπάθησε να μπεις στο apple store

ίσως χρειαστεί αν δεν πιάσει έτσι να ξανακάνεις το ίδιο και να αλλάξεις

manual τις ρυθμίσεις στο network configuration σβήνοντας το automatic profile

αλλά η διαδικασία είναι ίδια

δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος στην λύση γιατί έχει πάρα πολύ καιρό που μου είχε συμβεί

και δεν θυμάμαι ακριβώς

στην δική μου περίπτωση έπρεπε να ρυθμίσω manual το profile

 

στο ίδιο pc αλλά σε διαφορετικό δίσκο έχοντας iatkos l2 -(lion 1.7.3 τώρα ) δεν έχω αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα όλα τρέχουν άψογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εδω και καιρο ενα προβλημα εχω τα iatkos l2 αλλα οταν δοκιμαζω να κατευασω απο apple store μου βγαζει αυτο εδω (your device or computer could not be verified. Contact support for assistane.) υπαρχει καμοια λυση?

 

Είναι τρίπτυχο. και έχει να κάνει με τον Bootloader,με τον driver ethernet και το αρχείο που σου είπε πιο πάνω το παλικάρι, πρέπει να βρεις τον σωστό συνδυασμό για το μηχάνημα σου ίσως χρειαστείς κ ένα "string" στο boot.com.apple.plist πάντα είναι μπερδευτικο όλο αυτό ακόμα και αν το έχεις κάνει 10 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην δική μου περίπτωση ήθελε να προσθέσω ένα string

<key>EthernetBuiltIn</key>

<string>Yes</string>

 

για να δουλέψει σωστά μακάρι να είναι αυτό και μόνο και στην δική σου

ουσιαστικά έκανα όλα τα παραπάνω που σου είπα προσθεσα το string

και μετά έκανα manual τις ρυθμίσεις

 

tip αν πας να προσθέσεις κάποιο string στο com.apple.boot.plist

δεν το κάνεις μέσα στον φάκελο extra

το κάνεις αντιγραφή οποιοδήποτε θέλεις το αρχείο κάνεις τις αλλαγές που θέλεις

και μετά το βάζεις πάλι πίσω στον φάκελο extra - σου ζητάει κωδικό admin

διαφορετικά δεν γίνετε δεν μπορείς να σώσεις οποιαδήποτε αλλαγή

 

καλό είναι να έχεις κρατήσει τα αρχεία plist αυτό που είχες μέχρι τώρα και αν κάνεις

νέο με τον τρόπο που σου είπα στην περίπτωση που έχεις πρόβλημα

μπορείς να το αλλάξεις πχ μπαίνοντας με οποιοδήποτε boot cd (iboot - emprire efi κτλ)

με windows αν χρησιμοποιείς macdrive η άλλη εγκατάσταση mac (εγώ πχ έχω και snow και lion μεχρι να κατασταλάξω

λέμε τώρα ποιο θα κρατήσω )

 

Παιδιά πρώτη φορα θα ήθελα να περάσω mac os στο pc μου και δεν γνωρίζω τίποτα μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ? Τα χαρ. του laptop:

  • Intel Core i7 2670QM
  • RAM 6GB DDR3 1333MHz Dual Channel
  • nVidia GeForce GT540M 2GB DDR3 128Bit (With nVidia Optimus Technology) & Intel HD3000
  • 15.6'' 1366x768
  • SSD OCZ Agility 3 Sata III 120GB
  • Model= Turbo-X Laptop

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας,

Φιλικά Μάνος!

 

 

ξεκινάς απλά με iatkos l2 http://www.osx86install.com/support/122-iatkos-l2-installation-guide.html για να μην αλλάξεις τον δίσκο από mbr σε qtp και δοκιμάζεις

αν και είναι σίγουρη η επιτυχία ( χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα δουλεύουν όλα πχ το wifi μιας και δεν είπες τι έχεις )

αν σου μείνει το μικρόβιο τότε πας σε κανονικές εγκαταστάσεις

 

επίσης σημαντικό είναι να κάτσεις να διαβάσεις αυτό εδώ το θέμα ξέρω ότι είναι πολύ μεγάλο

αλλά έχει όλες μα όλες τις απαντήσεις σε ερωτήματα που θα σου γεννηθούν

να πω για το ελαφρύνω να μην το ξεκινήσεις από την αρχή

αν θες ξεκίνα από εκεί που θα δεις να λέει για snow leopard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρώτη φορα θα ήθελα να περάσω mac os στο pc μου και δεν γνωρίζω τίποτα μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ? Τα χαρ. του laptop:

  • Intel Core i7 2670QM
  • RAM 6GB DDR3 1333MHz Dual Channel
  • nVidia GeForce GT540M 2GB DDR3 128Bit (With nVidia Optimus Technology) & Intel HD3000
  • 15.6'' 1366x768
  • SSD OCZ Agility 3 Sata III 120GB
  • Model= Turbo-X Laptop

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας,

Φιλικά Μάνος!

 

Το πιθανότερο είναι να έχεις πρόβλημα με τις 2 κάρτες γραφικών σου.. Δεν έχω διαβάσει αν μπορεί να ξεπεραστεί και πως.Στα σταθερά υπάρχει λύση να τις βλέπεις κ τις 2 σε λαπτοπ δεν πιστεύω να λειτουργεί χωρίς το κατάλληλο efi της Apple..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να έχεις πρόβλημα με τις 2 κάρτες γραφικών σου.. Δεν έχω διαβάσει αν μπορεί να ξεπεραστεί και πως.Στα σταθερά υπάρχει λύση να τις βλέπεις κ τις 2 σε λαπτοπ δεν πιστεύω να λειτουργεί χωρίς το κατάλληλο efi της Apple..

 

 

πληροφοριακά ρωτάω επειδή δεν πρόσεξα ότι έχει 2 κάρτες γραφικών δεν μπορεί να λειτουργήσει

η βλέπει μόνο την μια από τις 2 και στην συγκεκριμένη περίπτωση μόνο την intel ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάτε κατά πόσο το bios μπορεί να κρατήσει μια από τις 2 ενεργή και την άλλη εκτός. ανεξάρτητα λειτουργούν και οι 2 αν δεν κάνω λάθος για την 540m. Αλλά η εναλλαγή ακόμα κ στα Win είναι κάπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και με το σωστό busratio κάνει επανεκκίνηση ? - καλό κουράγιο..

 

 

Συμβαίνουν παράξενα πράγματα...

Κατάφερα να μπω στα Lion που έκανα εγκατάσταση με το iAtkos L2 χωρίς κανένα πρόθεμα και όλα δούλευαν ΡΟΛΟΙ! (Που σημαίνει στο Customization της εγκατάστασης με το iAtkos L2, έβαλα τις σωστές ρυθμίσεις).

USB, USB3, Network, VGA, Firewire<--χρησιμοποιώντας το σε εξωτερική κάρτα ήχου και δούλευε κανονικά. Όλα αυτά στο 1ο boot μετά την εγκατάσταση.

Έκανα restart μπαίνει στο boot screen δεν πατάω κανένα πλήκτρο και το αφήνω να μπει κανονικά στα Lion και τελικά κόλλησε στη γκρι οθόνη με το μήλο χωρίς να βγάλει το στρόγγυλο εικονίδιο που γυρνάει δηλώνοντας ότι προετοιμάζεται να μπει στα Lion. Πατάω Reset και στο boot screen πατάω -v για Verbose mode...Βγάζει τα γράμματα που λέει HFS File Reading, μετά βγάζει τη μαύρη οθόνη με τα γράμματα και τελικά βγάζει την γκρι οθόνη με το μήλο αλλά αυτή τη φορά βγάζει και το εικονίδιο που γυρνάει, φορτώνει και τελικά μπαίνει στα Lion και δουλεύουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!!

Κάνω restart, δεν μπαίνει χωρίς προθέματα, πατάω reset και sto boot screen βάζω -v για Verbose Mode. Μου δείχνει κλασσικά στο bootscreen τα γράμματα και κανονικά μετά από το HFS File Reading που κάνει, θα έπρεπε να μπει στη μαύρη οθόνη με τα άσπρα γράμματα... Τελικά δεν φτάνει ποτέ στη μαύρη οθόνη με τα άσπρα γράμματα και απλά μαυρίζει η οθόνη. Αυτό πριν 2 μέρες. Τελικά στο 5ο - 6ο boot μπήκα με -v και μπόρεσα να προετοιμάσω ένα USB Lion Installation για να δοκιμάσω άλλη μέθοδο εγκατάστασης και συγκεκριμένα την Kakewalk. Έκανα εγκατάσταση με το Kakewalk αλλά αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα. 8 στα 10 boot είναι αποτυχημένα, ακόμα και με -v καθώς με -x μπαίνει πάντα!

 

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, θα ανεβάσω βιντέακι με το τι γίνεται στην οθόνη μου... Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει... Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το πειράξεις αφαίρεσε το VoodooHDA.kext από παντού αν το έχεις βάλει και πες αν έστρωσε.

 

Η εγκατάσταση που έχω τώρα είναι από το Kakewalk και έψαξα και στο Extensions αλλά δεν υπάρχει... Έκανα και search, δεν μου βγάζει κάτι... Έκανα και update σε 10.7.3 με το upgrade tool του Kakewalk. Πάντως στο iAtkos L2 στο customization που το είχα δει, δεν το είχα κάνει εγκατάσταση... Μήπως κάτι άλλο παίζει;

Θα κινηματογραφήσω την οθόνη μπας και βοηθήσει αυτό... ;)

 

Συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή είμαι μέσα στα Lion με -v... Φοβάμαι να κάνω επανεκκίνηση...!! :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hxo έχεις ? Θύμισε μου Μάνο τον υπολογιστή σου..

 

Τον έβαλα στην υπογραφή... Εεε κάποια στιγμή έπρεπε... :mrgreen:

Ήχο έχω κανονικά από την εξωτερική κάρτα ήχου με F/W την οποία να σημειώσω έχω δοκιμάσει στο boot να είναι συνδεδεμένη αλλά και μη... Δεν είδα διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τώρα το dsdt σου το έχεις βρει από το tonymac ?

Αν ναι τρέξε το multibeast με τις κατάλληλες επιλογές και έχοντας το dsdt στο desktop. απλά τώρα πιστεύω να ξέρεις από τι αποτελείται ο υπολογιστής σου )hda + ethernet( και να κάνεις τις κατάλληλες επιλογές. Μετά από αυτό δεν έχεις να φοβηθείς ξανά το reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...