Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συστημα που εχω κατα νου να στησω σε περιπτωση που αποχωριστω το iMac ειναι αυτο :

 

1) Corsair Obsidian 550D, Zalman MS1000-HS1 2, NZXT H2, Fractal Design R3,Corsair Graphite 600T, Antec P183 V3

 

2)Dell Ultrasharp U2412M, Hp ZR24-40w,Dell Ultrasharp U2410

 

3)Intel Core i7-2600K

 

4)GIGABYTE ATI Radeon HD6870 1GB DDR5 GV-R687OC-1GD

 

5) G.Skill Ripjaws 8GB DDR3

 

6) Gigabyte GA-Z68XP-UD3 4, Z68X-UD3H-B3

 

7)Corsair AX750

 

8)WD 1TB Blue

 

9)SSD

 

Σε οτι αφορα το κουτι θελω ενα mid tower το οποιο πολυ πιθανως να τοποθετηθει επανω στο γραφειο. Αυτο που με προβληματιζει κυριως ειναι η επιλογη της μητρικης-καρτας γραφικων ετσι ωστε να δουλευουν τα παντα(sleep mode κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα προσπαθήσω να σας δώσω, όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ για να σας κατατοπήσω ώστε να είναι πιο άμεση η βοήθεια...

 

Gear:

MB: Gigabyte GA-X58A-UD7 /f7 bios

CPU: Intel Core i7 920

VGA: ATI RADEON HD 5850

RAM: Corsair XMS3 1600Mhz 2GB x6=12GB

HDD: Seagate 7200.7 SATA 120GB

DVD/CD Drive: NEC (IDE) (Old-one but working).

 

Λοιπόν ακολούθησα αυτόν τον οδηγό: iBoot + MultiBeast: Install Mac OS X on any Intel-based PC με μία διαφορά: Το Mac OS X Snow Leopard Retail DVD είναι κατεβασμένο από ένα forum και κάποιοι χρήστες δήλωσαν ότι "Δουλεύει"...

Το πρόβλημά μου είναι ότι bootάρω από το DVD Drive με το iBoot CD, μπαίνει στην boot screen και έπειτα βγάζω το iBoot CD και βάζω το Mac OS X Snow Leopard DVD, πατάω F5 και μετά enter, μου δείχνει την pre-install οθόνη (εκείνη την γκρι με το μηλαράκι στη μέση) όπου υποτίθεται θα προχωρούσε στο παράθυρο εγκατάστασης, μόνο που ΔΕΝ! Περίμενα γύρω στο 25λεπτο με μισάωρο (2 φορές) μπας και... αλλά τίποτα.

 

Καμιά ιδέα; Παίζει να φταίει ότι το DVDdrive μου που είναι IDE κι όχι SATA ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις μια εγκατάσταση σε κάποιο forum η video θα δεις ότι υπάρχουν κ διάφορα προθέματα για να bootarei π.χ --v -x -s busratio= klp πρέπει να βρεις πια είναι τα κατάλληλα για την δική σου μητρική κ κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις μια εγκατάσταση σε κάποιο forum η video θα δεις ότι υπάρχουν κ διάφορα προθέματα για να bootarei π.χ --v -x -s busratio= klp πρέπει να βρεις πια είναι τα κατάλληλα για την δική σου μητρική κ κάρτα γραφικών.

 

Έχω δοκιμάσει τα bootflags αλλά δεν έγινε κάτι...

Κατέβασα και δοκίμασα και το iAtkos, σταματάει στο ίδιο σημείο...

Κάτι που παρατήρησα: Όταν αλλάζω από IDE σε AHCI mode στο BIOS και κάνω επανεκκίνηση και ξαναμπώ στο BIOS στο CMOS features ενώ σε IDE mode έβλεπε τον δίσκο και το DVDDrive, τώρα σε AHCI mode δεν τα βλέπει...!

 

Κάτι άλλο που δεν μπορώ να βρω είναι πως να χρησιμοποιήσω το DSDT.aml που έχω κατεβάσει το κατάλληλο για την MB. Το χρησιμοποιώ στο bootαρισμα... ;;; Και πώς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι είδα έχει ένα θεματακι η μητρική σου με τα bios και τα beta και τα rollback,γι'αυτον τον λόγο και μόνο θα έβαζα το τελευταίο beta.

 

γυρίζεις όλους τους controler σε achi και καλό είναι να βρεις η ένα Usb dvd η ένα sata dvd.

Το iAtkos S3 ? εκεί έβαλες προθέματα ? -x busratio=(xx)

 

Είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς από μακριά τι χρειάζεται ακριβώς.To dsdt θα σου χρησίμευε αν είχες osx και έφτιαχνες usb stick για την εγκατάσταση. μόνο εκεί προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι είδα έχει ένα θεματακι η μητρική σου με τα bios και τα beta και τα rollback,γι'αυτον τον λόγο και μόνο θα έβαζα το τελευταίο beta.

 

γυρίζεις όλους τους controler σε achi και καλό είναι να βρεις η ένα Usb dvd η ένα sata dvd.

Το iAtkos S3 ? εκεί έβαλες προθέματα ? -x busratio=(xx)

 

Είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς από μακριά τι χρειάζεται ακριβώς.To dsdt θα σου χρησίμευε αν είχες osx και έφτιαχνες usb stick για την εγκατάσταση. μόνο εκεί προς το παρόν.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές... Τελικά έβαλα ένα SATA DVD Drive και με -v -x πήρε μπρος για την εγκατάσταση.

Ακολούθησα τον ελληνικό οδηγό, τελείωσε η εγκατάσταση και έκανε reboot. Έφτασε στο σημείο επιλογής boot και πάτησα να μπω στο λειτουργικό Mac OS X. Το αποτέλεσμα; Ότι αντιμετώπιζα πριν κάνω την εγκατάσταση, αντιμετωπίζω και τώρα για να μπω στο λειτουργικό με μια διαφορά: Την πρώτη φορά μου έβγαλε ένα παράθυρο το γνωστό... You must restart your computer, please hold down you power button to turn off.... κτλ που το έχει και σε άλλες 3 γλώσσες από κάτω. Έκλεισα τον υπολογιστή, προσπάθησα να μπω πάλι και με -x, με -v -x... Απλά κολλάει στην αρχή με το μηλαράκι στη μέση και τίποτα άλλο.

 

Μπήκα στην διαδικασία να ξανά κάνω εγκατάσταση με διαφορετικό customization πριν το install... Θα προσπαθήσω να βγάλω photo τα μηνύματα που βγάζει στο -v -x και θα τα παραθέσω μπας και καταλάβετε κάτι παραπάνω (πολύ πιθανόν) από μένα.

Τουλάχιστον κάνω εγκατάσταση... (Σημαντικό βήμα για μένα)... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι όλο το κόλπο τώρα. -χ πάντα εκτιμώ ότι θέλεις γιατί η κάρτα σου δεν είναι ακόμα συμβατή. αλλά αν δεις στο -V που κολλάει θα λέει η Wait for root,η PCI Configuration Begin και εδώ δεν έχω συμβουλή αν δεν έχεις Mac ώστε να υποκλεψεις χειρισμούς και να σπάσεις τον φαύλο κύκλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπορείς να βάλεις τα original σε vBox γιατί να βάλεις αυτά ? Φαντάζομαι όμως πως ναι αν και η μόνη φoρά που ασχολήθηκα με vBox ήταν στο πρώτο μου hackint0sh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι όλο το κόλπο τώρα. -χ πάντα εκτιμώ ότι θέλεις γιατί η κάρτα σου δεν είναι ακόμα συμβατή. αλλά αν δεις στο -V που κολλάει θα λέει η Wait for root,η PCI Configuration Begin και εδώ δεν έχω συμβουλή αν δεν έχεις Mac ώστε να υποκλεψεις χειρισμούς και να σπάσεις τον φαύλο κύκλο..

 

Δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση το iAtkos S3 version 2 αλλά μου κάνει επανεκκίνηση το PC. Ακόμα και με -v -x μου βγάζει τα γράμματα (τα γνωστά προετοιμασίας εγκατάστασης) και απλά μετά κάνει επανεκκίνηση το PC. Ο λόγος που πήγα να δοκιμάσω αυτή την έκδοση είναι γιατί διάβασα ότι στα Snow Leopard είναι δοκιμασμένη και συμβατή η ΑΤΙ 5850. Και τώρα ξαναμπήκα στην διαδικασία να περάσω τα iAtkos L2.

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...