Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@MoviemakerGr : Σε συμβουλεύομαι πριν προβώ σε αναβάθμιση 10.7.4 Να το κάνω να περιμένω λες να πάω κουβά;;;;

 

Να το κάνεις.. και κουβά να πας από ήχο μόνο έχεις άκρες εσύ :P ;)

 

Απλά ενημέρωσε με σε κάθε περίπτωση μόλις το κάνεις πως πήγε επειδή είναι το πρώτο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κάνεις.. και κουβά να πας από ήχο μόνο έχεις άκρες εσύ :P ;)

 

Απλά ενημέρωσε με σε κάθε περίπτωση μόλις το κάνεις πως πήγε επειδή είναι το πρώτο σου.

 

Κυριάκο, ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...

Τώρα έχω Dual Boot Mac OSX Lion 10.7.3 (όσο για τις αναβαθμίσεις, θα περιμένω το OK από προγράμματα που χρησιμοποιώ πλέον στο MAC).

Και... Windows 7 για Internet Gaming κυρίως.

Έχω κι ένα 3ο Boot Windows 7 (αυτό που είχα δηλαδή πριν ασχοληθώ με hackintosh) το οποίο το χρησιμοποιώ για DAW (Digital Audio Workstation) και επιβάλλεται να είναι εκτός internet.

 

Το επόμενο βήμα είναι η πλήρης αναβάθμιση από 1366 socket με velociraptor σε 1155 socket με SSD.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ..! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι έχω ένα pc το οποίο φοράω

 

i7 2600k

gigabyte z68xp-ud3

HD 6850 asus

SSD 120G

RAM 8G Kingston Sta 1600

 

Μπορώ να βάλω το Mac OS lion????

 

Ευχαριστώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι έχω ένα pc το οποίο φοράω

 

i7 2600k

gigabyte z68xp-ud3

HD 6850 asus

SSD 120G

RAM 8G Kingston Sta 1600

 

Μπορώ να βάλω το Mac OS lion????

 

Ευχαριστώ.....

 

Έχω την αίσθηση, καθώς νομίζω ότι θα συμφωνήσει ο MoviemakerGr από πάνω, ότι είσαι από τις συμβατικότερους...

Πριν ξεκινήσεις όμως, πες μας αν θα κάνεις εγκατάσταση hackintosh για μια «προεπισκόπηση», ή για συγκεκριμένη χρήση, συγκεκριμένων προγραμμάτων για Mac...;!

 

Τίποτα φίλε να το χαρείς κ πριν το.. επόμενο να μιλήσουμε. ;)

 

Βασικά πριν δεις αυτά που έχω υποψήφια στο μυαλό μου για επόμενη αναβάθμιση, δες λίγο μια αντίφαση που βρήκα...

Συγκρίνοντας τον i7 920 τον οποίο έχω εγώ, με τον i5 2500K τον οποίο σκέφτομαι για αγορά...

i7 920 vs i5 2500K λοιπόν:

 

Σύμφωνα με το NovaBench ο i7 920 έχει μέσο όρο 649 και ο i5 2500K έχει 503.

 

Σύμφωνα όμως με το AnandTech o i7 920 «δείχνει» να είναι αρκετά κατώτερος από τον i5 2500K στις περισσότερες μετρήσεις που έκαναν στο Anandtech.

 

Υποψήφια επόμενη αναβάθμιση:

Gigabyte GA-Z68XP-UD3P

Intel Core i5 2500K

Corsair Vengeance 16GB DDR3-1600 Kit (4x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24)

OCZ Vertex 3 SATA III 2.5" 120GB

XFX Radeon HD6870 1GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D Τα cores αξιοποιούνται διαφορετικά στο osx γι'αυτο συμβαίνει αυτό.. Γνώμη μου ? κανε λίγο υπομονή μια χαρά είναι το μηχάνημα σου.. Αν θέλεις όμως να ονειρεύεσαι κάτι καντο με τον 2600κ και θα σου πω κ μια άλλη μητρική να δεις όταν θα είσαι κοντά σε αγορά.και μια άλλη κάρτα γραφικών όταν θα σταθεροποιηθεί η "άποψη Apple"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D Τα cores αξιοποιούνται διαφορετικά στο osx γι'αυτο συμβαίνει αυτό.. Γνώμη μου ? κανε λίγο υπομονή μια χαρά είναι το μηχάνημα σου.. Αν θέλεις όμως να ονειρεύεσαι κάτι καντο με τον 2600κ και θα σου πω κ μια άλλη μητρική να δεις όταν θα είσαι κοντά σε αγορά.και μια άλλη κάρτα γραφικών όταν θα σταθεροποιηθεί η "άποψη Apple"

 

Καλημέρα...

Μα, και οι 2 οι μετρήσεις έγιναν σε περιβάλλον Windows 7. Και συγκεκριμένα σε 'μένα, το NovaBench είτε στα Windows 7 είμαι είτε στα Lion τα ίδια αποτελέσματα μου βγάζει... Σύνολο 1270 με 1290 και στον επεξεργαστή 600+ είτε Lion είτε Windows 7.

Και μιας και έκανα μια πιο εκτενή έρευνα με ενδεχόμενο αγοράς από Γερμανία, ίσως πάω και στον i7 3770K... Θα δούμε... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Windows δεν το έχω τρέξει το nova γιατί δεν μ'ενδιαφερει,δεν ήξερα καν ότι υπάρχει, αλλά αυτό που σου έγραψα είναι διαπιστωμένο από την εμπειρία μου όπως και με την μνήμη στο osx έχει σημασία αν έχεις 16 στο φόρτο πολύ μεγαλύτερη αποτι στα Win.

Φυσικά παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο γιατί εμείς είμαστε Hackint0sh άρα το ασφαλές συμπέρασμα δεν βγαίνει σε άμεση σύγκριση μεταξύ των δυο (Win-osx) αλλά σε σύγκριση της διαφοράς που υπάρχει ανάμεσα σε i5-i7 στο osx και της αντίστοιχης σε Win.

 

Με τα μηχανήματα το ψάχνω συνεχώς και έχω πολλές ιδέες περιμένω σε αυτές να προστεθούν και οι καινούριες σειρές γι'αυτο σου λέω λίγο υπομονή, καθοριστικό θα είναι το Hardware που θα φοράει ο επόμενος Mac pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Windows δεν το έχω τρέξει το nova γιατί δεν μ'ενδιαφερει,δεν ήξερα καν ότι υπάρχει, αλλά αυτό που σου έγραψα είναι διαπιστωμένο από την εμπειρία μου όπως και με την μνήμη στο osx έχει σημασία αν έχεις 16 στο φόρτο πολύ μεγαλύτερη αποτι στα Win.

Φυσικά παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο γιατί εμείς είμαστε Hackint0sh άρα το ασφαλές συμπέρασμα δεν βγαίνει σε άμεση σύγκριση μεταξύ των δυο (Win-osx) αλλά σε σύγκριση της διαφοράς που υπάρχει ανάμεσα σε i5-i7 στο osx και της αντίστοιχης σε Win.

 

Με τα μηχανήματα το ψάχνω συνεχώς και έχω πολλές ιδέες περιμένω σε αυτές να προστεθούν και οι καινούριες σειρές γι'αυτο σου λέω λίγο υπομονή, καθοριστικό θα είναι το Hardware που θα φοράει ο επόμενος Mac pro.

 

Το novabench χρησιμοποιείται κυρίως από χρήστες Windows 7. Αν πας εδώ... NovaBench Scores&Stats θα διαπιστώσεις ότι το 95% των χρηστών που έχουν κάνει submit το benchmark τους είναι χρήστες Windows 7.

Και ακριβώς αυτό θέλω να σου επισημάνω ότι ο μέσος όρος score ενός CPU του NovaBench είναι από χρήστες Windows 7 όπως επίσης τα benchmarks του AnandTech είναι πάλι Windows 7. Και γι αυτό μου κάνει εντύπωση... Ενώ και οι 2 είναι σε Windows 7, ο ένας παρουσιάζει τον i5 2500K χειρότερο από τον i7 920, ενώ ο άλλος ακριβώς το αντίθετο. (Επισήμανση: Υπ' όψιν ότι στο Anandtech χρησιμοποιούν το Sysmark, ένα πρόγραμμα αξιολόγησης Hardware το οποίο κοστίζει 750$).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το novabench χρησιμοποιείται κυρίως από χρήστες Windows 7. Αν πας εδώ... NovaBench Scores&Stats θα διαπιστώσεις ότι το 95% των χρηστών που έχουν κάνει submit το benchmark τους είναι χρήστες Windows 7.

Και ακριβώς αυτό θέλω να σου επισημάνω ότι ο μέσος όρος score ενός CPU του NovaBench είναι από χρήστες Windows 7 όπως επίσης τα benchmarks του AnandTech είναι πάλι Windows 7. Και γι αυτό μου κάνει εντύπωση... Ενώ και οι 2 είναι σε Windows 7, ο ένας παρουσιάζει τον i5 2500K χειρότερο από τον i7 920, ενώ ο άλλος ακριβώς το αντίθετο. (Επισήμανση: Υπ' όψιν ότι στο Anandtech χρησιμοποιούν το Sysmark, ένα πρόγραμμα αξιολόγησης Hardware το οποίο κοστίζει 750$).

Δεν διαφωνώ σε τίποτα απολύτως από αυτά που λες.. και φυσικά το Anandtech είναι το αξιόπιστο. Απλά σου εξηγώ ότι δεν με απασχόλησαν ποτέ επιδόσεις σε Win και στο osx το χρησιμοποιώ για να καταλάβω πόσο καλά έχει πατήσει το osx.

και επίσης ότι τους πόρους του κάθε μηχανήματος το κάθε λειτουργικό τους αξιοποιεί διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ σε τίποτα απολύτως από αυτά που λες.. και φυσικά το Anandtech είναι το αξιόπιστο. Απλά σου εξηγώ ότι δεν με απασχόλησαν ποτέ επιδόσεις σε Win και στο osx το χρησιμοποιώ για να καταλάβω πόσο καλά έχει πατήσει το osx.

και επίσης ότι τους πόρους του κάθε μηχανήματος το κάθε λειτουργικό τους αξιοποιεί διαφορετικά.

 

:D Εγκυκλοπαιδικά/πληροφοριακά τα είπα... Όσον αφορά το Novabench για το OSX είναι ακριβώς αυτό που είπες... Πόσο καλά έχει «πατήσει» το OSX στο Hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!

Ειμαι καινουργιος σε ολο αυτο και τις τελευταιες 2 μερες προσπαθω να εγκαταστησω MAC OS ετσι ωστε να παρω μια γευση , να το χρησιμοποιησω λιγο γιατι σκεφτομαι για μελλοντικη αγορα iMac.

 

Καταρχην το συστημα μου ειναι:

 

MOBO : Gigabyte Z68XP-UD4

GPU : ATI RADEON HD 6970

RAM : 8GB

PSU : Intel i7 2600k

ΗDD : 1x 1TB WD , 1x 500GB SG ,1x 250GB SG

 

Στον 500αρη εχω Windows 7 Ultimate x64

To Mac OS προσπαθω να το περασω στον 250αρη.

 

Εχω κατεβασει και το iAtkos , και το iDeneb και το iPC.

Δεν εχω καταφερει να περασω κανενα δυστηχως

 

Εχω αλλαξει τις ρυθμισεις στο BIOS απο IDE σε ΑCHI οπως ζηταει..

 

Με το iAtkos καταφερνω να φτασω μεχρι την εγκατασταση αλλα εκει λιγο πριν την μεση μου βγαζει Error :

Τhe installer couldn't validate the contents of intel 10.5.7 package.

Το εψαξα και στο νετ ελεγε οτι συνηθως πρεπει να ξαναγραψεις νεο δισκακι με χαμηλoτερη ταχυτητα , και το εκανα γυρω στις 3-4 φορες με το ιδιο αποτελεσμα.

 

Το iDeneb και το iPC μου βγαζουν Kerner Panic οταν κανω boot στο Installation :(

 

Τι μπορει να κανω λαθος? :(

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!

Ειμαι καινουργιος σε ολο αυτο και τις τελευταιες 2 μερες προσπαθω να εγκαταστησω MAC OS ετσι ωστε να παρω μια γευση , να το χρησιμοποιησω λιγο γιατι σκεφτομαι για μελλοντικη αγορα iMac.

 

Καταρχην το συστημα μου ειναι:

 

MOBO : Gigabyte Z68XP-UD4

GPU : ATI RADEON HD 6970

RAM : 8GB

PSU : Intel i7 2600k

ΗDD : 1x 1TB WD , 1x 500GB SG ,1x 250GB SG

 

Στον 500αρη εχω Windows 7 Ultimate x64

To Mac OS προσπαθω να το περασω στον 250αρη.

 

Εχω κατεβασει και το iAtkos , και το iDeneb και το iPC.

Δεν εχω καταφερει να περασω κανενα δυστηχως

 

Εχω αλλαξει τις ρυθμισεις στο BIOS απο IDE σε ΑCHI οπως ζηταει..

 

Με το iAtkos καταφερνω να φτασω μεχρι την εγκατασταση αλλα εκει λιγο πριν την μεση μου βγαζει Error :

Τhe installer couldn't validate the contents of intel 10.5.7 package.

Το εψαξα και στο νετ ελεγε οτι συνηθως πρεπει να ξαναγραψεις νεο δισκακι με χαμηλoτερη ταχυτητα , και το εκανα γυρω στις 3-4 φορες με το ιδιο αποτελεσμα.

 

Το iDeneb και το iPC μου βγαζουν Kerner Panic οταν κανω boot στο Installation :(

 

Τι μπορει να κανω λαθος? :(

Ευχαριστω

 

Κατέβασε και δοκίμασε το iAtkos L2, το οποίο είναι η έκδοση Lion OSX 10.7.2 αλλά και σαν εγκατάσταση είναι λογικά πιο συμβατή απ' ότι η 10.5.7 που προσπάθησες.

iAtkos L2 Torrent Download

Κάνε λίγο υπομονή, συνήθως έχει καλό Seed. :)

Οδηγός Εγκατάστασης iAtkos L2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβασε και δοκίμασε το iAtkos L2, το οποίο είναι η έκδοση Lion OSX 10.7.2 αλλά και σαν εγκατάσταση είναι λογικά πιο συμβατή απ' ότι η 10.5.7 που προσπάθησες.

iAtkos L2 Torrent Download

Κάνε λίγο υπομονή, συνήθως έχει καλό Seed. :)

Οδηγός Εγκατάστασης iAtkos L2

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Δοκιμασα και το iAtkos S3 v2 , η εγκατασταση ηταν επιτυχης αλλα οταν παω να κανω boot μου βγαζει το σημα της Apple για 1 δευτερολεπτο και κανει επανεκκίνηση..

Αυτη τη στιγμη κατεβαζω αυτα που προτεινες! Θα επανερθω με νεοτερα! :)

 

**Update**

Λοιπον φιλε μου οντως ειχες δικιο... εγκατασταθηκε ολα ΟΚ..

Απλως εχω ενα προβλημα..

Προφανως η καρτα μου ATI HD 6970 2 GB δεν ειναι συμβατη..

Οταν παει να κανει boot μου βγαζει ενα μηνυμα Unsupported card! μετα αμεσως το logo της Apple φορτωνει και μου βγαζει μια ασπρη οθονη με τον κερσορα..

Τι μπορω να κανω γνωριζεις?

Βρηκα αυτο:

http://netkas.org/?p=959

Αλλα δεν ξερω πως να το κανω...δεν εξηγει..

Ευχαριστω και παλι...

Επεξ/σία από Hlias943
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...