Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Το να ζητάμε και να δίνουμε links για εμπορικό πρόγραμμα (MacOS X για x86) απαγορεύεται βρε παιδιά. Μην αρχίσουμε κι εδώ αυτά που βλέπουμε στα άλλα fora... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θερμη παρακληση στους παραθυροφυλλους....μη κανετε install το osx σε PC...ειναι προσβολη! πατε στη rainbow να σας κανουν κανα demo καλυτερα...σε αυτα τα σκατοκουτια τι να μπει το osx...

 

τσ τσ τσ...

 

αν ειστε για switch να το κανετε, μην μασατε δεν θα μετανιωσετε σε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θερμη παρακληση στους παραθυροφυλλους....μη κανετε install το osx σε PC...ειναι προσβολη! πατε στη rainbow να σας κανουν κανα demo καλυτερα...σε αυτα τα σκατοκουτια τι να μπει το osx...

 

τσ τσ τσ...

 

αν ειστε για switch να το κανετε' date=' μην μασατε δεν θα μετανιωσετε σε τιποτα.[/quote']

 

Αν εξαιρέσεις το παράνομο του θέματος (απορώ βέβαια πως "διαρρέουν" τέτοιες beta εκδόσεις) δεν το βρίσκω καθόλου προσβολή να πάρει κανείς μια γεύση από macosx σε Pc. Αντίθετα είναι μαγκιά του maxxuss να καταφέρει να patchαρει την έκδοση αυτή για διαφορετικό hardware. Το pc για κάποιους "παραθυρόφιλους" δεν είναι μόνο ομορφιά και μόστρα αλλά πειραματισμός αγάπη και hobby.

Φιλικά,

getty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσεις το παράνομο του θέματος (απορώ βέβαια πως "διαρρέουν" τέτοιες beta εκδόσεις) δεν το βρίσκω καθόλου προσβολή να πάρει κανείς μια γεύση από macosx σε Pc. Αντίθετα είναι μαγκιά του maxxuss να καταφέρει να patchαρει την έκδοση αυτή για διαφορετικό hardware. Το pc για κάποιους "παραθυρόφιλους" δεν είναι μόνο ομορφιά και μόστρα αλλά πειραματισμός αγάπη και hobby.

Φιλικά' date='

getty[/quote']

 

ακριβως επειδη ειναι πειραματισμος αγαπη και χομπυ ας παρουν κανα μακ να το ευχαριστηθουν, εκτος και αν γουσταρουν να σπανε το κεφαλι τους καθε φορα για το πως θα κανουν το πσ να λειτουργησει καπως καλα.

 

θα προτιμουσα να εχω ενα γνησιο μακ διπλα μου παρα ενα κουτι με το tiger μεσα, δε νομιζεις...

 

και δεν νομιζω οτι πλεον ειναι οικονομικο το θεμα....βλεπε μακ μινι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ok ... 600 ευρώ (και δεν παίρνεις και καλό hardware) όμως αν θέλεις απλά να δεις το macosx είναι κάπως. Anyway, επειδή πλατιάζουμε το θέμα... δεν συνεχίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν να πω οτι είμαι κάτοχος PowerMac G5, και είπα να εγκαταστήσω το OSX x86 σε ένα Dell Laptop (Centrino 2,0 2GB Ram, Quadro 1100...)που έχω, έτσι απο περιέργεια κυρίως.

 

Η εμπειρία μου δεν ήταν καθόλου ευχάριστη, και κατά τη γνώμη μου μπορεί να σε αποθήσει απ' το OSX!

 

Άπειρα προβλήματα, όπως δεν δούλευε η κάρτα γραφικών όπως έπρεπε (Nvidia Quadro Go 1100), δεν δούλευε το ethernet, δεν δούλευε το Wifi. κ.α. Ίσως με τις κάρτες γραφικών όσοι έχουν ATI να έχουν καλύτερη τύχη (μια και κάποιες ATI υποστηρίζονται), αλλά ethernet το 99% του κόσμου έχει πρόβλημα, και θα έχει για πολύ καιρό. Επίσης είναι πολύ δύσκολο να αναβαθμήσεις το λειτουργικό όπως απο το 10.4.4 να πάω στο 10.4.5 έχει μια σελίδα οδηγίες, και μετά για ένα απλό patch αλλή μια σελίδα οδηγίες στο terminal!

 

Αυτή η δυσκολία και η βαβούρα να ψάχνεις driver και να περνάς τα πάνδεινα για μια αναβάθμηση που στα κανονικά mac είναι 1 κλίκ, σίγουρα δεν είναι η ίδια εμπειρία που μπορείς να έχεις με ένα πραγματικό mac (=απλότητα).

 

Συμπέρασμα: Θέλετε oSX;

Πάρτε ένα MAC, έστω και Mini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου δεν ήταν καθόλου ευχάριστη' date=' και κατά τη γνώμη μου μπορεί να σε αποθήσει απ' το OSX!

 

Συμπέρασμα: Θέλετε oSX;

Πάρτε ένα MAC, έστω και Mini.[/quote']

 

 

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Κι εγώ θέλω να πάρω Mac, και δοκίμασα το Mac OS X στο pc μου.

 

Απογοητεύτηκα βέβαια.

 

Πάντως το Mini θα το "χτυπίσω" όπως και να 'χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ακομα καλυτερα με την 10.4.5 αν και ο safari crash-αρει στο forum του insomnia και ο camino εχει προβλημα με τουσ τονουσ και το τελικο σιγμα :P

picture18pi.th.png

 

Εφοσον θελετε κατι να δοκιμασω let me know... :)

Κατα τα αλλα εχω πολλα να σεταρω (quartz xtrm και core image)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες παίζει κανένας MAC emulator για pc? Έχω βρει κάποιους αλλα προσωμοιώνουν τα παλιά μηχανήματα. Θέλω να τρέξω το Logic Pro 7 για MAC στο pc μου. (WIN XP). Γίνεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

πριν απο ένα χρόνο που κόλλησα το μικρόβιο αγόρασα ένα mac mini από Καναδά και ασχολήθηκα εντατικά.

 

Φυσικά για αρχή είναι πολύ καλό αλλά όταν αρχίζεις και μαθαίνεις το λειτουργικό και θες να κάνεις όλο και πιο πολλά σε χαλάει. Βλέπε Final Cut Pro κλπ.

 

Έτσι λοιπόν έπεσε στα χέρια μου η πρώτη OSX86 έκδοση (10.4.3 Developers Edition) και την έβαλα στο PC (Athlon 64 3000+ και nForce 3 mobo). Όντως δεν έπαιζε το περισσότερο hardware (graphics card, network, audio κλπ). Πήγαινε όμως σφαίρα (καμία σχέση με το mini).

 

Έτσι λοιπόν το έψαξα και άλλαξα μητρική και επεξεργστή και πήρα την πιο συμβατή. ASUS P5LD2- VM (νομίζω) με ενσωματωμένη μια Intel Network Card, Intel Controllers, Intel GPU & Audio & Pentium D 920 και παίζουν ΟΛΑ τέλεια. Ακόμα και στην κάρτα υποστηρίζεται το Core Image & Quartz Extreme.

 

Με έτρωγε ακόμα ο κ*λος μου όμως γιατί η κάρτα γραφικών ναι μεν συμβατή αλλά δε σήκωνε το WoW (στα XP). Ψάξε ψάξε πάλι βλέπω πως οι nVidia δεν παίζουν σε OSX86 οι ΑΤΙ όμως τα καταφέρνουν με χακάρισμα και έτσι πήρα μια Χ1600 που παίζει μπόμπα το WoW.

 

Μετά το χακάρισμα αρχείων στο OSX86 παίζει και η ATI μια χαρά (υψηλές αναλύσεις κλπ, Core Image, Quartz) αλλά έχω mouse artifacts τα οποία περιορίζονται πολύ με ένα προγραμματάκι ονόματι Mousepose.

 

Μετά αφού το μόνο που έκανα στα Win ήταν να παίζω WoW με έφαγε πάλι ο κ*λος μου να το βάλω στο OSX86. Από την 1.9.3 έγινε και Universal Binary και παίζει κι αυτό μια χαρά.

 

Χθες έπαιζα WoW από OSX86 και μετά έβαλα να κάνει DivX 4 ταινιούλες (mac the ripper & handbrake) με 125 fps το encoding παρακαλώ.

 

Μετά από όλα αυτά έκανα delete το partition των XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snollygoster, όσον αφορά τον ήχο έχεις 5.1 υποστήριξη?

Με την X1600 έχεις dual head?

 

Η Matrox G550 που έχω δυστηχώς δεν υποστηρίζει QE/CI και για dual head ούτε λόγως.. :(

 

Επίσης με την onboard Realtek σε 865 chipset δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω τα 5.1 στο MacOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file snollygoster poly endiaferon ayto pou egrapses,na se rwthsw epeidh endiaferomai kai egw gia agora ths mobo omws tha ftiaxw dual boot systhma,xereis an ginete na balw mia extra karta grafikwn gia ta windows kai a exw energopoihmenh ayth ths mobo sto mac os x?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν:

 

Ήχο 5.1 δεν έχω

Line-In δεν έχω

DualHead δεν έχω δοκιμάσει αλλά δε νομίζω να έχω

Πολλά artifacts στο mouse έχω :P

 

@ Ikariwths

Μπορείς να βάλεις όποια PCI-X κάρτα για τα windows και να χρησιμοποιείς την onboard για το OS X. Δύο προβλήματα θα έχεις μόνο. Κάθε φορά θα πρέπει να μπαίνεις στο BIOS και να διαλέγεις πια κάρτα θέλεις και μετά θα πρέπει να συνδέεις την οθόνη σου σε αυτή την κάρτα!

 

Ενώ αν καταφέρεις με μια κάρτα να παίξουν και τα 2 λειτουργικά το μόνο που θα κάνεις θα είναι restart. Ακόμα και σε διαφορετικούς δίσκους να τα βάλεις δε θα χρειάζεται να μπαίνεις στο ΒΙΟS για να αλλάζεις το boot sequence γιατί η εν λόγω μητρική αν πατήσεις F8 στο boot σου εμφανίζει μενού με ΟΛΑ τα drives σου για να διαλέξεις από που θα μπουτάρεις (όχι αυτός με τα κρασιά - απέλια κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...