Προς το περιεχόμενο

Μηχάνιμα για γύρο (σπιτίσιο)


apd453

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντα ηταν απιαστο ονειρο το σπιτικο σουβλατζιδικο

Σπιτικό σουβλατζίδικο - τσιπουράδικο - μακαρονάδικο. Το τσιπουράδικο δεν έχει απαιτήσεις σε εξοπλισμό και το έχω έτοιμο ( παστά, τουρσιά, ψωμιά κλπ όλα χειροποίητα έτσι, όχι κονσέρβες και παπαριές ). Για τα μακαρόνια επίσης πήρα ένα μικρό αλλά καλό pasta machine.

Ένα μηχάνημα με αντλία που να κρυώνει βαρελάκι μπύρα, το γύρος grill και πάω για έναρξη στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιο μικρο ρε παιδια? αυτο ειναι το κλασσικο που ειναι παντου εκτος απο εργοστασια.

Μηπως εχετε ξεχασει πως γινονται τα πραγματα? Μετα απο αυτη την δηλωση και την actifry τι αλλο να πω? Σε λιγο θα ρωταει ο κοσμος πως γινεται το νερο να ζεσταινετε και να κοχλαζει και αν υπαρχει μηχανημα που θα το κανει... Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To επομενο βημα ειναι επειδη το γαλα ειναι ακριβο να παρεις και 2,3 κατσικες σπιτι..sorry δεν αντεξα.

Αν μπορούσα θα το έκανα. Δεν είναι θέμα χρημάτων. Λεφτά υπάρχουν. Άλλωστε πιο ακριβά μου βγαίνει ο γύρος από το αν τον αγοράσω από έξω.

Ποιο μικρο ρε παιδια? αυτο ειναι το κλασσικο που ειναι παντου εκτος απο εργοστασια.

Και τι να κάνω ρε τούφα! για να κάνω χειροποίητα ζυμαρικά που μου αρέσουν θα ανοίγω φύλλο με το χέρι?

Αν μπορούσα θα το έκανα κι αυτό αλλά έχω ελάχιστο χρόνο ελεύθερο στο σπίτι.

Μου αρέσει το πολύ και ποιοτικό φαγητό με τη σπιτίσια ατμόσφαιρα. Η θα το φτιάχνω μόνος ή θα πάω σε πιασοκολέξ-κρυοκολέξ εστιατόριο που θα φύγω και νηστικός με τις κλάιν μερίδες που σερβίρουν.

Το μηχάνημα ζυμαρικών το πήρα 20 ευρώ μέσο γνωστού (το εξάρτημα για κόβει δεν το έχει βέβαια). Atlas είναι made in Italy γαμάτο και κάνει και τυροπιτάκια, μπισκοτάκια για τα τέκνα η γυναίκα έτσι για πλάκα με ευκολία. Μου παίρνει περίπου ένα δεκάλεπτο να περάσω από μηχανή και να τα κόψω + 5λεπτά η ζύμη.

Μια που σε βρήκα ρε τούφα. Πόσο κρατάει η ζύμη στο ψυγείο? Μπαίνει κατάψυξη? Αν τα φτιάξω και τα ξεράνω θέλουν πάλι ψυγείο? Πόσο κρατάνε ξεραμένα. Είναι τα αυγά που με φοβίζουν.

 

Σε λιγο θα ρωταει ο κοσμος πως γινεται το νερο να ζεσταινετε και να κοχλαζει και αν υπαρχει μηχανημα που θα το κανει... Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη

Έχει βραστήρες για αυτό το σκοπό. 9ευρώ από καρφούρ:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι, με παρεξηγησες, ειναι οτι το πιο απλο και το πιο καλο που υπαρχει, με το χερι δεν ανοιγεις σωστο φυλλο για μακαρονια εκτος αν εχεις καμια 20αρια χρονια πρακτικη :P

Καλα κανεις και μαγειρευεις, αλλα τα εστιατορια δεν ειναι κλαιν μεριδες, η ουσια ειναι στην ποιοτητα

Κανε τα μακαρονια και βαλτα καταψυξη (αν το επιτρεπει το σχημα) η ή αστα να ξεραθουν πανω σε κανα σκουποξυλο και μετα σε αεροστεγη ταπερ (αν δεν εχουν γεμιση)

 

Τι ζυμη κανεις ακριβως btw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως προτιμω να στηριζω τους επαγγελματιες και να διευκολυνω την ροη του χρηματος στην οικονομια για αυτο παραγγελνω γυρο απο εξω :P

 

Αν μπορούσα θα το έκανα. Δεν είναι θέμα χρημάτων. Λεφτά υπάρχουν. Άλλωστε πιο ακριβά μου βγαίνει ο γύρος από το αν τον αγοράσω από έξω.']

 

 

 

Kαμια σχεση με τον Παπανδρεου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ζυμη κανεις ακριβως btw?

Τώρα τη πήρα και κάνω μια απλή που βρήκα. Μόλις φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω όσον αφορά το πάχος, το σχήμα θα κάνω δοκιμές με τη ζύμη και το βράσιμο. Μισό κιλό αλεύρι σκληρό (μύλους Αγίου Γεωργίου το Νο1 παίρνω) και 4 αυγά. Τίποτε άλλο. Μια χαρά μου βγαίνουν.

Το πέστο (το πράσινο) δε μπορώ να πετύχω με τίποτα. Θέλω να έχει γεύση σαν της μπαρίλα τουλάχιστον αλλά μου βγαίνει άγευστο.

Καμιά καλή συνταγή? Έχω δοκιμάσει πολλές με διάφορες αναλογίες υλικών.

 

Εγω παντως προτιμω να στηριζω τους επαγγελματιες και να διευκολυνω την ροη του χρηματος στην οικονομια για αυτο παραγγελνω γυρο απο εξω :P

Ξαναλέω. Πολύ φορμόλη στα γυράδικα και μάλιστα γνωστά γυράδικ. Με τα ματάκια μου τα έβλεπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω. Πολύ φορμόλη στα γυράδικα και μάλιστα γνωστά γυράδικ. Με τα ματάκια μου τα έβλεπα.

 

Πολλα πραγματα μας κανουν κακο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν τα χρησιμοποιουμε ή δεν τα τρωμε, πχ η ακτινοβολια με τα κινητα τηλεφωνα που ο καθενας μας εχει και 2-3 κινητα στο σπιτι ή το ασυρματο router.

 

Oπως και το κρεας εκτος αν δεν το μεγαλωνεις ο ιδιος, που ξερεις τι προσθηκες και ορμονες εχει? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...