Προς το περιεχόμενο

AMD FX / Bulldozer - γενική συζήτηση


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαση του review του guru3d .. με ένα oc στα 4.6 φτάνει και ξεπερναει αρκετά τον 2500Κ ακουμπώντας τον 2600Κ. Αν πέσει λοιπον η τιμή του 20 - 30 euro κάτω από τον 2500Κ δεν θα αποτελεί κακή αγορά!!

 

Με την ίδια λογική όμως δεν μπορείς να κλοκάρεις και τον 2500K και να πάρεις καλύτερες επιδόσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με την ίδια λογική όμως δεν μπορείς να κλοκάρεις και τον 2500K και να πάρεις καλύτερες επιδόσεις;

 

Για αυτό ακριβώς το λόγο είπα ότι θα έπρεπε να είναι 20 - 30Ε πιο φθηνός από τον 2500Κ!!

 

Το χειρότερο όλων πάντως είναι ότι δεν φαίνεται να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μεταπηδίσει καποιος από 955-965 ή καποιο 6core phenom 2 σε μπουλντόζα ακόμη και αν η μητρική του το υποστηριζει!!

Επίσης πολύ χαμένοι είναι και αυτοί που πήγαν σε πλατφορμα ΑΜ3+ με 955 προσωρινα για να κοτσάρουν μετά καποια μπουλτντόζα ενω είχαν την οικονομική δυνατοτητα να πανε στον 2500Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαση του review του guru3d .. με ένα oc στα 4.6 φτάνει και ξεπερναει αρκετά τον 2500Κ ακουμπώντας τον 2600Κ. Αν πέσει λοιπον η τιμή του 20 - 30 euro κάτω από τον 2500Κ δεν θα αποτελεί κακή αγορά!!

 

Ξέχασες το δεύτερο μισό της πρότασης: ...για όσους μπορούν και δεν τους πειράζει να έχουν μόνιμο ένα τέτοιο OC και φυσικά να δώσουν την αντίστοιχη προσοχή και χρήματα για την ψύξη.

 

Ακόμα κι αν εσύ, ή ακόμα και η πλειοψηφία του insomnia, είσαι σ' αυτή την κατηγορία, αυτό δε σημαίνει απολύτως τίποτα για τη βιωσιμότητα της CPU στην αγορά.

 

Επίσης μου φαίνεται το λιγότερο κοντόφθαλμο να συγκρίνει κανείς τις επιδόσεις μιας CPU overclocked "τέρμα όσο πάει με αέρα" και μιας με stock clock (ειδικά όταν είναι γνωστό πως και η δεύτερη κλοκάρει αβέρτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες το δεύτερο μισό της πρότασης: ...για όσους μπορούν και δεν τους πειράζει να έχουν μόνιμο ένα τέτοιο OC και φυσικά να δώσουν την αντίστοιχη προσοχή και χρήματα για την ψύξη και την Δ.Ε.Η. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως παιδια εχω καταλαβει πως και οι χρηστες που τυχαινει να εχουν τωρα εναν επεξργαστη π.χ Q6600 μενουν αρκετα ευχαριστημενοι και θα ειναι ακομα καλυμενοι αν το χρησιμοποιουν για απλη χρηση αλλα και σε προγραματα ειναι επισης καλοι. Και ερχομαι τωρα εδω που θελω να καταληξω οτι εμεις που τυχαινει να εχουμε παρει επεξεργαστες τυπου i5 2500K σιγουρα δεν θα μας καλυπτει για 6 χρονια τουλαχιστον; και επισης και αν πεσουν οι απαιτησεις των επομενων windows 8 τοτε ο μονος λογος για να αναβαθμισει καποιος θα ειναι καθαρα μονο για πολυ επαγγελματικους σκοπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι αν εσύ, ή ακόμα και η πλειοψηφία του insomnia, είσαι σ' αυτή την κατηγορία, αυτό δε σημαίνει απολύτως τίποτα για τη βιωσιμότητα της CPU στην αγορά.

 

Αδικο δεν έχεις .. αλλα να συμπληρώσω ότι το water kit της amd που συμπεριλαμβάνεται είναι αρκετό για να παίξει καποιος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως παιδια εχω καταλαβει πως και οι χρηστες που τυχαινει να εχουν τωρα εναν επεξργαστη π.χ Q6600 μενουν αρκετα ευχαριστημενοι και θα ειναι ακομα καλυμενοι αν το χρησιμοποιουν για απλη χρηση αλλα και σε προγραματα ειναι επισης καλοι. Και ερχομαι τωρα εδω που θελω να καταληξω οτι εμεις που τυχαινει να εχουμε παρει επεξεργαστες τυπου i5 2500K σιγουρα δεν θα μας καλυπτει για 6 χρονια τουλαχιστον; και επισης και αν πεσουν οι απαιτησεις των επομενων windows 8 τοτε ο μονος λογος για να αναβαθμισει καποιος θα ειναι καθαρα μονο για πολυ επαγγελματικους σκοπους

 

4+ χρόνια με q6600 and counting... παιχνίδια δεν παίζω και για τα γραφιστικά προγράμματα είναι ακόμα σκυλί... απλά ήθελα μια αλλαγή που μάλλον ακόμα δεν θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι χωρίς cpu και κάτι πρέπει να αγοράσω, βλέπω με πολύ καλό μάτι τον FX 4100 αν δεν πέσει η τιμή του 8150.

 

 

το μονο καλο που εχει μεινει ειναι το σταθερο σοκετ... :-(

 

ο μόνος λόγος που μένω με AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι χωρίς cpu και κάτι πρέπει να αγοράσω, βλέπω με πολύ καλό μάτι τον FX 4100 αν δεν πέσει η τιμή του 8150.

 

To Θεμα είναι θα αξίζει να πας σε fx4100 η καποιος 955 - 1055Τ θα συνεχίσει να είναι καλύτερη επιλογή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές θα πέσουν αναγκαστικά, οι επιδώσεις δεν τις δικαιολογούν, όταν δεν πείθεις με τις επιδώσεις πρέπει να δελεάσεις τον αγοραστή με καλύτερη τιμή.

 

Μόνο το gouru3d έδωσε ευνοϊκή κριτική, όλοι ρίχνουν θάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτον που απάντησε σε αυτό που ειπα,ειπα για την τιμή σε σχέση με τους 8πυρήνες που παίρνεις.. Εγώ τουλάχιστον περίμενα να είναι πολύ πιο ακριβοί. Χωρίς να κοίταξω reviewsiΓιαυτο το ειπα.Μην πέφτετε πάνω σε όλους να τους φάτε.

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει δεν είναι τόσο κακοί..Η τιμή τραγική αλλα για τη δουλειά που θέλω εγώ μου κάνει ο 6core FX (φαινομενικά τουλάχιστον).Καλύτερα θα ήταν για την AMD να έβγαζε ένα die shrink του Thuban σε 8core με τον IMC του FX (και άλλες βελτιώσεις πχ AVX κλπ).Πιο ανταγωνιστικός θα ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το gouru3d έδωσε ευνοϊκή κριτική, όλοι ρίχνουν θάψιμο.

 

Εμ τι θα κάνουν αφού value for money έχουν χειρότερο και από τον 2600K, επιδόσεις λίγο πάνω από thuban και λίγο κάτω από 2500K, κατανάλωση εκτός τόπου και χρόνου για 32nm.

 

Ποιος θα προτιμήσει FX αντί για Thuban; Μιλάμε για ίδιες επιδόσεις στα παιχνίδια με την μισή τιμή σαν πλατφόρμα (mobo+cpu)!!! shock.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...