Προς το περιεχόμενο

AMD FX / Bulldozer - γενική συζήτηση


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατ'αρχην να πω οτι, οντως με τα σημερινα δεδομενα και με τα τοσα reviews που βγηκαν, οι BD δεν δειχνουν να αποδιδουν αυτο που αναμενοταν τοσο καιρο.

 

ομως, εχω μερικες αποριες, που θα ηθελα να τις θεσω στο "τραπεζι".

 

ειναι μια αρχιτεκτονικη σχεδιασμενη απο "λευκο" χαρτι? ή εξελιξη των σημερινων?

ειναι επεξεργαστες που σχεδιαστηκαν μονο για desktop ή ΚΑΙ για server?

υπαρχουν πραγματικα Multithreaded εφαρμογες που να εκμεταλλευονται παραπανω απο 4 πυρηνες ?κι αν ναι, οι γνώστες θα ηθελα να μας πουν ποιες ειναι αυτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1) ειναι μια αρχιτεκτονικη σχεδιασμενη απο "λευκο" χαρτι? ή εξελιξη των σημερινων?

2) ειναι επεξεργαστες που σχεδιαστηκαν μονο για desktop ή ΚΑΙ για server?

3) υπαρχουν πραγματικα Multithreaded εφαρμογες που να εκμεταλλευονται παραπανω απο 4 πυρηνες ?κι αν ναι, οι γνώστες θα ηθελα να μας πουν ποιες ειναι αυτες?

 

 

1) Bulldozer is a completely new design developed from the ground up

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bulldozer_%28processor%29

 

2) και για τα 2. πολλοι λενε οτι σχεδιαστηκαν κατα κυριο λογο για server και πηγαν και στο mainstream. αν δε δω ομως reviews που να καταδεικνυουν την ανωτεροτητα αυτης της αρχιτεκτονικης εναντι του ανταγωνισμου στο server κομματι δεν πιστευω τιποτα. βεβαια θα πρεπει να περιμενουμε λιγο να σκασουν οι XEON E5 που θα ειναι τα sandybridge Ε κομματια servers και τοτε να κρινουμε αν οι επιδοσεις σε σχεση με τους sandybridge σχετιζονται με αυτες στο mainstream κομματι ή οντως η μπουλντοζα κανει παπαδες.

 

3)ναι. x264, cinebench 11.5, cinema D4 νομιζω και αλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι η AMD καλύτερα να σταματήσει την επίθεση με τα ''άσφαιρα''. Από πλευράς επιδόσεων προσωπικά δεν περίμενα και πολλά πράγματα να σας πω την αλήθεια.

 

Από θέμα value for money νομίζω ότι ο 2500K αυτή τη στιγμή είναι ο καλύτερος επεξεργαστής.

 

 

ps. Εγώ πάντως θα προβώ στην αγορά του 8150 για τα μάτια του κόσμου :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ps. Εγώ πάντως θα προβώ στην αγορά του 8150 για τα μάτια του κόσμου :whistle:

 

 

 

Ελπίζω απο κάπου που δε θα σου πιάσουν τον ..εχμ... you know what i mean !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω απο κάπου που δε θα σου πιάσουν τον ..εχμ... you know what i mean !

 

 

νομιζω το οverclockers που τον δινει 200 λιρες ερχεται και ελλαδα με δωρεαν μεταφορικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απογοητευτικο περαν των επιδοσεων ειναι η καταναλωση.Δηλαδη πες οτι παιρνει καποιος τον 8150 με 6970 και ειναι λιγο σαν ολους μας εδω μεσα και θα θελει να τον ανεβασει.Τι τροφοδοτικο θα θελει με τετοια καταναλωση?!?!Ελεος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή βλέπω πολύ μπλα μπλα και γνώση και ρεαλισμό 0 και όπως όλοι ξέρουμε η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια.

Πρώτα απο όλα δεν υπάρχουν ακόμα εφαρμογές 128bit ούτε καν λογισμικό.

Δεύτερον δεν υπάρχει εφαρμογή ωστε να γονατίσει 8 πυρήνες.

Όταν θα υπάρχουν όλα αυτά και μπορούν να τον αξιοποιήσουν σωστά τότε μιλάμε.

Μέχρι τοτε Cheers.

 

Κάτι 3D Studio MAX, vray κ.ο.κ. είναι πολύ συνηθισμένες εφαρμογές και λιώνουν όσους πύρινες θές.

Κάτι ‘απλά’ compilations επίσης

Και ένα σορό άλλες χρήσεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου καλύτερα να κράταγε την αρχιτεκτονική Phenom 2,και τον περισσότερο χώρο που προσφέρουν τα 32nm να τον εκμεταλλευόταν για να φτιάξει ένα επεξεργαστή με 8 πυρήνες απόδοσης Phenom 2.

 

Και αντί FX 8150 να είχαμε Phenom IIx8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.overclockersclub.com/reviews/amd_fx8150/7.htm

 

 

το review του overclockers να κοιταξετε. ειναι αποκαλυπτικο. τους εχει ολους σε stock clocks χωρις κανενα turbo core και σε overclocked καταστασεις. τα stock ρολογια να δειτε.

 

σε πανω απο τα μισα ειναι πισω απο τον 2500k που ειναι και 300MHz κατω. το memory latency ειναι στο θεο και το Multi core efficiency ειναι στον πατο. το fpu απλα δεν υπαρχει. το branch prediction ειναι χαλια και αλλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.overclockersclub.com/reviews/amd_fx8150/7.htm

 

 

το review του overclockers να κοιταξετε. ειναι αποκαλυπτικο. τους εχει ολους σε stock clocks χωρις κανενα turbo core και σε overclocked καταστασεις. τα stock ρολογια να δειτε.

 

σε πανω απο τα μισα ειναι πισω απο τον 2500k που ειναι και 300MHz κατω. το memory latency ειναι στο θεο και το Multi core efficiency ειναι στον πατο. το fpu απλα δεν υπαρχει. το branch prediction ειναι χαλια και αλλα πολλα.

 

Ρε παιδια για να καταλαβω... βγαλαν εναν επεξεργαστη που ειναι κοντα στα δεδομενα του 920 μου; Γιατι στο λινκ του FarCry αυτο βλεπω... Σε πολλα ειναι πολυ κοντα και παρα πολλες φορες τον ξεπερναει ο 920 μου που τον εχω 2.5 χρονια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου καλύτερα να κράταγε την αρχιτεκτονική Phenom 2,και τον περισσότερο χώρο που προσφέρουν τα 32nm να τον εκμεταλλευόταν για να φτιάξει ένα επεξεργαστή με 8 πυρήνες απόδοσης Phenom 2.

 

Και αντί FX 8150 να είχαμε Phenom IIx8

Δε θα μπορούσε να γίνει αυτό έτσι απλά

Θα χρειαζόταν νεες δυνατότιτες (AVX etc.) νέο IMC…

Και το scalability χ6 σε χ8 δεν είναι ακριβώς 33%...

Και άλλα πολλά φυσικά…

Και ακόμα και εάν το έκαναν, ως πότε θα κρατούσαν τον ίδιο πυρήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μπορούσε να γίνει αυτό έτσι απλά

Θα χρειαζόταν νεες δυνατότιτες (AVX etc.) νέο IMC…

Και το scalability χ6 σε χ8 δεν είναι ακριβώς 33%...

Και άλλα πολλά φυσικά…

Και ακόμα και εάν το έκαναν, ως πότε θα κρατούσαν τον ίδιο πυρήνα?

Μέχρι να βρει μια νέα αρχιτεκτονική που θα είναι σίγουρη ότι θα είναι καλύτερη..

 

Εγώ απορώ πως δεν το είχαν καταλάβει από πιο πριν (πριν να είναι πολύ αργά) πως οι bulldozer δεν θα αποδώσουν αρκετά.

 

Ας μη ξεχνάμε πως η αρχιτεκτονική των bulldozer φτιάχτηκε σαν απάντηση στο hyperthreading της Intel,όταν στη σύγκριση Phenom2 vs Core i7 οι Core i7 βγαίναν καλύτεροι.

Το σκεπτικό από ότι μας είπε η AMD τότε ήταν: "Οι multi-threaded εφαρμογές θα τρέξουν καλύτερα άμα μοιράσουν τα 2 threads σε 2 πυρήνες αντί και τα 2 threads σε ένα πυρήνα".

Και ως εδώ όλα καλά..

Αλλά απ τη στιγμή που ο κάθε bulldozer πυρήνας είναι πιο αδύναμος από ότι οι "κανονικοί" πυρήνες,σε μη multithreaded εφαρμογές,επόμενο ήταν να τα βρει σκούρα.

Μου φαίνεται πως επικεντρώθηκαν στο δέντρο και χάσανε το δάσος.. :/

 

Κάθε bulldozer module υποτίθεται πως έχει τη δύναμη ενός κλασσικού πυρήνα,άρα ο 8150 αν και έχει 8 (υπό-πυρήνες) επί της ουσίας θα έπρεπε να συγκρίνεται με 4πύρηνους.

Η μαγκιά θα ήταν να μπορούσε με κάποιο τρόπο να ξεγελάσει τις single threaded εφαρμογές να βλέπουν ως πυρήνα το ένα module και όχι τον υπό-πυρήνα. Τότε αντί να χρησιμοποιούσε 1 πυρήνα μισής δύναμης,θα χρεισημοποιούσε 2 πυρήνες μισής δύναμης και οι single threaded εφαρμογές θα πήγαιναν καλύτερα,ενώ και από θέμα marketing θα ήταν καλύτερα,γιατί άλλο να σου πλασάρουν έναν πυρήνα με τέτοιες επιδόσεις ως 4πύρηνο,και άλλο ως 8πύρηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......

Εγώ απορώ πως δεν το είχαν καταλάβει από πιο πριν (πριν να είναι πολύ αργά) πως οι bulldozer δεν θα αποδώσουν αρκετά.

 

........

 

Δεν το καταλάβανε γιατί στα χαρτιά όλα καλά φαίνονταν από την στιγμή που ξεκινάς να υλοποιείς τα σχέδια σε hardware είναι ήδη αργά να κάνεις πίσω. Ρισκάρανε, δεν τους βγήκε.

 

Τώρα η Intel θα ανεβάσει τις τιμές τις λιγουλάκι για να κάνει χώρο στις μπουλντόζες γιατί το κόστος για μια αναδιάρθρωση που μπορεί να επιβάλει η Αμερικάνικη Επιτροπή Ανταγωνισμού μπορεί να είναι μεγαλύτερο από το να σαμποτάρει λίγο (αυξάνοντας την τιμή) τα προϊόντα της ώστε να δώσει χώρο στην AMD για να επιβιώσει, εκτός και αν εμφανιστεί τρίτος παίκτης στο παιχνίδι, Nvidia για παράδειγμα τότε ο σώζων εαυτόν σωθήτω.

 

Αρχίζω να πιστεύω εκείνους που μουρμουρίζουν ότι η AMD υπάρχει μόνο και μόνο γιατί το επιτρέπει η Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλώς θα αναγκαστεί η AMD να ρίξει τις τιμές προς τα κάτω και οι επεξεργαστές της θα είναι και πάλι ανταγωνιστικοί σε σχέση με απόδοση-τιμή.

 

Έτσι δεν θα το χάσει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν κάπου τα ποσοστά σε πωλήσεις για όλους τους επεξεργαστές και τι μερίδιο αγοράς έχει ο καθένας ?(συμπεριλαμβάνονται και τα oem ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...