Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν καταφερουμε να μπουμε σε αναπτυξη με μηδενικο ελλειμα, τοτε και 400% να ειναι το χρεος, αυτο θα ειναι βιωσιμο.

 

Αυτο που μας καιει ειναι ο τοκος.

 

Πχ τωρα εχουμε 2,5% πανω κατω ή 9δις, τα 9 δις στο αεπ των 183δις ( που λεει προυπολογισμος για το 13 ) ειναι ~5%. Αν συμφωνισουμε οτι θα εχουμε 0 ελλειμα στο πρωτογενες για το 13, σημαινει οτι το 14 θα πρεπει να παρουμε μετρα 9δις!! Εδω πραγματικα δεν ξερω τι θα γινει, γιατι θεωρετικα λογο μοχλευσης αυτα τα 9δις μετρα θα τα δουμε ως υφεση 13-15δις!!! αλλα πρακτικα, μπορει το αεπ να παει στα 170δις;

 

Βεβαια αν μπορουμε να πετυχουμε ενα επιτοκιο κοντα στην μοναδα, τοτε ολη η αλυσιδα αλλαζει. Τα 9 πανε 3,5 , το 5% => 1,9% και η υφεση 4-6δις. Αυτο για να το πετυχεις μεσου κουρεματος σημαινει 75% κουρεμα (αν δεν κανω λαθος 1/2.5 )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοιτα 170 σελιδες μετα, δεν εχει νοημα να τα ξαναπαμε απο την αρχη. Εχουν χιλιοειπωθει εδω μεσα. Αν δε σε ικανοποιησαν οι απαντησεις, οτι και να σου πω εγω παλι απο την αρχη, βολεμενο θα με πεις, συμφεροντολογο θα με πεις, και οτι αλλο θες θα με πεις. Δικαιωμα σου, οπως ομως δικαιωμα μου να σε θεωρω και εγω αφελη, που χωρις κανενα πλανο, ακουσες και βαζεις ενα αοριστο οριο οτι "θα υπαρξει μια νεα αρχη" Ποτε; Σε ενα χρονο; Σε δυο; Σε δεκα; Σε εκατο; Κι αν με την επιστροφη σου στο εθνικο νομισμα φας καμμια 50αρια χρονια πολιτικης ασταθειας (σου ριξουν κι αλλη μια χουντα ετσι για να μην ξεχνιωμαστε), και μετα απο 50 χρονια σου πουνε "δυστυχως ατυχησαμε";

Οχι, ενα τετοιο σεναριο δε θες να το σκεφτεσαι, γιατι καποιοι σου ειπαν ετσι στο ακυρο, οτι ολα θα πανε καλα. Και ποιοι σου το ειπαν; Οι ιδιοι που μαζευαν ψηφους λεγοντας "θα κανουμε σταση πληρωμων και θα συνεχισει να ερχεται το πακετο του ΕΣΠΑ".

 

Και κατι τελευταιο. Με την επιστροφη στο εθνικο νομισμα, οι απολυμενοι θα ξαναπροσληφθουν; Αυτα τους ταζετε;

 

Τι εννοεις, σε 170 σελιδες βγηκε το συμπερασμα ότι είναι καλυτερα στο ευρω?. Αυτό λογικα θα το ελεγαν καποιοι φιλοι παλια, τοτε που υπηρχαν ελπιδες. Τωρα πια δεν υπαρχει καμμια, και οι ελαχιστοι θλιβεροι υπερασπιστες του ευρω εχουν προσωπικα και μονο κινητρα για να το προπαγανδιζουν.

Οι ερωτησεις που μου κανεις είναι αφελεις και ανουσιες. Πιασε την ουσια και ασε τις υποθεσεις. Αντι να παρουν τα λεφτα από κει που υπαρχουν, από κει που πρεπει, τα παιρνουν οριζοντιως απ τη φτωχολογια και τους μικροσυνταξιουχους. Και το εγκρινεις αυτό, το θεωρεις σωστο ή εστω απαραιτητο. Να ψοφησουμε για να παραμεινουμε στο ευρω…

Δε χρειαζεται να «μου το πει καποιος» για να δω τη σκληρη πραγματικοτητα. Ολο και περισσοτεροι ψαχνουν στα σκουπιδια, το κρατος τελικα δεν θα παρει τους φορους και τα χαρατσια που ζηταει, απλα γιατι δεν εχει λεφτα ο κοσμος να πληρωσει. Ειναι φως φαναρι ότι τα μετρα οδηγουν σε μεγαλυτερη υφεση. Εν τω μεταξυ τα ψεμματα τυπου «τελειωνουν τα ταμειακα αποθεματα της χωρας στις 16/11» σου τα ριχνουν συνεχως κι εσυ (θελεις να τα)πιστευεις.

Τελος, όχι οι απολυμενοι δε θα ξαναπροσληφθουν. Δεν είναι αυτό το ζητημα. Για μενα καλως απολυονται οι υπεραριθμοι δημ.υπαλληλοι.

 

Αφου δεν το εχεις τι το κουραζεις ?Ελα να μιλησουμε για πιο αναλαφρα θεματα ,πως τα περασες το σαββατοκυριακο? Και κατι αλλο τελικα μας ψεκαζουν η οχι τι συμπερασμα εβγαλες?

 

Ποιο δεν εχω? Καλα, δε βλεπεις τι γινεται γυρω σου? Κοσμος πειναει, απολυεται, αυτοκτονει, μαγαζια κλεινουν η χωρα καταστρεφεται κι όλα αυτά για να παραμεινουμε στο ευρω ώστε να κονομανε μια χουφτα λαμογια(είναι τα ιδια λαμογια που το ’99 κατεκλεψαν το κοσμακη και βγαλανε εξω τα λεφτα του χρηματιστηριου).

 

Πως σου ηρθε αυτό για τους ψεκασμους? Πηγα να κανω θεμα να το συζητησουμε αλλα το εκλεισαν. Διαβασε τι λεει ο Κατσαρος (πρωην του ΕΦΕΤ και νυν του Δημοκριτου) γιατι αν είναι αληθεια τοτε το θεμα δεν είναι καθολου αναλαφρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις, σε 170 σελιδες βγηκε το συμπερασμα ότι είναι καλυτερα στο ευρω?. Αυτό λογικα θα το ελεγαν καποιοι φιλοι παλια, τοτε που υπηρχαν ελπιδες. Τωρα πια δεν υπαρχει καμμια, και οι ελαχιστοι θλιβεροι υπερασπιστες του ευρω εχουν προσωπικα και μονο κινητρα για να το προπαγανδιζουν.

 

Τι ακριβως προσωπικα κινητρα μπορει να εχει καποιος; Εκτος κι αν ειμαι ο μπομπολας και δεν εχω αλλη δουλεια να κανω απο το να γραφω στο ινσομνια...

 

Οι ερωτησεις που μου κανεις είναι αφελεις και ανουσιες. Πιασε την ουσια και ασε τις υποθεσεις. Αντι να παρουν τα λεφτα από κει που υπαρχουν, από κει που πρεπει, τα παιρνουν οριζοντιως απ τη φτωχολογια και τους μικροσυνταξιουχους. Και το εγκρινεις αυτό, το θεωρεις σωστο ή εστω απαραιτητο. Να ψοφησουμε για να παραμεινουμε στο ευρω…

 

 

Ενω με την ελευση του εθνικου νομισματος, πιστευεις οτι θα σταματησουν οι περικοπες και οι οριζοντιες μειωσεις, διοτι θα μπορουμε να τυπωνουμε χρημα αβερτα και να εχει λεφτα ο κοσμος... μυρισε Αντρεας η υποθεση.

 

Δε χρειαζεται να «μου το πει καποιος» για να δω τη σκληρη πραγματικοτητα. Ολο και περισσοτεροι ψαχνουν στα σκουπιδια, το κρατος τελικα δεν θα παρει τους φορους και τα χαρατσια που ζηταει, απλα γιατι δεν εχει λεφτα ο κοσμος να πληρωσει. Ειναι φως φαναρι ότι τα μετρα οδηγουν σε μεγαλυτερη υφεση. Εν τω μεταξυ τα ψεμματα τυπου «τελειωνουν τα ταμειακα αποθεματα της χωρας στις 16/11» σου τα ριχνουν συνεχως κι εσυ (θελεις να τα)πιστευεις.

Τελος, όχι οι απολυμενοι δε θα ξαναπροσληφθουν. Δεν είναι αυτό το ζητημα. Για μενα καλως απολυονται οι υπεραριθμοι δημ.υπαλληλοι.

 

 

Ποιος σου μιλησε για τους υπεραριθμους δημ. υπαλληλους; Εσυ μονος σου δεν μιλησες για τους απολυμενους; Δεν νομιζω απολυμενοι μεχρι τωρα να ειναι οι δ.υ. Δε νομιζω το 30% ανεργια να ειναι απο τους δ.υ. Σε αυτους μου ειπες να "μιλησω" για τα κακα του ευρω. Με το εθνικο νομσμα τι θα τους κανεις αυτους; Τι εχεις να πεις σε αυτους για να τους πεισεις οτι με την αλλαγη νομισματος θα πανε καλυτερα; Τι ακριβως θα κερδισουν αυτοι με την αλλαγη νομισματος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως προσωπικα κινητρα μπορει να εχει καποιος; Εκτος κι αν ειμαι ο μπομπολας και δεν εχω αλλη δουλεια να κανω απο το να γραφω στο ινσομνια...

 

Παραδειγμα: Εχεις 200.000€ στη τραπεζα. Με τη μετατροπη σε δραχμες θα χασεις το μεγαλυτερο μερος των χρηματων σου. Δε θα παρεις 68 εκατομμυρια δραχμες αλλα πχ. 20 εκατομμυρια δραχμες.

 

Ενω με την ελευση του εθνικου νομισματος, πιστευεις οτι θα σταματησουν οι περικοπες και οι οριζοντιες μειωσεις, διοτι θα μπορουμε να τυπωνουμε χρημα αβερτα και να εχει λεφτα ο κοσμος... μυρισε Αντρεας η υποθεση.

 

Kαμμια σχεση. Μη μου βαζεις στο στομα λογια που δεν ειπα(το εκανες και στο προηγουμενο σου).

 

Ποιος σου μιλησε για τους υπεραριθμους δημ. υπαλληλους; Εσυ μονος σου δεν μιλησες για τους απολυμενους; Δεν νομιζω απολυμενοι μεχρι τωρα να ειναι οι δ.υ. Δε νομιζω το 30% ανεργια να ειναι απο τους δ.υ. Σε αυτους μου ειπες να "μιλησω" για τα κακα του ευρω. Με το εθνικο νομσμα τι θα τους κανεις αυτους; Τι εχεις να πεις σε αυτους για να τους πεισεις οτι με την αλλαγη νομισματος θα πανε καλυτερα; Τι ακριβως θα κερδισουν αυτοι με την αλλαγη νομισματος;

 

Θα αποφυγουμε τη πληρη καταστροφη της χωρας. Δε μπορω να καταλαβω, σου αρεσει να εχουμε μισθους Βουλγαριας? Καθαρα το λενε οι ανθρωποι. Σου αρεσει η υποτελεια? Σου αρεσει να εξακολουθησουν τα ντοπια λαμογια να κλεβουν και να ζουν πλουσιοπαροχα στη πλατη του λαου? 'Η μηπως νομιζεις οτι αυτο θα αλλαξει αν παραμεινουμε στα επαχθη μνημονια?

Εγω μου μιλησα για υπεραριθμους δημ.υπαλληλους. Οι απολυμενοι που ανεφερα ειναι φυσικα του ιδιωτικου.

Τελος, η αλλαγη νομισματος δεν ειναι αυτοσκοπος. Μακρι να μπορουσαμε να μεινουμε στο ευρω, για να μας αφησουνε ομως θα μας ξεζουμισουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα: Εχεις 200.000€ στη τραπεζα. Με τη μετατροπη σε δραχμες θα χασεις το μεγαλυτερο μερος των χρηματων σου. Δε θα παρεις 68 εκατομμυρια δραχμες αλλα πχ. 20 εκατομμυρια δραχμες.

 

 

Κανενας με τοσα λεφτα δεν τα εχει αυτη τη στιγμη σε ελληνικη τραπεζα. Οποιος τα εχει ειναι απλα ηλιθιος. Ειναι ο σημαντικοτερος λογος που οι τραπεζες εχουν γονατισει, γιατι εχουν χασει το ρευστο απο τις χοντρες καταθεσεις, κι εχουν μεινει μονο οι μισθοδοσιες και οι μικροκαταθετες.

Εσυ αν ειχες 200 χιλιαρικα θα τα ειχες αυτη τη στιγμη σε ελληνικη τραπεζα με το φοβο καθε μερα να φας υποτιμηση; Δε νομιζω. Μην το πιστευεις λοιπον για κανεναν αλλον.

 

Kαμμια σχεση. Μη μου βαζεις στο στομα λογια που δεν ειπα(το εκανες και στο προηγουμενο σου).

 

Μιλαμε για την αλλαγη η οχι του νομισματος. Οταν λοιπον μου λες οτι με την παρουσα κατασταση γινονται οριζοντιες περικοπες κλπ, ο καθενας καταλαβαινει οτι με την αλλαγη του νομισματος την οποια λες, δε θα εχουμε οριζοντιες περικοπες και αφαιμαξεις...

 

Θα αποφυγουμε τη πληρη καταστροφη της χωρας. Δε μπορω να καταλαβω, σου αρεσει να εχουμε μισθους Βουλγαριας? Καθαρα το λενε οι ανθρωποι. Σου αρεσει η υποτελεια? Σου αρεσει να εξακολουθησουν τα ντοπια λαμογια να κλεβουν και να ζουν πλουσιοπαροχα στη πλατη του λαου? 'Η μηπως νομιζεις οτι αυτο θα αλλαξει αν παραμεινουμε στα επαχθη μνημονια?

Εγω μου μιλησα για υπεραριθμους δημ.υπαλληλους. Οι απολυμενοι που ανεφερα ειναι φυσικα του ιδιωτικου.

Τελος, η αλλαγη νομισματος δεν ειναι αυτοσκοπος. Μακρι να μπορουσαμε να μεινουμε στο ευρω, για να μας αφησουνε ομως θα μας ξεζουμισουνε.

 

Και παλι, μιλας λες και με την αλλαγη του νομισματος ολα αυτα που με ρωτας αν μου αρεσουν, θα αλλαξουν.

Θα εχεις καλυτερους μισθους απο αυτους της Βουλγαριας με την αλλαγη του νομισματος;

Τα ντοπια λαμογια θα παψουν να κλεβουν με την αλλαγη του νομισματος;

Θα παψει η υποτελεια με την αλλαγη του νομισματος; Υποτελεις δεν ησουν μεχρι το 2000 (με δικο σου νομισμα) σε ολους τους ξενους αλλα και στα δικα σου τσοχατζοπουλεϊκα λαμογια; Σε νοιαζει τοσο πολυ να παψεις να εισαι υποτελεις στον εναν για να πας στον αλλον;

 

Για τους υπαλληλους, ξαναδιαβασε λιγο τα δικα σου μηνυματα, καπου μπερδευτηκες. Πρωτα μου ζητας να "τα πω στους απολυμενους", μετα, αφου σε ρωταω αν αυτοι θα ξαναπροσληφθουν με την αλλαγη του νομισματος, μου λες "όχι οι απολυμενοι δε θα ξαναπροσληφθουν. Δεν είναι αυτό το ζητημα. Για μενα καλως απολυονται οι υπεραριθμοι δημ.υπαλληλοι" και αφου σου λεω οτι οι απολυμενοι μεχρι τωρα δεν ειναι οι δ.υ, μου λες οτι φυσικα μιλουσε για τους ιδιωτικους...

 

Το θεμα δεν ειναι αν θα παμε σε δραχμη, σε γιεν η σε ρουβλια. Το θεμα ειναι οτι και με την αλλαγη εχεις δυο επιλογες, ειτε συνεχιζεις το μνημονιο, ειτε κανεις σταση πληρωμων. Αν συνεχισεις το μνημονιο, δεν αλλαξες απολυτως τιποτε. Αν κανεις σταση πληρωμων, πρεπει να πεις (ως κρατος) στον κοσμο τις μετεπειτα συνεπειες αυτης της στασης πληρωμων, τι αντιδραση θα υπαρχει απο τα αλλα κρατη προς εσενα, πως πλεον θα εισαι στις διεθνεις αγορες, τι θα μπορεις και τι δε μπορεις να εισαγεις, και τι ειναι αυτο που ευαγγελιζεσαι οτι θα καταφερεις λεγοντας οτι "θα στηριχτουμε στις δικες μας δυναμεις". Το να βγαινει καθε κομμα και να λεει χαρουμενα τσιτατα για αλλαγες νομισματος κλπ, και να αφηνει να περασει στον κοσμο οτι θα μεινουμε 1-2 χρονια οπως ειμαστε, και μετα θα δουμε αναπτυξη, ειναι ισως το μεγαλυτερο μεταπολιτευτικο ψεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραδειγμα: Εχεις 200.000€ στη τραπεζα. Με τη μετατροπη σε δραχμες θα χασεις το μεγαλυτερο μερος των χρηματων σου. Δε θα παρεις 68 εκατομμυρια δραχμες αλλα πχ. 20 εκατομμυρια δραχμες.

Προφανως εννοεις οτι απο 200.000 ευρω θα φτασεις να εχεις 60-70 χιλιαρικα σε ευρω απο την υποτιμηση του εθνικου νομισματος

που αρχικα θα παει στα 150.000.000 δρχ και θα αυξηθει κι αλλο με την φρατζολα το ψωμι να τιμαται περι τις 5-6.000 δρχ !!!!!!!!

 

 

 

Δεν ξερω αν ζουμε το τελος του ευρω η το δικο μας τελος........... θα δειξει !!!!!!!!

Επεξ/σία από axaxouxas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όλοι αυτοί που υπόσχονται: "θα σας επαναφέρουμε τους μισθούς και τις συντάξεις στα επίπεδα του 2009 και θα σας κάνουμε και αυξήσεις", φαντάζομαι με επιστροφή σε "εθνικό" νόμισμα και αβέρτα τύπωμα, δεν λένε κουβέντα για τον υπερπληθωρισμό που θα ακολουθήσει. Για τόσο βλάκες τους έχεις;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να αλλάξεις τα ευρώ σου σε δραχμές.Βέβαια Ελλάδα είσαι,ποτέ μη λες ποτέ

Δηλαδή είχε κάποιος ρ'ωσικα ρούβλια κι έγινε αυτόματα μετατροπή σε ευρώ το 2002;

Αυτό έγινε απο δρχ σε ευρώ γιατί η δραχμή έπαψε να υφίσταται,τα λεφτά δεν θα τα χάσεις αλλά δεν θα μπορείς και να τα πάρεις.

Αν διαλυθεί και "καταργηθεί" το ευρώ το ξανασυζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαλυθει το ευρω φιλε μου χανουμε ολοι !!!!!!!!!!!!!

Οσοι τα εχουν σε θυριδες η κατω απο το στρωμα θα τα κρατησουν ως αναμνηστικα χαρτονομισματα να παιζουν μονοπολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όλοι αυτοί που υπόσχονται: "θα σας επαναφέρουμε τους μισθούς και τις συντάξεις στα επίπεδα του 2009 και θα σας κάνουμε και αυξήσεις", φαντάζομαι με επιστροφή σε "εθνικό" νόμισμα και αβέρτα τύπωμα, δεν λένε κουβέντα για τον υπερπληθωρισμό που θα ακολουθήσει. Για τόσο βλάκες τους έχεις;

 

Καταλαβαίνεις για τι επίπεδο κόσμου μιλάμε τώρα..... επειδή θα έχεις ένα μάτσο χαρτιά στην τσέπη θα μπορείς να επιβιώσεις...LOOOOOOL

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα νομο θα σας δωσω μισθους και συνταξεις προ κρισης. θα με ψηφισετε?

 

 

(πλακα κανω :P)

 

© στην εμπνευστη του λεφτα υπαρχουν Λ.Κ. χαχαχαχαχαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας με τοσα λεφτα δεν τα εχει αυτη τη στιγμη σε ελληνικη τραπεζα. Οποιος τα εχει ειναι απλα ηλιθιος. Ειναι ο σημαντικοτερος λογος που οι τραπεζες εχουν γονατισει, γιατι εχουν χασει το ρευστο απο τις χοντρες καταθεσεις, κι εχουν μεινει μονο οι μισθοδοσιες και οι μικροκαταθετες.

Εσυ αν ειχες 200 χιλιαρικα θα τα ειχες αυτη τη στιγμη σε ελληνικη τραπεζα με το φοβο καθε μερα να φας υποτιμηση; Δε νομιζω. Μην το πιστευεις λοιπον για κανεναν αλλον.

 

Yπαρχουν πολλοι ελληνες που εχουν τοσα, ή περισσοτερα ή λιγοτερα. Οι τραπεζες εχουν χιλιαδες προθεσμιακες καταθεσεις διαφορων ποσων. Eξω τα εχουν βγαλει λιγοι, οσοι ειναι εξοικειωμενοι με αυτο το σπορ και φυσικα οι μεγαλοκαταθετες.

Τις προαλλες ειχε κυκλοφορησει κατασταση με τις καταθεσεις των βουλευτων στις ελληνικες τραπεζες(εδω). Καταλαβαινεις οτι αν φυγουμε απ το ευρω ολοι αυτοι θα τα χασουν, γιαυτο και λυσσανε να παραμεινουμε.

 

Μιλαμε για την αλλαγη η οχι του νομισματος. Οταν λοιπον μου λες οτι με την παρουσα κατασταση γινονται οριζοντιες περικοπες κλπ, ο καθενας καταλαβαινει οτι με την αλλαγη του νομισματος την οποια λες, δε θα εχουμε οριζοντιες περικοπες και αφαιμαξεις...

 

Οχι, απλα καταλαβαινεις οτι θελεις. Αυτα που γινονται με τη παρουσα κατασταση ειναι δεδομενα, δε μπορεις να αρνηθεις. Τα υπολοιπα ειναι σεναρια και αοριστολογια. Αλλαγη νομισματος δε θελουμε αλλα θα γινει αναγκαστικα οταν με το καλο φυγουμε απ το μνημονιο.

 

Και παλι, μιλας λες και με την αλλαγη του νομισματος ολα αυτα που με ρωτας αν μου αρεσουν, θα αλλαξουν.

Θα εχεις καλυτερους μισθους απο αυτους της Βουλγαριας με την αλλαγη του νομισματος;

Τα ντοπια λαμογια θα παψουν να κλεβουν με την αλλαγη του νομισματος;

Θα παψει η υποτελεια με την αλλαγη του νομισματος; Υποτελεις δεν ησουν μεχρι το 2000 (με δικο σου νομισμα) σε ολους τους ξενους αλλα και στα δικα σου τσοχατζοπουλεϊκα λαμογια; Σε νοιαζει τοσο πολυ να παψεις να εισαι υποτελεις στον εναν για να πας στον αλλον;

 

Eιπαμε, θα παμε σε νεα αρχη. Μην επαναλαμβανεσαι συνεχως και μη κανεις ανουσια ρητορικα ερωτηματα. Ομοιως θα μπορουσε να σε ρωτησει καποιος...Θα εχεις καλυτερους μισθους απο αυτους της Βουλγαριας μενοντας στο ευρω;

Τα ντοπια λαμογια θα παψουν να κλεβουν με το ευρω; Θα παψει η υποτελεια με τη παραμονη στο ευρω; κλπ.

 

Για τους υπαλληλους, ξαναδιαβασε λιγο τα δικα σου μηνυματα, καπου μπερδευτηκες. Πρωτα μου ζητας να "τα πω στους απολυμενους", μετα, αφου σε ρωταω αν αυτοι θα ξαναπροσληφθουν με την αλλαγη του νομισματος, μου λες "όχι οι απολυμενοι δε θα ξαναπροσληφθουν. Δεν είναι αυτό το ζητημα. Για μενα καλως απολυονται οι υπεραριθμοι δημ.υπαλληλοι" και αφου σου λεω οτι οι απολυμενοι μεχρι τωρα δεν ειναι οι δ.υ, μου λες οτι φυσικα μιλουσε για τους ιδιωτικους...

 

Ξανα σου λεω οτι μιλαμε για τους ιδιωτικους υπαλληλους. Οι 100δες χιλιαδες δημοσιοι υπαλληλοι ειχαν εξελιχτει σε γαγραινα για τη χωρα. Μεχρι αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν εχει απολυθει κανενας...

 

Το θεμα δεν ειναι αν θα παμε σε δραχμη, σε γιεν η σε ρουβλια. Το θεμα ειναι οτι και με την αλλαγη εχεις δυο επιλογες, ειτε συνεχιζεις το μνημονιο, ειτε κανεις σταση πληρωμων. Αν συνεχισεις το μνημονιο, δεν αλλαξες απολυτως τιποτε. Αν κανεις σταση πληρωμων, πρεπει να πεις (ως κρατος) στον κοσμο τις μετεπειτα συνεπειες αυτης της στασης πληρωμων, τι αντιδραση θα υπαρχει απο τα αλλα κρατη προς εσενα, πως πλεον θα εισαι στις διεθνεις αγορες, τι θα μπορεις και τι δε μπορεις να εισαγεις, και τι ειναι αυτο που ευαγγελιζεσαι οτι θα καταφερεις λεγοντας οτι "θα στηριχτουμε στις δικες μας δυναμεις". Το να βγαινει καθε κομμα και να λεει χαρουμενα τσιτατα για αλλαγες νομισματος κλπ, και να αφηνει να περασει στον κοσμο οτι θα μεινουμε 1-2 χρονια οπως ειμαστε, και μετα θα δουμε αναπτυξη, ειναι ισως το μεγαλυτερο μεταπολιτευτικο ψεμα.

 

Mακαρι να σταματουσαν οι εισαγωγες. Δεν ειναι δυνατον να εισαγουμε τα παντα για να κονομανε λιγοι απατεωνες σε βαρος των δικων μας παραγωγων. Μακαρι να γινει σταση πληρωμων(σταση πληρωμων σημαινει οτι σταματαμε να πληρωνουμε τους δανειστες μας) ωστε να σταματησει ο φαυλος κυκλος να δανειζομαστε καθε τρεις και λιγο για να τα δινουμε στις τραπεζες και στους τοκους επι τοκων. Ετσι δε προκειται ποτε να γινει αναπτυξη. Το μονο κομμα που μιλαει για αλλαγη νομισματος ειναι το κκε. Το θεμα δεν ειναι το νομισμα οπως κι εσυ λες αλλα το μνημονιο και η αποτροπη του ξεζουμισματος της χωρας υπερ καποιων ελαχιστων.

 

Κοίτα, όλοι αυτοί που υπόσχονται: "θα σας επαναφέρουμε τους μισθούς και τις συντάξεις στα επίπεδα του 2009 και θα σας κάνουμε και αυξήσεις", φαντάζομαι με επιστροφή σε "εθνικό" νόμισμα και αβέρτα τύπωμα, δεν λένε κουβέντα για τον υπερπληθωρισμό που θα ακολουθήσει. Για τόσο βλάκες τους έχεις;

 

Αυτα ειναι αρλουμπες και δεν τα λεει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπεις ειδήσεις καθόλου τώρα τελευταία έτσι; Χαίρομαι που τα θεωρείς αρλούμπες, αλλά τα λένε, δυστυχώς, οι νέοι "επίδοξοι" σωτήρες της χώρας. Τα ποσοστά τους που ανέβηκαν, πως ανέβηκαν; Με μάγια; Με τέτοιες υποσχέσεις στον απελπισμένο κόσμο που απ' τα μαλλιά του πιάνεται.

http://www.google.gr...k_KbnobUxii4qbQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...