Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οσο πιο γρηγορα βγουμε απ το ευρω, τοσο πιο γρηγορα θα γλυτωσει η χωρα τις συμφορες, τωρινες και μελλοντικες.

Τα μεγαλα συμφεροντα μας κρατανε στο ευρω. Κονομανε ελαχιστοι, δυστυχουν πολλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο γρηγορα βγουμε απ το ευρω, τοσο πιο γρηγορα θα γλυτωσει η χωρα τις συμφορες, τωρινες και μελλοντικες.

Τα μεγαλα συμφεροντα μας κρατανε στο ευρω. Κονομανε ελαχιστοι, δυστυχουν πολλοι.

 

Να 'ξερες ποσο μεγαλα ειναι και τα συμφεροντα που επιμενουν για την εξοδο... παρτυ θα κανουν μολις βγουμε. Εκει να δεις κονομα απο λιγοτερους, κι δυστυχια απο πιο πιολλους.

Αλλα αυτα βεβαια ειναι ψιλα γραμματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'ξερες ποσο μεγαλα ειναι και τα συμφεροντα που επιμενουν για την εξοδο... παρτυ θα κανουν μολις βγουμε. Εκει να δεις κονομα απο λιγοτερους, κι δυστυχια απο πιο πιολλους.

Αλλα αυτα βεβαια ειναι ψιλα γραμματα.

 

Ειναι αξιοσημειωτο πως ακομα και τωρα, εδω που εχουμε φτασει, υπαρχουν ατομα υπερ του ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αξιοσημειωτο πως ακομα και τωρα, εδω που εχουμε φτασει, υπαρχουν ατομα υπερ του ευρω...

 

Το νομισμα δε μου φταιει σε τιποτε, ενα αψυχο υλικο ειναι. Αν εσυ πιστευεις οτι με αυτα που βλεπεις καθε μερα με αυτα τα ατομα που τσακωνονται ολη μετα μεσα στη βουλη, με αυτα τα ατομα που κανουν τα αδυνατα δυνατα να παραμεινουν σε μια θεση που την πηραν με πουστια, αυτα τα ατομα που μεχρι σημερα επαιρναν συνταξεις μαιμου, θα αλλαξει κατι, επειδη αλλαξε ενα αψυχο υλικο, και οτι με την επιστροφη στη δραχμη αυτοματα θα παψουν οι λαμογιες, οι μιζες, οι κουμπαριες και οτι αλλα σκατα εχει να δωσει αυτο το κρατος, τοτε πρεπει κι εγω απο τη μερια μου να σημειωσω το αξιοσημειωτο του θεματος, για ατομα που συνεχιζουν να πιστευουν στα θαυματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νομισμα δε μου φταιει σε τιποτε, ενα αψυχο υλικο ειναι. Αν εσυ πιστευεις οτι με αυτα που βλεπεις καθε μερα με αυτα τα ατομα που τσακωνονται ολη μετα μεσα στη βουλη, με αυτα τα ατομα που κανουν τα αδυνατα δυνατα να παραμεινουν σε μια θεση που την πηραν με πουστια, αυτα τα ατομα που μεχρι σημερα επαιρναν συνταξεις μαιμου, θα αλλαξει κατι, επειδη αλλαξε ενα αψυχο υλικο, και οτι με την επιστροφη στη δραχμη αυτοματα θα παψουν οι λαμογιες, οι μιζες, οι κουμπαριες και οτι αλλα σκατα εχει να δωσει αυτο το κρατος, τοτε πρεπει κι εγω απο τη μερια μου να σημειωσω το αξιοσημειωτο του θεματος, για ατομα που συνεχιζουν να πιστευουν στα θαυματα.

Αυτα να τα πεις στους απολυμενους. Γλυφεις το συστημα προφανως γιατι εχεις προσωπικο συμφερον, ok κι εγω στη θεση σου το ιδιο μπορει να εκανα.

Με την επιστροφη στη δραχμη δε θα αλλαξουν αυτοματα ολες οι παθογενειες, τουλαχιστον θα σταματησει η εξαρτηση και η υποτελεια που εχουμε τωρα, θα υπαρξει ευκαιρια για μια νεα αρχη. Ενω ετσι οπως ειμαστε τωρα παμε μαθηματικα στο φουντο και τη διαλυση. Ουσιαστικα εσυ εισαι που πιστευεις στο θαυμα, αν νομιζεις οτι θα μπορεσουμε ποτε να σηκωσουμε κεφαλι ετσι οπως ειμαστε τωρα στο κυκεωνα των δανειων και των δοσεων του ευρω.

Εσυ φιλε και του χρονου που θα εχουμε εξαθλιωθει πληρως με μισθους Βουλγαριας, οι ελαχιστοι που θα εχουν δουλεια, παλι το ευρω θα διατυμπανιζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα να τα πεις στους απολυμενους. Γλυφεις το συστημα προφανως γιατι εχεις προσωπικο συμφερον, ok κι εγω στη θεση σου το ιδιο μπορει να εκανα.

Με την επιστροφη στη δραχμη δε θα αλλαξουν αυτοματα ολες οι παθογενειες, τουλαχιστον θα σταματησει η εξαρτηση και η υποτελεια που εχουμε τωρα, ενω θα υπαρξει ευκαιρια για μια νεα αρχη. Ενω ετσι οπως ειμαστε τωρα παμε μαθηματικα στο φπυντο και τη διαλυση. Ουσιαστικα εσυ πιστευεις στο θαυμα, αν νομιζεις οτι θα μπορεσουμε ποτε να σηκωσουμε κεγαλι ετσι οπως ειμαστε τωρα στο κυκεωνα των δανειων του ευρω.

Εσυ φιλε και του χρονου που θα εχουμε εξαθλιωθει πληρως με μιθους Βουλγαριας, οι ελαχιστοι που θα εχουν δουλεια, παλι το ευρω θα διατυμπανιζεις...

 

Κοιτα 170 σελιδες μετα, δεν εχει νοημα να τα ξαναπαμε απο την αρχη. Εχουν χιλιοειπωθει εδω μεσα. Αν δε σε ικανοποιησαν οι απαντησεις, οτι και να σου πω εγω παλι απο την αρχη, βολεμενο θα με πεις, συμφεροντολογο θα με πεις, και οτι αλλο θες θα με πεις. Δικαιωμα σου, οπως ομως δικαιωμα μου να σε θεωρω και εγω αφελη, που χωρις κανενα πλανο, ακουσες και βαζεις ενα αοριστο οριο οτι "θα υπαρξει μια νεα αρχη" Ποτε; Σε ενα χρονο; Σε δυο; Σε δεκα; Σε εκατο; Κι αν με την επιστροφη σου στο εθνικο νομισμα φας καμμια 50αρια χρονια πολιτικης ασταθειας (σου ριξουν κι αλλη μια χουντα ετσι για να μην ξεχνιωμαστε), και μετα απο 50 χρονια σου πουνε "δυστυχως ατυχησαμε";

Οχι, ενα τετοιο σεναριο δε θες να το σκεφτεσαι, γιατι καποιοι σου ειπαν ετσι στο ακυρο, οτι ολα θα πανε καλα. Και ποιοι σου το ειπαν; Οι ιδιοι που μαζευαν ψηφους λεγοντας "θα κανουμε σταση πληρωμων και θα συνεχισει να ερχεται το πακετο του ΕΣΠΑ".

 

Και κατι τελευταιο. Με την επιστροφη στο εθνικο νομισμα, οι απολυμενοι θα ξαναπροσληφθουν; Αυτα τους ταζετε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το νόμισμα δεν έχει καμία σχέση πραγματικά.

Αν το μόνο που παράγεις είναι γραφειοκρατεία, δε σώζεσαι όπως και αν λέγεται το νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα να τα πεις στους απολυμενους. Γλυφεις το συστημα προφανως γιατι εχεις προσωπικο συμφερον, ok κι εγω στη θεση σου το ιδιο μπορει να εκανα.

Με την επιστροφη στη δραχμη δε θα αλλαξουν αυτοματα ολες οι παθογενειες, τουλαχιστον θα σταματησει η εξαρτηση και η υποτελεια που εχουμε τωρα, θα υπαρξει ευκαιρια για μια νεα αρχη. Ενω ετσι οπως ειμαστε τωρα παμε μαθηματικα στο φουντο και τη διαλυση. Ουσιαστικα εσυ εισαι που πιστευεις στο θαυμα, αν νομιζεις οτι θα μπορεσουμε ποτε να σηκωσουμε κεφαλι ετσι οπως ειμαστε τωρα στο κυκεωνα των δανειων και των δοσεων του ευρω.

Εσυ φιλε και του χρονου που θα εχουμε εξαθλιωθει πληρως με μισθους Βουλγαριας, οι ελαχιστοι που θα εχουν δουλεια, παλι το ευρω θα διατυμπανιζεις...

 

Και... πως ειπαμε οτι οι μισθοι θα ανεβουν και η ανεργια θα πεσει με το νεο νομισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο γρηγορα βγουμε απ το ευρω, τοσο πιο γρηγορα θα γλυτωσει η χωρα τις συμφορες, τωρινες και μελλοντικες.

Τα μεγαλα συμφεροντα μας κρατανε στο ευρω. Κονομανε ελαχιστοι, δυστυχουν πολλοι.

Αφου δεν το εχεις τι το κουραζεις ?Ελα να μιλησουμε για πιο αναλαφρα θεματα ,πως τα περασες το σαββατοκυριακο? Και κατι αλλο τελικα μας ψεκαζουν η οχι τι συμπερασμα εβγαλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Σε αυτή την φάση που διαφωνούν στην τρόικα δεν είναι λογικό να συνταχθούμε με το ΔΝΤ που λέει για κούρεμα;Οι Γερμανοί τώρα θέλουν την επιμήκυνση -πριν ούτε κουβέντα-αλλά φορτωνόμαστε κι άλλα δάνεια και σου λένε ότι το χρέος δεν είναι βιώσιμο.Γιατί δεν εκμεταλλεύονται την ευκαιρία:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΔΝΤ δεν λέει να κουρέψει τα χρήματα που αυτό έδωσε. Το "απογορεύει το καταστατικό" του! Έξυπνοι ε;

Λέει να κουρευτούν οι άλλοι, δηλ η ΕΚΤ και τα κράτη που μας έδωσαν βοήθεια. Χαρές που θα κάνουν στα κοινοβούλια των άλλων χωρών! ΔΕΝ είναι μόνο οι Γερμανοί. Σ' αυτό το θέμα υπάρχει τεράστια παρεξήγηση. Χρωστάμε σ' όλες τις χώρες πλέον. Ακόμα και σ' αυτές του Ευρωπαϊκού Νότου που περιμένουμε υποστήριξη και βοήθεια.

Δηλαδή μετά απο ένα νέο κούρεμα (λέμε ότι γίνεται) ποιός ΒΛΑΚΑΣ θα βρεθεί να μας ξαναδανείσει;

Ποιά ακριβώς είναι η ευκαιρία; Να κάνουμε όλους τους ευρωπαϊκούς λαούς, εχθρούς μας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο, όμως αν το χρέος δεν είναι βιώσιμο άρα υπάρχει σοβαρός κίνδυνος χρεοκοπίας,τότε δεν θα χάσουν λεφτά;Θεωρώ ότι οι εταίροι ξέρουν πως έτσι κι αλλιώς θα χάσουν λεφτά απλά δεν θέλουν να το παραδεχτούν και να το πουν στους ψηφοφόρους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...