Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε με απασχολεί. Δεν ειναι τυχαίο πως οποτε γράφω οτι κάποια πράγματα δε γίνονται αν δε τα θέλει μια κυβέρνηση, εσυ και 1-2 ακόμα μου το γυρνάτε στη παλαβή.

Εντάξει δεν ειναι κακό να γουστάρεις τη μνημονιακή πολιτική με τον τροπο που την εφαρμόζει η παρούσα κυβέρνηση. Δε σε κατηγορώ για αυτό.

 

Θελω να μου βρεις ΕΝΑ ποστ μου, που επαληθευουν τα παραπανω. Αλλιως εισαι απλα ενα ανθρωπακι που βαζει λογια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένα ωραίο post που τσίμπησα από το site του 'πρώτου θέματος':

 

Η πορεία ξεκίνησε σαν χείμαρρος, κινούμενη από παλμό, ωθούμενη από τα νέα μέτρα της κυβέρνησης.

Στην πρώτη γραμμή διέκρινα τον Μάκη, δεν ξέρω τι δουλειά κάνει, τόσα χρονιά συνδικαλιστή τον ξέρω.

Δίπλα του η ξαδέρφη μου η Μάρθα από τα 37 της συνταξιούχος, γιατί είχε κλείσει 15ετία στον Ευαγγελισμό με ανήλικο τέκνο.

Μαζί της η φίλη της η Στέλλα, που 30 χρόνια τώρα έπαιρνε σύνταξη σαν άγαμη θυγατέρα.

Παραδίπλα ο Στάθης, η εθελουσία από τον ΟΤΕ του είχε αποφέρει 120.000 ευρώ και τώρα αγωνιζόταν στο ψάρεμα.

Μαζί και ο Κώστας 46 χρονών, πυροσβέστης, που έχει καταθέσει εδώ και ένα μήνα τα χαρτιά του για σύνταξη (είχε προλάβει να κατοχυρώσει, λέει) και περιμένει και κάποιο χοντρό εφάπαξ.

Δίπλα τους ο θείος μου, δεξιός από σόι, που κατεβαίνει σε πορείες μόνο όταν ήταν το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση.

Και από κοντά τα δυο αδέλφια: ο Στέλιος, που του είχε βάλει το κόμμα τα 2 παιδιά στο Δημόσιο, και ο Γρήγορης, που έπαιρνε τα έργα του Δήμου υπερτιμολογημένα λόγω γνωριμιών.

Πίσω, στην δεύτερη σειρά, ακολουθούσε ο Γιάννης, πατέρας: εδώ και κάτι μήνες έκανε εξάσκηση του νέου νόμου περί άδειας και του πατέρα στο Δημόσιο, αγκαλιά με την γυναίκα του την Μάρω, που με τρεις γέννες είχε να πατήσει στην δουλειά της 3 χρόνια.

Και από κοντά ο Μιχάλης. Εργολάβος με συνεργείο 27 ανασφάλιστους αλλοδαπούς και 3 Έλληνες..

Στα δεξιά τους ο Λάκης: φοιτητής ετών 32, παρέα με τον Γιώργο, γιατρό, τον επονομαζόμενο και "ταχυδρόμο" από τα φακελάκια.

Μαζί τους και ο Θόδωρος, γιατρός του ΙΚΑ, που στο ιδιωτικό του ιατρείο δεν έκοβε πότε του αποδείξεις, με τον Κυριάκο της Εφορίας, που δεν είχε δει ποτέ του παράβαση τα τελευταία 6 χρόνια...

Και φυσικά δεν θα έλειπε και ο Βασίλης, λιμενικός, πρώτος ταβλαδόρος στο τελωνείο.

Να και ο Μηνάς, που είχε ξεχάσει ποτέ έκοψε το τελευταίο του τιμολόγιο, μαζί με τον Ορέστη επιδοτούμενο χρόνια αγρότη, που δεν ήξερε πού ήταν τα κτήματα του.

Όλοι μαζί με άλλους τόσους σήκωσαν τα χεριά ψηλά και με σφιγμένες τις γροθιές βροντοφώναξαν, "Κάτω τα χεριά από τα ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ !"

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μου βρεις ΕΝΑ ποστ μου, που επαληθευουν τα παραπανω.

Όταν μου δικαιολογήσεις, που πηγάζει απ το ποστ μου πως πρέπει να κάνουμε προσλήψεις οπως ειρωνικά έγραψες στο ποστ 2950 :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

Άκυρο το τελευταίο...δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμισε μου Cossutius. εσυ ως βολεμενος ΔΥ δεν ησουν που κατεβηκες κατω στην τελευταια αντι-μνημονιακη πορεια και μετα ηρθες εδω και κλαιγοσουν οτι η κυβερνηση ακολουθει πολιτικη δυο ταχυτητων για τον κομματικο της στρατο;

επομενως μονο γραφικο δεν ειναι το κειμενο που εβαλε ο skiabox,αν μη τι αλλο εισαι καθαρο παραδειγμα αυτου που περιγραφει.

 

Ειλικρινά διάβασες μόνο τη λέξη μη εφαρμόσιμο και μου απάντησες?

Σε όλο το ποστ, ένα πράγμα γράφω.

Η κυβέρνηση αυτή, δε θέλει. Δε θέλει.

Το απέδειξε. Το αποδεικνύει συνεχώς με τα νέα μέτρα.

Αντί η συζήτηση μας να έχει ως θέμα αυτά που πρέπει οι ίδιοι να πιέσουμε για να γίνουν, λέμε τα ίδια και τα ίδια.

 

αρα η απενεξαρτοποιηση του κρατικου μηχανισμου απο την βουλευτικη/τοπικη εξουσια ειναι εφικτο να γινει.

το αν καποιοι δεν θελουν να συμβει, ειναι αλλο θεμα.

να το ξεκαθαριζουμε αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμισε μου Cossutius. εσυ ως βολεμενος ΔΥ δεν ησουν που κατεβηκες κατω στην τελευταια αντι-μνημονιακη πορεια και μετα ηρθες εδω και κλαιγοσουν οτι η κυβερνηση ακολουθει πολιτικη δυο ταχυτητων για τον κομματικο της στρατο;

επομενως μονο γραφικο δεν ειναι το κειμενο που εβαλε ο skiabox,αν μη τι αλλο εισαι καθαρο παραδειγμα αυτου που περιγραφει.

Εσυ που εργάζεσαι στο Δημοσιο με βυζμα μπαμπά θα πεις εμένα Δ.Υ?

Που κορόιδευες τους Αγανακτισμένους πίνοντας καφέ με τους μνημονιακούς φίλους σου??

 

 

Πάμε και στα σοβαρά τώρα:

αρα η απενεξαρτοποιηση του κρατικου μηχανισμου απο την βουλευτικη/τοπικη εξουσια ειναι εφικτο να γινει.

το αν καποιοι δεν θελουν να συμβει, ειναι αλλο θεμα.

να το ξεκαθαριζουμε αυτο.

ΘΑ μπορούσε.

Οσο όμως (πες το μη ντρέπεσαι) ΑΥΤΗ η κυβέρνηση δε θέλει, τοτε ο χαρακτηρισμός μη εφικτό, είναι ο σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ που εργάζεσαι στο Δημοσιο με βυζμα μπαμπά θα πεις εμένα Δ.Υ?

Που κορόιδευες τους Αγανακτισμένους πίνοντας καφέ με τους μνημονιακούς φίλους σου??

 

ακομη και αυτο να ηταν αληθεια, δεν αλλαζει την πραγματικοτητα οσων ειπα στο προηγουμενο κειμενο μου.

ενολιγοις:

0bba1e432857cb9eee1179ef7632722b.JPG

 

 

ΘΑ μπορούσε.

Οσο όμως (πες το μη ντρέπεσαι) ΑΥΤΗ η κυβέρνηση δε θέλει, τοτε ο χαρακτηρισμός μη εφικτό, είναι ο σωστός.

 

ενταξει, η ουσια ειναι οτι τεχνικα,πρακτικα κατι τετοιο εφικτο,μπορει να υλοποιηθει.

απο κει και υστερα αν μιλαμε με ρεαλιστικους ορους, με οτι συμβαινει τωρα στην ελλαδα, φυσικα και δεν προκειται να γινει αυτο ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα η απενεξαρτοποιηση του κρατικου μηχανισμου απο την βουλευτικη/τοπικη εξουσια ειναι εφικτο να γινει.

το αν καποιοι δεν θελουν να συμβει, ειναι αλλο θεμα.

να το ξεκαθαριζουμε αυτο.

 

Δεν ξερω σε τι βαθμο το εχεις κατα νου, αλλα ηδη και ειχε γινει παλιοτερα (Μπαμπινιωτης), και τωρα παλι εχουμε το Στουρναρα που ουτε πολιτικος-βουλευτης ειναι ουτε ψηφοθηρικα τη βλεπει την υποθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ακομη και αυτο να ηταν αληθεια, δεν αλλαζει την πραγματικοτητα οσων ειπα στο προηγουμενο κειμενο μου.

ενολιγοις

Τώρα που παραδέχτηκες πως εισαι δημοσιος υπάλληλος μπορουμε να συνεχίσουμε να μιλάμε.

 

ενταξει, η ουσια ειναι οτι τεχνικα,πρακτικα κατι τετοιο εφικτο,μπορει να υλοποιηθει.

απο κει και υστερα αν μιλαμε με ρεαλιστικους ορους, με οτι συμβαινει τωρα στην ελλαδα, φυσικα και δεν προκειται να γινει αυτο ποτε.

Βρε αγορίνα μου, τα πάντα μπορουν να γίνουν δε διαφωνώ.

Και οι επίορκοι μπορουν να απολυθούν, και αξιολογήσεις σωστές μπορουν να γινουν και η μηχανογράφηση μπορει να εξελιχθεί και λιγότερους δ.υ μπορουμε να έχουμε με τον σωστό τρόπο και ο ιδιωτικός τομέας να αγοράσει δημόσιες εταιρείες, έχοντας το κράτος μεγάλα κέρδη και γενικά...μπορουμε να βγουμε απ τη κρίση υπερβολικά εύκολα.

 

ΑΡΚΕΙ να το θέλουν.

Σου έχουν δείξει εσένα κάτι τέτοιο? Εδω θέλω απάντηση.

Ας βλέπουμε τα πράγματα ρεαλιστικά.

 

 

Συμφωνούμε όλοι πως πρέπει να απολυθεί κόσμος, διαφωνούμε ως προς τον τροπο που θα πρέπει να γινει αυτό.

Συμφωνουμε πως πρέπει να πουληθούν επιχείρησης δημοσιου, επίσης διαφωνουμε ως προς τον τρόπο..

 

Για να γίνει κάτι πράξη, πρεπει αυτός που έχει την εξουσία μιας χώρα να το εφαρμόσει. Εφόσον δε το κάνει, ότι και να λέμε εμείς, είναι ανούσιο

 

Καλό είναι να κοιτάμε τα γεγονότα και όχι το τι ΘΑ θέλαμε να γινει.

Επεξ/σία από Cossutius.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε που αναφερεσαι πουρναρα;

 

Τώρα που παραδέχτηκες πως εισαι δημοσιος υπάλληλος μπορουμε να συνεχίσουμε να μιλάμε

 

ουαου, φουλ επιθεση ε; μπηκες τωρα στη φαση οπου διαστρεβλωνεις τον λογο του συνομιλητη σου για να τον ριξεις στο επιπεδο σου, αφου απο επιχειρηματολογια αστα βραστα.

ελληνικα ξερω να γραφω και δεν παραδεχτηκα πουθενα οτι ειμαι ΔΥ. θα θελες αλλα δεν ειμαι. ατυχησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ωραίο post που τσίμπησα από το site του 'πρώτου θέματος':

 

Η πορεία ξεκίνησε σαν χείμαρρος, κινούμενη από παλμό, ωθούμενη από τα νέα μέτρα της κυβέρνησης.

Στην πρώτη γραμμή διέκρινα τον Μάκη, δεν ξέρω τι δουλειά κάνει, τόσα χρονιά συνδικαλιστή τον ξέρω.

Δίπλα του η ξαδέρφη μου η Μάρθα από τα 37 της συνταξιούχος, γιατί είχε κλείσει 15ετία στον Ευαγγελισμό με ανήλικο τέκνο.

Μαζί της η φίλη της η Στέλλα, που 30 χρόνια τώρα έπαιρνε σύνταξη σαν άγαμη θυγατέρα.

Παραδίπλα ο Στάθης, η εθελουσία από τον ΟΤΕ του είχε αποφέρει 120.000 ευρώ και τώρα αγωνιζόταν στο ψάρεμα.

Μαζί και ο Κώστας 46 χρονών, πυροσβέστης, που έχει καταθέσει εδώ και ένα μήνα τα χαρτιά του για σύνταξη (είχε προλάβει να κατοχυρώσει, λέει) και περιμένει και κάποιο χοντρό εφάπαξ.

Δίπλα τους ο θείος μου, δεξιός από σόι, που κατεβαίνει σε πορείες μόνο όταν ήταν το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση.

Και από κοντά τα δυο αδέλφια: ο Στέλιος, που του είχε βάλει το κόμμα τα 2 παιδιά στο Δημόσιο, και ο Γρήγορης, που έπαιρνε τα έργα του Δήμου υπερτιμολογημένα λόγω γνωριμιών.

Πίσω, στην δεύτερη σειρά, ακολουθούσε ο Γιάννης, πατέρας: εδώ και κάτι μήνες έκανε εξάσκηση του νέου νόμου περί άδειας και του πατέρα στο Δημόσιο, αγκαλιά με την γυναίκα του την Μάρω, που με τρεις γέννες είχε να πατήσει στην δουλειά της 3 χρόνια.

Και από κοντά ο Μιχάλης. Εργολάβος με συνεργείο 27 ανασφάλιστους αλλοδαπούς και 3 Έλληνες..

Στα δεξιά τους ο Λάκης: φοιτητής ετών 32, παρέα με τον Γιώργο, γιατρό, τον επονομαζόμενο και "ταχυδρόμο" από τα φακελάκια.

Μαζί τους και ο Θόδωρος, γιατρός του ΙΚΑ, που στο ιδιωτικό του ιατρείο δεν έκοβε πότε του αποδείξεις, με τον Κυριάκο της Εφορίας, που δεν είχε δει ποτέ του παράβαση τα τελευταία 6 χρόνια...

Και φυσικά δεν θα έλειπε και ο Βασίλης, λιμενικός, πρώτος ταβλαδόρος στο τελωνείο.

Να και ο Μηνάς, που είχε ξεχάσει ποτέ έκοψε το τελευταίο του τιμολόγιο, μαζί με τον Ορέστη επιδοτούμενο χρόνια αγρότη, που δεν ήξερε πού ήταν τα κτήματα του.

Όλοι μαζί με άλλους τόσους σήκωσαν τα χεριά ψηλά και με σφιγμένες τις γροθιές βροντοφώναξαν, "Κάτω τα χεριά από τα ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ !"

Ενα κειμενο που προδιδει πιο πολυ αυτους που το αναπαραγουν. Διοτι στην ουσια ειναι παραδοχη, οτι αυτος τουλαχιστον, και ο περιγυρος με τον οποιο συναναστρεφεται κλεβουν. Εξαλλου επιβεβαιωνεται και καθημερινα....αυτοι που διατυμπανιζουν οτι ολοι κλεψαμε υπηρξαν τα μεγαλυτερα κομματοσκυλα και οι πιο ευνοημένοι απο το προηγουμενο καθεστως. Ειναι εκεινοι που θελουν να αποποιηθουν μερος της ευθυνης και να την μοιρασουν σε ισα κομματακια σε ολους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κειμενο που προδιδει πιο πολυ αυτους που το αναπαραγουν. Διοτι στην ουσια ειναι παραδοχη, οτι αυτος τουλαχιστον, και ο περιγυρος με τον οποιο συναναστρεφεται κλεβουν. Εξαλλου επιβεβαιωνεται και καθημερινα....αυτοι που διατυμπανιζουν οτι ολοι κλεψαμε υπηρξαν τα μεγαλυτερα κομματοσκυλα και οι πιο ευνοημένοι απο το προηγουμενο καθεστως. Ειναι εκεινοι που θελουν να αποποιηθουν μερος της ευθύνης και να την μοιρασουν σε ισα κομματακια σε ολους.

Πες τα Χρυσοστομε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιο θετε ε; Ρουφατε το:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63747295

Δεν μειωνεται το εθνικο εισοδημα πανω απολα!

Στην υγεια των κοροιδων!

ΥΓ. Εκεινες οι απολυσεις που ΘΑ ξεκιναγαν απο Τριτη που ειναι; Και ειχαμε 30 σελιδες κλαψας στο ινσομνια απτους 2-3 τυπους που την εχουν δει "Σκεφτομαι και γραφω" οποτε μιλαμε για ΔΥ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...