Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι τα ασφαλιστικά ταμεια τα εβαλε το κρατος να αγορασουν ομολογα λιγο πριν τα κουρεψει δεν ειναι καθολου υποπτο. Μαλλον να κερδοσκοπήσουν θα θελανε και αυτα.

ΧΑχαχα κλαιω.

Αμα ειναι να σε παιρνουν τα ζουμια αστο καλυτερα. Ξεκινα τα παραμυθια με τις κλειστες καταθεσεις και τις discount τιμες για να νιωθεις οτι εχεις κατι να πεις.

Τι να απαντησω; το αυτονοητο; Οκ, αφου δεν το εχεις...

Λοιπον εχουμε τα ταμεια. Τι ειναι ταμεια; Κρατικααααα. Εχουμε και το κρατος. Τι ειναι το κρατος; Κρατικοοοοο.

Ωραια το πιασαμε;

 

Λοιπον το κρατος χρωσταει στο κρατος χ ποσο. Το πιανεις; Το κρατος λεει στο κρατος οτι θα "κουρεψει" το χρεος που εχει στο κρατος.

Αρα εχουμε το κρατος (ταμεια) να ειναι χαμενο και το κρατος (κρατος..) να ειναι κερδισμενο. Βεβαια στην Ελλαδα εχουμε ενα κρατος αρα και μια τσεπη, αρα δεν μπορει καποιος να ειναι χαμενος.

 

Αυτο θα στο αποδειξω με ενα πειραμα. Λοιπον βαλε στην τσεπη σου ενα ευρω... το εβαλες; ωραια. Βγαλτο και μετα ξαναβαλτο. Το εκανες; Τελος, βγαλτο και πες μας τι ειναι αυτο που εβγαλες.

λολ....H αγορα ομολογων εγινε απο την δευτερογενη αγορα. nuff said.

Ε τοτε το κρατος εχει κερδη! Ναι ξερω πρεπει να στο εξυγησω.. :-(

(για απλοποιηση δεν υπολογιζω δημοπρασιες και κουπονια)

Εχεις το κρατος που πουλαει ενα ΟΕΔ για 1εκ στην πρωτογενη αρα χρωσταει 1εκ.

Μετα το κρατος(ταμεια) παει και αγοραζει αυτο το ΟΕΔ για 800κ.

 

Πηρε 1εκ απο την αγορα και εδωσε πισω 800κ, αρα εχουμε ενα σορτ ξερωγω...sell-buy=profit

 

Οτι να ναι...δηλαδη ο αλλος εκει που εχει ομολογα-σκουπιδια απο τα οποια παιζει και να μην παρει τιποτα, πας και εσυ και τα αγοραζεις στην ονομαστικη τους αξια με λεφτα απο τα ασφαλιστικα σου ταμεια, ο αλλος δεν εχει καθολου χασουρα δηλαδη, και μετα κουρευεις τα ομολογα των ασφαλιστικων. Κανονικη ληστεια. Μπορεις να πεις εναν σοβαρο λογο για τον οποιο τα ασφαλιστικα ταμεια να αγορασουν ομολογα που επροκειτο να κουρευτουν;

 

Με τον παναθηναικο και τα παιχνιδακια σου εσυ...

Ακομα περιμενω σοβαρο επιχειρημα. Το παραπανω οπως ειπα δεν βγαζει νοημα. (Αν στο μυαλο σου βγαζει καποιο νοημα, εξηγησε το. Τι παει να πει αγορα στην ονομαστικη απο την δευτερογενη ;;; Ποιος ειναι ο "αλλος" τα hedge funds; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακομα περιμενω σοβαρο επιχειρημα. Το παραπανω οπως ειπα δεν βγαζει νοημα. (Αν στο μυαλο σου βγαζει καποιο νοημα, εξηγησε το. Τι παει να πει αγορα στην ονομαστικη απο την δευτερογενη ;;; Ποιος ειναι ο "αλλος" τα hedge funds; )

Ειμαι καλος στο animation. Περιμενε να το τελειωσω μπας και το καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις τι απολαυση ειναι να χτυπας το μπριζολακι σου με την μπυριτσα και να διαβαζεις τον Ρικο ? :-D

 

για πολλες μπυρες ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπε. Τα θεματα κλειδωνονται επειδη καποιοι ειρωνευονται αντι να επιχειρηματολογουν. Καλη ωρα το σημερινο!

Ποιοι να ειναι αραγε;;;

Ειμαι καλος στο animation. Περιμενε να το τελειωσω μπας και το καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι να ειναι αραγε;;;

Ακομα και σε αυτο προπαγανδιζεις? Ελεος...Τον νομο δραση-αντιδραση τον ξερεις? Αυτο ειναι η αντιδραση. Εαν ουτε αυτο το καταλαβες, πες το μου να το συμπεριλαβω στο animation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα περιμενω να μου πεις ποιος ειναι αυτος ο "αλλος" στο

Οτι να ναι...δηλαδη ο αλλος εκει που εχει ομολογα-σκουπιδια απο τα οποια παιζει και να μην παρει τιποτα, πας και εσυ και τα αγοραζεις στην ονομαστικη τους αξια με λεφτα απο τα ασφαλιστικα σου ταμεια, ο αλλος δεν εχει καθολου χασουρα δηλαδη, και μετα κουρευεις τα ομολογα των ασφαλιστικων. Κανονικη ληστεια. Μπορεις να πεις εναν σοβαρο λογο για τον οποιο τα ασφαλιστικα ταμεια να αγορασουν ομολογα που επροκειτο να κουρευτουν;

 

Ειλικρινα δυσκολευομαι να το αποκωδικοποιησω το παραπανω

 

"δηλαδη ο αλλος εκει που εχει ΟΕΔ" Ποιος ειναι αυτος ο "αλλος";

"ο αλλος παιζει και να μην παρει τιποτα απο τα ΟΕΔ" Ωραια ο anonymous δεν θα παρει τιποτα απο ΟΕΔ, 1 το κρατουμενο

"πας και εσυ και αγοραζεις στην ονομαστικη τους αξια με λεφτα απο τα ασφαλιστικα σου ταμεια" Ποιος ειναι ο "Εσυ";

"ο αλλος δεν εχει καθολου χασουρα δηλαδη" Παλι ο anonymous δεν θα παρει τιποτα απο ΟΕΔ, αυτο το ειπαμε

"και μετα κουρευεις τα ομολογα των ασφαλιστικων. Κανονικη ληστεια." Ο "Εσυ" κουρευει τα ταμεια και τα κλεβει 2 το κρατουμενο "ο εσυ ειναι κλεφτης"

 

"Μπορεις να πεις εναν σοβαρο λογο για τον οποιο τα ασφαλιστικα ταμεια να αγορασουν ομολογα που επροκειτο να κουρευτουν;" Βασικα στο ειπα. Αλλα ξερω πρεπει να στο ξαναπω. Κρατος/ταμεια πουλαει ενα ομολογο 1εκ στην αγορα. Μετα απο αναμπουμπουλα αυτο το ομολγο αξιζει 800κ. Το κρατος το αγοραζει για 800κ. Ουσιαστικα αυτη ειναι μια θεση σορτ, στο σορτ ισχυει sell-buy = profit. Βαζουμε οπου sell 1εκ και οπου buy 800κ και μας βγαινει το 1εκ - 800κ = 200κ profit

1 000 000

- 800 000

-------------

200 000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω και εγώ που δεν έχω ιδέα από long-short κλπ όρους

Το κράτος πουλάει ομόλογο και υποχρεώνει τα ταμεία να αγοράσουν, τα ταμεία χρησιμοποιούν τα λεφτά που πείραν από εμένα για την ασφάλεια και συνταξιοδότηση μου και αγοράζουν τα ομόλογα στο 80% τις ονομαστικής τους αξίας. Γίνεται διαγραφή της αξίας των ομολόγων κατά 50% που σημαίνει ότι το κράτος θα πληρώσει αντί για 1Μ, 500Κ στα ταμεία που έδωσαν 800Κ να τα αγοράσουν άρα το κράτος κερδίζει 500Κ τα οποία τα πληρώνει ποιος; Το σίγουρο είναι ότι κάποιος τα πληρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράτος πουλάει ομόλογο και υποχρεώνει τα ταμεία να αγοράσουν, τα ταμεία χρησιμοποιούν τα λεφτά που πείραν από εμένα για την ασφάλεια και συνταξιοδότηση μου και αγοράζουν τα ομόλογα στο 80% τις ονομαστικής τους αξίας. Γίνεται διαγραφή της αξίας των ομολόγων κατά 50% που σημαίνει ότι το κράτος θα πληρώσει αντί για 1Μ, 500Κ στα ταμεία που έδωσαν 800Κ να τα αγοράσουν άρα το κράτος κερδίζει 500Κ τα οποία τα πληρώνει ποιος; Το σίγουρο είναι ότι κάποιος τα πληρώνει.

Θα σε γελασω, εγω απλα τρολαρω τα λεγομενα του rikos. Αυτο που ξερω για τα ταμεια ειναι οτι οι εισφορες τους δεν φτανουν ουτε καν για συνταξεις ποσο μαλλον για ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και ποσο μαλλον να αγορασουν ομολογα.

 

Το πως βρεθηκαν τα ομολογα στα χερια των ταμειων δεν το ξερω, αν ξερει καποιος ας με ενημερωσει. Τα εδωσε το κρατος στο τζαμπα; Εδωσε το κρατος μεγαλυτερη επιχορηγηση στα ταμεια και αυτα τα εκαναν ομολογα;

Το μονο σιγουρο ειναι οτι τα ταμεια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να παρουν ομολογα σημερα, χθες ή πριν 20 χρονια.

 

Ασχετα με το πως βρεθηκαν τα ομολογα στα ταμεια, η επαναγωρα τους απο το κρατος δεν προκαλει κανενα προβλημα. Δηλαδη η "ζημια" ειναι οτι αντι με τους φορους μας να δινουμε 100-200εκ στα ταμεια μεσου τοκων (των ΟΕΔ που κατεχουν) εμεις θα τα δωσουμε μεσου μεγαλυτερης επιχορηγησης. Μια τρυπα στο νερο. Βεβαια θα μειωθει το χρεος, και αν ισχυει αυτο που λεει ο rikos (οτι αγοραστικαν στην δευτερογενη αγορα) τοτε το κρατος θα εχει κερδη.

 

Ζημια θα υπηρχε εαν τα ταμεια ηταν ανεξαρτητα απο τον πορυπολογισμο της γενικης κυβερνησης. Κατι τετοιο δεν ισχυει σημερα χθες ή πριν 20 χρονια.

 

Δες, ολα μεσα μπαινουν, μεχρι και τα ταμεια που "δεν" εχουν προβλημα οπως της ΔΕΗ, μπαινει μεσα χαχαχα

post-216584-0-53232100-1354379156_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...